Slider

Decyzja środowiskowa

Dzisiaj kilka słów o decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia, która ma olbrzymi wpływ na kształt wielu przedsięwzięć budowlanych.

Decyzja ta zwana potocznie decyzją środowiskową jest wymagana przy przedsięwzięciach wpływających (lub mogących) znacząco wpływać na środowisko.

Wydaje się ją po to, aby zminimalizować negatywne skutki przedsięwzięcia na środowisko.

Jednak o jakie tu przedsięwzięcia wymagające decyzji o warunkach środowiskowych chodzi ?

las pisarski

Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku (..) wskazuje na przedsięwzięcia dotyczące zamierzenia budowlanego lub inną ingerencję w środowisko polegające na przekształceniu lub zmianie sposobu wykorzystania terenu.
Dotyczy zatem przedsięwzięć polegających m.in. na wykonywaniu obiektów budowlanych, instalacji czy systemów ingerujących w otoczenie naturalne i krajobraz.

Dlatego jeżeli przedsięwzięcie będzie ingerowało w otoczenie naturalne i krajobraz, to wówczas decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach będzie niezbędna przy wydaniu decyzji o warunkach zabudowy (w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego), jak również decyzji o pozwoleniu na budowę.

Zatem jeżeli planujesz inwestycję, która ma lub może mieć istotny wpływ na środowisko, to upewnij się, czy nie potrzebujesz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, gdyż brak takiej decyzji może uniemożliwić sprawne przeprowadzenie planowanego przedsięwzięcia.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mirek Lipiec 19, 2016 o 10:07

Bardzo pożyteczna podpowiedź dla każdego kto będzie planował własną inwestycję. Ja też dla bezpieczeństwa upewniałem się czy nie muszę mieć decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Na szczęście odbyło się bez konieczności posiadania takiego potwierdzenia.

Odpowiedz

Damian Buniak Lipiec 19, 2016 o 13:06

Więcej na ten temat już wkrótce na blogu: http://prawoochronysrodowiska-blog-buniak.pl

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: