Slider

Braki w dokumentacji obiektu budowlanego – konsekwencje ?

Brak dokumentów związanych z obiektem budowlanym nie przesądza jeszcze o tym, że mamy do czynienia z samowolą budowlaną, czy też odstępstwami od zatwierdzonego projektu budowlanego. W szczególności gdy mamy do czynienia z obiektami wzniesionymi kilkadziesiąt lat temu.

Skąd taki wniosek?

Właściciele obiektów wybudowanych przed 1995 rokiem nie mieli obowiązku przechowywania dokumentów związanych z budową.

Nie wymagały tego ówcześnie obowiązujące przepisy.
Takiego obowiązku nie miały również organy prowadzące tego typu postępowania.

Dlatego jeżeli nie ma dokumentów związanych z określoną budową, bo ani właściciel obiektu ich nie posiada, ani w archiwach ich nie sposób znaleźć, to nie jest możliwym – jak się czasami zdarza w praktyce nadzorów budowlanych – czynić z tego tytułu domniemania, że doszło do naruszenia przepisów prawa budowlanego.

Żadna bowiem z norm prawnych obowiązujacych dawniej, (również dzisiaj) nie przewidywała domniemania powstania określonego obiektu niezgodnie z prawem.

Oczywistym jest, że naruszenie przepisów prawa budowlanego organy mogą wykazywać innymi środkami dowodowymi, nie mają jednak podstaw do wywodzenia z faktu braku dokumentów zaistnienia np. odstąpień od projektu budowlanego, czy samowoli budowlanej.

Podobnie rzecz się ma z obiektami budowlanymi wzniesionymi już po 1994 roku, czyli za rządów obecnie obowiązującej ustawy Prawo budowlane. Jednak z tą różnicą, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego ma obowiązek przechowywać dokumentację budowlaną w czasie okresu istnienia tego obiektu.

Brak dokumentacji budowy i dokumentacji powykonawczej naraża właściciela lub zarządcę na grzywnę ze strony nadzoru budowlanego.

Jednak jej brak – tak jak wskazałem wyżej – nie skutkuje z automatu uznaniem określonego obiektu za wzniesiony w warunkach naruszenia przepisów prawa budowlanego.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jakub Pogorzelski Marzec 23, 2018 o 16:17

Dzień dobry. O jakich archiwach pisze Pan w tym artykule? Gdzie należy szukać dokumentów? Kupiłem siedlisko/ leśniczówkę na Warmii. W domu na belce znalazłem datę 1860 oraz 1861. Jest jeszcze obora stodoła oraz dodatkowy budynek gospodarczy dobudowany później ale też stary oraz piwnica ziemianka o dużym rozmiarze na której jest data 1928. Obu ostatnich budynków nie ma na planie. Ostatnio geodeci z powiatu przyjechali nie zapraszani przeze mnie mierzyć budynki i byli zdziwieni brakiem na mapie dwóch. Czy ta sytuacja może być problemem? Gdzie szukać informacji o budynkach? Co w przypadku kiedy wszystkie pochodzą sprzed wojny i były budowane przez Niemców?

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 23, 2018 o 17:12

Archiwa Państwowe !

Odpowiedz

Jakub Pogorzelski Marzec 24, 2018 o 11:08

A czy te archiwa maja jakąś swoją konkretną nazwę lub też nazwę ma instytucja która te archiwa udostępnia? Dziekuję za podpowiedź.

Odpowiedz

Lena Kwiecień 11, 2018 o 15:40

Dzień dobry,

Mam pytanie odnośnie możliwości rozbiórki nielegalnie postawionej dobudówki która została postawiona około 1983-84 roku.
Sąsiad dostał w 1982 roku pozwolenie na nadbudowę kondygnacji w swoim domu oraz dobudowanie schodów zewnętrznych w odległości 1,4 m od granicy mojej działki. Gość zamiast tego wybudował sobie dobudówkę do jednej ściany swojego budynku (zrobil sobie tam jeden pokój z oknem) w taki sposób że jest ona centralnie w mojej granicy działki – bez zachowania odstępu.

czy mogę teraz po latach starać się o rozbiórkę tej przybudówki? wiem ze sąsiad jej nie zalegalizował. Zglosiłam sprawę do nadzoru budowlanego. Sprawa się toczy – ostatnio przyszlo pismo z gminy ze dobudówka nie narusza miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wiec pewnie będą chcieli umorzyć. Chce żeby sąsiad zapłacił za ta samowole – mam ściane jego przybudówki postawioną zaraz w granicy, bez zachowania odstępu, a to jest niezgodne z prawem i przeszkadza mi.

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 12, 2018 o 09:30

Dzień dobry,
może Pani żądać zlikwidowania tej samowoli budowlanej.
Proszę jednak pamietać, że samowolę budowlaną likwiduje się albo przez legalizację albo przez jej unicestwienie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Lena Kwiecień 12, 2018 o 12:06

Dziękuje bardzo za odpowiedź.

Odpowiedz

patryk Maj 21, 2018 o 09:37

witam
mam pozwolenie na uzytkowanie budynku zgineła mi cala inna dokumentacja jak to rozwiązać. Budowa zakończona 2009r pozwoleniem na użytkowanie. Wiem że dokumenty znajduja si ę w starostwie powiatowym ale jak je odzyskać . Niestetyy zaginął projekt i inne dokiumenty które musiałem złożyć by uzsyskać pozwoenie na użytkowanie,

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 25, 2018 o 10:29

Jeśli ma Pan pozwolenie na użytkowanie, to nie ma się czym przejmować

Odpowiedz

Andy Sierpień 22, 2018 o 11:12

Dzień dobry,

Zakupiłem dom i w związku ze swoją niewiedzą nie zapytałem i nie otrzymałem dokumentacji powykonawczej domu. Co mogę zrobić nie mając kontaktu ze zbywcą (transakcja sprzed 2 lat)? Jak nadrobić dokumentację?

Pozdrawiam,
Andrzej

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 17, 2018 o 08:53

Dzień dobry,
dokumentację powinien Pan znaleźć w nadzorze budowlanym (powiatowym).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Wrzesień 14, 2018 o 19:39

Budynek (pawilon handlowy),zostal wybudowany w 1993r.Mam pozwolenie na budowe,dzis Pinb. ,zada dokumentu zakonczenia budowy ktorej nie mam.Jak sie moge obronic?

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 17, 2018 o 09:18

składając stosowne oświadczenia

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: