Slider

Data samowoli budowlanej jest ważna

SAMOWOLA BUDOWLANA – DATA JEJ WYKONANIA JEST WAŻNA 

Wiele osób wykonuje roboty budowlane bez podjęcia odpowiednich formalności, co skutkuje powstaniem samowoli budowlanej.

Jednak prawo nie daje nam całkowitej wolności w podejmowaniu decyzji, co do sposobu wykorzystania naszej nieruchomości.

Często zapominamy, że co do zasady podjęcie robót budowlanych wymaga odpowiedniej zgody wydawanej najczęściej w formie decyzji administracyjnej (pozwolenia na budowę) przez odpowiedni organ administracji publicznej.

W przypadku niedopełnienia formalności związanych z prowadzonymi robotami dochodzi najczęściej do samowoli budowlanej, którą należy usunąć lub zalegalizować.

NAKAZ ROZBIÓRKI samowola budowlana

 

SAMOWOLA BUDOWLANA – JAKIE PRAWO STOSOWAĆ

Jednak często jest tak, że samowola powstaje na przestrzeni lat lub powstała bardzo dawno temu. Wówczas w praktyce napotykamy problemy z tym, jakie przepisy stosować do rozbiórki (legalizacji) nielegalnie wzniesionego obiektu budowlanego.

Czy przepisy z daty rozpoczęcia budowy, czy jej zakończenia, czy może rozpoczęcia postępowania legalizacyjnego w nadzorze budowlanym.

Ma to duże znaczenie z uwagi na to, że przepisy związane z samowolą budowlaną* zmieniały się często, a co za tym idzie i konsekwencje nielegalnie podjętych robót.

Na przestrzeni lat były one bardziej lub mniej restrykcyjne.

W ubiegłym wieku obowiązywało kilka aktów prawnych, pod rządami których każdy, kto się decydował na wzniesienie obiektu budowlanego musiał uzyskać stosowne zezwolenie:

  • rozporządzenie Prezydenta RP z 1928 roku o prawie budowlanym,
  • Prawo budowlane z 1961 roku,
  • Prawo budowlane z 1974 roku,
  • i obecnie obowiązujące Prawo budowlane z 1994 roku.
LEGALIZACJA SAMOWOLI BUDOWLANEJ – ZNACZENIE MA KIEDY OBIEKT MÓGŁ BYĆ UŻYTKOWANY

Dla określenia, którą ustawę stosować do legalizacji konkretnego obiektu istotnym będzie ustalenie, kiedy obiekt budowlany został  zakończony w taki sposób, który pozwalał na jego korzystanie.

Jeżeli budowę zakończono przed 1 stycznia 1995 roku, to wówczas stosujemy ustawę z 1974 roku (nawet jeżeli obiekt budowlany wzniesiono w latach 60 – tych).

Jeżeli natomiast zakończono budowę po 1 stycznia 1995 roku, to wówczas stosujemy ustawę aktualnie obowiązującą.

Jaka ustawa ma zastosowanie do wzniesionego bez zezwolenia obiektu budowlanego ma o tyle duże znaczenie, że na przestrzeni lat inaczej zostały uregulowane kwestie związane z legalizacją samowoli budowlanej, a w szczególności konsekwencje finansowe wykonania robót budowlanych w warunkach samowoli  budowlanej.

SAMOWOLA BUDOWLANA – OPŁATY / KARY

Opłaty za legalizację obiektu budowlanego na podstawie ustawy obecnie obowiązującej (z 1994 roku) są bardzo duże, a ich wysokość jest uzależniona od kategorii budynku jaki został wzniesiony bez odpowiedniej zgody (np. koszt legalizacji domu jednorodzinnego to 50 tys. zł).

Natomiast na podstawie starszych ustaw kosztów legalizacji nielegalnie wykonanych robót praktycznie nie ma.

W praktyce częstym problemem jest określenie, kiedy nastąpiło zakończenie budowy, ponieważ  to  właśnie zakończenie budowy wskaże, którą ustawę należy stosować, ale o tym już w innym wpisie.

* jak poradzić sobie z samowolą budowlaną – czytaj tutaj.

{ 372 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomek Lipiec 5, 2014 o 17:05

A ja mam pytanie. Co z samowolą budowlana zakończoną w 1996 roku? Bo dostałem w spadku taki domek i od 5 lat walcze z NB. Czy moga nałozyć na mnie opłate legalizacyjną jeśli w momencie jak samowola została zakończona przepisy nie przewidywały opłaty za legalizacje? Bo dopiero nowelizacja ustawy z 2003 roku wprowadziła obowiązek zapłaty opłaty legalizacyjnej. Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 18 października 2006 r. Sygn. akt P 27/05* orzekł że nie. Bynajmniej ja tak to rozumiem. To strasznie stresująca sytuacja zwłaszcza że kwota 50 tyś za legalizacje oznaczałaby bankructwo mojej rodziny, nie posiadamy żadnych oszczędności

Odpowiedz

Damian Buniak Lipiec 9, 2014 o 18:20

Dzień dobry Panie Tomku,
w pierwszej kolejności zwróciłbym uwagę na to kiedy samowola budowlana została zakończona. Czy jest Pan pewny, że właśnie w 1996 roku. Proszę pamiętać, że sam fakt rozpoczęcia użytkowania budynku nie musi być utożsamiany z zakończeniem jego budowli. Jeżeli budowa rozpoczęła się i najistotniejsze prace budowlane zostały wykonane przed końcem 1994 roku, to warto się zastanowić, czy w tym przypadku nie mają zastosowania przepisy Prawa budowlanego z 1974 roku.

Gdy weszło w życie Prawo budowlane z 1994 roku (weszło w życie 1.1.1995r), to do 2003 roku nie było możliwości legalizowania samowoli budowlanej – do tego czasu istniał obowiązek rozbiórki samowoli budowlanej, nawet w sytuacji gdy samowola została wybudowana zgodnie z przepisami prawa (zgodnie z warunkami technicznymi i przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym).

Dodam, że w okresie między styczniem 1995 a lipcem 2003 istniał mały wyjątek, od zasady bezwzględnego obowiązku rozbiórki budynku – nie można było nakazać rozbiórki, jeżeli upłynął 5 letni okres od dnia zakończenia budowy (oczywiście pod warunkiem zgodności budynku z warunkami technicznymi i regulacjami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego). Była to jedyna możliwość zalegalizowania samowoli do 2003 roku, a co istotniejsze bez opłat legalizacyjnych.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2006 roku, o którym Pan wspomina stwierdził (w największym uproszczeniu), że przepisy, które nowelizowały Prawo budowlane – dokładnie art. 7 ust 2 ustawy z 27 marca 2003 roku zmieniający art. 49 Prawa budowlanego w poprzednim brzmieniu jest niezgodny z Konstytucją. Art. 49 dotyczył właśnie tego, co opisałem w powyższym akapicie (dawał możliwość zalegalizowania budynku bez opłat legalizacyjnych, gdy minęło 5 lat od dnia zakończenia budowy). Nowelizacja Prawa budowlanego z lipca 2003 roku nie dawała bowiem możliwości legalizacji obiektu budowlanego bez opłat legalizacyjnych pomimo tego, że okres 5 lat od dnia zakończenia budowy minął jeszcze przed wejściem w życie ustawy zmieniającej prawo budowlane – czyli przed lipcem 2003 roku. Trybunał stwierdził w orzeczeniu, że taka zmiana pewnej części obywateli uniemożliwiła zalegalizowanie samowoli na korzystniejszych warunkach niż te, które zaistniały po nowelizacji i tym samym naruszono zasadę równego traktowania wszystkich przez prawo.
Pozdrawiam,
Damian Buniak

Odpowiedz

Teresa Lipiec 12, 2014 o 21:33

Witam,
Mam pytanie odnośnie samowoli budowlanej. Pozwolenie na budowe zostało wydane w 1995r. Dom został użytkowany ok.2000r. Wszystkie dokumenty są. Nie ma jednak powiadomienia o zakończeniu budowy oraz brak dziennika budowy i kierownika. Co w takiej sprawie najlepiej zrobić. wiele już czytalam i pewnie nie da się uniknąć opłat legalizacyjnych i kar za samowole. Proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Damian Buniak Lipiec 14, 2014 o 16:04

Dzień dobry Pani Tereso,
na podstawie tego, co Pani napisała mogę jedynie wspomnieć, iż jeżeli uzyskała Pani pozwolenie na budowę, którym zatwierdzony został projekt budowlany i następnie ten projekt został wykonany, to nie jest najgorzej. Jeżeli dom jest użytkowany bez zezwolenia, tj. po zakończeniu jego budowy nie zgłosiła Pani tego faktu w nadzorze budowlanym, to grozi Pani kara za przystąpienie do użytkowania budynku bez zezwolenia. Znajdzie Pani kilka moich wpisów na ten temat na blogu (teamy: użytkowanie bez zezwolenia; dzisiaj również zamieściłem o tym wpis: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/pewnego-dnia). Jeżeli dziennik budowy z różnych powodów został utracony, to istnieje możliwość jego odtworzenia, nawet jeżeli kierownik budowy zmarł.
Pozdrawiam ,
Damian Buniak

Odpowiedz

Teresa Lipiec 15, 2014 o 19:39

Dziękuję Panu za szybką i fachową odpowiedź. Trochę się po niej uspokoiłam. Chciałam jeszcze zapytać co jeżeli zgłoszę fakt zakończenia budowy? czy inspekcja budowlana będzie kontrolować budowę? Jak odtworzyć zagubiony dziennik budowy kiedy nie ma kierownika? z góry dziękuje za Pana odpowiedź.
Pozdrawiam, Teresa.

Odpowiedz

Damian Buniak Lipiec 18, 2014 o 11:59

Dzień dobry – nie zgłosi Pani skutecznie zakończenia budowy bez dziennika. Jeżeli dziennik budowy zaginął to musi go Pani odtworzyć. Jeżeli również kierownik zaginął, to musi Pani zatrudnić nowego.
Pozdrawiam,
Damian Buniak

Odpowiedz

Aleksandra Lipiec 14, 2018 o 20:18

Dzień dobry a ja mam takie pytanie. Brat przepisal mi działkę z rozpoczętą budową która została przerwana 20 lat temu wszystkie dokumenty są uzupelnilismy dziennik budowy ale teraz nie wiemy czy projekt można zmienić gdyż budowa jest już na drugiej kondygnacji i trzeba dobudowac jeszcze jedna ale chcę się dowiedzieć czy można by było przerobić projekt na inny i jak to zrobić

Odpowiedz

ZanGon Sierpień 27, 2018 o 17:56

Witam, czytam Pana odpowiedzi z wielkim zainteresowaniem, może będzie Pan mógł nam coś poradzić. A mianowicie chciałam się dowiedzieć czy sytuacja domku mojej mamy ma jakąś nadzieję na udokumentowanie. Mama otrzymała domek po babci jako darowiznę. Budował go mój wujek (ceniony murarz na wsi). Pozwolenie na budowę było wydane ale nie ma dziennika budowy i domek ten wygląda inaczej niż na projekcie. Dom istnieje od 1993 roku. Chciałam domek wyremontować i uzyskać jakiekolwiek papiery w trakcie remontu. Zglosilismy wymianę pokrycia dachowego i podłączenie do szamba oraz staramy się o rozprowadzanie gazu po budynku (staramy się o pozwolenie na budowę) które załatwia architekt już ponad 6 miesięcy bo się co chwilę myli w kompletowaniu papierów. Obecnie wyszedł problem że potrzebujemy zaświadczenie o legalności budynku bo sam akt notarialny nie wystarcza jednak my takiego nie mamy w dokumentacji domu. Obecnie architekt nie odpowiada od 3 tygodni na jakiekolwiek sposoby kontaktu z nim. Co innego może takie zaświadczenie zastąpić? Jak można odtworzyć brak dziennika budowy? Drugi problem jest taki że podczas wymiany pokrycia dachowego 3 krokwie się załamały że starości i przez korniki więc obecnie jest wymieniana cała więźba ale mam obawy co na to starostwo powie. Bardzo proszę o poradę.

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 17, 2018 o 09:01

Dzień dobry, takie sprawy załatwia się przed organem administracji architektoniczno – budowlanej (starostą) i powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwona Lipiec 15, 2014 o 14:37

Witam,
Jestem pod wrażeniem Pańskiej fachowości i chęci niesienia pomocy. Chciałabym zwrócić się z prośbą o radę w następującej sprawie: otrzymałam w spadku działkę siedliskową z domkiem wiejskim. Zanim przyjmę ten spadek, chciałabym ponad wszelką wątpliwość ustalić jego status prawny. Domek został kupiony jako stary (nie wiem nawet jak bardzo), a w roku 1999 został przez rodziców wyremontowany, co zgłoszono w Starostwie nie dostając odpowiedzi w tej sprawie. Przypuszczam, że pozwolenie na budowę i na użytkowanie nie zostały rodzicom przekazane w momencie kupna. Jakie dokumenty powinnam zdobyć, by mieć pewność, że nie przyjmuję w sapdku samowoli budowlanej?

Odpowiedz

Damian Buniak Lipiec 18, 2014 o 12:17

Dzień dobry,
ze starymi domami jest problem, bo zazwyczaj nie ma dokumentów.
Jeżeli ich właściciele nie mają, to warto jeszcze sprawdzić w starostwie i nadzorze budowlanym (choć wątpię aby znalazła Pani tam cokolwiek). Proszę zerknąć jeszcze do aktu notarialnego, którym rodzice nabyli własność domu, czy nie ma tam zapisów dotyczących pozwolenia na budowę.

Pozdrawiam ,
Damian Buniak

Odpowiedz

Iwona Lipiec 18, 2014 o 12:30

Też mamy taką nadzieję, skoro organ nie wniósł sprzeciwu. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę: jeśli przejmę tę nieruchomość i zrobię w niej zmianę wymagającą pozwolenia na budowę, pozwolenie takie uzyskam i otrzymam pozwolenie na użytkowanie, to już będzie wiążący dokument potwierdzający stan obecny całego tego tego budynku?

Odpowiedz

Damian Buniak Lipiec 18, 2014 o 12:44

Nie – tak nie jest z samowolą budowlaną.
Samowolę można albo zlikwidować albo zalegalizować. Samowoli budowlanej nie naprawimy późniejszymi działaniami, które niejako mają na celu „przykrycie” samowoli.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paweł Lipiec 16, 2014 o 18:35

Witam,
Panie Damianie jestem pod ogromnym wrażeniem Pańskiej wiedzy z prawa budowlanego. Dlatego też postanowiłem właśnie w tym miejscu przedstawić mój problem. Mianowicie: Pozwolenie na budowe domu jednorodzinnego uzyskałem w roku 1995. W tym roku również rozpocząłem budowe tegoż domu, jednak nie dostarczyłem do gminy dokumentu potwierdzającego rozpoczęcie budowy. Nie mam również dziennika budowy. Dom użytkowany jest od roku 2002. Dodatkowo mocowanie dachu zrobione jest troche inaczej niż w planach. W czasie budowy domu popadłem w chorobę, której wynikiem były częste utraty pamięci. Po niespełna 15 latach przypomniało mi się, że tyle rzeczy związanych z budową domu nie załatwiłem. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Czy w ogóle gdzieś to zgłaszać, czy lepiej zostawić tak jak jest, w końcu przez ponad 10 lat nikt nic nie przyszedł sprawdzić.

Odpowiedz

Damian Buniak Lipiec 18, 2014 o 12:27

Dzień dobry ,
co do dziennika budowy odpowiadałem już wyżej – należy go odtworzyć.
Natomiast w sprawie odstępstw od projektu proszę zerknąć do wpisów: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/samowola-budowlana-odstepstwa-od-projektu-budowlanego/ i http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/konsekwencje-samowoli-budowlanej/.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paweł Lipiec 18, 2014 o 11:16

Przepraszam Panie Damianie, żona mnie uświadomiła że posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty prócz dziennika budowy. Zaczynam więc działać aby wszystko doprowadzić do końca. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Anita Sierpień 3, 2014 o 23:44

Witam, w tamtym roku kupiliśmy stary domek z lat 50 (ponoć), młodzi pełni zapału nie pomyśleliśmy o niezbędnych dokumentach… i tak okazało się, że nie mamy żadnych planów domu, ani nie wiemy czy dom ten ma pozwolenie na użytkowanie, czy jest po odbiorze technicznym….. a dodatkowo martwi nas to, że stoi on w granicy działki i nie mamy też żadnej spisanej umowy pomiędzy ówczesnymi właścicielami działek na takie usytuowanie budynku, nie wiemy też czy były wykonywane jakiekolwiek remonty, trudno powiedzieć, bo jedna część domu wygląda jak przybudówka… Czy teraz mamy ten dom traktować jako samowolę budowlaną?? nie wiemy kiedy nastąpił koniec budowy… czy jest szansa odnalezienia planów domu w którymś z archiwów? i czy w związku z brakiem w/w umowy właściciel sąsiedniej działki może odmówić nam umożliwienia konserwacji budynku z terenu jego działki?? a co z wjazdem na taką działkę?? fizycznie on istnieje jako utwardzona glina, jednak dopiero gdy pomyśleliśmy o jego poprawieniu, zwróciliśmy uwagę, że na mapce nie jest naniesiony… czy zatem to kolejna samowola budowlana?

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 4, 2014 o 11:24

Dzień dobry,
to jeszcze nie oznacza, że mamy do czynienia z samowolą budowlaną.
Dokumenty może Pani spróbować odnaleźć w archiwach.
Niech Pani spojrzy jeszcze do wpisów: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/kto-odpowiada-za-samowole-budowlana/ i do wpisów dotyczących przystąpienia do użytkowania budynku.
Natomiast, co do ściany w granicy – musi Pani uzyskać zgodę sąsiada na wejście w jego teren, przy jej braku może Pani starać się ewentualnie o zgodę sądu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Beata Sierpień 20, 2014 o 19:14

Witam, po 2000 roku przejelam po zmarlym tacie dom w stanie surowym (wybudowany w 1994/1995 z pozwoleniem na budowe) w ktory przez lata duzo zainwestowalam zeby moc sie wprowadzic i gdy mialam sie juz starac o rozpoczecie procedury odbioru w NB, okazalo sie ze wybudowano o jedno pietro za duzo co jest niezgodne z planami zagospodarowania przestrzennego gminy w ktorym budynek sie znajduje. Niestety kierownik budowy przyznal sie ze nie dopilnowal tego. Nie uswiadomil mi rowniez ze nie mozna mieszkac bez odbioru wiec dom jest juz zamieszkiwany od 2010. Domyslam sie ze juz nic sie nie da zrobic w takiej sytuacji bo jest samowola budowalana ktorej nie da sie zalegalizowac. Podejrzewam ze NB nakazalby jedynie albo calkowita rozbiorke albo rozbiorke dodatkowego pietra?? Nie ukrywam ze chcialabym dom kiedys sprzedac, czy wiec istnieje jakies przedawnienie w przypadku samowoli budowlanej tego rodzaju? Z gory dziekuje za porade.

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 20, 2014 o 21:35

Dzień dobry, w tym przypadku samowola nie przedawnia się.
Damian Buniak

Odpowiedz

Paweł Kwiecień 12, 2017 o 13:28

Panie Damianie, proszę o pomoc w następującej sprawie.
Budynek gospodarczy powstał w ok. 1980 roku (wybudowali dziadkowie). Mam archiwalny projekt oraz pozwolenie na budowę wydane w 1977 r. Brak decyzji dopuszczającej do użytkowania. Jedyny problem to odległość od granicy działki – w projekcie było planowane 3.0m, a w rzeczywistości jest ok. 1.90m. Wiem, że wówczas nie obowiązywały przepisy nakazujące zachowywanie określonych odległości od granic, tylko od budynków. Z tym nie ma problemu, bo budynek mieszkalny na działce jest w odległości 14m, a sąsiednia działka, do której jest te zbliżenie, jest działka leśną (LsV). Innych budynków w pobliżu nie ma.
Teraz planuję małą rozbudowę tego budynku, ale w Wydziale Architektury dowiedziałem się, że trzeba będzie im przedstawić projekt archiwalny (mam), pozwolenie na budowę (mam) i pozwolenie na użytkowanie (nie mam, w archiwum UM też nie mieli). Czy w tej sytuacji nie będzie problemu z legalizacją tego budynku ze względu na niezachowanie odległości od granicy lasu (12m)? Uzyskałem od Ministerstwa odstępstwo od warunków technicznych, ale dla tej planowanej rozbudowy (przylega do tego bud. gospodarczego po przeciwnej stronie niż las, tj. zaczyna się od granicy lasu ok. 6.5m).
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 11, 2017 o 09:29

Nie da się na łamach bloga odpowiedzieć na Pana pytania i watpliwości.

Odpowiedz

Asiek Sierpień 22, 2014 o 11:58

Witam, bardzo przydatna stronka, uratowała mnie przed panika i depresja, ponieważ był problem z samowolka budowlana, i 4 specjalistów było i 4 rożne opinie, oparłam sie jednak na tym co tu Pan pisze, dlatego stad jeszcze jedno pytanie, jest dom postawiony prawnie do tego domu odbudowali ganek wraz z domem którego nie ma w planach, 8lat temu, co zrobić by go zalegalizować i ewentualnych uniknąć kar ?

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 22, 2014 o 12:28

Dzień dobry, w pierwszej kolejności musi Pani sprawdzić, czy obiekt, który powstał da się zalegalizować (nie wszystko się da zalegalizować), tj. czy jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Jeżeli da się zalegalizować, to musi Pani wszcząć procedurę legalizacyjną w ramach, której będzie Pani musiała dostarczyć szereg dokumentów w tym projekt budowlany sporządzony przez architekta. Dodatkowo będzie musiała Pani wnieść opłatę legalizacyjną (jeżeli jest to dom jednorodzinny to opłata legalizacyjna wyniesie 50 tyś. zł). Pozdrawiam.

Odpowiedz

Asiek Sierpień 22, 2014 o 15:59

Kara za samowolę budowlana jest stała niezależnie czy sie wybudowalo dom czy ganek nie mieszkalny służący jako przejście do domu?

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 9, 2014 o 10:19

Niestety tak – jeżeli Pani rozbudowała dom (dobudowała ganek) bez pozwolenia na budowę , to legalizacja tej rozbudowy będzie kosztowała 50 tyś zł. Oczywiście powstaje pytanie, czy to się opłaca legalizować, czy nie lepiej rozebrać.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Leszek Sierpień 23, 2014 o 19:35

Panje Damianie,
Pisze Pan ze kluczowy jest stan prawny z dnia zakonczenia samowolnej budowy. Czy ta sama zasada dotyczy planu przestrzennego zagospodarowania? Poprzedni wlasciciel postawił budynki gospodarcze kiedy nie bylo planu, ale ich nie zgłosił. Pozwolenie na budowe nie bylo wymagane. Potem uchwalono plan zabraniajacy stawiania czegokolwiek, nawet małej architektury.
Da sie to zalegalizować? Jak udowodnic, ze budynki staly wcześniej?
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 29, 2014 o 10:30

Panie Leszku z legalizacją będzie problem .

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magda Sierpień 27, 2014 o 21:20

Witam
Moi rodzice maja domek i budynek gospodarczy , budowle maja 35 lat. Złośliwa somsiadka napisała donos iż budynek gospodarczy postawiono 7 lat temu bez pozwolenia. Rodzice po tylu latach nie maja dokumentacji.Czy coś im grozi, w związku z takimi pomówieniami.
Druga sprawa garaż blaszany bez fundamentów i utwardzenia gruntu w jakej odlegóści od płotu musi stać
Proszę o pomoc w formie odpowiedzi.

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 29, 2014 o 09:49

Dzień dobry Pani Magdo – jeżeli rodzice postawili dom i budynek gospodarczy legalnie, to nie mają się czym przejmować. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Stefan Sierpień 30, 2014 o 00:10

Witam, mam nadzieję że pomoże mi Pan rozwiązać mój problem. Mianowicie dostałem w spadku działkę z domem murowanym z cegły i kamienia dość starym (około 80lat)nadającym się do generalnego remontu. Grubość ścian 55cm. Postanowiliśmy przerobić go na budynek gospodarczy. Prace jakie poczyniliśmy: rozebranie ganku który nie miał fundamentów (odspoił się od całości), wykucie otworu drzwi o szer. 3m i wylanie nad nim nadproża, poszerzenie 1 otworu okiennego + nowe nadproże. Podwyższenie ścian o 70cm, nowy wieniec na budynku, nowy dach. wszystko wykonane zgodnie ze sztuką budowlna(zbrojenia beton itd.) Nowe tynki i instalacje. Czy jest to samowola budowlana czy nie? jesli tak to jak to zalegalizować? czy w tak starym domu można twierdzić że tak już wyglądał od xxx lat? czy trudno będzie zmienić sposób uzytkowania budynku czy nie?jak to zrobić? proszę o konkretną odpowiedz i poradę jak ta sprawę wyprostować bo chcemy mieć ten budynek legalnie. pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 2, 2014 o 09:37

Dzień dobry Panie Stefanie – to niestety jest samowola budowlana ! Z tego co Pan pisze wynika, że dokonał Pan nadbudowy, przebudowy i rozbudowy, a tego typu prace wymagają pozwolenia na budowę. O legalizacji i zmianie sposobu użytkowania budynku znajdzie Pan sporo informacji w komentarzach i wpisach tego blogu.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Bartek Wrzesień 17, 2014 o 15:16

A jak jest z obiektami na zgłoszenie tzn Pomieszczenie gospodarcze do ilu metrów można stawiać?a co np jak przekroczyło się dany metraż o np 5m2 ?takie obiekty powinny być na mapie geodezyjnej?

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 22, 2014 o 13:17

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej, tj. parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m.
Drugi wyjątek od zasady uzyskania pozwolenia na budowę, to : wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
Jak przekroczył Pan metraż, to budynek został wzniesiony w warunkach samowoli budowlanej.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

jakub Październik 5, 2014 o 12:19

Witam
moja żona dostała w spadku dom po dziadkach . chcieli byśmy wykorzystać poddasze w domu ale dom jest z lat 60 a dziadek w 1990 samowolnie podniósł dach o jakieś 1m i zmienił kąty dachu jak prawnie można to rozwiązać krok po kroku ?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 6, 2014 o 09:21

Dzień dobry – Pana dziadek popełnił samowolę budowlaną, za którą będzie odpowiadał właściciel budynku ( http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/kto-odpowiada-za-samowole-budowlana/ ). Można ją legalizować (jeżeli na to przepisy zezwalają – proszę zajrzeć do planu zagospodarowania przestrzennego), rozebrać lub liczyć, że nadzór budowlany nigdy się o niej nie dowie. Jeżeli samowola została popełniona w 1990 roku, to będą do niej miały zastosowanie przepisy ustawy Prawo budowlane z 1974 roku, a zatem przepisy, które są znacznie korzystniejsze do legalizowania samowoli niż te, które obowiązują w dniu dzisiejszym.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Stanisława Październik 11, 2014 o 21:51

Dzień dobry.
Uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie – przepisy której ustawy ( z 1974 r. czy z 1994 r.) Prawo budowlane będą miały zastosowanie w sytuacji, gdy nałożyły się na siebie dwie samowole budowlane, dokonane w innym czasie, pod rządami różnych ustaw, tj. budynek inwentarski został samowolnie wzniesiony przed 1995 r. ale w 2002 r. wykonano przy nim roboty budowlane również bez wymaganego pozwolenia na budowę. Będę wdzięczna za odpowiedź na to pytanie.
Z poważaniem,
Stanisława.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 13, 2014 o 10:11

Dzień dobry Pani Stanisławo, będą miały zastosowanie dwie ustawy – do robót budowlanych wykonanych w czasie obowiązywania ustawy z 1974 roku będzie miała zastosowanie ustawa z 1974 roku, natomiast do wykonanych po 31 grudnia 1994 roku ustawa z 1994 roku.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Jan Październik 13, 2014 o 22:51

Witam, niestety nie zgadzam się z odpowiedzią udzieloną pani Stanisławie. W postępowaniu w sprawie dotyczącej opisanej przez nią samowoli będzie miało zastosowanie art. 48 ustawy z 1994 r.- tak w wyroku NSA z 30.01.2014 r., II OSK 2073/12.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 15, 2014 o 14:53

Dzień dobry Panie Janie – bardzo dziękuję za interesujący komentarz.
Wyrok, którego sygnaturę Pan wskazał dotyczy sprawy, w której doszło do szeregu samowoli obejmujących dwa reżimy prawne (z 1974 roku i 1994 roku) – budowy, która rozpoczęła się w 80 tych latach, a zakończyła w 2001 roku. Sąd przytaczając stan faktyczny sprawy wskazuje na następujące: „Sąd wskazał, przenosząc powyższe rozważania na grunt sprawy, iż budowę obiektu rozpoczęto w latach 80-tych ubiegłego wieku, a następnie były w nim prowadzone roboty budowlane po dniu 31 grudnia 1994 r., które zostały wykonane w latach 1999-2000 i później. Po roku 1994, przy rozbudowie zdemontowano części ścian a na konstrukcji istniejącego wcześniej obiektu została wsparta część dachu i ściany nowej części obiektu”. Zatem budowa nie została jeszcze 31 grudnia 1994 roku zakończona, a to jest warunkiem zastosowania art. 103 § 2 Prawa budowlanego z 1994 roku, który brzmi następująco: „Przepisu art. 48 nie stosuje się do obiektów, których budowa została zakończona przed dniem wejścia w życie ustawy lub w stosunku do których przed tym dniem zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Do takich obiektów stosuje się przepisy dotychczasowe”. W związku z tym że budowa nie została zakończona sąd nie miał wyjścia i musiał przyjąć, że zastosowanie mają wyłącznie przepisy ustawy z 1994 roku . Trudno mi sobie wyobrazić, że przy nielegalnym wzniesieniu np. domku jednorodzinnego w latach 70 tych (jego wykończeniu i  zamieszkaniu), a następnie pod koniec lat 90 tych wykonania w tym domu np. dodatkowego wejścia z wiatrołapem miałyby zastosowanie do legalizacji tego obiektu wyłącznie przepisy ustawy z 1994 roku.
Stoję na stanowisku, iż będą miały zastosowanie różne reżimy prawne.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Edyta Nitecka Październik 20, 2014 o 16:29

Witam.
Cieszę się że szukając rozwiązania problemu trafiłam na Pana bloga. Mamy dwa problemy. Pierwszy
Dom rodzinny w ktorym mieszka obecnie moja siostra został wybudowany w latach 56-57. W marcu 1993 wybuchł pożar, dach został doszczętnie spalony po czym w tym samym roku do jesieni została wybudowana nadbudowa o niepełną kondygnacje,i tam jesienią 1993roku zamieszkala siostra. Czy taka nadbudowa jako samowola budowlana wymaga legalizacji. Czy przy legalizacji obowiązuje opłata legalizacyjna? Czytałam na Pana blogu iz take sprawy legalizuje się prawem budowlanym z 1994roku?
Problem drugi.
Sasiad zmienił stodołe /ktora jest w odleglosci od granicy 3m a od domu 7m / na stajnię dla 5 koni.Teraz obok stajni mamy ogrod, ktorego nie można już niestety używać ze wzgledu na zapachy. Wydaje sie nam iz powinien uzyskać pozwolenie na zmianę użytkowania?
Bardzo proszę o odpowiedż. szczególnie w kwestii legalizacji nadbudowy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 21, 2014 o 08:53

Dzień dobry, nadbudowa, o której Pani pisze jest samowolą budowlaną. Jeżeli da się ją zalegalizować (patrz przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym), to powinny mieć zastosowanie do legalizacji przepisy ustawa z 1974 roku.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Gosia Październik 22, 2014 o 21:46

Witam,
mam pytanie odnośnie budynków gospodarczych budowanych w latach 80-tych czy wymagały one pozwolenia na budowę lub zgłoszenia i gdzie znajdę przepisy regulujące tę kwestię?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 23, 2014 o 09:05

Pani Małgorzato – przepisy regulujące te zagadnienia znajdzie Pani w ustawie Prawo budowlane z 1974 roku.
Pozdrawiam .

Odpowiedz

Martyna Październik 23, 2014 o 10:22

Witam,mam bardzo wazne pytanie do Pana.Dowiedzialam się,że dom w ktorym mieszkam został wybudowany w tzw samowoli budowlanej.Jego budowa zostala zakonczona ok 1990.r.Z dokumentow ktore znalazlam widze projekty budynku,umowy na podpięcie gazu,elektryki..tesciu juz nie zyje a tesciowa jest schorowana ..ma 80 lat.Prosze mi powiedziec co mamy robic..wlozylismy w ten dom masę pieniedzy ,nie stac nas na porady u prawnika.a chcemy zrobic z tym porzadek..od czego zaczac?.Prosze o odpowiedz i dziekuję.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 23, 2014 o 10:45

Dzień dobry , jeżeli jest to dom wybudowany w warunkach samowoli budowlanej, to może Pani próbować go zalegalizować. Na tym blogu znajdzie Pani sporo tekstów poświęconych temu problemowi.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Październik 23, 2014 o 12:27

Witam, mam do pana pytanie. Czy grożą jakieś konsekwencje prawna inwestorowi który zaczął budowę pół roku przed otrzymaniem pozwolenia na budowę?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 23, 2014 o 21:05

To jest samowola budowlana – zatem konsekwencje takie jak w przypadku samowoli budowlanej (http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/konsekwencje-samowoli-budowlanej/).

Odpowiedz

Elżbieta Październik 29, 2014 o 09:48

Dzień dobry,
mam pytanie, wystąpiliśmy o zgodę na budowę garażu i takiej zgody nie otrzymaliśmy a mąż mimo to rozpoczął budowę (nie jest skończona). Dostaliśmy zawiadomienie, że UMiG zgłasza do INB samowolę budowlaną. Czy możemy wystąpić o legalizację i ew. do kogo? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 31, 2014 o 09:58

Dzień dobry, o legalizację możecie Państwo wystąpić do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jeżeli jednak PINB otrzymał już od gminy informację o popełnionej samowoli budowlanej, to zapewne otrzymacie z PINBu pismo w tej sprawie.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Krzysztof Listopad 3, 2014 o 23:44

Dzień dobry.
Proszę o pomoc a mianowicie odziedziczyłem po śmierci rodziców gospodarstwo z budynkiem mieszkalnym, parę dni temu dostałem zawiadomienie z urzędu miasta o zamiarze wszczęcia kontroli dotyczącej gruntu i budynku-powierzchni . Po sprawdzeniu moim dokumentów są niezgodności a mianowicie pozwolenie na budowę zostało wydane 29 01 1974r. z wypisu rejestru budynku widnieje data zakończenia budowy 1985r w między czasie ok 1995r. rodzice zmienili dach z płaskiego na kopertowy oraz dobudowali pokój na piętrze częściowo na filarach z tego co wynika z dokumentów to nie ma na tą przebudowę pozwolenia ani żadnych planów. Spadek odziedziczyłem rok temu proszę o doradztwo co mogę z tym zrobić i co mi z tego tytułu grozi. Z góry dziękuję za odpowiedz.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 4, 2014 o 22:42

Dzień dobry , niestety Pan będzie odpowiadał za samowolę budowlaną popełnioną przez Pana rodziców. Proszę spojrzeć do wpisów: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/konsekwencje-samowoli-budowlanej/ oraz http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/kto-odpowiada-za-samowole-budowlana/.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Olga Listopad 15, 2014 o 23:01

Witam,
Proszę o pomoc , a mianowicie , odziedziczałam działkę z domem który został zbudowany w 1950 roku. , następnie został on rozbudowany w 1995 roku. Na wyrysie z gminy obydwa budki znajdują się na mapach , jednak w wypisie data zakończenia ostatniej budowy to 1950 rok. Czy możliwe że rozbudowa odbyła się bez zezwolenia pomimo zaktualizowania map ? Co oznacza to dla mnie jako osoby która będzie zgłaszać do US nabycie spadku?

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 17, 2014 o 11:47

Dzień dobry – samowola budowlana powstaje wtedy, gdy roboty budowlane są wykonane bez odpowiedniego zezwolenia. Nie wiem, co dokładnie jest na mapach, ale nie ma to większego znaczenia w kontekście oceny, czy określony obiekt został wybudowany w warunkach samowoli budowlanej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Józef Listopad 17, 2014 o 13:38

Witam serdecznie. Otrzymałem pozwolenie na wybudowanie dwóch budynków gospodarczych o łącznej powierzchni 50 mkw i wysokości 7m. W miejsce tego powstał budynek o powierzchni 60 mkw dwukondygnacyjny o wysokości ok. 6 m. Czy w przypadku kryzysowym można będzie budynek przebudować do wymaganych rozmiarów czy też konieczne będzie wniesienie dużej opłaty legalizacyjna w wysokości 25 tyś.

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 17, 2014 o 18:51

Dzień dobry,
nie wiem, co Pan ma na myśli pisząc o „przypadku kryzysowym”.
Wspomnę jedynie, iż obiekt budowlany wykonany niezgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę, która zatwierdza projekt budowlany jest samowolą budowlaną. Natomiast opłaty legalizacyjne wnosi się w sytuacji podjęcia decyzji o legalizacji samowoli budowlanej.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

ania Listopad 19, 2014 o 10:15

Witam, mam pozwolenie wydane w 1986 na nadbudowe starego domu, jednak dom rozbudowałam i nadbudowałam jedną kondygnacje więcej niż dawało mi pozwolenie. Budowa udowodniona i zakończona w 1994 w NB. Mój problem dotyczy legalizacji budynku. Posiadam kompletne dokumenty potrzebne do legalizacji, lecz nadzór budowlany żąda od mojego urzędu gminy planu zagospodarowania przeszczennego , którego obecnie gmina nie posiada. Wobec powyższego NB żąda ode mnie decyzji o warunkach zabudowy z urządu gminy. Moje pytanie dotyczy, czy NB słusznie postępuje żądając ode mnie decyzji o warunkach zabudowy? Jeśli nie to proszę o podpowiedź jak mam NB zakwestionować

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 24, 2014 o 09:30

Dzień dobry – organ słusznie postępuje. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jak w okolicznościach niniejszej sprawy, decyzja o warunkach zabudowy jest jedynym sposobem wykazania, że określony sposób zagospodarowania terenu jest zgodny z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marek Listopad 20, 2014 o 13:49

Witam
Mam pewien problem i teraz nie wiem kto ma rację. Otóż zakupiłem komin stalowy dwuścienny izolowany, którego chcę zamontować na zewnętrznej ścianie budynku. Ten komin nie potrzebuję fundamentu, bo jest kotwiony do ściany. I tu moje pytanie. Czy potrzebuję pozwolenie aby taki komin zamontować czy wystarczy tylko zgłoszenie? Pani ze starostwa mówi, że muszę mieć pozwolenie na budowę, lecz wszystkie inne informacje umieszczone w internecie oraz na stronie producenta takich kominów mówią, że pozwolenie na montaż takich kominów jest niepotrzebne.

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 24, 2014 o 09:50

Dzień dobry – pytanie, czy jest to remont, czy też przebudowa. Remont wymaga jedynie zgłoszenia, a przebudowa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji). Jeżeli zatem roboty budowlane doprowadzą do zmiany parametrów technicznych lub użytkowych, to roboty te będą musiały zostać uznane za przebudowę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Listopad 25, 2014 o 20:49

Dzień dobry,
Proszę o pomoc w temacie rozbudowy zjazdu z drogi gminnej, który został uznany za samowolę budowlaną. W 2003r. przekazałem gminie grunt na budowę drogi publicznej, który podzielił moją działkę na 3 części. Środkowa część została przeznaczona na drogę gminną. Łącznie przekazałam grunt o szerokości 10,5m( 6m- droga, 1 m- pobocze i 3,5 rów) Gmina nie wywiązała się z obietnicy budowy sześciometrowej drogi i 1m pobocza. W 2009 zrobiono nasyp 3 metrowej szerokości i 0,5m wysokości, w wyniku czego musiałam poszerzyć zjazd , który leży na gruncie należącym do gminy, o 1m. W związku z tym zwróciłam się o wydanie zezwolenia na poszerzenie zjazdu do gminy. W odpowiedzi otrzymałem pismo z zgodą na poszerzenie o 1 m , ze względu na bezpieczeństwo. Następnie poszerzenie mostku zostało zgłoszone do nadzoru budowlanego jako samowola budowlana. W związku z tym, że grunt na którym wykonywana była inwestycja jest własnością gminy, a gmina nie pouczyła mnie o konieczności uzyskiwania kolejnych pozwoleń w innych urzędach,nie mam pozwolenia na budowę. PINB za legalizację zażądał 25 tys. zł, lub rozebranie zjazdu. Decyzja nie została wydana, gdyż jeżeli napiszę jednostronne oświadczenie woli o rozbiorze mostka to sprawa zostanie umorzona bez nakładania na mnie kary 500 zł. Czy po wydaniu nakazu mam podstawy do tego, aby odwołać się od niego? Rozbiórka mostka wiąże się z kosztami, a zjazd takiej wielkości jest to minimum którego potrzebuję na co dzień.
Czy w związku z wydaniem pozwolenia bez pouczenia mogę żądać od gminy odszkodowania za poniesione koszty budowy i rozbiórki? Ewentualnie czy w związku z nakazem rozbiórki zjazdu mam prawo złożyć wniosek do sądu o zwrot darmowo przekazanego gruntu na budowę drogi, która tak naprawdę w dalszym ciągu nie została zbudowana?

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 27, 2014 o 10:50
Jacek Listopad 28, 2014 o 19:30

Witam

mam pytanie.Zakupiłem w tym roku działkę zabudowaną 2 domami i garażem. Na dom w którym mieszkam mam wszystkie dokumenty pozwolenia itd, jednak na domek mniejszy w którym prowadzę działalność nie otrzymałem tego typu dokumentów jak i na garaż (te 2 budynki stanowią całość). Domek był wybudowany ok 10 lat temu jak i garaż. W trakcie zakupu byłem chyba zbyt zafascynowany i dokładnie się temu nie przyjrzałem dopiero po jakimś czasie zacząłem się nad tym zastanawiać. Były właściciel zapewnia że wszystko jest ok , na mapkach geodezyjnych mam naniesione wszystkie budynki..
W akcie notarialnym mam wpis ,że właściciel potwierdza że wszystko jest wybudowane zgodnie z pozwoleniem na budowę – czy ten wpis w razie co mnie chroni jeśli by coś kiedyś wyszło że to doszło do samowoli co do tych 2 budynków??Mogę od poprzedniego właściciela żądać zwrotu kosztów legalizacji??

Dziękuję

Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 3, 2014 o 08:59

Dzień dobry, dla nadzoru budowlanego ten zapis nie ma żadnego znaczenia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jacek Grudzień 3, 2014 o 09:13

witam.
a czy przed sadem bedzie ten zapis mial znaczenie? w celu uzyskania ew.odszkodowania ?czy samowole moga byc naniesione na mapki?co Pan ogólnie radzi?
Dziękuję

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 3, 2014 o 09:21

Może mieć. Sporo zależy od samego zapisu, choć nie tylko, bo i inne okoliczności sąd będzie brał pod uwagę.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna Listopad 30, 2014 o 20:12

Witam serdecznie,
proszę o poradę. Mój teść wybudował dom przed 1995r. Miał pozwolenie na budowę. Budynek nie jest odebrany i niestety piętro domu w znacznym stopniu odbiega od projektu. Odbiór dokonany jest tylko przez kominiarza. Pozostałych nie ma. Dom jest cały czas zamieszkiwany przez teścia, jest też tam zameldowany. Czy istnieje jakaś możliwość zalegalizowania takiego budynku? Czy jeśli chciałby dokonać odbioru instalacji elektrycznej to według obowiązujących przepisów? Teść mówił o projekcie powykonawczym, ale nie wiem czy w ogóle coś takiego jest możliwe.

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 3, 2014 o 09:05

Dzień dobry, można próbować zalegalizować, ale nie zawsze można i łączy się to z wysokimi opłatami. Nasuwa się również pytanie, czy odstępstwa od projektu, o których Pani wspomina są istotne, czy też nie. Proszę spojrzeć na wpis: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/istotne-i-nieistotne-odstepstwa-od-zatwierdzonego-projektu-budowlanego/ oraz http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/samowola-budowlana-odstepstwa-od-projektu-budowlanego/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jarosław Grudzień 3, 2014 o 08:04

Witam pana mam zapytanie jeżeli wybudowałem budunek w latach 95-96 posiadałem wszystkie dokumenty pozwolenie itp. 96 r została sporządzona mapka 2000 z obmiarami budynku z klauzulą oraz został nadany numer gdzieś zapodziałem dopuszczenie do użytkowania, budynek jest na terenach gminy a gminna geodetka która nadawała numery i załatwiała sprawy z tym związane niedługo zmarła ,podczas nadawania numeru zapewniała mnie że jest to wszystko bo budynek odbierzemy na starych zasadach złożyłem do gminy pisma,i nie pamiętam czy otrzymałem odpowiedż.Nadmieniam że kiedyś nie było nadzoru budowlanego tylko nie wiem kto pełnił jego funkcję.Proszę o odpowiedż i z góry dziękuję pozdrawiam. Jarosław

Odpowiedz

Michał Grudzień 4, 2014 o 16:08

Witam!
Chciałem sie zapytać ponieważ w roku 1974 wybudował mój dziadek dom piętrowy, który obecnie jest przepisany na mojego ojca a on chce przepisać go na mnie. składa sie z garazu piwnic parteru piętra i strychu oraz na parterze i piętrze znajduje się taras, I tak jest podane w projekcie technicznym podpisanym przez prezydenta itd. Lecz tam gdzie są tarasy zrobił on pokoje na parterze i piętrze ale tego już nie ma w projektach, jak to mówiąc nielegalnie to zrobił, I ja chciałbym teraz wszystko to zalegalizować zrobić nowy projekt itd. Pytanie moje jest takie czy ja zgłaszając to nie będę miał jakiś dużych problemów, czy urząd nie każe mi tego zburzyć lub płacić podatków za jakies 35 lat wczesniej? Co mam z tym zrobić żeby to udokumentować i nie miec problemów? Proszę o odpowiedź na meila lub tutaj dziękuję.

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 8, 2014 o 09:01

Dzień dobry , może Pan samowolę budowlaną zalegalizować lub rozebrać.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Grudzień 7, 2014 o 22:57

Dzień Dobry
Panie Damianie chciałbym się dowiedzieć co w sytuacji gdy wybudowano dom wraz zlokalizowanym obok budynkiem gospodarczym w latach 70. Następnie w wyniku donosu, mój ojciec miał sprawę sądową w czasie której Sąd uwzględnił przyczynę dokonania samowoli – konieczność zapewnienia rodzinie miejsca zamieszkania oraz budowy budynku gospodarczego (to kiedyś było gospodarstwo rolne). Zapadł wyrok, nałożono karę, którą uiszczono (mam tylko kopię wyroku). Czy powinienem teraz jakoś dodatkowo to zalegalizować? Sporządzić jakąś dokumentację techniczną ?

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 8, 2014 o 09:05

Dzień dobry – niech się Pan wczyta w orzeczenie sądu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

tomasz tomasz Grudzień 15, 2014 o 20:01

witam mam takie pytanie
mój teść postawił garaż konstrukcja drewniana obicie blaszane i na pewno bez zezwolenia co w takiej sytuacji mi grozi nadmienię iż sąsiad uprzejmie doniósł do nadzoru budowlanego czy grozi mi kara lub rozbiórka garażu ?dodam że właścicielem nadal jest teść choć nie żyje od 20 lat

Odpowiedz

tomasz tomasz Grudzień 16, 2014 o 06:33

DODAM ŻE BYŁO TO W LATACH 90

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 17, 2014 o 08:21

Dzień dobry,
teść nie może być właścicielem, bo nie żyje (właścicielami są jego spadkobiercy).
Jeżeli garaż jest samowolą budowlaną to grozi inwestorowi, właścicielowi lub zarządcy garażu nakaz rozbiórki. Chyba, że wcześniej uda mu się zalegalizować samowolę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 17, 2014 o 08:23
Iwona Grudzień 22, 2014 o 00:16

Witam
W latach 80 rodzice zapisali na mnie działkę budowlaną z małym domkiem gospodarczym. Po kilku latach ojciec dobudował do domku małe pomieszczenie. ( przed 1990r.) jednak na planie działki istnieje pierwotny kształt domku gospodarczego- plan działki dostałam gdy zgłaszałam postawienie drewnianej wiaty garażowej w 2012r. Pomimo, że jest to domek gospodarczy od zawsze pełnił funkcje domku letniskowego. Kilka lat temu doprowadziłam do domku tylko wodę i kanalizację ( którą i tak miałam na działce).
W najbliższej przyszłości chciałabym przepisać działkę na syna, który chciałby rozbudować domek i w nim zamieszkać.
W związku z tym mam pytanie: Nie mam pierwotnych planów domku gospodarczego, nie mam wiedzy czy dobudowanie pomieszczenia było samowolą budowlaną, jak powinnam postępować aby nie narobić sobie problemów.
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry serdecznie dziękuję. Iwona

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 2, 2015 o 12:48

Dzień dobry,
jeżeli jest to samowola budowlana (nie znam sprawy), to aby syn mógł legalnie rozbudować budynek musiałby wcześniej ją zalegalizować lub usunąć.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Grudzień 28, 2014 o 17:09

Witam.
Moi rodzice w 1996 roku uzyskali pozwolenie na budowę i wybudowali dom(stan surowy zamknięty z oknami). Mieli projekt, pozwolenie i wszystkie przyłącza. Niestety nikt jednak nie pomyślał i nie został odebrany dziennik budowy z właściwego organu, a także nie został ustanowiony kierownik budowy. dom po wybudowaniu nie został zgłoszony do odbioru. Rodzice w 2012 roku przepisali mi gospodarstwo razem z tym domem i z dokumentami(pozwolenie na budowę oraz projekt domu i przyłącz). Teraz ja chciałbym zacząć prace wykończeniowe lecz najpierw trzeba zrobić porządek w papierach. Proszę o poradę gdzie mam się zgłosić, ile mnie to może kosztować oraz ile w przybliżeniu zajmie to czasu. Z góry dziękuję za fachową pomoc i czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 2, 2015 o 12:41

Na blogu jest kilka wątków dotyczących braku dziennika budowy i kierownika budowy – proszę poczytać.
Pozdrawiam

Odpowiedz

adam Grudzień 29, 2014 o 21:20

witam, jestem pod wrażeniem pańskich odpowiedzi.
proszę się zmierzyć z moim problemem, mianowicie,dziadek kupił rozpoczęty budynek
jednorodzinny z zatwierdzonym projektem w 1974r. fundamenty i przyziemie, jednak na ówczesne czasy jak każdy kombinator odbiegł od projektu i powielił przyziemie,jednak powielone przyziemie ma 2,50cm wysokości w stanie surowym ,reasumując, w projekcie było przyziemie i parter a w ostateczności przyziemie ,parter i piętro, budowę zakończył w stanie surowym otwartym.
teraz staram się zalegalizować ten budynek, po przeprowadzonych ekspertyzach okazuje się, że jest w świetnej kondycji i można zakończyć budowę.
a moje pytanie brzmi:
co i jak mam zrobić aby tam zamieszkać.
pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 30, 2014 o 11:35

Dzień dobry – zalegalizować i zakończyć budowę.
O legalizacji znajdzie Pan dużo informacji na tym blogu .
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Grzegorz Grudzień 30, 2014 o 18:49

Witam. Mamy taki problem. Dziadek rozbudowa stary dom i zrobił to ze wszystkimi pozwolenia mi tylko pod koniec budowy uległ wypadkowi i zapomniał ”oddać budowy” czy coś takiego. Dom od zakończenia budowy jest użytkowany i zmienił właściciela gdyż dziadek zmarł i teraz córki mają ten dom w współwłasności i co teraz mamy zrobić czy starać się załatwić tą sprawę czy lepiej nie ruszać. Dokumentów żadnych nie mamy i nie wiemy gdzie się udać aby to potwierdzić.

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 2, 2015 o 12:34
Joanna Styczeń 6, 2015 o 17:17

Dzień dobry, czytam i czytam Pana porady i tak sobie myślę, ze może i dla nas zapali się jakieś światełko nadziei… w 2010 roku teściowie przepisali nam dom, był to stan zamknięty, ale nie wykończony, nie mieli funduszy, żeby go wykończyć i zamieszkać. Wzięliśmy się ostro do pracy, wymieniliśmy CO, odświeżyliśmy tynki, zrobiliśmy ocieplenie i uradowani, że na wykończenie środka tak jak marzyliśmy weźmiemy kredyt pobiegliśmy do banku, tam okazało się, ze potrzebne jest pozwolenie na budowę, po przeszukaniu wszystkich szaf u teściów nic nie znaleźliśmy, oprócz planu- który zupełnie odbiega od rzeczywistości i jakichś zaświadzczeń z 1992 roku, w gminie też nic nie mają, przeszukałam cała dokumentację- tam gdzie wpisywane były numery pozwoleń. Zanim przystąpiliśmy do remontu zgłosiłam do starostwa remont- wymianę pokrycia, ocieplenie- jeszcze wtedy nie widziałam, że nie ma pozwolenia. i co teraz ? Boję się pójść do inspektoratu po radę, bo to jak wejść w jaskinię lwa, jeżeli nałożą na nas karę to widzę tylko jedno wyjście licytację tego domu, bo na 50 tysięcy naprawdę nas nie stać… bardzo proszę o radę, pomoc, nie chcę zostawiać dzieciom takiego „prezentu” jaki my otrzymaliśmy od teściów…

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 7, 2015 o 10:09

Dzień dobry,
jeśli nawet znajdzie Pani pozwolenie na budowę, to z tego co Pani pisze, teść dopuścił się istotnych odstępstw od projektu budowlanego (jeśli gdziekolwiek projekt był zatwierdzany), a to jest traktowane jako samowola budowlana.
Samowolę może Pani: 1). próbować zalegalizować (jeśli się uda, a nie zawsze jest do tego podstawa), co jak Pani zauważyła łączy się z poważnymi wydatkami; 2). rozebrać; 3). liczyć na to, że nadzór budowlany nigdy się o niej nie dowie.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

joanna Styczeń 10, 2015 o 06:33

Dziękuję bardzo za odpowiedz

Odpowiedz

maria Styczeń 10, 2015 o 09:01

Witam, mam takie pytanie. Co w sytuacji gdy piętro domu, zostało wybudowane w 94 roku. Ale nie mamy dziennika budowy? Dom budował ktoś z rodziny, bez kierownika budowy itd. Totalna samowolka. A teraz ta osoba nas szantażuje że to zgłosi do urzędu?? Jak można udowodnić tą budowę? Że była skończona przed 95?

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 12, 2015 o 08:32

Za dowód może posłużyć wszystko . Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieska Styczeń 12, 2015 o 11:29

Witam, mam dom wybudowany w latach 30-tych. W 2008r. wymieniłem dach i niektóre ściany + dobudowałem 45m2. Inspekcja nadzoru budowlanego nakazała to uregulować. Wobec tego zburzyłem 25m2, zostało 20m2 dobudowanych, słyszałem, że tyle można dobudować bez projektu… Chcę sprzedać teraz ten dom, czy zrobienie inwentaryzacji budynku wystarczy?

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 13, 2015 o 08:08

Dzień dobry, rozumiem, że nadzór budowlany nakazał zalegalizować samowolę budowlaną. Jeżeli się nie da zalegalizować, to będzie musiała Pani samowolę w całości rozebrać. Do legalizacji nie wystarczy jedynie inwentaryzacja.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomek Styczeń 15, 2015 o 13:03

Witam,
mój teść zaczął budowę domu w latach 84 a budowla była zakończona tez w latach 89 ma wszystkie pozwolenia na budowę i plany ale ze sam budował nie ma wypełnionej książki. Ta książka jest pusta, a dom był stawiany jako budynek gospodarczy z częścią mieszkalna. I teraz jest problem bo dom nie ma numeru i nie wiem jak się za to zabrać. Czy jest szansa zalegalizować ten budynek

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 16, 2015 o 10:58

o braku dziennika budowy przeczyta Pan wyżej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 15, 2015 o 17:13

Witam, Kupiłem działkę budowlaną z domkiem drewnianym z 80 lat. Od 7 lat jest nie użytkowany a właściciele dostali go w spadku po nieżyjącym już ojcu i nie mają żadnych dokumentów na niego. Moje pytanie jak lub gdzie sprawdzić czy ten dom legalnie istnieje i czy może być zabezpieczeniem dla pożyczki hipotecznej. Chce remontować ten dom i poszedłem do wydziału budownictwa i architektury, opowiedziałem wszystko i na moje pytanie „chce go remontować prawnie ale nie wiem czy on wogóle istnieje prawnie na tej działce” odpowiedzieli mi że „albo jest albo nie”. Dali mi druk do wypełnienia i opisania jakie prace chce przeprowadzić i kiedy i wziąć ze starostwa jakąś mapkę do tych celów i przyjść to zobaczą co się da zrobić.

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 16, 2015 o 10:53

Starostwo + archiwa państwowe.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Luty 8, 2015 o 16:53

Witam.
Mam zamiar kupić dom, ale jak się dowiedziałem nie było pozwolenia na rozbudowę domu. Z informacji jakie uzyskałem dobudowa była w 2008 r i dotyczyła dobudowy około 40m^2 samego domu oraz remont dachu oraz wymiany okien. Sąsiedzi są oddaleni od siebie około 100m, więc bezpośrednio nie graniczą. Czy grożą jakieś konsekwencje prawne? Czy warto brać pod uwagę taką nieruchomość? Właścicielka jest nie zbyt rozeznana w prawie budowlanym. Posiada akt własności i KW. Dodatkowo nie ma wyznaczonych granic działki przez geodetę (paliki).

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 11, 2015 o 09:12

Dzień dobry,
warto brać pod uwagę kupno, ale warto wcześniej sprawdzić skalę robót wykonanych nielegalnie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Andrzej Luty 12, 2015 o 17:31

Dzień dobry,
Mam pytanie jak zalegalizować samowole budowlana z roku 1992. Postawiłem dom bez pozwolenia w roku 1992 wprowadziłem się na jesień 1994. Jestem w tym domu zameldowany widniej na mapach i w wypisie z ewidencji gruntów i budynków. Co mam zrobić prosze pomoc.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 13, 2015 o 08:36

Dzień dobry,
proszę wziąć pod uwagę ustawę Prawo budowlane z 1974 roku, która była korzystniejsza do legalizowania samowoli budowlanej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marian Luty 23, 2015 o 20:14

Dzień dobry, jestem właścicielem domu jednorodzinnego i posiadam pozwolenie na budowę z roku 1992. Wszystkie inwentaryzacje zakończono do 06.02.1994r. W roku tym parter budynku był gotowy do zamieszkania. Po kontroli PINB w roku 2014 , otrzymaliśmy postanowienie o istotnych odstępstwach i zastosowaniu trybu naprawczego wg art 50-51 Prawa budowlanego z roku 1995. PINB ignoruje wszelkie dokumenty i informacje potwierdzające zakończenie budowy w 1994r. Pozwolenie na użytkowanie posiadam od 2008r. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 25, 2015 o 09:43

Dzień dobry, pozostaje Panu skarżyć rozstrzygnięcia PINBu.
Pozdrawiam .

Odpowiedz

Magda Luty 25, 2015 o 21:43

Witam!

Jestem w trakcie zakupu domu w zabudowie szeregowej. Obecna właścicielka otrzymała tą nieruchomość w 2005r. w ramach darowizny od rodziców którzy wybudowali ten dom w latach 80. Po kilku latach zdecydowali się na dobudowanie około 12m kwadratowych do domu. Na wyrysie, mapce którą otrzymaliśmy ze starostwa dobudówki tej nie widać. Nie została ona zalegalizowana. Właścicielka posiada tylko inwentaryzację budynku która uwzględnia dobudówkę. Rodzice właścicielki twierdzą że w związku z tą dobudówką ja jako kupująca nie będę miała żadnego problemu ponieważ była ona wybudowana ponad 20 lat temu. Proszę o informację czy jeżeli dokonam zakupu nieruchomości mogę mieć jakiś problem z tą dobudówką?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 26, 2015 o 09:44

Dzień dobry,
samowola budowlana nie przedawnia się !
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Sabina Luty 26, 2015 o 11:31

Witam, proszę o poradę, sprawa wygląda następująco.

Rodzice przebudowali parterowe pomieszczenie gospodarcze połączone z domem na mieszkalne, więc wcześniej widniało już na mapkach i nad nim dobudowali na piętrze 1 pokój, wszystko bez pozwoleń-Kierownik budowy poinformował Nas, że pozwolenia na budowę nie trzeba, czy wprowadził nas w błąd? czy jest konieczna legalizacja z wszystkimi dokumentami typu dziennik budowy, projekt domu w 4 egzemplarzach itd? Minęły od tego czasu już 4 lata. U geodety byliśmy i na mapie już widnieją te pomieszczenia jako mieszkalne i podatki też są za nie płacone.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 27, 2015 o 09:02

Dzień dobry – tak, kierownik wprowadził Państwa w błąd, ale to Państwo jako inwestorzy odpowiadacie za samowolę budowlaną.
O potrzebnych dokumentach do legalizacji przeczyta Pani na blogu – dopowiem jedynie, że nie każda samowolę da się zalegalizować.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aneta Luty 27, 2015 o 20:57

Witam , takie pytanie : kupilam dom do ktorego wlascicielka nie posiadala juz projektu ani zadnych innych dokumentow tlumaczy to zagubieniem zniszczeniem et. jak i gdzie moge takie dokumenty odzyskac sprawdzic prosze o pomoc Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 2, 2015 o 09:09

Dzień dobry,
1. starostwo,
2. nadzór budowlany,
3. archiwa.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Paula Marzec 1, 2015 o 23:48

Witam.Ja mam takie pytanie .kupiliśmy z mężem dom który nie nadawał się już do remontu. zgłosiłam że chcemy go rozebrać i dostaliśmy pozwolenie. teraz w tym miejscu gdzie stał ten dom chcemy postawić gotowy dom „kontener” który kupiliśmy i chcemy go przewieść i postawić na to miejsce.czy trzeba na to jakieś pozwolenie?bo my nic budować nie będziemy ten dom jest gotowy.

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 2, 2015 o 09:31

Dzień dobry,
prace, które chce Pani wykonać są traktowane jako budowa obiektu budowlanego w rozumieniu art. 3 pkt 6 ustawy Prawo budowlane z 1994 r. Przepis ten stanowi, że przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego.
Zatem wykonanie obiektu budowlanego w innym miejscu i usytuowanie go na Pani działce w celu użytkowania wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Rafał Marzec 3, 2015 o 17:24

Dzień dobry. Poproszę o poradę sprawa ma się tak:
Otóż mój sąsiad prowadzi działalnośc gospodarczą Ślusarsko tokarską od 1990r jak wiadomo takie roboty są uciązliwe ze wzglegu na hałas miejscowy plan zagospodarowania wyklucza taką dzialalmośc jednoznacznie PINB w tej sprawie zbywa nas od 2012r pismami ze sprawa w toku i tak dalej. Na danej posesji oprucz zakładu na który wyraziliśmy zgode są też 3 samowole budowlane w których prowadzone są prace związane z uciązliwą działalnością. I tutaj pytanie czy sąsiad zalegalizuje to bez problemu ??? Potrzebuje jakieś zgody z gminy lub sąsiadów??? Bo mamy dosc hałasu i chcemy by samowole poddał rozbiórce.

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 6, 2015 o 09:12

Dzień dobry ,
czy Pana sąsiad zalegalizuje samowolę budowlaną ? Nie wiem, gdyż nie znam sprawy.
Natomiast jeżeli organ nadzoru budowlanego działa opieszale, to proszę się zastanowić nad złożeniem zażalenia na niezałatwienia sprawy w terminie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Judyta Marzec 4, 2015 o 09:39

Witam
Mam pytanie dotyczące aktualnie nowo projektowanego obiektu wielorodzinnego.
Obiekt znajdować ma się 8,70m od istniejącego obiektu (lata 70). 4m od granicy działki. W parterze mają znajdować się usługi z parkingami naziemnymi. Czyli jezdnia parking i chodniki w tych 8,70m.
Czy jest to zgodne z przepisami ?
Obok znajdują się też stare garaże (lata 70 – prawdopodobnie bez żadnej dokumentacji urzędowej) . a inwestor chce zacząć wykopy pod garaż podziemny 2 poziomowy zaledwie 1 m od garaży ( zaznaczając że jeżeli coś się stanie odremontuje je bądź zwróci pieniądze i zburzy). Przejazd do nowo projektowanego obiektu ma być tuż przy istniejącym bloku 1,5 od krawędzi.
Proszę o poradę jak rozmawiać z inwestorem . Czy całe te przedsięwzięcie jest zgodne z obecnymi ustawami ?
Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 6, 2015 o 09:16

Dzień dobry,
nie napisała Pani, czy decyzja o pozwoleniu na budowę została już wydana. Jeżeli jeszcze nie, to istotnym jest, by Pani została uznana za stronę tego postępowania, gdyż daje to Pani wpływ na treść decyzji o pozwoleniu na budowę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Judyta Marzec 6, 2015 o 09:28

Witam,
Dziękuje za odpowiedź.
Nie nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. Na razie inwestor organizuje spotkania z mieszkańcami aby zgodzili się na tę inwestycję.
Jaki mogę mieć wpływ na treść decyzji o pozwoleniu na budowę?
Czy mam iść do urzędu ?
Nie wiem od czego zacząć.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 6, 2015 o 09:42

Jeżeli zostanie Pani uznana za stronę postępowania, to będzie miała Pani wgląd w dokumenty związane z tą sprawą, będzie mogła Pani np. wnosić do nich uwagi, zastrzeżenia (np. co do odległości między jednym budynkiem a drugim w związku z jego zacienieniem), wnioski o przeprowadzenia jakiegoś dowodu, odwołania, zażalenia, skargi itp.
Jednym słowem będzie miała Pani realny wpływ na to, co się dzieje w sprawie i na szybkość procedowania.
Sęk w tym żeby Pani została uznana za stronę postępowania!
Decyduje tu obszar oddziaływania planowanej inwestycji!
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Marzec 4, 2015 o 15:22

Dzień dobry mianowicie mam problem otrzymałem dom od rodziców w stanie surowym. Dom został wybudowany w 1995r. Wykonvzylem go całkowicie. Zebralem cala dokumentacje łącznie z uzupełnieniem dziennika budowy i zlozylem do inspektoratu o pozwolenie na urzytkowanie. I tu zaczęły się problemy. Inspektor przyjechał na kontrol i stwierdził zmiany w projekcje wynikające z podniesienia budynku o 50cm automatycznie kat dach się zmienił kubatura budynku się zmienila nałożył zrobienie inwentaryzcji budynku i opinii stanu technicznego budynku i tak zrobiłem ale to mu nie wystarczyło i nakazał zrobienie projektu zamiennego zgodnego z prawem budowlanym i tu powstał problem wszystko było Soper ale nie zgadzała się wysokość pomieszczeń mieszkalnych wynosiła 245cm i nie można zrobić projektu. Wystapilismy o odstępstwo od wysokości ale dostalismy odrzuceni. Proszę o pomoc co dalej robić

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 6, 2015 o 09:20

Dzień dobry, musiałbym znać więcej szczegółów sprawy.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Rafal Marzec 7, 2015 o 11:16

Witam
Moi znajomi planują skredytować zakup działki z zabudową zagrodową. Wśród tej zabudowy powstał nowy budynek-zgodnie z projektem i późniejszą decyzją pozwalającą na budowę jest to 60-metrowy budynek gospodarczy. W rzeczywistości budynek jest budynkiem mieszkalnym składającym się z salonu, kuchni, sypialni i łazienki-czyli wykonany niezgodnie z projektem i z pozwoleniem na budowę, która dotyczyła budynku gospodarczego. W decyzji pozwalającej na budowę jest informacja mówiąca, że przyłącza medialne w środku budynku wymagają osobnej decyzji. Obecni właściciele przymierzają się by budynek oddać do użytkowania. Według nas jednak dokumenty nie pokrywają się ze stanem rzeczywistym więc budynek stanowi samowole budowlaną i zgodnie z tym drugim stanem jako mieszkalnym nie może zostać oddany użytku. Rozumiem, że jeśli właściciele dostaną pozwolenia na użytkowanie obiektu to tylko jako budynek gospodarczy a moi znajomi jeśli bank kredytujący zakup się nie zorientuje kupią działkę z budynkiem stanowiącym samowolę budowlaną ze wszystkim prawnymi konsekwencjami tej samowoli ?
dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Rafał

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 10, 2015 o 09:11

Dzień dobry,
tak – choć proszę pamiętać w tego typu sprawach nie ma prostych odpowiedzi, w szczególności po zapoznaniu się z pełną dokumentacją sprawy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Marzec 9, 2015 o 11:25

Dzien dobry.Panie Damianie a co w przypadku domu ktory zostal postawiony na przelomie lat60/70tych…mamy projekty ale nic wiecej.nigdy w tym domu nie mieszkalismy,mieszkalismy w budynku obok na tej samej dzialce.ojciec dom wybudowal ale nigdy nie mial pieniedzy zeby go wykonczyc i wprowadzic sie wiec mieszkal w domu po rodzicach ze swoja rodzina.Ludzie zawsze mowili ze dom postawiony nielegalnie bo tam nie mieszkamy.Pamietam w latach 90tych rodzice wynajmowali ten dom i nikt nie mial nic przeciwko.Teraz rodzice nie zyja a dzieci chca to sprzedac i pojawia sie problem.Nie mamy zadnych dokumentow oprocz planow.Skad dowiedziec sie czy byla to samowola czy nie?co w takim przypadku zrobic i czy bedzie grozic nam rozbiorka tej budowy?Dodam ze na planach z urzedu do podlaczenia kanalizacji itp jest ten budynek ujety na mapie.pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 10, 2015 o 09:05

Dzień dobry ,
czy dom jest nielegalny można próbować sprawdzić w dokumentach w starostwie i w archiwach państwowych.
Jeżeli dom jest nielegalny i przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym pozwalają na jego zalegalizowanie, to można go próbować zalegalizować na podstawie ustawy Prawo budowlane z 1974 roku, której przepisy są korzystniejsze do legalizacji samowoli budowlanej niż te obowiązujące na dzień dzisiejszy.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

ana Marzec 13, 2015 o 13:53

Witam. Jestem właścicielką niewielkiego mieszkania w bloku wielorodzinnym z udzialem w gruncie. Nosimy się z zamiarem wyburzenia czesci sciany działowej i zabudowanie części przejscia miedzy pokojami. Nie wiem czy takie przedsięwzięcie wymaga pozwolenia,i czy bedzie to samowola budowlana jezeli przeprowadze remont bez badzoru,tymbardziej,ze kilka lat temu-nie swiadomi konsekwencji prawnych-wyburzylismy ścianę działową bez zadnego zglaszania ani pozwolenia…

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 16, 2015 o 08:16

Dzień dobry,
to będzie samowola budowlana.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Marzec 16, 2015 o 15:40

Dziękuję za odpowiedz.

Odpowiedz

ana Marzec 17, 2015 o 15:33

Dziękuję.

Odpowiedz

Monika Marzec 21, 2015 o 20:19

Witam,
mój sąsiad rozbudował budynek, w którym umieścił otwory okienne, mimo że do mojej granicy nie ma 4 m. W postępowaniu o uzyskanie warunków zabudowy i pozwolenie na budowę z niewiadomych mi przyczyn nie byłam stroną postępowania. Co mogę zrobić w tej sytuacji????

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 23, 2015 o 10:44

Dzień dobry,
aby odpowiedzieć na Pani pytanie trzeba znać całą sprawę a nie jedynie jej fragment.
Przyznam jednak , że nawet gdybym wiedział, odmówiłbym odpowiedzi – pisałem już, że nie udzielam na blogu porad w indywidualnych sprawach.
Pozdrawiam

Odpowiedz

katarzyna Marzec 25, 2015 o 21:48

Witam Panie Damianie.Mam pytanie.Jeżeli z mężem mieliśmy projekt domu parterowego a dostawiliśmy poddasze oczywiście projektańci zaznaczają w projekcie zgodę na poddasze to mamy do czynienia z samowolką.A czy w dzienniku budowy jak jest zaznaczone dom parterowy z poddaszem to nie trzeba nigdzie tego zgłaszac jako samowolki.Nasz dom jest w stanie surowym zamkniętym.

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 26, 2015 o 08:20

Dzień dobry,
odpowiedź jak wyżej.
Podpowiem jednak, że sporo się Pani dowie z wpisu: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/samowola-budowlana-czym-tak-naprawde-jest/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ania Marzec 26, 2015 o 12:13

Witam.
Mąż dostał w darowiźnie od rodziców w 2010 r. dom i zabudowania gospodarcze wybudowana w latach 80-tych , w dniu darowizny dom był po wymianie pokrycia dachowego ,okien i ocieplony – ale nie jest to odnotowane . Sąsiadka nasłała nam teraz nadzór budowlany twierdząc że te prace my wykonaliśmy . Czy nam coś w tym wypadku grozi ? Nie mamy żadnych pozwoleń ani innych dokumentów bo w takim stanie dom otrzymaliśmy . Czy jeśli teściowie nie przedstawia dokumentów ,pozwoleń ,planów to grożą nam jako obecnym właścicielom jakieś kary?

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 27, 2015 o 08:14

Dzień dobry,
jak już pisałem wyżej – nie odpowiadam w sprawach indywidualnych na blogu. Niezależnie od tego polecam wpis: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/kto-odpowiada-za-samowole-budowlana/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ania Marzec 28, 2015 o 21:52

Witam.
Jakie przepisy budowlane zastosuje się przy budowie domu jednorodzinnego w latach 1981-1988. Chodzi mi o legalizację samowoli. Czy weszła już ta ustawa że bezpłatnie można zalegalizować budowle z przed 1999r.Wiem że miała wejśćw życie ale została zaskarżona do Trybunału.

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 30, 2015 o 09:06

Jeżeli dom powstał jako samowola budowlana w latach wskazanych przez Panią, to zastosowanie będzie miała ustawa Prawo budowlane z 1974 roku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Bart Marzec 29, 2015 o 21:56

czy nadzor budowlany moze udowodnic podwyższenie budynku budowanego z lat 50-tych, jak mogą udowodnić samowole

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 30, 2015 o 09:06

Tak

Odpowiedz

Kama Maj 4, 2015 o 21:52

Witam,
Jakieś półtora miesiąca temu spaleniu uległ dach naszego bloku oraz 6 znajdujących się na ostatniej kondygnacji budynku mieszkań. Niestety do dnia dzisiejszego część bloku jest wyłączona z użytku i około 40 rodzin nie ma gdzie się podziać. Blok został oddany do użytku w 2005 roku. Projekt odbudowy dachu i ostatniej kondygnacji sporządzony został przez pierwotnego twórcę projektu budynku, nie ma zmian i jest identyczny jak ten przekazany w 2005 roku do akceptacji urzędników.
Czy aby rozpocząć proces odbudowy musimy przejść całą procedurę budowlaną czy też może się to odbyć w wersji uproszczonej jako odbudowa. Niestety nikt do tej pory nie potrafił nam rzetelnie pomóc w rozwiązaniu tego problemu i na dzień dzisiejszy stoimy w miejscu wyjścia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 6, 2015 o 09:27

Niech odpowiedzią będzie ten wpis: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/odbudowa-z-ruin/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Maj 5, 2015 o 19:33

Dzień dobry,
Mieszkam w domu tzw „bliźniaku”sąsiad postanowił na dachu swojego domu (dobudowany niższy budynek ok 4m wysokości i graniczącego bezpośrednio z moją działką) zrobić sobie balkon. Nie otrzymałam żadnych pism z urzędu dotyczących takiej inwestycji, dlatego moje pytanie brzmi czy ma do tego prawo?

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 6, 2015 o 09:32

Dzień dobry,
to wszystko zależy od okoliczności sprawy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Maj 6, 2015 o 14:54

Witam
dostałam w spadku po rodzicach dom. Była to odbudowa starego, jeszcze niemieckiego domu, który uległ spaleniu i nie posiadał żadnej dokumentacji. Na odbudowę rodzice dostali pozwolenie. Odbudowa miała miejsce w 1997 roku. Zakończenie prac nie zostało zgłoszone. Część domu nadal jest niewykończona. Chciałabym wykończyć dom jednocześnie go przebudowując tzn. wymienić okna zmieniając ich wymiary oraz wykonać nowe otwory drzwiowe w ścianach wewnętrznych(nie są to ściany nośne). Chciałabym również zmienić przeznaczenie dwóch pomieszczeń z gospodarczych na mieszkalne i zmienić usytuowanie kotłowni.
Mam wystąpić o pozwolenie na przebudowę? Potrzebny jest mi nowy projekt czy te zmiany mogą być naniesione do projektu odbudowy z 1997 roku?

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 8, 2015 o 09:07

Dzień dobry,
nie znam dobrze Pani sprawy, bo każda sprawa ma swoją specyfikę, ale proszę pomyśleć o zmianie pozwolenia na budowę (zamienny projekt).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Maj 10, 2015 o 12:27

Witam
zamierzam odkupić prawo do użytkowania działki na rodzinnym ogródku działkowym działka ma 480 m2 jest na niej altana (domek murowany z podpiwniczeniem ) o powierzchni zabudowy ok. 40 m2 wysokość 4,8 m dach dwu spadzisty.
Domek został wybudowany ok. 1986-87 roku i od razu użytkowany obecny właściciel nie ma dokumentów dotyczących budowy.
Czy jest to samowola budowlana?
Ewentualnie jakie dokumenty powinny być by nie była to samowola budowlana i gdzie w jakim urzędzie ich szukać.
Czy dobrze myślę że ma tu zastosowanie ustawa z 1974 roku o PB i ustawa z 1981 roku o POD.
Proszę o podesłanie wyroku w podobne j sprawie

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 11, 2015 o 08:56
Grażyna Maj 11, 2015 o 18:19

Witam,
mąż otrzymał w spadku po ojcu 3 leżące obok siebie działki rolne nad jeziorem o łącznej powierzchni ok. 3000 m2. Na jednej z nich stoi drewniany parterowy domek letniskowy o powierzchni ok. 20 m2, który teść wybudował w 2000r. Niestety na mapce geodezyjnej go nie ma. Obawiamy się, że teść nie zgłosił faktu jego budowy w starostwie. Chcieliśmy postawić na jednej z działek budynek gospodarczy o pow. 25m2. na zgłoszenie. Jednak uzyskaliśmy w starostwie informację, że jest to niemożliwe, ponieważ działki znajdują się w strefie ochronnej jeziora i w odległości 100 m od jeziora nie można niczego wybudować. Czy w takiej sytuacji możliwa jest legalizacja obecnego domku, o ile okaże się, że jest to samowola budowlana?
Proszę o opinię.

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 12, 2015 o 16:23

Proszę na spokojnie przeanalizować przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Iwona Maj 13, 2015 o 17:47

Witam!
Po powodzi w 1997 roku ówczesny zarządca wykonała remont mieszkań całkowicie zalanych podczas powodzi, w tym i naszego. Ponieważ woda w mieszkaniu miała wysokość prawie 3 metrów był to kapitalny remont. Wtedy też została wszystkim lokatorom na parterze zrobiona toaleta w mieszkaniu, niestety nie dostaliśmy żadnego aneksu do umowy bo i też nikt o tym nie myślał a zarządcy się zmieniali. Teraz kiedy
chcemy je wykupić każą nam zalegalizować na swój koszt łazienkę lub przywrócić do stanu poprzedniego. Pani z BOK-u powiedziała, że istnieje adnotacja w dokumentach, że w październiku 1997 był przeprowadzony remont ale nie ma tam nic o łazienkach w mieszkaniach. Co możemy zrobić w takiej sytuacji, żeby nie ponosić wysokich kosztów legalizacji?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 15, 2015 o 08:25

Zbadać, czy rzeczywiście jest to samowola budowlana.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jerzy Maj 17, 2015 o 12:22

Mam mały problem….. Gmina Zabrze zarzuca mi samowole budowlaną za garaż blaszany, który został postawiony w roku 1990 na działce budowlanej przeznaczonej legalnie na garaż blaszany. Zarzuca mi się, że chociaż jest umowa dzierżawy działki przeznaczonej na garaż blaszany, ale nie ma pozwolenia na budowę garażu blaszanego, chociaż wg. mojej wiedzy takowa w tamtych latach była nie potrzebna
Jak to się ma prawnie ?
Proszę o pomoc ……………….

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 20, 2015 o 09:09

Dzień dobry,
proszę zatem przeanalizować Prawo budowlane obowiązujące w dacie budowy garażu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Tomek Maj 24, 2015 o 21:48

Witam.Mój problem przedstawia się tak.W 2000 roku dostałem w spadku budynki gospodarcze które nie mają pozwolenia na budowę,budynki powstały w 1990 roku.Po 2000 roku dobudowałem do niego dwie wiaty po ok50m każda.W budynkach i wiatach prowadzę dzialalnosc gospodarcza,problem powstał gdy pare dni temu odwiedziła mnie kontrola i stwierdziła samowolę budowlana(jeszcze nic oficjalnie na piśmie nie przedstawili tylko tyle co powiedzieli podczas kontroli).Działalność gospodarcza zostanie zamknięta w tym miejscu lada dzień.Moje pytanie czy wiaty to także samowola?Czy budynki ktore otrzymałem w spadku to samowola?Dodam iż te budynki nie mają dużej wartości .Wiec legalizacja nawet jezeli miało by byc to 50tys. Jest nie opłacalna.Jakieś rady jak z tego wybrnąć i nie rozbierać budynków?Dziekuje za odpowiedz

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 29, 2015 o 08:46

Dzień dobry,
wiata postawiona bez odpowiednich zgód jest również samowolą, za którą odpowiada inwestor, właściciel lub zarządca.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Czerwiec 2, 2015 o 09:56

Witam,
analizując forum jestem pod wrażeniem Pańskiego zaangażowania i odpowiedzi na te wszystkie zadawane pytania , sam jestem w dziwnej sytuacji chciałbym żeby Pan przyjrzał się mojemu problemowi a więc, posiadam dom który nie ma odbioru budynku, brak dziennika budowy, brak numeru budynku ,dokumenty zostały zagubione lub w ogóle ich nie było- jest to dla mnie ciężki temat, zastanawiam się nad tym jak zgłosić żeby nie płacić opłaty legalizacyjnej która wynosi z tego co pamiętam 50 tys zł . Budynek powstał przed 1995 r. posiadam faktury zakupu różnych materiałów budowlanych z tamtych lat.

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 2, 2015 o 10:05

To, że nie ma dokumentów związanych z budową obiektu budowlanego nie świadczy jeszcze o tym, że został wybudowany w warunkach samowoli budowlanej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Paulina Czerwiec 10, 2015 o 10:46

Witam ! Sprawa wyglada tak. Moj niezyjacy dziadek dobudowal ganek ok 20 m nie posiadajac pozwolen. Stalo sie to ok.20 lat temu. W najblizszym czasie wybiera sie do mnie geodeta w sprawie wymiany piecow dofinansowanych z urzedu miasta w celu wylicznia powierzchni uzytkowej. Czy jest on w stanie to zauwazyc i zakwestionowac oraz naslac odpowiednie organy w celu nalozenia kary za samowolke budowlana. Co w takim wypadku powinnam zrobic zeby uniknac ewentualnej grzywny. Jesli geodeta to wykryje jest szansa na legalizacje czy grozi mi juz tylko grzywna ?

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 17, 2015 o 10:08

Na legalizację samowoli budowlanej zawsze jest szansa, a geodety proszę się nie bać !
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ela Czerwiec 21, 2015 o 18:46

Witam. Mam sprawę która nie daje mi spokoju.Otóż moj partner rozszedł sie z zona i podzielili dom (stary dom)miedzy siebie .Do mieszkania partnera nalezy taras który budowali razem przed rozwodem bez zgody na budowe,obecnie była zona szantażuje Go ze zgłosi ze to samowola budowlana .Czy jezeli ona to zgłosi to on sam poniesie za to odpowiedzialnosc ? bo przeciez budowali razem . I czy jest szansa na zalegalizowanie tarasu ktory był wybudowany 1997 roku ,dodam ze lezy on teraz na wspolnym terenie .Prosze o rade ,dziekuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 25, 2015 o 08:51

Dzień dobry, za samowolę budowlaną odpowiedzialność może ponieść: inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Patryk Wrzesień 27, 2015 o 21:19

Witam

Sąsiad dobudował klatkę schodową w 1990 roku do swojego budynku w granicy z naszą niezabudowaną działką. Plan realizacyjny, pozwolenie posiadały istotne wady (zezwolono m.in. na: ściana graniczna w górnej części to ściana drewniana 20 cm niebędąca ścianą oddzielenia przeciwpożarowego co ogranicza poważnie zabudowę naszej działki, luksfery w dolnej części ściany itd).

Wojewoda, a następnie Główny Departament Nadzoru Budowlanego stwierdził na mój wniosek nieważność tego pozwolenia na budowę.

W związku z tym mam pytanie, co teraz może zrobić nasz regionalny Nadzór Budowlany? Czy nakażą rozbiórkę jeśli pozwolenie na budowę zostało unieważnione? Na jakich przepisach może oprzeć się Nadzór zakładając że budowa została zakończona w 1990 roku ?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 12, 2015 o 09:37

Dzień dobry,
wszystko będzie zależało od okoliczności sprawy – na początku PINB powinien inwestorowi dać możliwość naprawienia tej sytuacji.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Miro Październik 9, 2015 o 13:42

Szanowny Panie
Chcemy z żoną kupić dom w Zakopanem, ale mamy wątpliwości co do legalności jego rozbudowy dokonanej przez jednego z poprzednich właścicieli.
Obecni właściciele twierdzą, że rozbudowa była dokonana przez poprzednich,
ok. 25 lat temu, ale nie mają żadnej dokumentacji tej rozbudowy.
W akcie notarialnym zakupu tej nieruchomości widnieje dużo mniejsza powierzchnia niż jest w istocie, to samo w księdze wieczystej.
Za to na mapie zasadniczej obrys budynku jest zgodny ze stanem faktycznym.
Czy Pana zdaniem jest możliwe, żeby samowola była na mapie?
A może nie jest to samowola?
Z poważaniem
M.G.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 12, 2015 o 09:25

Dzień dobry,
jedno drugiego nie wyklucza.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jerzy Październik 26, 2015 o 13:23

Dzień dobry panie Damianie
Dostałem ostatnio pismo z Nadzoru budowlanego ze przeprowadza u mnie w domu kontrolę wykonanych prac budowlanych.. Żadnych prac nie wykonywałam oprócz malowania czy wymiany płytek .Dom był budowany w latach 1987 odebrany przed 2000 albo na początku 2000 .Prawdopodobnie pismo wysłał mój sąsiad który wynajmuje szereg obok mojego dla około 40 osób i ciągle ma policję ze względu na zaklucanie ciszy c.Co mogą mi sprawdzać ponownie mam oczko wodne. Czy inspektor ma prawo wejsc do mojego domu

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 27, 2015 o 09:17

Dzień dobry,
zgodnie z art. 91. 1 Prawa budowlanego, kto udaremnia określone ustawą czynności właściwych organów podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marlena Październik 28, 2015 o 13:42

Dzień dobry,
w 2005 i 2008 roku mój ojciec postawił dwa blaszane garaże bez zgody PINB. Garaże postawione są na działce dzierżawionej od Urzędu Miasta. Działka ta przeznaczona była na budowę przepompowni wody, jednak została ona wybudowana w innym miejscu. W planie zagospodarowania przestrzennego Urząd nic nie zmienił choć minęło już jakieś 10 lat od momentu przeniesienia przepompowni w inne miejsce. Dostaliśmy zgodę na dzierżawienie działki na cele garażowe. Sąsiedzi donieśli do PINB (swoją drogą sami na siebie też), że garaże nie mają pozwolenia na budowę. Dostaliśmy nakaz rozbiórki, od którego chcemy się odwołać w związku z nadchodzącą zimą i w związku z tym, że Gmina po naciskach właścicieli garaży zgodziła się zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, co niestety jest przewidziane dopiero na jesień 2016. W jaki sposób możemy się bronić przed rozbiórką tych garaży? Czy Gmina ponosi jakąś winę za zaistniałą sytuację?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 30, 2015 o 10:06

Dzień dobry,
przy nakazie rozbiórki samowoli budowlanej kwestia winy, czy jej braku nie ma znaczenia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

maciej Październik 30, 2015 o 09:48

Panie Damianie mam pytanie moj tata dostał ziemie w akcie darowizny odprowadza za to dodatek okazalo się ze ktos złożył pismo ze nielegalnie sa postawione budynki gospodarcze studnia glebinowa i stawy karpikowe. Na budynki mamy pozwolenie na stawy tez bo mamy aparat wodnoprawny ale studnia rzeczywiście jest nie naniesiona na mape i nie ma pozwolenia. Czy moj ojciec podniesie z tego tytułu konsekwencje? Mam nadzieję że Pan mi pomoże. Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 30, 2015 o 10:18

Dzień dobry, za samowolę budowlaną odpowiedzialność ponosi: inwestor, właściciel lub zarządca nieruchomości.
Pozdrawiam

Odpowiedz

maciej Październik 30, 2015 o 10:32

Czyli moj ojciec tak ? Tylko on tego nie budował to juz było. A ta osoba ktora to budowala nie zyje

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 30, 2015 o 10:52

Jeżeli właściciel zmarł , to odpowiadać będzie właściciel.

Odpowiedz

Ania Listopad 27, 2015 o 16:32

Dzień dobry, bardzo proszę Pana o poradę. Chcemy kupić nieruchomość. Na nieruchomość składa się m.in. budynek gospodarczy (102 m2), który został wybudowany w 1999 ale nigdy nie oddany do użytkowania (nadal jest w stanie surowym). Zbywcy nie mają żadnych dokumentów dotyczących tego budynku. Jest on za to na wyrysie z rejestru gruntów. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Jak możemy go zalegalizować? Czy po prostu zostaje wyburzenie? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam, Ania

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 3, 2015 o 08:15

Dzień dobry,
to że budynek nie posiada pozwolenia na użytkowanie nie oznacza jeszcze, że jest samowolą budowlaną, a jeżeli nie jest samowolą, to nie trzeba ani legalizować, ani wyburzać.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kornelia Grudzień 1, 2015 o 21:47

Witam serdecznie,

Czy jeżeli odbudowaliśmy dom po porzaże ale nie wystąpiliśmy o pozwolenie oraz poszerzyliśmy nasz dom to dopuściliśmy się samowoli budowlanej? Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 2, 2015 o 10:20

Dzień dobry, tak to jest samowola budowlana.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Aniela Grudzień 3, 2015 o 14:25

Dzień dobry

Mam działkę (trwaly współzarząd),na której postawiono bez mojej zdody postawiono altanę.Jest to samowola budowlana, gdyz jako mala architektura nie zostala zgloszona.Czy jako wspózarzadca ponioskę konsekwencje (oplata legislacyjna , postepowanie karne?). Dodam,że nie wyrażałam zgody na ten obiekt.

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 4, 2015 o 08:29

Dzień dobry,
rzeczywiście za samowolę budowlaną ponosi odpowiedzialność inwestor, właściciel i zarządca. Jednak w Pani sytuacji odpowiedzialność sprowadziłaby się do zobowiązania Pani (jeżeli nie uda się ustalić właściciela) do rozbiórki altany, gdyż legalizacja jest prawem a nie obowiązkiem. Czyli jeżeli Pani nie chce legalizować, to organ nakaże rozbiórkę obiektu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Grudzień 10, 2015 o 22:39

Witam Panie Damianie. Proszę o radę w następującej kwestii. Mieszkam w domu wybudowanym przez moich rodziców. Pozwolenie na budowę wydano w 1992 roku. Możemy założyć zatem, że budynek został zamknięty tj. dach, okna drzwi w 1994 roku. Czyli według poprzedniej ustawy obowiązującej od 1974 roku. Z tym, że do tej pory nie został odebrany, ale samowolne użytkowanie nastąpiło od 2006 roku i trwa nadal. Zatem trzeba założyć, że budowa trwa nadal. Problem polega na tym, że rodzicie za namową kierownika budowy, nieco inaczej wybudowali przedmiotowy dom, tj. nadbudowa jednej kondygnacji, oraz przesunięcie w głąb działki względem linii zabudowy. Czyli niezgodność z projektem na podstawie, którego zostało wydane pozwolenie na budowę. Nie dość tego, odległość jednej przegrody od granicy z sąsiadem wynosi ok. 3,5m i w tej przegrodzie są okna. Czyli kolejna kolizja z aktualnie obowiązującym prawem – warunkom technicznym. Kierownik od 2002 roku nie żyje, a dziennik budowy jest pusty. Nie posiada żadnego wpisu. Spotkałem się z jednym kierownikiem, ale on zaproponował mi odbiór budynku w drodze pozwolenia na użytkowanie, doczytałem że wiąże się z tym opata legalizacyjna rzędu 50 tys. zł, której ja nie udzwignę. Co wobec tego powinienem zrobić. Na podstawie której ustawy odebrać ten budynek, ustawy z 1974 czy 1994 roku.Bardzo proszę o radę.

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 11, 2015 o 09:32

Dzień dobry,
nie znam dobrze stanu faktycznego sprawy, ale je nie jestem pewny, czy tu będzie miała zastosowanie ustawa z 1974 roku.
To nie jest tak, że Pan sobie wybierze ustawę na podstawie, której będzie Pan legalizował budynek. Wcześniej musi Pan ustalić na podstawie, której będzie korzystniej, a następnie zastanowić się, czy przed nadzorem budowlanym jest Pan w stanie wykazać, iż ta właśnie ustawa ma w konkretnej sprawie zastosowanie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Grudzień 11, 2015 o 12:30

Przerobiłem dwie z w/w ustaw. Faktycznie w pierwszej z nich nie ma mowy o opłacie legalizacyjnej. Więc do tej drogi bardziej bym się przychylał. Tym bardziej, że z tego co udało mi się ustalić, na terenach gdzie znajduje się owy obiekt budowlany – tereny wiejskie, wsie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego został opublikowany w 2009 roku. Co było podstawą prawną wcześniej – nie wiem. W obecnym stanie wysokość budynku przekracza dopuszczalną wartość i tu jest poważny problem, jak również odległość od granicy sąsiada 3,6m z otworami okiennymi. I co mnie zastanawia, co wobec tego decyduje o tym jaka ustawa będzie tu miała zastosowanie? Jaki stan zaawansowania robót o tym może świadczyć, czy sama bryła budynku postawiona i zamknięta już wystarczy?

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 17, 2015 o 09:26

Jak zawsze będą decydowały okoliczności sprawy. Sądy, co do zasady, biorą pod uwagę stopień zaawansowania robót w momencie wejścia w życie ustawy Prawo budowlane z 1994 roku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

mario Grudzień 14, 2015 o 17:27

Witam Pana Mecenasa,
mam pytanie czy może Pan Mecenas wie na jakiej podstawie starostwo powiatowe wpisuje do kartoteki budynków datę zakończenia budowy. W moim przypadku budynek, który powstał w latach 70 (samowola budowlana) wpisano rok zakończenia 2000. W starostwie odmówiono mi ustnie odpowiedzi na jakiej podstawie wpisano rok 2000. Czy można wystosować do starostwa pismo z wnioskiem o udzielenie podstaw wpisu do kartoteki budynków? Jest to istotne bo data z wypisu z kartoteki była podstawą decyzji rozbiórkowej gdzie zastosowano prawo budowlane z 94 zamiast z 74.
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 16, 2015 o 09:10

Dzień dobry – ciekawe. Nie znam podstawy prawnej. Proszę, jak najbardziej, zapytać starostwo na jakiej podstawie znalazła się ta datę i skąd posiadają takie informacje (tym bardziej, że są one błędne).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Paweł Luty 17, 2016 o 23:07

Witam.
Mam pytanie. W 2014 roku Gmina przełożyła wodociąg, na który jak się niedawno okazało nie miała pozwolenia na budowę. Wodociąg leży w moim gruncie. Co mogę w tej sytuacji zrobić. Czy mam zgłosić sprawę do Nadzoru Budowlanego?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 22, 2016 o 09:23

to jest organ właściwy do zajmowania się samowolą budowlaną.

Odpowiedz

Krzysztof Luty 23, 2016 o 00:20

witam serdecznie
Mam do omówienia myślę że ciekawy przypadek. Otóż burmistrz w styczniu 2015 wydał decyzję na przebudowę istniejącego zjazdu publicznego. W marciu inwestor uzyskał w Starostwie pozwolenie na budowę celem min przebudowy tego zjazdu. We wrześniu okazało się iż zjazd został wybudowany przez gminę lokalnemu inwestorowi bez pozwolenia na budowę. Wydane zostało postanowienie stwierdzające samowolę, zakaz wykonywania robót i obowiązek przedłożenie oceny technicznej. Zjazd jest centralnie na skrzyżowaniu czyli sprzeczny ze 113 ust 7 pkt 1 rozp. MTiGM. Aby go zalegalizować UM oświadczył iż jest to zjazd indywidualny. Dokumentacja dostarczona przez burmistrza została najprawdopodobniej sfałszowana – jest pisemne oświadczenie projektanta lat 88 w tej sprawie, iż jej nie wykonywał i nie podpisywał. Starostwa odmówił wstrzymania pozwolenia na budowę, a burmistrz mimo zakazu PINB wydał decyzję na zajęcie pasa celem przebudowy zjazdu. PINB mimo sprzeczności ze stanem faktycznym legalizuje zjazd jako indywidualny. W dokumentacji jest także opracowanie projektantów z uprawieniami iż jest to zjazd publiczny oraz że jest sprzeczny z przepisami rozporządzenia. Pytanie czy PINB nie ma obowiązku zweryfikować oświadczenia za stanem faktycznym? Zjazd jest objęty decyzją pozwolenia budowę do obiektu produkcyjnego i ma wymiary 8m i ok 17 m przy ulicy przy szerokości drogi 6m. PINB nie zgłosił także faktu samowoli do organów ścigania mimo iż był do tego zobowiązany prowadzonym postępowaniem w prokuraturze.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 23, 2016 o 08:55

Dzień dobry,
jeżeli ma Pan watpliwości, co do legalności działania Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, to o nieprawidłowościach może Pan poinformować Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Luty 23, 2016 o 09:57

Witam
Jako stowarzyszenie jesteśmy stroną w postępowaniu które trwa już od maja 2015 . Złożyliśmy zażalenie na PINB na przewlekłość i nierzetelność postępowania. WINB postanowieniem ze stycznia 2016 przychylił się do naszego wniosku.

Odpowiedz

Krzysztof Luty 23, 2016 o 11:19

Dzień dobry,
1 pytanie
Czy stwierdzenie przez PINB, iż obiekt budowlany do którego wydano wcześniej Starostwo wydało decyzję pozwolenia na budowę celem jego przebudowy jest samowolą budowlaną jest wystarczającą i istotną okolicznością mogących mieć wpływ na odmienne rozstrzygnięcie sprawy (art. 145 par. 1 pkt. 5 Kpa) celem wzruszenia decyzji Starosty?
2 pytanie
Od kiedy powinno się liczyć termin przedawnienia samowoli budowlanej? Czy powinien być to termin zakończenia robót podczas których samowola została wykona czy też ewentualny wpis w dzienniku budowy?

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 24, 2016 o 08:02

Dzień dobry – samowola budowlana nie przedawnia się.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

piotr Luty 23, 2016 o 17:00

witam,mam podobny problem musze opłacić opłatę legalizacyjnom projekt ipt.czy jak mam ganek dobudowany i ducarny na dachu to każą zburzyć ganek czy mogą kazać zburzyć dom?? dodam że sprawa jest za ganek i ducarny pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 24, 2016 o 08:04

Dzień dobry,
nakaz rozbiórki może dotyczyć jedynie tej części budynku, która została wzniesiona bez zezwolenia.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agata Luty 25, 2016 o 01:02

Panie Mecenasie,
chciałabym się dowiedzieć czym według Pana w świetle Art. 103. Prawa Budowlanego z 1994 r. („1. Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy, a niezakończonych decyzją ostateczną, stosuje się przepisy ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.”) są owe „sprawy” oraz czy „decyzja ostateczna” = ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę?
Pozdrawiam, Agata.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 25, 2016 o 09:52

Dzień dobry – nie wiem, czy dobrze zrozumiałem Pani pytanie.
Artykuł 103 Prawa budowlanego z 1994 roku jest to przepis tzw. przejściowy, który określa jakie normy (starej ustawy z 1974 roku, czy też nowej ustawy z 1994 roku) będą miały zastosowanie do spraw wszczętych a nie zakończonych przed wejściem w życie ustawy z 1994 roku. Te ‚owe sprawy’ to właśnie wszczęte przed końcem 1994 roku a nie zakończone do 31 grudnia 1994 roku – do nich zastosowanie będą miały przepisy ustawy z 1994 roku (pomimo tego że sprawa była wszczęta w momencie obowiązywania ustawy z 1974 roku). Decyzja ostateczna nie ma w tym kontekście znaczenia dlatego , że kończy ona postępowanie.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agata Marzec 1, 2016 o 10:38

Witam,
Mam problem w związku z przebudową sypialni na dwa pomieszczenia: sypialnie i łazienkę. Wszystkie formalności załatwiał właściciel mieszkania, miał zgodę z urzędu, jednakże zapomniał zgłosić sprawę do nadzoru budowlanego. Teraz jako nowy właściciel dostałam pismo, wzywające do uzupełnienia dokumentów w nadzorze budowlanym. Czy coś mi grozi?

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 1, 2016 o 13:19

Dzień dobry, o konsekwencjach samowoli budowlanej sporo Pan znajdzie na tym blogu – proszę poczytać. Pozdrawiam

Odpowiedz

Iza Marzec 8, 2016 o 10:39

Witam, w roku 1998 rodzice podnosili domu był projekt dachu pozwolenie i dziennik budowlany jednak do tej pory nie został odebrany. Poddasze nie jest użytkowane a w dzienniku jest tylko jeden wpis z 1998r. Co trzeba zrobić aby zalegalizować tą budowę?

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 10, 2016 o 08:04

Proszę poczytać bloga.

Odpowiedz

Tomek Marzec 11, 2016 o 16:17

Dzień dobry,
Mam problem z dobudówką , której budowa została zakończona z całą pewnością przed 1995 r.
Wówczas sąsiad chcąc wybudować płot murowany na granicy zgodził się na postawienie dobudówki. Jednak od kilku miesięcy domaga się rozebrania tego na co pozwolił przed laty. Zgłosił to do gminy a urbanista w ciągu 1 miesiąca wydał dwie sprzeczne decyzje. Niestety druga o rozebraniu dobudówki.
Czy jest jakiś przepis który pozwoliłby skutecznie zablokować tą decyzję i pozostawić budynek w takiej jak dziś postaci?

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 16, 2016 o 08:32

Dzień dobry,
ani gmina, ani urbanista nie wydają decyzji o nakazie rozbiórki obiektu budowlanego (taką decyzję wydaje nadzór budowlany).
Proszę na początku dokładnie poznać sprawę.
Niezależnie od powyższego dodam ,że nie każda decyzja rozbiórkowa jest właściwie wydana, często są one wadliwe i wydane z błędną podstawa prawną, jest wówczas mocna podstawa by się skutecznie przed nią bronić.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kamila Marzec 15, 2016 o 16:57

Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc. Mam problem z sasiadami, którzy po 26 latach chca zgłosić do NB ze budynek gospodarczy, który stoi „prawie” na granicy z ich działką nie może tam stać i chcą żądać rozbiórki jeżeli nie zakupimy ich działki. Ogółem mowiąc jest to szantaż z ich strony. Po wielu poszukiwaniach w urzędach itd. dowiedziałam się, że nie mogą znaleść decyzji odnośnie pozwolenia na budowe. Plany, mapki, projekt jest, niestety najważniejszej decyzji nie ma. Chciałam zapytać o legalizację tego budynku. Jak to bedzie wyglądało? Dodam że było to około roku 1990. Nastąpią konsekwencje prawne po takim czasie? Czy budynek może zostać zburzony? Przy budowie byli moi teściowie, którzy wszystko pozniej przepisali na mojego męża. Mąż nie wiedział ze budynek nie jest zalegalizowany. Wystarczą zeznania sąsiadów? Czy sprawa trafi do sądu? Mam nadzieje że jest szansa na „uratowanie budynku”. Bardzo proszę o odpowiedz. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 22, 2016 o 08:17

Dzień dobry,
oczywiście, że jest. To, że nie odnalazła Pani pozwolenia na budowę nie oznacza jeszcze, że mamy do czynienia z samowolą budowlaną.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Luiza Marzec 16, 2016 o 19:12

Witam, zamierzam kupić działkę rolną z posadowionym na niej przed 2006 r. domkiem drewnianym letniskowym typu Brda (ok 35 m kw). Gdzie mogę sprawdzić czy jego postawienie było legalne? Obecny właściciel nie ma żadnych dokumentów dotyczących tego faktu, dotarcie do poprzedniego właściciela jest niemożliwe. Domek jest widoczny na iGeoMap, ale nie wiem czy to o czymś świadczy.

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 22, 2016 o 08:19

Urzędy + archiwa.

Odpowiedz

Kasia Marzec 21, 2016 o 22:18

Witam,
Rodzice posiadają działkę na której w 94 postawili domek letniskowy bez pozwolenia. W 2011 wystąpili o wydanie warunków zabudowy dla działki. Niestety decyzja była odmowna. W zeszłym tyg. Dostali decyzje o rozbiórce. Co można zrobić aby temu zapobiec oraz jaki czas jest na wykonanie decyzji.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 31, 2016 o 09:14

Jeżeli nie chcą aby ten obiekt został rozebrany, to muszą koniecznie złożyć odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w terminie 14 dni od otrzymania decyzji o nakazie rozbiórki.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Magdalena Marzec 29, 2016 o 18:31

Witam!
Proszę o pomoc. Teściu chce nam odpisać działkę budowlaną. Niestety w tamtym roku samowolnie rozebrał budynek mieszkalny który tam się znajdował. Nigdzie tego nie zgłosił. Jak to teraz wyprostować abyśmy z mężem nie mieli problemów i nie płacili kar.
Dziękuje za odpowiedź. pozdrawiam

Odpowiedz

Anna Kwiecień 1, 2016 o 21:31

Witam ! Proszę o poradę. Mam dom formalnie w budowie od lat 90. Dom jest w stanie surowym, zamkniętym. Budynek posiada nadany numer z urzędu gminy. Nie jest oddany do użytku. Posiadam pozwolenie na budowę. Na wypisie z rejestru gruntów pobranego ze starostwa budynek figuruje jako mieszkalny. Chciałabym dokończyć budowę, ale nie mam projektu wg którego postawiony został budynek, projektu nie ma też w gminie ani w starostwie. Co w takiej sytuacji? Dysponuje jedynie planem sytuacyjnym do projektu budynku, z którego wynika ze obrys budynku jest niezgodny ze stanem faktycznym. Czy istnieje możliwość wykonanie nowego projektu pod istniejący budynek ? W jaki sposób można zalegalizować budowę?

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 13, 2016 o 08:46

Jeżeli chce Pan legalizować budynek, to w pierwszej kolejności należy określić właściwą ustawę (Prawo budowlane) na podstawie, której będzie Pan legalizował ten obiekt – może to być ustawa z 1974 roku lub obecnie obowiązująca z 1994 roku.

Odpowiedz

zbigniew Kwiecień 10, 2016 o 13:37

Dzien dobry Panie Damianie. Mam takie pytanie dobudowakem do domu przybudowke samowolnie o wymiarach 2 na 4 metry ,chcialbym bardziej to rozbudowac ale legalnie co mam zrobic z tym faktem czy mi groza jakies konsekwencje

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 11, 2016 o 11:49

Dzień dobry,
jeśli dowie się o samowoli budowlanej nadzór budowlany, to grożą konsekwencje.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

sylwia Maj 3, 2016 o 15:48

Dzień dobry, w urzędzie nie posiadają żadnych dokumentów dotyczących mojego domu poza jego odbiorem końcowym z 1998 roku. W prywatnych archiwach posiadamy tylko pierwotny projekt budowy, na którym nie jest naniesiony podniesiony ganek. Ganek podnieśliśmy tak, by pełnił funkcję klatki schodowej na wysokość drugiego piętra. Czy na podstawie dokumentu odbioru budowy możemy stwierdzić, że to nie jest samowola budowlana (skoro innych dokumentów nie ma), pomimo że pierwotny projekt wskazuje niezgodność ze stanem faktycznym?

Odpowiedz

Łukasz Maj 9, 2016 o 10:38

Witam Panie Damianie,
Mam pytanie do Pana: Czy jest jakiś inny sposób na stwierdzenie daty końca budowy domu? Budynek był wybudowany pomiędzy 1989-1990 rokiem. Nie posiadamy żadnych dokumentów, paragonów i innych. Mam zamiar zalegalizować tą samowolę. Na początku umówiłem się z geodetą na inwentaryzację (czekam właśnie). Potem będę musiał wybrać się do nadzoru budowlanego po pozwolenie na użytkowanie.
Czy wystarczy samo zadeklarowanie przeze mnie, że był właśnie wtedy wybudowany?

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 17, 2016 o 08:33

Każda sprawa jest inna – to będzie zależało od okoliczności sprawy.

Odpowiedz

Piotr Maj 18, 2016 o 17:31

Witam,
Panie Damianie proszę o poradę.
Od niedawna jestem nowym właścicielem małego (18 m2)
lokalu usługowego w którym obecnie znajduje się optyk, poprzednio był warzywniak.
Lokal wybudowany w 1990 r. przez poprzedniego właściciela.
„Uczynna” sąsiadka doniosła do PINBu że budynek postawiony był bez ważnego pozwolenia. Nadzór Budowlany prowadzi postępowanie i nałożył na mnie obowiązek przedłożenia inwentaryzacji budowlanej i opinii technicznej w zakresie zgodności wykonanych robót budowlanych.
Załatwiłem tą dokumentację i złożyłem do PINBu, wszystko tak jak było w nakazie.
Miało być ok. a tu „zonk” Nadzór Budowlany przysłał pismo (nie nakaz) abym uzupełnił dokumentację o opinie:
– rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych
– rzeczoznawcy ds. sanitarno – higienicznych
– rzeczoznawcy ds. bezpieczeństwa i higieny pracy
Czy te opinie są ustawowo wymagane? Legalizacja chyba powinna być na starych zasadach a w ustawie z 74 r. nie było czegoś takiego jak opinie.
Nie będę ukrywał że te opinie są mi nie na rękę , są kosztowne a budynek nie spełnia żadnych wymagań sanitarno-epidemiologicznych!

Odpowiedz

Hanna Maj 25, 2016 o 00:05

Panie Damianie,
Kupiłam na początku tego roku dom w stanie surowym otwartym 3 kondygnacyjny pokryty eternitem. Postawiony w roku 1989. Nie ma dziennika budowy a pozwolenia na budowę (o którym mowa w projekcie) w gminie ( bo wtedy ten urząd takie zezwolenie wydawał) nie mogą znaleźć. Dom nie jest postawiony zgodnie z projektem. Wymiary zewnętrzne prawie się zgadzają, ale żadna ze ścian w środku i jeszcze jest 1 kondygnacja za dużo. Chcielibyśmy z mężem wyremontować ten dom i się wprowadzić, bo technicznie i fizycznie jest w stanie dobrym. Wiadomo dach do wymiany i drobne zmiany adaptacyjne byłby do zrobienia. Czy wystarczy starać się o nowe pozwolenie na budowę? Czy trzeba wygaszać pozwolenie wcześniejsze, którego w dokumencie fizycznie nie mamy? Czy grozi nam kara za samowole budowlaną jeśli dom powstał przed 1995 r i po dziś dzień nie jest zamieszkały (stan surowy, bez okien, drzwi , instalacji, przyłączy).

Odpowiedz

Stasia Maj 25, 2016 o 09:50

Witam,
W 2012 roku dostaliśmy z mężem od rodziców działkę budowlaną oraz sąsiadująca z nią działkę rolną na której znajduje się zbiornik wodny (można nazwać to stawem). Zbiornik wodny został rozkopany około roku 1989 z znajdującego się na działce terenu podmokłego, jest on naniesiony na mapkę geodezyjną. Jego wykopanie zostało zgłoszone w gminie bez wydawania żadnych dokumentów – my nie mamy jednak w tej chwili żadnych dokumentów potwierdzających jego legalne wykopanie. Czy jeśli znajduje się on an mapkach jest on legalny? Jak i gdzie sprawdzić czy są jakieś dokumenty potwierdzające jego legalne wykopanie?

Odpowiedz

Robert Czerwiec 20, 2016 o 00:50

Dzień dobry Panu nie wiem co mam teraz zrobić mam dom gospodarczy wybudowany w latach 80 i nie ma żadnych papierów do tego budynku ani starostwie ani w urzędzie miasta. Budynek stoi na granicy z sąsiadem. I jest nie zgodny z miejskim planem zagospodarowania terenu mojego miasta. Co mam w tym przypadku zrobić bo chce go zalegalizować w dom mieszkalny a jest jako gospodarczy

Odpowiedz

Piotr Lipiec 29, 2016 o 21:28

Witam serdecznie Panie Mecenasie ,
nie wiem czy będzie Pan w stanie pomoc bo sprawa wydaje się bardzo zawiła.
Rodzice postawili w roku 2000 domek wielkości 47 m2 (wtedy była to działka rolna 1000 m2 ) jest to oczywiście samowola budowlana . Na przestrzeni ostatnich 5 lat działka została przekwalifikowania na dziele rekreacyjna a budynek został wpisany na mapy jako „inny niemieszkalny”. Chcielibysmy żeby w końcu wszystko było legalnie i w niedalekiej perspektywie może po latach będzie doprowadzajlny prąd. Tylko są problemy bo z tego co rozumiem na dzialce rekreacyjnej może stać maksymalnie budynek no powierzchni 35m2 a my mamy 47 m2 wiec jak to jest con możemy zrobić .
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Piote

Odpowiedz

Hubert Wrzesień 5, 2016 o 18:14

Dzień Dobry.
Czy wie Pan może jakie przepisy określały odległości budynków od granic przed 2002 r. tj. przed wydaniem ,, Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,, ?
Pozdrawiam Hubert

Odpowiedz

Piotr Październik 26, 2016 o 17:01

Witam panie Damianie i proszę o poradę.
Kupiliśmy niedawno domek jednorodzinny i okazało się że dom prawdopodobnie nie ma zrobionego odbioru budowlanego. Został wybudowany pod koniec lat 80-tych. Jesteśmy trzecimi właścicielami i dopiero bank nas uświadomił że może być problem. Dostaliśmy teczkę z dokumentami domu tzn. projekt, plus parę dokumentów ale brak dziennika budowy. Udało nam się znaleść kierownika budowy który był bardzo nieupszejmy i wręcz nie chciał z nami rozmawiać o tym co było 30 lat temu. Proszę o poradę co mamy dalej z tym robić. Dodam że dom był cały czas zamieszkany, płacone podatki i tak dalej. Chcemy żyć zgodnie z prawem więc zależy nam na załatwieniu tego problemu.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 27, 2016 o 09:31

Dzień dobry,
proszę poczytać wpisy na temat przystąpienia do użytkowania budynku bez zezwolenia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Małgorzata Październik 29, 2016 o 15:07

Dzień dobry!
Jestem zainteresowana kupnem dolu z lat 30 XXw. Okazało się, że właścicielka w latach 80 dokonała jego rozbudowy bez zezwolenia. Przed sprzedażą domu właścicielka zobowiązała się zalegalizować tę samowolę i zgłosiła ją do nadzoru budowlanego. Latem toczyło się postępowanie, byli przesłuchiwani świadkowie, a w zeszłym tygodniu otrzymaliśmy od właścicielki do wglądu decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie samowoli na podstawie przepisów Prawa Budowlanego z 1974 roku, z racji tego, że rozbudowa była zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym w tamtym czasie i jest zgodna z planem obecnie obowiązującym. Wygląda na to, że sprawa jest zakończona i taką informację otrzymaliśmy w inspektoracie, ale zastanawiam się, czy właścicielka nie powinna wystąpić jeszcze o pozwolenie na użytkowanie albo zatwierdzenie projektu budowlanego. Jeśli nie, to z czego to wynika? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 17, 2016 o 09:09

Dzień dobry,
postępowanie związane z samowolą budowlaną na podstawie ustawy Prawo budowlane z 1974 roku kończy się wydaniem pozwolenia na użytkowanie.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Tomasz Listopad 14, 2016 o 00:14

Witam mam taką sprawę robiłem remont starego dachu domu z przed wojny który dostałem w spadku . Remont robiłem na zgłoszenie ale jak ruszyliśmy dach wszystko się posypało zrobiliśmy nowy wieniec murłaty i dach,teraz strych ma kilkadziesiąt centymetrów więcej chcę go zagospodarować jak to zrobić by to było zgodne z prawem i czy już obecnie ktoś może wykonane prace na zgłoszenie uznać za samowolę. Proszę o pomoc z góry dziękuję.

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 30, 2016 o 09:23

Dzień dobry,
roboty budowlane wykonane z odstępstwami od pozwolenia na budowę lub zgłoszenia podlegają postępowaniu naprawczemu.
Pisałem o tym na blogu tutaj: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/jak-legalizowac-odstapienia-od-warunkow-zgloszenia/ , a więcej znajdzie Pan tutaj: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/category/odstapienie-od-projektu-budowlanego/ .
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mariusz Listopad 15, 2016 o 19:36

Witam,

Panie Damianie przestudiowałem Pana bloga i bardzo zaimponował mi Pan swoja wiedzą.

Mam nadzieje że pomoże mi Pan w moim problemie

Dostałem w spadku dom po zmarłej cioci i wujku dom był wybudowany w latach 70-80.
Z tego co udało mi się ustali na mapka geodezyjna różni się on od jego autentycznego wyglądu.

Co zrobić w takiej sytuacji?
Wystarczy geodeta, który zrobi inwentaryzację budynków ?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 30, 2016 o 09:29

Dzień dobry,
inwentaryzacja nie legalizuje ewentualnej samowoli budowlanej.
Podzrawiam

Odpowiedz

Aneta Listopad 15, 2016 o 20:07

Witam serdecznie. Bardzo proszę o odpowiedź w mojej sprawie. A właściwie sąsiada, który ma postawiony garaż i kotłownię w granicy, a dach garażu przechodzi na moją stronę około 30 cm. Z dachu leje się woda po moim domu, który stoi od 50 cm, do 120 cm od granicy. Mój dom jest z roku 1918. Według nadzoru budowlanego wspomniana kotłownia i garaż były wybudowane pierwotnie jako szopa, a sąsiad przebudowal tą szope na garaż i kotłownię w roku 1986 r bez pozwolenia. Proszę mi napisać, co w tej sytuacji może zrobić nadzór budowlany, jeśli sąsiad nie będzie miał legalnie postawionych tych budynków? I nie przedstawi żadnych dokumentów związanych z prowadzonymi robotami budowlanymi z 1986 r?. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 2, 2016 o 10:38

Dzień dobry,
może wszcząć postępowanie legalizacyjne (jeśli są podstawy do legalizacji) lub wydać nakaz rozbiórki.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Listopad 17, 2016 o 11:37

Witam
Tak jak i poprzednicy odwiedzający pana blog i ja mam pytanie. 8 lat temu kupiłem stary dom. W akcie notarialnym widnieje wpis wraz z pomieszczeniem gospodarczym. W 2015 roku wymieniłem dach w pomieszczeniu gospodarskim i zacząłem produkcje wina jako przedsiębiorca nie zmieniając jego statusu użytkowania. Moje pytanie jest takie czy zgłaszając do legalizacj NB sprawdza fizycznie budynek w przeciągu tych 30 dni. Z jakich źródeł nadzór budowlany może sie dowiedzieć o zmianie użytkowania budynku i ze jest on w trakcie użytkowania? Czy istnieje przepływ informacji miedzy wpisem do rejestru przedsiębiorców , WIHARSem, sanepidem, urzędem celnym a Inspekcja nadzoru budowlanego tak by dowiedzieli sie o budynku. wijhars wie o budynku, do sanepidu zostałem wpisany jako przedsiębiorca podlegający kontroli sanepidowej bez wpisu o zatwierdzeniu budynku ( bo taki mnie nie obowiązuje jako producenta wina z upraw własnych )urząd celny rownież wie o budynku. Proszę o pomoc ponieważ nie wiem czy zmieniać status owego budynku gospodarczego czy pozostawić stan rzeczy taki jaki jest.
Dziękuje z góry i pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Listopad 18, 2016 o 13:19

Dzień dobry. Proszę o poradę.
Sprawa wygląda następująco, w roku 2015 został wybudowany przeze mnie budynek gospodarczo garażowy, na miejscu starego budynku gospodarczo garażowego. Budynki te różnią się wymiarami, nowy jest nieco szerszy. Przed planowana budowa zacząłem zalatwiac wszystkie potrzebne formalności, ale że formalności trwały zbyt długo postanowiłem w miedzy czasie rozpocząć budowę. Budynek powstał w końcówce 2015 roku, a ja do dnia dzisiejszego nie mam pozwolenia na budowę mimo iz było składane. Plan budynku na obecną chwilę juz jest, jednakże nie chcą go zatwierdzić, ponieważ geodeta naniosl budynek na mapkę i widnieje jako nowy. Dodam tylko jeszcze, że żadnych geodeta po wykonaniu budynku u mnie nie było. Jedynie przed planowana budowa, przy pomiarach działki. Jaka jest obecnie moja sytuacja prawna? Co robić dalej aby uniknąć kar bądź częściowo ich uniknąć oraz uniknąć rozbiórki? Jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Odpowiedz

Beata Listopad 25, 2016 o 17:37

Witam, jesteśmy w trakcie ukończenia domu. Okazało się ze niestety bez naszej świadomości doszło do samowoli budowlanej: na poddaszu została zrobiona kukułka z balkonem, zamiast zwykłych okien zrobiliśmy duże okno tarasowe oraz garaż został przeznaczony na pokój biurowy. Kierownik nakazał zmianę planu ale zapowiedział że pewnie czeka nas kontrola. Kierownik był informowany o tych zmianach i twierdził że nie trzeba zmieniać planu- teraz jednak okazało się inaczej. Jaką karę możemy ponieść za te zmiany? Dom jest już gotowy łącznie z malowaniem, można już wejść i mieszkać ale niestety teraz nie możemy. Czy przy samowoli istnieje możliwość częściowego odbioru budynku? I czy w czasie czekania na pozwolenie na resztę zmian mieszkanie w tym domu?

Odpowiedz

Arkadiusz Listopad 28, 2016 o 17:20

Witam,
Posiadam w trakcie budowy (oczywiście z zezwoleniem na budowę) budynek użytkowy -2 piętrowy. Niestety w trakcie jego realizacji doszło do znacznych zmian oraz dobudowano 3-kondygnację mieszkalną. W wydziale budownictwa są pierwotne projekty które znacznie odbiegają od realnego budynku(ta sama sytuacja dotyczy zezwolenia). Dodam że budynek dostałem w spadku i właśnie chcę zalegalizować aktualny stan budynku prawdopodobnie przez nadzór budowlany oraz dokończyć inwestycje. Proszę o podpowiedz jakie kroki należy podjąć, czy jest to kosztowny i długi proces oraz jakie scenariusze są możliwe? Miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza tego typu budynek.
Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz

Franciszek Grudzień 6, 2016 o 19:15

Dzień dobry,
jestem właścicielem gospodarstwa rolnego, które wraz z budynkami przekazali mi w 1990r. rodzice aktem notarialnym. Jednym z tych budynków jest stodoła wybudowana w granicy działki. Najstarszym dokumentem potwierdzającym istnienie tej stodoły jest plan z 1979.r, na którym jest ona opisana jako stodoła (z pieczątkami Urzędu Gminy i podpisami). Teraz złośliwa sąsiadka napisała donos do nadzoru budowlanego żądając rozbiórki tego budynku. Czy nadzór może wydać taką decyzję? Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedz

Kasia Grudzień 10, 2016 o 21:44

Witam Pana.Odziedziczylam Dom.Pozwolenie na budowe z 1993r,projekt budowlany posiadam ale dziennika budowy niestety nie posiadam.chcialabym ten Dom sprzedac zeby Nowy wlasciciel konczyl budowe.Nie jestem w stanie udowodnic bez dziennika ze Tata budowal nie przekraczajac terminu waznosci pozwolenia.nikt nie kupi domu bez pozwolenia na budowe.jaka jest procedura otrzymania w ten sytuacji pozwolenia by pozniej moc sprzedac.jakie koszty sie z tym wiaza?bybabym wdzieczna za odpowiedz.

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 20, 2016 o 08:24

Dzień dom,
dom można sprzedać również bez pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji mają zastosowanie przepisy prawa cywilnego.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia Grudzień 29, 2016 o 10:18

Witam,
Potrzebuje Pani osoby która potwierdzi oświadczeniem pod odpowiedzialnością karną, że budowa nie została przerwana w tamtych czasach na czas dłuższy niż dwa lata. Zdarzają się sytuacje gdy dziennik budowy ginie i takie oświadczenie wraz z krótkim opisem technicznym stanu obecnego budynku jest wystarczające. Proponuję udać się do właściwego organu administracji architektoniczno- budowlanej (właściwej dla Pani nieruchomości tej co wydaje obecnie pozwolenia na budowę i dopytać się czy wystarczą takie dokumenty).

Odpowiedz

Elżbieta Grudzień 16, 2016 o 14:43

Dzień dobry, mam takie pytanie.Zlozylam wniosek o odbiór domu jednorodzinnego bez zjazdu na drogę publiczną.Po tym fakcie zostałam wezwana przez inspektora do uzupełnienia wniosku o odbiór częściowy ze względu na brak zjazdu(który zobowiazalam się zrobić w przeciągu 3 lat).Z uwagi na fakt, że zjazdu póki co nie będzie inspektor zapowiedział kontrolę,powiedział że musi sprawdzić czy obecny stan nie zagraża bezpieczeństwu uzytkowania.Czy myśli Pan ,że w związku z tym będzie kontrolował również dom czy tylko zjazd?Nie wiem jak mam się nastawić…Dziękuję z góry za odpowiedź.

Odpowiedz

Dorota Grudzień 17, 2016 o 15:17

Witam! Interesuje mnie następująca kwestia: jeśli dom murowany wybudowany był w latach 80-tych bez żadnych pozwoleń i planów,to czy nadal właściciel może zapłacić karę,czy po tylu latach to jest nadal samowola budowlana? Będę wdzięczna za odpowiedź,pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 9, 2017 o 10:55

Jest nadal samowolą budowlaną.

Odpowiedz

Agnieszka Grudzień 22, 2016 o 18:11

Dzień dobry,
nabyłam w tym roku dom mieszkalny jednorodzinny. Dom jest przedwojenny i częściowo rozbudowany. Chciałem go przebudować i architekt z którym rozmawiałem uświadomił mi, że ta część domu , która jest rozbudową jest samowolą budowlaną. A legalizacja może być niemożliwa, bo po rozbudowie usytuowanie budynku nie jest zgodne z o0bowiązującymi przepisami (na dł. 10,0 m i szer. 5,0 m ściany (bez okien i drzwi) są zbliżone do granicy działki na 2,0 m). Poprzedni właściciel był jego posiadaczem od 2004r. i twierdzi, że taki stan domu zastał a sam robił tylko remonty (np.: wymiana stolarki, podłóg, instalacji itp.). Z pierwotnym właścicielem nie ma kontaktu. Co w tej sytuacji mam zrobić? Czy można uznać , że rozbudowa nastąpiła przed 1995r.? Bardzo mi zależy na tej przebudowie, bo dzięki temu dom stanie się funkcjonalny dla mojej licznej rodziny.
pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 13, 2017 o 09:00

Dzień dobry, to że rozbudowa nastąpiła przed 1995 rokiem musi Pan udowodnić…
Pozdrawiam

Odpowiedz

Bogusława Grudzień 22, 2016 o 21:14

Witam Pana
Mój problem dotyczy garażu dobudowanego do domu w innym miejscu niż na projekcie z data 09.2003r. Projektant uznał to jako zmianę nie istotną gdyż nie naruszą warunków technicznych.Zachowane odległości .Dzisiaj zaniosłam dokumenty potrzebne do odebrania domu.Urzędnik zabrał dziennik budowy skserował mapki po czym powiedział że to zmiana istotna nie przyjął zrobionego projektu zamiennego bo stwierdził że jest to zmiana istotna.Powiedział że przyśle kontrol z nadzoru.I tyle. Proszę o podpowiedz jaka to jest zmiana I co mi grozi?

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 13, 2017 o 09:02
katarzyna Grudzień 29, 2016 o 00:07

Witam , proszę o pomoc nadzór budowlany wezwał mnie do wyjaśnienia samowoli budowlanej-wjazd z drogi gminnej na dzialke , wojt rok temu wykopal rów,gdzie tym samym odciął mi wjazd na dzialkę (potrzebna była ziemia gminie ), ja przebywałam za granicą, kiedy wróciłam wojt powiedział że nie będzie mi robił problemu jak sama sobie zrobię wjazd on nie ma w tej chwili budżetu, wjazd zrobiłam sama – rura , piasek, tłoczeń, zrobiony w lipcu br.proszę o podopowiedz jak uchronić się od ewentualnej kary , dziękuję

Odpowiedz

Karol Grudzień 30, 2016 o 19:26

Witam
Rodzice posiadają działkę z domem i budynkiem gospodarczym. Budynek gospodarczy około 36 m2 został postawiony w 1991. Oczywiście bez planu. Czy jest możliwość bez kosztowej legalizacji takiego budynku?

Odpowiedz

Mariusz Styczeń 8, 2017 o 19:15

Dzien Dobry
Sasaiadka dostala pozwolenie na budowe garazu (pracowni) niestety pewnie z powodow ekonomicznych zadaptowala ten lokal na dom mieszkalny moje pytanie to gdzie moge sprawdzic czy projekt ten zostal zalegalizowany (ew wglad do planow?) budowa zostala odebrana itd….
Serdecznie z gory dziekuje.

Odpowiedz

Andrzej Styczeń 10, 2017 o 17:16

Witam! Moje pytanie dotyczy budynku przedwojennego (dom jednorodzinny), data budowy nieznana, prawdopodobnie lata 30 XXw. Planuję remont instalacji grzewczej i mój problem polega na tym, że istniejący w tym budynku komin nie będzie wystarczający do planowanego kotła, ze względu na to, iż komin ten znajduje się w centralnym punkcie domu jego przebudowa nie wchodzi w grę. Planuję montaż zewnętrznego komina z pustaków keramzytowych przyklejonego do jednej ze ścian budynków. Firmy, które oferują takie kominy do sprzedaży wraz z montażem, w rozmowach telefonicznych informują, że na montaż takiego komina nie jest wymagane zgłoszenie czy pozwolenie na budowę, mam wątpliwości. Czy montaż komina zewnętrznego na ścianie budynku wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę? Czy istniejący komin mogę obniżyć tak abym mógł schować go pod dachem ?

Odpowiedz

Natalia Styczeń 17, 2017 o 14:07

witam, kupilismy z mężem dom bez odbioru budowlanego na kredyt, mamy odtworzony dziennik budowy, projekt wszystkie dokumenty z przylączy także, nieststy okazalo się ze dom stoi odwrócony, inaczej jak w projekcie. czy to jest duzy problem? mielismy dzieloną działkę i aby przeniesc pozwolenie na budowę musimy zrobic nowy plan zagospodarowania terenu( tu jest wszystko ok wszystkie odleglosci się zgadzają z planem zagospodarowania w gminie) i wlasnie Pani architekt nam powiedziala, że z tego względu ze dom stoi obrocony to trzeba zrobic projekt zastępczy i ze mamy zglosic to nadzorowi budowlanemu? czy to prawda? i czy poniesiemy za to jakies konsekwencje, skoro pozwolenie na budowę stoi jeszcze na poprzedniego wlasciciela? pozdrawiam, Natalia

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 3, 2017 o 13:05
Dorota Styczeń 17, 2017 o 21:23

Witam,proszę o pomoc. Dostałam w spadku dom jednorodzinny,niestety okazało się, że jest to samowola budowlana . Chciałabym wystąpić o zalegalizowanie tego budynku na podstawie przepisów prawa budowlanego z 1974 roku,gdyz dom został wybudowany w latach 80-tych, ale jest jeden problem. Otóż wg przepisów obiekt musi się znajdować na działce,która w planach zagospodarowania przestrzennego posiada status działki budowlanej,i tutaj mam pytanie. Czy chodzi o przeznaczenie działki w planie, który obowiązywał w czasie dokonania samowoli czy obecnie? Aktualnie gmina nie posiada planu zagospodarowania,natomiast w latach,w których powstał budynek , prawdopodobnie działka miała status działki zagrodowej,i tutaj drugie -pytanie czy na terenach zagrodowych można wybudować budynek mieszkalny?. Proszę o poradę bo nie wiem co robić,ruszac z legalizacją czy liczyć na cud, że nadzór się nie dowie. ..Z drugiej strony niespełnienie tego warunku grozi rozbiórką.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 3, 2017 o 13:08

Istotne mogą być przepisy z daty budowy, jak i dnia legalizacji samowoli budowlanej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Grzesik Styczeń 20, 2017 o 19:47

Witam
Mam pytanie chcemy z mezem rozbudowac dom o jede pokoj,teraz dowiedxielismy sie ze rodzice miesxkaja w nim od ponad 20 lat i nie maja odbioru. Maja cala dokumentacje. Jaka grozi kara jak ruszymy te sprawe i gdxie sie musimy udac.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 3, 2017 o 13:09
Maja Styczeń 23, 2017 o 14:35

Dzień dobry,

kupiłam nieruchomość 9 lat temu z pozwoleniem na budowę. Pozwolenia na budowę nie przepisałam na siebie. Przez te 9 lat dokonywałam wpisów do dziennika budowy i kierownik budowy się pod tym podpisywał, także pozwolenie na budowę nie wygasło. Teraz chciałabym przenieść na siebie pozwolenie na budowę. Czy Starostwo może uznać samowolę budowlaną, skoro nie przepisałam pozwolenia na siebie a dokonywałam rozbudowy oczywiście zgodnie projektem. Czy grożą mi jakieś sankcje?

Odpowiedz

Mirek Styczeń 31, 2017 o 12:14

Witam. Mam taki problem. Żona dostała po rodzicach domek jednorodzinny wybudowany ponad 30 lat temu. W trakcie budowy została dobudowana weranda ale nie został zmieniony rysunek i do dzisiaj nie jest naniesiona na rysunek. W między czasie został na werandzie dobudowany pokój. I teraz chciał bym z drugiej strony rozbudować dom o dwa pokoje i chciał bym zrobić to zgodnie z z przepisami jak wygląda legalizacja tego . Problem w tym że weranda powstała razem z domem ponad 30 lat temu a pokój jakieś 10 lat temu. W jaki sposób to zalegalizować ?

Odpowiedz

Sławomir Luty 2, 2017 o 20:39

Dobry wieczór Panu
Bardzo fachowo Pan udziela informacji z tego, co czytałem w wcześniejszych postach. Jednak mam pytanie osobiste. Mój dziadek wybudował dom w latach 70/80 i wszystko jest prawnie zaakceptowane. Jednak dobudował on kawałek do tego domu samowolnie (parter plus piętro). Budowę samowolną wykonał w 1983 roku. W jaki sposób mam zalegalizować budowę i jakie wiążą się z tym koszty?

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 13, 2017 o 10:46

Dzień dobry,
odsyłam do posta powyżej – data samowoli budowlanej ma znaczenie z uwagi na to, że nie każda legalizacja samowoli budowlanej musi się łączyć z wniesieniem bardzo wysokiej opłaty legalizacyjnej.
Pamiętać oczywiście należy, że nie każdą samowolę budowlaną da się zalegalizować z uwagi na przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym i obowiązku spełnienia przepisów o warunkach technicznych.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kasia Luty 8, 2017 o 13:30

Witam w 1999 roku tesciowie przepisali na nas dom i gospodarstwo ,ale jako młodzi ludzie nie dopatrzyliśmy ,że na mapce nie ma dobudówki do domu (rozumiem ze jest coś nie tak ) chcemy zmienic pokrycie dachu i obawiamy sie nadzoru budowlanego , jak to teraz rozwiązac .Dziekuje za pomoc . Pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 17, 2017 o 08:31

Sprawdzić, czy rzeczywiście dobudówka powstała nielegalnie i w jakim okresie .
Pozdrawiam

Odpowiedz

Bartek Luty 21, 2017 o 21:28

Witam serdecznie Panie Damianie piszę o fachową poradę bo sił mi już brakuje i nie potrafię się odnaleźć w tym . W 2012 roku mieliśmy postępowanie spadkowe po śmierci teścia i dostaliśmy domek jednorodzinny który okazał się samowolą budowlaną został wybudowany bez zgody , bez projektu i wszystkiego co wymaga prawo na dzień dzisiejszy , mieszkamy już w tym domu od 6 lat i nastąpił problem bo nie możemy opłacać składek rocznym za użytek gruntu. Jednakże na posesji znajduje się garaż za który uiszczamy opłatę roczna za użytek. Mamy nadany numer domu jesteśmy zameldowani i mamy uporządkowany stosunek geodezyjny czyli ostatni etap budowy z tego co rozumiem i co teraz. Wszyscy co mi mówią iż trzeba zgłosić wszystko od nowa pozwolenie na budowę , projekt , dziennik budowy i kierownik

Odpowiedz

Berenika Luty 24, 2017 o 11:36

Witam serdecznie,

trzy/ cztery lata temu dokonaliśmy ‚budowy’ daszku nad wejściem do domu. Zostaliśmy oskarżeni o nielegalną budowę daszku,który rzekomo wchodzi na teren domu obok (dom mojej siostry), która zgłosiła nas do prokuratury. Zostaliśmy dzisiaj przesłuchani na policji i musimy udowodnić (FV lub dokumentacja zdjęciowa), że daszek został postawiony co najmniej 5 lat temu żeby sprawa została umorzona, jednak jesteśmy przekonani, że postawiliśmy daszek max 3-4 lata temu. Nie wiemy co robić. Czy da się od tego odwołać? Prawo budowlane podobno mówi o tym, że gdyby daszek nie przylegał do ściany domu, tylko byłby oddalony o kilka cm, sprawy by nie było. Czy jest szansa na odwołanie lub jakąkolwiek obronę? Sytuacja jest tragikomiczna…..

Proszę o pomoc,
pozdrawiam

Odpowiedz

ZUZANNA Marzec 8, 2017 o 20:56

Witam, mój problem jest następujący. domu dwurodzinnym z lat 80 przebudowano piwnicę na garaż. Nie znam daty zmiany tego pomieszczenia. Właśnie dostałam nakaz przywrócenia garażowi stanu z projektu – przebudowania do na piwnicę. Czy jest jakiekolwiek prawo którym mogłabym argumentować odwołanie? Korzystamy z tego garażu a przebudowa moim zdaniem nie jest konieczna.

Odpowiedz

Edek Marzec 14, 2017 o 08:40

Dzień dobry, sąsiedzi zbudowali dom częściowo na mojej działce. PINB odmówił wszczęcia postępowania bo jak napisał „samowole budowlane z lat 60 -tym uległy z mocy prawa legalizacji”. Nigdzie nie udało mi się znaleźć potwierdzenia takiego stanu rzeczy. Czy może mi Pan podpowiedzieć w jakim artykule znajdę potwierdzenie takiego stanu rzeczy?

Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 15, 2017 o 08:24

Dzień dobry – nie znajdzie Pan takiego przepisu, bo go nie było.
Pozdrawiam .

Odpowiedz

Tomasz Marzec 14, 2017 o 19:32

Witam, posiadam garaż murowany 24 mkw (samowole budowlaną) zbudowany w 1991 roku. Nigdzie tego nie zgłaszałem a garaż istnieje na mapkach urzędowych w miejscu gdzie rzeczywiście stoi oznaczony jako (t1) , dokładnie tak jak wszystkie inne garaże w mojej okolicy). Co dziwne byłem w urzędzie zajmującym się zagospodarowaniem przestrzennym w zupełnie innej sprawie i kobitka pokazywała mi że u sąsiadów są pozaznaczane samowole budowlane. Z kolei płacę podatek za rozwalającą się komórkę drewnianą 16 mkw której na żadnych mapkach nie ma uwzględnionej :), zamierzam ją zburzyć bez zgłaszania. Jak wygląda sprawa z garażem, czemu jest na mapkach skoro nigdy go nie zgłaszałem? Chce mieć czyste sumienie, co mogę zrobić żeby był legalny i płacić za niego podatek?

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 15, 2017 o 08:15

Legalizować

Odpowiedz

Tomasz Marzec 19, 2017 o 11:29

Nie mogę znaleźć nic konkretnego o takiej legalizacji. Garaż jest porządnie zbudowany, ale nie posiadam żadnych planów i nic co byłoby związane z budową garażu (jedynie zdjęcie z jego budowy z Syreną 105L w tle :D). Garaż ma 24, albo 26mkw. Czy do legalizacji potrzebuje jakieś plany tego budynku?

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 23, 2017 o 08:57

projekt budowlany

Odpowiedz

Lucjan Marzec 18, 2017 o 14:52

Witam! Posiadam dom jednorodzinny piętrowy który posiada schody wejściowe zewnątrz budynku.Gdy syn założył rodzinę na tych zewnętrznych schodach wybudowałem klatkę schodową w 1990 r rozdzielić kondygnacje na niezależne mieszkania.Gabaryty zewnętrzne budynku nie uległy zmianie.Budowy nigdzie nie zgłaszałem.Proszę o radę jak mogę ją zalegalizować i jakie to będą koszty.SERDECZNIE POZDRAWIAM.

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 20, 2017 o 09:11

Proszę poczytać na blogu o legalizacji samowoli budowlanej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jerzy Marzec 23, 2017 o 09:58

Witam -domek letniskowy o pow.35m2 wybudowany w 2000r -poprzedni własciciel działki wystapił o legalizację samowoli z przyczyn obiektywnych nie dokończy procedury -ja w 2012 nabyłem działkę wraz z domkiem nie wiedząc że jest to samowola.Inspektorat Budowlany w 2011r wysłał postanowienie do poprzedniego własciciela o uzupełnienie dokumentacji w ciągu 3-mcy.Poprzedni własciciel nie zareagował na to pismo.Inspektorat w 2013r wysłał do poprzedniego własciciela ( choć od roku ja już byłem prawnym włascicielem) NAKAZ rozbiórki./O tej korespondencji między byłym włascicielem a Inspektoratem dowiedziałem się dy dotarło do mnie pismo ( już na moje nazwisko) w czerwcu 2016 -wzywające mnie na wizje lokalną na działce aby stwierdzić czy decyzja o rozbiórce została wykonana.W wymaganym terminie złożyłem pismo o wznowienie postępowania w sprawie legalizacji. Inspektorat każe uzupełnić mi dokumentację w ciągu 3-mcy.Zaznaczam że domek typowo rekreacyjny o pow.zabudowy 35m2 -posadowiony jest zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.Mam pytanie ile będzie wynosić opłata legalizacyjna ?

Odpowiedz

Lukasz Marzec 26, 2017 o 14:20

Witam.posiadam dzialke rekreacyjna o pow 500m2 w odleglosci ok. 60m od lini brzegowej jeziora.na dany teren nie obowiazuje zaden plan miejscowy.teren znajduje sie w obszarze chronionym natura 2000.z informacji jakie posiadam nie moge tu nic postawic na fundamentach stalych.pytanie pierwsze czy moge postawic dom czy tzw.pomieszczenie gospodarcze o pow.do 35m2 usadowiony na platformie i kolach? Pytanie drugie czy jak pobuduje dom letniskowy bez zadnego zgloszenia i zostane przez sasiadow zgloszony do odpowiednich organow o samowolce czego moge sie wtedy spodziewac? Czy bede musial budynek rozebrac czy bede mogl go zalegalizowac?

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 10, 2017 o 16:18

Odpowiedzi na te pytania znajdzie Pan na blogu. Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzych Kwiecień 5, 2017 o 08:39

Witam.
Proszę o poradę.
Na działce moich rodziców stoi budynek gospodarczy od 21 lat. Dokładnie przed rozpoczęciem budowy zrobili projekt, wszystkie pozwolenia itd. Pozwolenia nie wydano, gdyż dwa dni za wcześnie zaczęto budowę i sąsiadka zgłosiła fakt do nadzoru budowlanego. Nadzór budowlany wydał nakaz rozbiórki. Do dnia dzisiejszego nic się nie działo budynek stał i nikomu to nie przeszkadzało. Teraz zlozylem dokumenty o pozwolenie na budowę garażu na tej samej działce, sąsiadka napisała pismo ze nie wyraża zgody , gdyż na tej samej działce stoi budynek do rozbiórki.
Co w takim przypadku robić ? Czy jeśli przez 21 lat nikomu to nie przeszkadzało to teraz muszę rozbierać budynek w którym trzymane są zwierzęta?

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 12, 2017 o 08:38

Samowola budowlana nie ulega przedawnieniu.

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 12, 2017 o 12:04

Witam dostałem od rodziców darowiznę w postaci domu jedno rodzinnego.W 1994r został do niego dobudowany wiatrołap o pow.15m2,bez jakichkolwiek planów i pozwoleń.Mam teraz problem ponieważ ta dobudówka zaczyna pękać i chciełbym ją rozebrać i w to miejsce postawić drógi wiatrołap tylko z drewna.Co w tej sytacji musze zrobić czy zalegalizować starą budowę i dopiero ją w tedy zburzyć?Bardzo proszę o jakąś porade.Dziękuje i pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewelina Kwiecień 14, 2017 o 00:02

Witam,rodzice przepisali nam dom jednorodzinny w stanie surowym zamkniętym .Pozwolenie na budowę jest z 1989 roku czy w tym czasie obowiązywał dziennik budowy. Czy mogę sprzedać dom w stanie surowym zamkniętym. Dom był budowany około 4 lata później nastąpiła przerwa pomiędzy kolejnymi wykończeniami około 3-4 lat i były wstawione okna.

Odpowiedz

Paweł Kwiecień 14, 2017 o 09:16

Panie Damianie, proszę o pomoc w następującej sprawie.
Budynek gospodarczy powstał w ok. 1980 roku (wybudowali dziadkowie). Mam archiwalny projekt oraz pozwolenie na budowę wydane w 1977 r. Brak decyzji dopuszczającej do użytkowania. Jedyny problem to odległość od granicy działki – w projekcie było planowane 3.0m, a w rzeczywistości jest ok. 1.90m. Wiem, że wówczas nie obowiązywały przepisy nakazujące zachowywanie określonych odległości od granic, tylko od budynków. Z tym nie ma problemu, bo budynek mieszkalny na działce jest w odległości 14m, a sąsiednia działka, do której jest te zbliżenie, jest działka leśną (LsV). Innych budynków w pobliżu nie ma.
Teraz planuję małą rozbudowę tego budynku, ale w Wydziale Architektury dowiedziałem się, że trzeba będzie im przedstawić projekt archiwalny (mam), pozwolenie na budowę (mam) i pozwolenie na użytkowanie (nie mam, w archiwum UM też nie mieli). Czy w tej sytuacji nie będzie problemu z legalizacją tego budynku ze względu na niezachowanie odległości od granicy lasu (12m)? Uzyskałem od Ministerstwa odstępstwo od warunków technicznych, ale dla tej planowanej rozbudowy (przylega do tego bud. gospodarczego po przeciwnej stronie niż las, tj. zaczyna się od granicy lasu ok. 6.5m).
Pozdrawiam!

Odpowiedz

wladzia Kwiecień 28, 2017 o 12:25

Witam
sprawa wygląda następująco ,cytuję zatwierdza się projekt budowlany oraz udziela się pozwolenia na nadbudowę piętra nad istniejącym budynkiem mieszlalnym prolonguje się pozwolenie z dniem 1997.05.30
problem w tym iż w trakcie nadbudowy piętra dostawiono balkon stojący na dwóch filarach .Po 20 latach użytkowania ktoś anonimowo zgłośił to w Nadzorze Budowlanym mam wyznaczony termin kontroli Jakie konsekwencje poniosę ? czy to jest istotne odstąpienie od projektu budowlanego ? czy nieistotne? czy mogą zlecić plan naprawy ?czy są to duże koszty

serdecznie dziękuję

Odpowiedz

Jolanta Maj 6, 2017 o 21:43

Witam.
Odziedziczyłam budowę, dużego domu (pensjonat) Budowa nigdy nie została ukończona – (zaczęta w około 1980 r. ) Zamieszkana jest tylko 1 z 5 kondygnacji. Z dokumentacji posiadam jedynie projekt i pozwolenie na budowę, ale dom jest wykonany zupełnie niezgodnie z nim. Nie ma żadnego dziennika. Chcę wznowić budowę, ale czy w ogóle jest to możliwe i urząd nie nakaże mi go od razu wyburzyć, pomimo, że był zamieszkały od 30 lat i czy w ogóle byłby sens zlecania nowego projektu.

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 6, 2017 o 11:08

Jeżeli budynek, pomimo odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego, jest zgodny z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym, to można próbować wszcząć postępowanie naprawcze.

Odpowiedz

Ewa Maj 18, 2017 o 11:34

Dzień dobry.
Mój problem dotyczy garażu. Budynek o wymiarach 3,8mx5,4m posadowiony został na granicy działki na podstawie zgłoszenia do starostwa i zgody milczącej. Następnie sąsiad obok dostał moją zgodę na dobudowanie się do istniejącej ściany w naszej granicy murem o długości 5,4m. Również złożył zgłoszenie budowy garażu do starostwa o takich samych wymiarach i informacji że garaż będzie przylegał jedną ze ścian do wybudowanego mojego garażu. Po zakończonej budowie inny sąsiad za garażami stwierdził, że on nie chce mieć takiej dużej ściany na swojej granicy (2×3,8m) i złożył doniesienie do PINB. Po kontroli dostaliśmy pisma iż w ich ocenie nie są to dwa garaże wolnostojące tylko jeden duży budynek posadowiony na dwóch działkach o wymiarach 7,8 x 5,4. Plan zagospodarowania pozwala na posadowienie garaży na granicy działki więc podjęli kroki w kierunku legalizacji samowoli budowlanej z nałożeniem na mnie i na sąsiada opłaty legalizacyjnej po 25 000 od każdego. Czuję się pokrzywdzona w tej sytuacji bo mój garaż przed dobudowaniem się sąsiada był budynkiem wolnostojącym wybudowanym zgodnie ze zgłoszeniem ale dla PINB to nie ma znaczenia bo sąsiad powinien ich zdaniem postawić budynek obok (2cm) i zrobić dylatacje a nie tak jak miał w zgłoszeniu pobudować ścianę PRZYLEGAJĄCĄ do mojej ściany garażowej bez dylatacji. Proszę mi powiedzieć jak mam się bronić i co mogę zrobić?

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 6, 2017 o 11:23

Dzień dobry,
ciekawa sprawa – uważam (jedynie na podstawie tego, co Pani pisze), że nadzór budowlany nie ma podstaw do kwalifikowania Pani garażu jako samowoli budowlanej. Garaż został bowiem wybudowany na podstawie zgłoszenia. W tej sytuacji proszę koniecznie zaskarżyć rozstrzygnięcia jakie organy nadzoru budowlanego będą wydawać w sprawie.

Odpowiedz

Przemek Maj 20, 2017 o 00:00

Witam serdecznie!
Jakies 20 lat temu moja babcia podwyzszyla poddasze uzytkowe o 1 pustak i zaadoptowala cale poddasze na pokoje mieszkalne.Teraz po latach pewna „zyczliwa” osoba sobie o tym przypomniala i czeka mnie wizyta inspekcji budowlanej…Pytanie co robic?

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 9, 2017 o 09:21

Dzień dobry – nie jest to proste pytanie, gdyż różnie te kontrole wyglądają, ale klika wskazówek na temat kontroli nadzoru budowlanego umieściłem w tym wpisie: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/kontrola-nadzoru-budowlanego/
Pozdrawiam

Odpowiedz

gosia Czerwiec 12, 2017 o 14:06

witam,

mam następujący problem. W latach 70 moi dziadkowie zbudowali dom, na budowę którego plany były ale robotnicy się ich nie trzymali. Budynek nigdy nie był odebrany. Ja całość przejęłam przez zasiedzenie, ponieważ akta własności też zaginęły. Jak urząd podchodzi do takich budynków? Czy mogą kazać mi je rozebrać?

Odpowiedz

Agnieszka Czerwiec 21, 2017 o 18:39

Witam.6 lat temu zaczeliśmy budowę bliźniaka. Nie mamy jeszcze odbioru. Chcemy w tym roku sprzedać. Czy 5 lat mija od momentu rozpoczecia czy zakonczenia budowy. Dziękuję

Odpowiedz

anna Lipiec 5, 2017 o 22:25

Proszę o poradę. Mieszkam w bloku 8 rodzinnym, chciałam postawić garaż blaszany. Mamy wspólnotę mieszkaniową, w ystapilam z prośbą o pozwolenie na budowę, jeden sąsiad nie podpisał zgody. Czy potrzebuje zgody wszystkich czy wystarczy większość? Dodam że sąsiad który nie wyraził zgody postawił garaż nigdy nie pytając mnie o zgodę. Sądzę że zrobił samowole budowlana gdzie mogę to sprawdzić i czy mógł wybudować garaż bez mojej zgody na części wspólnej? Dzuekuje

Odpowiedz

Janka Lipiec 18, 2017 o 06:38

Dzień dobry. Zwracam się z pytaniem odnośnie samowoli poprzedniego właściciela mieszkania w budynku wielorodzinnym, polegającym na zmianie układu ścianek. Z jakimi opłatami mogłaby się wiązać legalizacja obecnego stanu? Czy poprzedni właściciel podlega jakimś sankcjom w tym przypadku czy wyłącznie ja?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 11, 2017 o 09:24

Dzień dobry,
za samowolę budowlaną odpowiedzialność ponosi: inwestor, właściciel (aktualny) i zarządca budynku.
Nadzór budowlany ma możliwość wyboru podmiotu, który zobowiąże do usunięcia skutków samowolnego wykonania robót budowlanych. Jednakże przyjmuje się ( i tak najczęściej jest w praktyce), że odpowiedzialnością za samowolę budowlaną obciąża się aktualnego właściciela budynku z uwagi na to , że to właściciel ma prawo do władania nieruchomością i realną możliwość wykonania nakazów zawartych w decyzji nadzoru budowlanego. Oczywiście od takiej decyzji przysługuje odwołanie do organu wyższej instancji i ewentualnie do sądu – z takiego uprawnienia warto skorzystać.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Lipiec 23, 2017 o 20:53

Dzien dobry
Moje pytanie brzmi nastepujaco co z budynkami z poczatkow lat 1890-1920 bo wtedy powstal ten budynek nigdzie nie ma dokumentacji i nawet w urzedzie powiedziano ze nigdzie nie bedzi. W akcie notarialnym jest wpisane ze jest to dzialka z domem jednorodzinnym i od tego jest odprowadzany podatek. Tez wiem ze byly w jakis okresach robione remonty oraz cos dobudowane jakie jest podejscie prawa do takiego budynku?

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 7, 2017 o 10:13

Dzień dobry, co do zasady legalność robót budowlanych bada się na podstawie przepisów, które obowiązywały w dacie wykonania robót. Pozdrawiam

Odpowiedz

Sebastian Sierpień 12, 2017 o 20:03

A jesli nikt nie zna daty ich powstania to w jaki sposob ustalic jakie przepisy beda zastosowane?

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 23, 2017 o 08:52

Postępowanie dowodowe prowadzone przez nadzór budowlany w sprawie popełnienia samowoli budowlanej ma to wyjaśnić.

Odpowiedz

Magda Sierpień 25, 2017 o 15:04

Dzień dobry
Czy jeżeli nie mam zrobionego odbioru mieszkania i na dzień dzisiejszy nie mieszkam tam to powinnam dokonywać podstawowych opłat ( składkę remontową, opłatę stałą za CO, opłata za użytkowanie windy ) ?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 11, 2017 o 09:16

Dzień dobry,
czym innym jest obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie, czyli formalne zakończenie budowy, a czym innym zobowiązania wynikające z faktu bycia np. członkiem wspólnoty.

Odpowiedz

Grzegorz Sierpień 27, 2017 o 13:29

Dzień dobry,
Mój ociec w latach 80-tych a dokładnie 82-83 rozbudował część poddasza nieużytkowego od strony ogrodu (tył domu przedwojennego-bliźniaka) lukarną,po upływie wielu lat dowiedziałem się że no ową rozbudowę nie posiada stosownych dokumentów twierdząc że,w tamtych latach na taką przebudowę nie była wymagana zgoda-pozwolenie.Sąsiad wykonujący taką rozbudowę poddasza nieużytkowego w latach 90-tych zgodę musiał już mieć.Czy to prawda że,w tamtych latach na tak drobną przebudowę nie była wymagana zgoda ??? a jeśli tak to czy istnieje możliwość zalegalizowania ewentualnej przebudowy bez lub małymi kosztami ??? nie chciał bym rozbierać lukarny (ok.9m 2) bo stoi już prawie 35 lat a w związku z sędziwym wiekiem taty chciałbym wszystkie formalności z domem załatwić jak trzeba.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ewentualną odpowiedź.

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 19, 2017 o 09:31

Dzień dobry,
pisze pan raz o rozbudowie,a raz o przebudowie – to są dwa różniące się od siebie pojęcia w Prawie budowlanym, z którymi wiążą się inne skutki prawne.

Odpowiedz

Izabela Wrzesień 13, 2017 o 07:53

Dzień dobry, pięć lat temu kupiłam mieszkanie (rok budowy 1998). W 2013 roku zrobiłam remont mieszkania i przesunęłam ściankę dzielącą pokój z kuchnią o 36 cm oraz skróciłam rurki gazowe aby przenieść płytę gazową w inne miejsce . Oczywiście modernizacji instalacji gazowej wykonała osoba mająca uprawnienia, który stwierdził na piśmie że instalacja jest szczelna i sprawna technicznie. Czy muszę mieć pozwolenie z PINB na tzw. przebudowę?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 11, 2017 o 09:10

wyżej Pani znajdzie odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Październik 10, 2017 o 09:58

Witam.
Mam taki problem.
Mieszkam w domu po dziadku gdzie sa wybudowane schody do wejscia na posesje poza granica mojej dzialki, na dzialce gminnej. Schody zostaly wybudowane z 40-50 lat temu podejrzewam ze bez żadnych papierow i zezwolen. Teraz przy moim plocie jest budowana sciezka rowerowa ktora wchodzi na te schody. Czy jestem w stanie cos zrobic aby te schody zostaly jako wejscie na posesje czy zostana one bezpowrotnoe rozebrane?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 11, 2017 o 09:06

Może Pan.
Skąd ta pewność, że nie było zgód na ich wybudowanie ?
Jest ciekawy zapis w ustawie o drogach publicznych o urządzeniach takich jak schody, które z mocy prawa (w niektórych sytuacjach) stały się legalne.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Październik 11, 2017 o 09:57

A gdzie moge znalezc taki zapis? Tak mi sie wydaje ze nie bylo zgody, jak to na wsiach 50 lat temu chlop bral i robil a nie myslal o jakichs zgodach. A jak wyglada sytuacja z inwentaryzacja obiektow, gdzie musze szukac czy schody zostaly zinwentaryzowane i wciagniete na mape?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 11, 2017 o 10:33

Po tylu latach raczej Pan nie znajdzie. A zapisu niech Pan szuka w ustawie o drogach publicznych.

Odpowiedz

Darek Październik 14, 2017 o 17:13

Jestem właścicielem budynku mieszkalnego 160 m2, dwie kondygnacje, z lat 70’tych, położonego w większym mieście (50.000 mieszkańców)
Budynek posiada dwa wejścia osobne. Na dole są 3 pokoje kuchnia i łazienka, na górze 4 pokoje kuchnia i łazienka.
Na działce jest 10 miejsc parkingowych. Zagospodarowanie przestrzenne teren dopuszcza prowadzenie działalności nie uciążliwej.
Pytanie moje dotyczy najmu pokoi. Chciałbym wynająć budynek, oferując pokoje pracownicze.
Wstępnie w budynku zmieści się około 20 łóżek.
Czy aby wynajmować pokoje muszę spełnić jakieś warunki ?
Czy muszę prowadzić działalność ?
Czy muszę złościć chęć najmu do burmistrza miasta ?
Czy budynek muszę przekwalifikować z mieszkalnego na usługowy, lub inny ?
Dziękuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 16, 2017 o 09:02
Ula Październik 17, 2017 o 20:47

W 2001 roku ukończyłam budowę domu jednorodzinnego ( budował developer, ja byłam inwestorem). Budowa w stanie zamkniętym ( tynki zewnętrzne, wewnętrzne, okna, drzwi, schody, ogrodzenie) został ukończona w grudniu 2001 r. Ostatni wpis w dzienniku budowy o zakończeniu i uporządkowaniu terenu jest z 17.12.2001. Do dnia dzisiejszego nie zgłosiłam zakończenia budowy z różnych powodów mimo, że mieszkałam w tym domu. Teraz chcę dopełnić formalności w Nadzorze Budowlanym. Jak to mam to zrobić teraz , żeby nie narazić się na karę. Jak mam wytłumaczyć taki długi okres niezgłoszenia budynku? Czy muszą być w dzienniku budowy przez te 16 lat jakieś wpisy ( to by mógł uzupełnić inny kierownik budowy) aby urząd uznał, że budowa była tak długo prowadzona. Ula

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 20, 2017 o 09:34

Proszę poczytać na blogu wpisy dotyczące przystąpienia do użytkowania budynku bez odpowiedniego pozwolenia.

Odpowiedz

Rafał Październik 19, 2017 o 16:20

Witam
Mam taki problem.
W 2009 nabyłem mieszkanie na parterze. Mieszkanie ma pionowe kraty na loggi. Kraty zostały zainstalowane na początku lat 90 – tych, nie wiem kiedy bo poprzednia właścicielka nie żyje. Wiem że były do niej włamania i zainstalowała kraty. W tym roku sąsiad mieszkający na 1 piętrze stwierdził, że stwarzają jemu zagrożenie wejścia po nich – chociaż są tylko pionowe bez poziomych elementów. Napisał pismo do spółdzielni że nie było zgody na ich montaż chociaż w bloku są takie trzy mieszkania z kratami. W spółdzielni nie ma żadnych papierów dotyczących zgody na montaż i spółdzielnia wystosowała pismo o ich demontażu co prawda bez daty do kiedy. Jakie mam możliwości w tej sytuacji ?
Dziękuję za odpowiedz.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 20, 2017 o 09:38

To, że dokumenty się zagubiły nie oznacza jeszcze, że kraty zostały wykonane nielegalnie.

Odpowiedz

Karol Październik 21, 2017 o 22:49

Witam !!!
Mam pytanie w sprawie samowoli, rodzice w latach 80- tych kupili dom piętrowy który był usytuowany 3 m od sąsiedniej granicy ( zaznaczam, że w granicy był już wcześniej pobudowany dom, który był pierwszy niż nasz ) jest plan zagospodarowania przestrzennego z tamtych lat tj 80-tych , pokazujący, że nasz budynek tzn -piętrówka jest pobudowana zgodnie z przepisami tj 3m
Jednak mój ojciec wpadł na pomysł i w latach 88-tych dobudował przybudówkę od strony sąsiada i ta odległość z 3 m została zmniejszona do 1m.
Nowy nabywca nieruchomości zaczyna gadać o samowoli tej przybudówki, mówi ze ma wilgoć, że ściana mokra i mu przemarza ( ściana północna ) i w związku z tym mam pytanie czy sąsiad może doprowadzić do rozebrania naszej przybudówki która jak mówi jest uciążliwa dla niego, że stan wilgoci działa szkodliwie na jego ścianę i obecna wilgoć- grzyb działa destrukcyjnie na jego zdrowie.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 23, 2017 o 08:48

Dzień dobry – można zlikwidować samowolę budowlaną przez jej rozbiórkę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karol Październik 23, 2017 o 20:51

Właśnie tego nie chcę boję się, że właściciel sąsiedniej nieruchomości może to spowodować i będe musiał ją rozebrać, Jak temu się przeciwstawić i jakie kroki zastosować

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 24, 2017 o 09:29

To wszystko zależy od tego jakie kroki podejmie sąsiad, jakie kroki podejmie nadzór budowlany, a jakie argumenty i dokumenty Pan posiada.

Odpowiedz

Karolina Październik 24, 2017 o 13:01

Witam, w zeszłym roku (nieświadomie, bo byliśmy przekonani, że w decyzji o warunkach zabudowy jest mowa o pomieszczeniu gospodarczym) postawiliśmy takie pomieszczenie. Okazało się, że niestety nie ma wzmianki w decyzji o warunkach zabudowy o takiej budowli na terenie naszej działki. Co mamy teraz zrobić, żeby „obejść” kary i kosztowne opłaty ????

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 25, 2017 o 08:36

Dzień dobry, nie ma na tak postawione pytania prostej i jednoznacznej odpowiedzi.
W przypadku spraw związanych z samowolą budowlaną wiele zależy od niuansów – dowodów zebranych w sprawie, oświadczeń stron postępowania, przepisów prawa obowiązujących w dacie powstania samowoli budowlanej i w dacie wszczęcia postępowania przez nadzór budowlany, oględzin nieruchomości, argumentów podniesionych w ewentualnym odwołaniu i wielu innych detali.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Karolina Październik 25, 2017 o 11:32

Witam ponownie. A gdybym z tego pomieszczenia gospodarczego zrobiła wiatę, tzn. wycięła jedną ścianę (jest to konstrukcja drewniana, obita płytami), to wówczas nie muszę mieć ani pozwolenia, ani zgłoszenia. I wówczas, mogę poczynić kroki, żeby wszystko było legalne, tzn. decyzja o warunkach zabudowy i zgłoszenie na budowę. Czy takie wyjście mnie ratuje. Pozdrawiam…

Odpowiedz

Ola Październik 24, 2017 o 22:24

Dzień dobry!
Chciałabym aby Pan mi poradził otóż jestem rolnikiem, mam działkę na której stoją budynki gospodarcze. Działkę otrzymałam w darowiźnie od ojca. W latach 70-95 właścicielem działki była Spółdzielnia Rolnicza, która zrobiła wjazd na działkę. nie wiem czy była to samowolka, nie mam żadnych dokumentów na to. Chciałam by Powiat odwodnił mi wjazd bo ciągle zalewa go woda tam gdzie zbiera się woda to pas drogowy, a oni domagają się ode mnie decyzji o zezwoleniu na usytuowanie wjazdu przy drodze powiatowej. Nie wiem co teraz mam zrobić. Jak to uregulować prawnie.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 25, 2017 o 08:45

Dzień dobry,
poruszyła Pani kilka wątków, które wiążą się z Prawem budowlanym, Prawem wodnym i ustawą o drogach publicznych.
Podpowiem jedynie, że jeżeli nie ma Pani dokumentów związanych z budową drogi, to nie świadczy to jeszcze, że jest ona nielegalna – że mamy do czynienia z samowolą budowlaną. Proszę pamiętać również, że za samowolę budowlaną odpowiedzialność ponosi również inwestor.
Natomiast, co do zalewania działki (drogi) sugeruję poczytać tutaj:http://prawoochronysrodowiska-blog-buniak.pl/wolno-zalewac-dzialek-sasiednich/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ola Październik 25, 2017 o 22:30

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Ale napisał Pan „…odpowiedzialność ponosi również inwestor.” Nie wiem czy dobrze zrozumiałam tym inwestorem jestem ja?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 26, 2017 o 09:38

Za samowolę budowlaną ponosi odpowiedzialność inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego.

Odpowiedz

Karolina Październik 25, 2017 o 11:35

Mam jeszcze jeden ogromny problem, a mianowicie. W 2015 r. Gmina wydała mi decyzję o warunkach zabudowy, gdzie widnieje zapis, że mam dostęp do drogi gminnej. Następnie wydali mi decyzję na wykonanie indywidualnego zjazdu w tej drogi na moją działkę. Obecnie zostałam pozbawiona tej drogi, bo na droga okazała się terenem pod budowę ścieżki rowerowej i po zakończeniu inwestycji nie będę miała prawa wjazdu. Jak mam walczyć o swój dojazd do domu. Proszę o pomoc….

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 24, 2018 o 08:32

Wykonać decyzję na wykonanie zjazdu – jeśli jest ostateczna !

Odpowiedz

mateusz Listopad 1, 2017 o 12:43

witam. chciałbym zapytac Pana o jedna rzecz. mamy z sąsiadami waskie dzialki, takie po ok 15 metrów szerokosci. kiedys dawno temu nasi dziadkowie dogadali sie ze z jednej strony ulicy my wezmiemy szerokosc dwóch działek a oni wezma taka sama szerokosc na przeciwko. jednak ze to była tylko umowa ustna bez poparcia na piśmie. Na mapach terenu widnieje mój dom, który w 1993 bodajrze był rozbudowany przez mojego ojca, i jakby stał na 2 działkach( mojej i tej sasiada która odstapił w przeszłosci, gdyz tak jak napisałem powyzej umowa była tylko ustna i nigdzie nie było to zmieniane na mapach).
z tego co sie dowiedziałem od ojca, ta rozbudowa to była samowolka budowlana. i pytanie jest nastepujace: czy jesli sasiad zgłosi donos teraz na mnie ze mieszkam w samowolce budowlanej, to czy bede musiał rozbierac dom do stanu z przed rozbudowy??

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 22, 2017 o 08:25

Dzień dobry,
samowolę budowlaną można zlikwidować również poprzez jej zalegalizowanie, jeśli oczywiście pozwalają na to przepisy techniczne i o zagospodarowaniu przestrzennym.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ewelina Listopad 28, 2017 o 12:12

Witam,
Bardzo proszę o poradę. Otóż w 2008 roku dokonano zgłoszenia na budowę budynku gospodarczego. Nie było sprzeciwu, budynek postawiono. Jednak nie zgłoszono zakończenia robót. Mamy 2017 rok, co w takiej sytuacji? Budynku nie ma wprowadzonego na mapce. Jak to rozwiązać?

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 24, 2018 o 08:29

Nie przejmować się !

Odpowiedz

Sara Grudzień 5, 2017 o 14:06

Czy można zalegalizować samowolę budowlaną domu jednorodzinnego wzniesionego w stanie surowym wraz z dachem do 1995 r. bez opłaty legalizacyjnej?

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 9, 2018 o 09:11

W takim stanie faktycznym może być problem z legalizacją samowoli budowlanej na podstawie ustawy Prawo budowlane z 1974 roku !

Odpowiedz

Karol Grudzień 18, 2017 o 10:47

Witam,
temat przewodni wprawdzie nieco inny, ale pokrewny, dlatego chciałbym zapytać o moją sytuację. Stałem się właścicielem działki z domem drewnianym. Miało to miejsce kilka lat temu. Przepisali go na mnie babcia i dziadek. W tej chwili oboje już nie żyją. Dom jest bardzo stary (ponad 100 lat), postawiony z drewnianych bali. Z tego co się dowiedziałem to został on wybudowany bez żadnego tradycyjnego fundamentu. Ściany opierają się na kamieniach, żeby nie leżały bezpośrednio na ziemi i nie butwiały. Nie są wmurowane czy też zabetonowane. Podobnie sytuacja wygląda z oborą. Z tą różnicą, że powstała trochę później niż dom i jest zbudowana z kamienia, ale również bez fundamentu. Czy w związku z powyższym są to w ogóle budynki?
Pytam, bo z gminy dostałem pismo z prośba o aktualizację danych nieruchomości. W piśmie, na mapce, widnieją oba obiekty. Podatek od nieruchomości opłacałem do tej pory wyłącznie od domu. Czy jest to jednak właściwe? Czy powinienem wymierzyć oba obiekty i zgłosić ich powierzchnię użytkową i traktować jako budynki, czy też powinienem zgłosić, że skoro nie mają fundamentów i nie są trwale związane z gruntem, nie są budynkami i nie podlegają podatkowi?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam
Karol

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 9, 2018 o 09:40

Dzień dobry,
ustawa Prawo budowlane ma zastosowanie do obiektów budowlanych, które definiuje jako: obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

budynek jako: obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Natomiast budowlę definiuje jako: każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Daniel Styczeń 10, 2018 o 20:50

Dom wybudowany 7 lat temu.Od 5 lat nie ma pozwolenia na budowę,chcemy taki dom kupić co najlepiej teraz zrobić.

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 24, 2018 o 08:26

Zbadać wszystkie dokumenty !
Upewnić się, czy to nie samowola budowlana .

Odpowiedz

Tomek Luty 9, 2018 o 22:36

Dom wybudowany w 1996 , inwentaryzacja powykonawcza 2003, zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. Brak dziennika i pozwolenia na budowe , jak zalegalizować

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 24, 2018 o 08:23

Pytanie, czy mamy do czynienia z samowolą budowlaną ?

Odpowiedz

Roman Luty 19, 2018 o 19:08

Dzień dobry dobudowałem bez złożenia wniosoku do starego domu pomieszczenie gospodarcze z kominem. Była partnerka złożyła donos do starostwa. Mam kontrole 28.02.2018r. co można zrobić aby zalegalizować pomieszczenie gospodarcze. Bardzo proszę o rade co zrobić.

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 24, 2018 o 08:21

Dzień dobry,
wszcząć postępowanie legalizacyjne przed nadzorem budowlanym.
Proszę jednak pamiętać, że nie każdą samowolę da się zalegalizować.
Te samowole budowlane, których nie można zalegalizować powinny zakończyć się nakazem rozbiórki.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Luty 25, 2018 o 18:53

Witam. Posiadam budynek gospodarczy 25m2 postawiony 8 lat temu na zgłoszenie. Dziś chciałbym przedłużyć go z przodu o 1,60m tak aby miał 35m2 (tyle ile mozna dziś na zgłoszenie). Czy taka rozbudowa jest możliwa bez zezwolenia?

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 24, 2018 o 08:18

zgłoszenie

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 24, 2018 o 08:28

Witam. Teść próbował zrobić zgłoszenie ale powiedzieli w urzędzie, że nie można dostawić tego kawałka budynku. Czy może chodzić o to, że w międzyczasie ustalono tam Teren Zieleni Urządzonej w planie miejscowym?

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 24, 2018 o 08:35

Tak – postanowienia planu zagospodarowania przestrzennego mogą wprowadzać ograniczenia w zagospodarowaniu terenu.

Odpowiedz

Emilia. Luty 26, 2018 o 08:47

Witam.
W 2014 kupiłam budynek gospodarczy w którym mieścił się sklep spożywczy. Wystąpiłam o zmianę własności użytkowania na lokal mieszkalny. Jednak przed uzyskaniem pozwolenia na przebudowę gdyż architekt tak sporządził projekt a miało być tylko samo zgłoszenie rozpoczęliśmy pracę w tym budynku. Na projekt czekałam pół roku po czym okazało się właśnie ze to nie będzie zwykle zgłoszenie tylko pozwolenie na budowę. Ze względu na brak środków finansowych dokonczylismy przebudowę i zamieszkalismy w tym budynku bez pozwolenia i zgłaszania tego gdziekolwiek. W związku z tym jak teraz zgłosić zmianę własności użytkowania z lokalu na dom ale bez pozwoleń na budowę i co mi za to grozi.

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 24, 2018 o 08:16

Dzień dobry,
proszę poczytać na blogu wpisy dotyczące pozwolenia na użytkowanie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotrek Kwiecień 5, 2018 o 21:09

Witam. Mam dostawiony ganek do domu na który nie mam pozwolenia. Ganek ma ok. 8m2. Nie jest zamknięty. Jakie kartki grożą. I jak go moge zalegalizować. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 24, 2018 o 08:13

Dzień dobry,
za samowolę budowlaną ponosi się odpowiedzialność administracyjną (postępowanie legalizacyjne lub nakazujące rozbiórkę samowoli budowlanej) , oraz karną.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Magda Kwiecień 15, 2018 o 18:59

Witam, w 2000 roku rodzice zrobili dobudówke do domu. Wczesniej w tym miejscu stała szopka wiec fundamenty były. Zrobili to jednak bez żadnego zgłoszenia czy pozwolenia. Chciałabym do tego dostawić piętro tylko teraz problem czy można to zalegalizować? Czekam na odpowiedz i pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 16, 2018 o 09:12

Dzień dobry,
nie każdą samowolę budowlaną da się zalegalizować – będzie to uzależniona od zapisów planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy (w sytuacji braku planu) i przepisów o warunkach technicznych.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Morawska Kwiecień 16, 2018 o 08:16

Witam Panie Damianie.
Niedawno kupiłam dom jednorodzinny budowany w latach 70 tych. Dom posiadał dodatkowe dwa drewniane pokoje, które kilkanaście lat temu spłonęły. Pozostały fundamenty. Mam pytanie. Czy mogę odbudować pokój na tym fundamencie ? Muszę wystąpić o pozwolenie budowy ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 16, 2018 o 09:15

Dzień dobry,
w zależności od miejsca w jakim znajduje się Pani nieruchomość do odbudowy domu będzie Pani potrzebowała zgody organu administracji architektonicznej (pozwolenia na budowę lub milczącej zgody po dokonaniu zgłoszenia).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marzena Kwiecień 22, 2018 o 17:21

Witam. A ja mam pytanie trochę z innej beczki. Kupiłam działkę i w tym roku będę stawiać tam dom. Niestety okazało się, ze dom oraz budynek gospodarczy sąsiadki stoi na mojej działce. I tu zaczął się problem. Nie chcę zaczynać od kłótni, więc zaproponowałam kilka rozwiązań, każde okazało się złe. Chciałabym ogrodzić działkę, ale oczywiście nie mogę, bo pło sąsiadki stoi na mojej posesji. Ponieważ żadne argumenty nie trafiają do tej kobiety czy mogę sprawdzić legalizację jej domu? Wiem, ze ten dom kupiła kilka lat temu i go remontowała, skoro nie sprawdziła nawet, ze budynek stoi na mojej działce to przypuszczam, ze nie ma żadnych stosownych pozwoleń. Może informacja o konsekwencjach nielegalnej budowy przywołałaby tą panią do rzeczywistości. Czy są jakieś przepisy mówiące, ze kiedyś dom mógł stać na granicy? Czy jeśli ten dom był postawiony np. 40 lat temu to obecne prawo budowlane w tej sytuacji nie działa? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź, bo rozwiałoby to moje wątpliwości.

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 23, 2018 o 09:36

Dzień dobry,
przepisy przewidywały możliwość (również dzisiaj) sytuowania budynków w granicy.
Legalność budynku ocenia się na podstawie przepisów obowiązujących w dniu jego budowy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Zdzisław Maj 4, 2018 o 12:16

Dzień dobry.
Jestem posiadaczem segmentu wybudowanego w ramach spółdzielni mieszkaniowej, która realizowała budowę kilkudziesięciu segmentów jednorodzinnych w latach 89-97.
Mój segment został zakończony w stanie nadającym isię do zamieszkania w 94 roku i w tym roku w nim zamieszkałem. W moim i wielu innych segmentach były wprowadzane zmiany za wiedzą Spółdzielni.
Spółdzielnia zgłosiła wniosek na użytkowanie wszystkich segmentów w roku 97 tj. po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia łącznie z infrastrukturą, bo takie były warunki pozwolenia na budowę. Organ administracyjny nie wniósł sprzeciwu. Teraz przy przygotowywaniu dokumentów do zbycia segmentu na rzecz córki stwierdziłem, że Spółdzielnia nie uwzględniła w dokumentacji przekazanej do gminy szeregu wprowadzonych zmian w tym tzw. istotnych..
Czy zgodnie z tym co Pan pisze na swoim blogu uzyskanie pozwolenia na użytkowanie,
zamyka sprawę i nie ma się do czynienia w tym przypadku z ew. samowolą.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 10, 2018 o 09:37

Dzień dobry,
przy milczącej zgodzie nadzoru budowlanego dot. przystąpienia do użytkowania budynku, kwestia samowoli budowlanej (formalnie) nie jest zamknięta.
Pozdrawiam

Odpowiedz

MAX Maj 29, 2018 o 23:42

Panie Damianie,

chcę kupić dom dwurodzinny. Dom kiedyś był domem połączonym z jakąś produkcją, tam gdzie była produkcja jest bardzo nisko około 2.20. Firma upadła komornik zlicytował, nieruchomość kupiła firma budowlano/remontowa. przeprowadziłą remont adaptując firmę na drugie mieszkanie. Dom kupiła rodzina i teraz chcą mi go sprzedać, ale jak pytam o jakiekolwiek dokumenty, to mówią, że nie maja kompletnie nic. Jak bezpiecznie kupić ten dom( jest to gmina) Co muszę sprawdzić, gdzie mogę szukać projektu, dziennika budowy, czy dom został odebrany, a może kupno domu bez żadnego papierka to gra niewarta włożonej bieganiny, która pewnie przyniesie fiasko?

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 6, 2018 o 08:43

Dzień dobry,
może Pan szukać w starostwie, nadzorze budowlanym, czy też archiwach państwowych.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Andrzej Czerwiec 15, 2018 o 10:07

Witam Panie Damianie,

Mam pytanie odnośnie laegalizacji budowy tarasu w domku jednorodzinnym.

Od jakiegoś czasu jestem właścicielm domku jednorodzinnego. Ściana boczna mojego budynku styka się ze ścianą innego budynku jedorodzinnego. Granica działek przebiega po granicy tych właśnie budynków. Szerokość działki, na której stoi mój budynek wynosi około 7m a sam budynek ma 6 m szerokości. Przy granicy z działką został wybudowany taras (taras ma szerokość domu). Nie wiem czy były jakieś projekty na budowę tego tarasu i czy było to zgłaszane do urzędu.
Sprawa pewnie nie miałaby nawet początku gdyby nie mój nowy sąsiad, który nagle zaczął twierdzić, że taras mu przeszkadza. Sprawa nabrała takiego rozpędu, że żadne próby polubownego rozwiązania tego problemu nie przynoszą skutku. Doszło nawet do takiej sytuacji, że sąsiad grozi mi rozbiórką tarasu. Mimo, że sam przebudowywał różne części swojego domu bez stosownych pozwoleń.
Ja osobiście nie zamierzam z tym Panem prowadzić, żadnych wojen i kłótni. Nie chodzi również o to, żeby go straszyć i postępować w myśl zasady „oko za oko, ząb za ząb”. Dlatego moje pytanie brzmi:
W jaki sposób mogę zalegalizować istniejący taras? Niechciałbym go rozbierać, ponieważ był on jednym z powodów dla którego zamieszkaliśmy akurta w tym a nie innym domu. Jakie mam możliwości i co musiałbym zrobić, żeby jaknajszybciej zalegalizować istniejący już taras? Jak wygląda procedura aby finalnie taras stał sie legalną cześcią budynku?

Z góry dziękuję za pomoc.

Z wyrazami szacunku,
Andrzej

Odpowiedz

Joanna Czerwiec 21, 2018 o 20:13

Dzień dobry,
Bardzo proszę o poradę. Kupiliśmy z mężem bliźniak z lat 60tych z myślą o rozbudowie i faktycznie rozbudowa sie rozpoczęła. Wszystko robimy zgodnie z prawem itp.
Wiadomo, ze zanim zlozylismy projekt to byl u nas geodeta, ktory wykonal stosowne pomiary do mapki zasadniczej. Okazalo sie, ze czesc domu sasiada i co za tym idzie caly pas ziemi stoi na naszej dzialce (około 45-50cm to zalezy w jakim miejscu).
Moje pytanie brzmi co moge z tym fantem zrobić?
Nie chce tego tak zostawiać. Jasna sprawa ,ze sąsiad domu nie rozbierze.
Niestety ten Pan uprzykrza nam życie, a ja chcę mieć jakiegoś asa w rękawie.
Wpisanie do KW ? Opłata za dzierżawę?
Proszę o poradę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Lipiec 5, 2018 o 16:22

opłata za bezumowne korzystanie

Odpowiedz

Mdl Czerwiec 30, 2018 o 19:48

Witam mam pytanie rodzice mojej żony odziedziczyli dom po swoich rodzicach dom budowany zapewni był w latach 50 lub 60 bez żadnych pozwolen typowa samowola budowlana ojciec mojej żony odziedziczył ten dom wraz z działka i tak samo nie miał żadnych planów ani pozwolen dokonał tylko delikatnej przebudowy ale oczywiście nie zgłaszał tego nigdzie I teraz minęło ze 30 lat i chce dać oddać pierwsze piętro domu jako darowiznę dla mojej żony wiec nasuwa się pytanie czy będą problemy przy darowiznie? Bo dom stoi a żadnych dokumentów nie ma ?i czy warto zachodzić w głowę o takie piętro bo koszty mogą być ogromne i moje ostatnie pytanie czy da sie coś wgl zrobić z takim domem chodzi mi o kwestie legalizacji takiego domu?

Odpowiedz

Damian Buniak Lipiec 5, 2018 o 16:29

Można próbować zalegalizować, ale pod warunkiem, że się da zalegalizować, bowiem samowolę budowlaną można zalegalizować pod warunkiem jej zgodności z przepisami planistycznymi i warunkami technicznymi.

Odpowiedz

Janusz Lipiec 17, 2018 o 13:58

Witam
Mam pytanie :
W wydawanych przez Urzędy Rejonowe decyzjach w 1998 r. o pozwoleniu na budowę oczka wodne kategoryzowano jako obiekty – na zgłoszenie. Jak liczne wyroki SA, że do budowy oczka wodnego wymagano tylko zgłoszenia.
Nie trzeba było uzyskiwać pozwolenia na użytkowanie.
Przykładem są liczne oczka wodne, wybudowane na zgłoszenia o wiele większe jak moje w dacie budowy 1998 r. pod rządami przepisów PB obowiązujących do 2003 r.
Czy moja samowola jest przedawniona gdy po wybudowaniu oczka wodnego w lipcu 1998 roku bez zgłoszenia do wejścia w życie niżej wymienionej ustawy minęło ponad 5 lat, a do wyroku TK minęło ponad 8 lat.
Czy to tylko Ja dałem się oszukać prawu działającym wstecz i teraz po 20-tu latach będąc pewny swego muszę rozebrać oczko wodne 56 m kwadratowych lustra wody gdy mogę budować na działce rekreacyjnej przydomowy basen do 50 m kwadratowych bez zgłaszania do organów Administracji.
W 1998 r nie było konkretnego parametru lustra wody – bo widocznie nie był ważny.
Czy TK stwierdził nieważność Art.7 do spraw na pozwolenie i na zgłoszenie i od kiedy jest respektowany do pozwoleń i do zgłoszeń ?
Czy mam szansę na legalizację i naprawę (nadmierne teraz 6m ) jak w dacie budowy – wymagane było tylko zgłoszenie ?
Czy Właściwy Organ miał prawo wszcząć postępowanie administracyjne i wydać nakaz rozbiórki?

USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy — Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw
Art. 7.
1. Do spraw wszczętych przed dniem wejścia
w życie ustawy, a niezakończonych decyzją ostateczną,stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.

Pozdrawiam Janusz

Odpowiedz

Lusia Lipiec 22, 2018 o 18:52

Witam Pana,

Kilka lat temu kupiłam domek wybudowany w 1985 roku na działce ROD. W zeszłym roku otrzymałam list od prezesa ogrodu powiadamiający mnie że muszę go skrócić gdyż jest o 50 centymetrów za wysoki. Było to dla mnie wielkim zaskoczeniem bowiem ani poprzedni właściciele ani ówczesny zarząd ROD nie poinformowali mnie o ponadwymiarowej wysokości dachu. Domek stał na działce przez 33 lata i nikt nigdy nie zauważył że jest za wysoki.

Szukając porady w internecie znalazłam informacje że „zgodnie z zasadą, że prawo nie działa wstecz, normy dotyczące wielkości budynków działkowych nie dotyczą tych wybudowanych przed 1 stycznia 1995 roku. Do tego czasu nie istniało w Polsce prawo regulujące rozmiary inwestycji budowlanych na terenie ogrodów. W takich przypadkach mają zastosowanie przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, według których właściciele takiej nieruchomości są zobowiązani do opłacania podatku od nieruchomości za każdy przekraczający wartość dopuszczalną 1 mkw. ”

Bardzo byłbym Panu wdzięczna za radę co powinnam zrobić w tej sytuacji, w jaki sposób mogę zalegalizować tę altanę i czy można te 50 cm potraktować jako dopuszczalny błąd budowlany? Czy orientuje sie Pan gdzie mogę znaleźć konkretne przepisy które pomogą mi w rozwiązaniu mojego problemu.

Serdecznie Pana Pozdrawiam

Odpowiedz

Izabella Lipiec 29, 2018 o 19:38

Witam Panie Damianie
Proszę o pomoc. W 2013 został wybudowany garaż o dużej pow. Posiadam caly projekt oprócz dziennika budowy zakończenia i rozpoczęcia(pozwolenie na budowę mam). Garaż nie jest naniesiony na mapach.
Kierownik budowy który był odpowiedzialny za projekt powiedział że musimy od nowa wytyczyć działkę by mógł prowadzić nowy dziennik co wiąże się z dużymi wydatkami.
Garaż odziedziczyłam po zmarłym ojcu w zeszłym roku i dopiero teraz widzę że nie zostały dopełnione te formalnosci.
Proszę o pomoc czy jest inna możliwość obejścia tego by to wszystko zakończyć

Odpowiedz

Marta Sierpień 5, 2018 o 14:39

Witam serdecznie!
2 lata temu została dobudowana przybudówka do domu jednorodzinnego (około 15m 2), przy czym fundament już był.
Po ostatniej wizycie w dziale architektury, w zupełnie innej sprawie, dowiedzieliśmy się, przez przypadek, że była to samowola budowlana. Poprzedni inwestor dostał pismo z Urzędu Miasta, ale okazało się że to nie była zgoda na budowę (w Urzędzie Miasta ktoś niekompetentny powiedział, że żadne zgody nie są więcej potrzebne). Taką zgodę może wydać tylko Wydział Architektury no i dobudówka stoi. Dodam, że mój partner jest właścicielem domu od końca zeszłego roku.
Pytanie co teraz można z tym zrobić i jakie będą tego koszty?
Za odpowiedź dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 6, 2018 o 11:37

Jedną z opcji jest legalizacji samowoli budowlanej, jeżeli przepisy prawa na to zezwalają (bo nie każdą samowolę da się zalegalizować).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Arkadiusz Wrzesień 11, 2018 o 11:17

Witam. Zakupiłem nie dawno część domu do którego w latach 92/93 została dobudowana dobudowka stojąca na 3 fundamentach. Okazało się że jest to samowola budowlana na którą nie ma żadnych pozwoleń czy innych dokumentów. Jakie kroki podjąć aby ową przybudówke zalegalizować? Jakie dokumenty skompletować? I jakie są tego koszty. Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 17, 2018 o 09:14

W pierwszej kolejności zbadać, czy Pana samowolę budowlaną da się zalegalizować.

Odpowiedz

Marek Październik 10, 2018 o 21:39

Dzień dobry,
Mam dosyć skomplikowaną sytuację związaną z wiekowym budynkiem na działce, mianowicie: nabyłem działkę z niewielkim garażem stojącym w rogu działki. Ubiegając się o pozwolenie na budowę, urząd domaga się legalizacji budynku. Budynek widnieje w kartotece budynków z informacją o ukończeniu budowy w 1970 roku. Czy do wydania pozwolenia wymagana jest legalizacja ww. budynku? Jestem trochę zdezorientowany, ponieważ jedna z urzędniczek powiedziała że nie, jeśli budynek wybudowany został przed 1974 rokiem, natomiast druga wspomniała o roku 1954. Czy spotkał się Pan z taką sytuacją?
pozdrawiam!
Marek

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 12, 2018 o 10:15

Dzień dobry,
co do zasady pozwolenie na budowę może być wydane jeżeli na działce objętej wnioskiem nie ma samowoli budowlanej.
Jednakże w Pana sytuacji mam watpliwości, co do tego czy garaż rzeczywiście jest samowolą budowlaną (?). Dodam, że organ wydający decyzje o pozwoleniu na budowę (czyli organ administracji architektoniczno – budowlanej) nie ma kompetencji do rozstrzygania, czy określony obiekt, cz też roboty budowlane zostały wykonane w warunkach samowoli budowlanej. Takie kompetencje posiada jedynie nadzór budowlany .
Pozdrawiam

Odpowiedz

Lili Październik 19, 2018 o 09:33

Witam serdecznie niedługo wraz z mężem mamy otrzymać dom jednorodzinny po dziadkach męża i teraz zaczynaja się schody ponieważ chcielibyśmy zaadaptować poddasze na użytkowe a do tej pory było nieuzytkowe no i w związku z tym potrzebujemy pozwolenia prawda? Tylko teraz pytanie bo z tego co wiem dom nie ma żadnych planów a dziadkowie bez pozwolenia dobudowali ganek a w niedawnym czasie teściowie bez zgłoszenia ocieplili budynek oraz nalozyli elewacje( wcześniej już była inna) i moje pytanie brzmi czy jeśli ruszymy z planami poddasza to groza nam jakieś kary za ten ganek i elewacje? Bardzo proszę o poradę co robić aby wszystko bylo zrobione zgodnie z prawem i jesli ti mozliwe to bez kar

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 19, 2018 o 10:39

Dzień dobry,
wszystko zależy od tego jakiego rodzaju roboty budowlane zamierzacie Państwo podjąć.
Czy zamierzacie wykonać konserwację, remont, przebudowę, czy może nadbudowę lub rozbudowę (o rodzajach robót budowlanych proszę poczytać tutaj:http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/budowa-to-nie-to-samo-co-remont-lub-przebudowa/).
Do niektórych z tych robót nie jest wymagana żadna zgoda.
Natomiast do większości z nich wymagane jest zgłoszenie, a do niektórych nawet pozwolenie na budowę (w zależności od tego z jakim rodzajem obiektu mamy do czynienia i w jakim obszarze się znajduje).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: