Slider

Budowa to nie to samo, co remont lub przebudowa

BUDOWA TO NIE TO SAMO, CO REMONT LUB PRZEBUDOWA

Prawo budowlane funduje nam wiele pojęć, które dla osoby nie zajmującej się tą dziedziną niewiele się od siebie różnią.

Bowiem nie zawsze uda nam się prawidłowo zdefiniować pojęcie budowy i przebudowy.

Jednak przed podjęciem robót budowlanych warto przynajmniej pobieżnie je poznać, gdyż każde z tych pojęć niesienie za sobą określone obowiązki dla inwestora, a ich niewypełnienie może rodzić poważne konsekwencje.

Zatem roboty polegające na: budowie nowego obiektu budowlanego, nadbudowie, czy też rozbudowie już istniejącego obiektu, wymagają przynajmniej zgłoszenia* tych robót do właściwego organu administracji architektoniczno – budowlanej (najczęściej jest to starosta) i uzyskania milczącej zgody organu na wykonanie zgłoszonych robót (czyli nie wniesienia przez ten organ sprzeciwu do zgłaszanych robót).

Brak zgłoszenia robót budowlanych polegających na budowie, nadbudowie, rozbudowie obiektu budowlanego, czy też wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę jest traktowane w myśl art. 48 i 49 b ustawy Prawo budowlane jako samowola budowlana.
Tego typu samowola budowlana – w sytuacji jej wykrycia przez nadzór budowlany – musi być zlikwidowana.

BUDOWA TO NIE TO SAMO, CO REMONT LUB PRZEBUDOWA 

Pamiętaj też, że roboty budowlane, które polegają na budowie nowego obiektu, czy też polegają na nadbudowie, czy wreszcie rozbudowie budynku są pojęciami, których nie można utożsamiać z robotami polegającymi na remoncie, czy też przebudowie.

Prawo budowlane przez roboty budowlane polegające na remoncie rozumie: wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji.

Natomiast z przebudową wiąże wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.

Zatem jeżeli dochodzi do wykonania robót budowlanych, w wyniku których doszło do zmiany wysokości (nadbudowa), długości lub szerokości (rozbudowa), czy też zwiększenia kubatury obiektu, to takie roboty nie będą kwalifikowane przez organy administracji architektoniczno budowlanej i nadzoru budowlanego jako remont, czy też przebudowa, będą natomiast kwalifikowane jako nadbudowa lub rozbudowa.

BUDOWA TO NIE TO SAMO, CO REMONT LUB PRZEBUDOWA 

Ma to o tyle istotne znaczenie, że konsekwencje ich nielegalnego wykonania (bez odpowiednich zgód) w inny sposób się likwiduje.

Roboty budowlane polegające na budowie, nadbudowie i rozbudowie, to tryb likwidacji ich nielegalnego wykonania bardziej restrykcyjny dla inwestora.

Natomiast nielegalnie przeprowadzone roboty, które można zakwalifikować jako remont lub przebudowa legalizuje się w odrębnym – łagodniejszym – trybie.

 

* lub pozwolenia na budowę

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anonim Październik 16, 2018 o 23:24

Bardzo ciekawy wpis. Jedyne co mnie zastanawia to ta gwiazdka przy zgłoszeniu. Dalej nie wiem kiedy tylko zgłoszenie A kiedy pozwolenie na budowę. Czy np wymiana pokrycia z wymianą więźby i wykonanie wieńca można zrobić na samo zgłoszenie?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 17, 2018 o 10:10

Dzień dobry,
można na samo zgłoszenie, ale pod pewnymi warunkami.
O tym kiedy roboty budowlane wykonuje się na podstawie pozwolenia na budowę, a kiedy zgłoszenia będę wkrótce pisał na blogu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Anonim Październik 17, 2018 o 10:58

Super. Czekam na kolejny pełen pomocnych informacji wpis!

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 17, 2018 o 11:07
Roman Październik 25, 2018 o 03:25

Witam

Czy przebudowa budynku mieszkalnego na obszarze objętym strefą ochrony konserwatorskie wymaga zgłoszenia czy może czegoś więcej? Jak wygląda przebudowa budynków gospodarczych na takim terenie? Dodam, że jest to działka rolna (R).

pzdr

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 26, 2018 o 09:51

Co do zasady – pozwolenia konserwatora wymagają prace mające wpływ na zmianę wyglądu zabytku w obrębie chronionego układu urbanistycznego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: