Slider

Dziedziczenie pozwolenia na budowę

W czasie procesu inwestycyjno – budowlanego zdarzają się również trudne, nagłe i nieoczekiwane sytuacje.

Taką bez wątpienia jest śmierć inwestora.

To na niego jest wydawana decyzja o pozwoleniu na budowę, na podstawie której inwestycja może być realizowana.

To on zapewnia wykonanie i zakończenie robót, rozwiązuje problemy organizacyjne …, a co najważniejsze tylko jemu przepisy prawa dają możliwość zgłoszenia zakończenia robót budowlanych lub uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

IMG_1947Co dzieje się z pozwoleniem na budowę po śmierci inwestora ?

Co z rozpoczętą budową ?

Można ją kontynuować jeżeli znajdą się spadkobiercy zmarłego inwestora.

W tej szczególnej sytuacji prawa wynikające z decyzji o pozwoleniu na budowę przejdą na spadkobiercę inwestora.

Kiedy ?

W momencie otwarcia spadku – czyli śmierci inwestora.

O śmierci inwestora powiadomić należy organy nadzoru budowlanego, przedstawiając jednocześnie postanowienie o nabyciu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza.

Można wówczas kontynuować proces budowlany, a po jego zakończeniu skutecznie zawiadomić organy nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy lub uzyskać pozwolenie na użytkowanie.

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tax Care Poznań Sierpień 4, 2014 o 09:27

Możliwa jest sytuacja w której nie otrzymujemy pozwolenia na użytkowanie?

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 4, 2014 o 10:55
Katarzyna Skowrońska Sierpień 4, 2014 o 14:19

Ciekawy wpis:) Bez wątpienia ważne zagadnienie.
Pozostaje tylko wątpliwość co w sytuacji, gdy spadkobierców jest wielu, każdy z nich ma zupełnie inne zdanie w kwestii kontynuowania procesu budowlanego, a sprawy o dział spadku nie widać nawet na horyzoncie?

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 4, 2014 o 15:57

No właśnie.
Sprawa dziedziczenia praw i obowiązków wynikających z decyzji o pozwoleniu na budowę nastręcza w praktyce sporo problemów. Przepisy Prawa budowlanego i Kodeksu postępowania administracyjnego nie zawierają wyraźnych regulacji w przedmiocie dziedziczenia praw nabytych w drodze decyzji administracyjnych.
W związku z tym, wiele organów nadzoru budowlanego (I instancji), w ogóle kwestionuje możliwość nabycia praw wynikających z pozwolenia na budowę.

Przedstawiony przez Panią problem rzeczywiście może powstać, w szczególności w sytuacji rozbieżności pomiędzy spadkobiercami, co do sposobu zagospodarowania działki, na której ma powstać obiekt budowlany, czy też braku pieniędzy na kontynuowanie inwestycji.
Osoba przyjmująca spadek musi się jednak liczyć (również) z konsekwencjami związanymi z procesem budowlanym (bardzo wysokimi karami za przystąpienie do użytkowania budynku bez zezwolenia, odpowiedzialnością za samowolę budowlaną, katastrofę budowlaną, itp).
Inwestorzy/spadkobiercy muszą się w tej kwestii po prostu dogadać, bo inaczej inwestycja się rozsypie – trudno sobie wyobrazić inwestycję w czasie której inwestorzy mają sprzeczne interesy i składają w nadzorze budowlanym np. sprzeczne oświadczenia.
Przy wyraźnie sprzecznych interesach inwestorów/spadkobierców sugerowałbym przenieść pozwolenie na budowę tylko na jeden podmiot, który jest zainteresowany dokończeniem inwestycji, czy też jej realizacji zgodnie z pozwoleniem na budowę.
Dziękuję Pani za komentarz.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Sierpień 5, 2014 o 15:32

Oczywiście – zawsze najlepiej jest się porozumieć 🙂

Ale niestety nie zawsze jest to możliwe.
Często spadkobiercy ustawowi nie mają ze sobą nawet kontaktu.
(np. gdy z ustawy dziedziczy małżonek i rodzice/rodzeństwo)

Sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, a potem o dział spadku mogą trwać latami.
Pozostaje też pytanie co z dalszym bytem procesu budowlanego w sytuacji gdy spadkobiercami są tylko małoletnie dzieci?
pozdrawiam!

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 24, 2014 o 10:37

albo, gdy nie sposób ustalić spadkobierców – czy w tej sytuacji kurator spadku miałby legitymacje do kontynuowania procesu budowlanego (w szczególności gdy pozostało niewiele do zakończenia inwestycji np. złożenie wniosku o pzowlenie na użytkowanie) ?
Można stawiać jeszcze wiele tego typu pytań, na które znajdzie się kilka rozwiązań, jednak, czy zostaną one zaakceptowane w nadzorze budowlanym ?
Pozdrawiam Kasiu.

Odpowiedz

Kama Luty 13, 2015 o 22:46

A co jeśli nie było pozwolenia na budowę? Budowa została zakończona (np. dobudówka do domku) po czym właściciel umarł i syn odziedziczył obiekt plus tą nielegalną dobudówkę nie wiedząc nawet o tym, że jest nielegalna?

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 15, 2015 o 20:03

Odpowiada syn (właściciel)!

Odpowiedz

artur Marzec 8, 2016 o 16:30

witam!
Inwestor przerwał budowę w 2002 roku po czym zmarł w 2005 roku. Spadkobiercy zdecydowali się sprzedać nieruchomość w 2016 roku. Projekt budowy jak i plan budowy są na osobę zmarłą. Czy kupujący taką nieruchomość będzie miał problem ze wznowieniem budowy? proszę o pomoc

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 10, 2016 o 08:10

Proszę pamiętać, że decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lata lub jeżeli budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. W takich sytuacjach rozpoczęcie lub wznowienie budowy może nastąpić po wydaniu nowej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Odpowiedz

Przemysław Lipiec 5, 2018 o 13:32

Witam.
To jeżeli decyzja nadal jest ważna to kupujący nie powinien mieć żadnych problemów?
Nabyłem nieruchomość w stanie surowym. Niestety jeden z inwestorów zmarł i spadkobiercy wystawili na sprzedaż.
Przy przeniesieniu pozwolenia na budowę na moją osobę w starostwie wynikł problem. Zasugerowano mi aby wygasi poprzednie pozwolenie i wystąpił o nowe, bo nie żyjący mąż( poprzedni inwestor ) nie wyrazi zgody na przeniesienie pozwolenia na budowę na inny podmiot.
Żona inwestora ma sądowe stwierdzenie nabycia spadku, jednak to dla wydziału budownictwa to chyba za mało.
Co robić?
Proszę o pomoc

Odpowiedz

Karol Sierpień 1, 2016 o 19:00

Witam
Kupiłem nieruchomość w budowie wraz z działką. Pan który mi sprzedawał otrzymał działki w darowiźnie za życia od brata któremu później wystawił notarialnie upoważnienie( ponieważ był z daleka właściciel działek) na budowę domu na tych działkach oraz załatwienie wszystkich spraw związanych głownie w sprawie tej budowy. Ze starostwa wypłynęły dwie decyzje jedna główna druga zmieniająca. Niestety te decyzje budowlane były wydane na brata który miał upoważnienie(czyli nie na właściciela). Brat zmarł starostwo utrzymuje że brat jest inwestorem ponieważ na niego są decyzje i nie da rady przepisać tych decyzji z właściciela od którego kupiliśmy na nas . Dodam że nieżyjący brat na kartce napisał i przekazał warunki zabudowy a właściciel tych działek przy jol je. Starostwo teraz się czepia że brat przy jol tylko warunki zabudowy z jednej decyzji podstawowej a ze zmieniającej już nie i nic z tego nie będzie. Cały czas utrzymują że muszę założyć postępowanie spadkowe gdzie ja jestem osobą obcą w całej sprawie. Zmarły brat żył w konkubinacie i na akcie zgonu pisze że był kawalerem. Choć dowiedziałem się że miał córkę. Co z tym zrobić. Prawnicy twierdzą że sprawa córki mnie nie interesuje że brat sobie już powinien to załatwić bo wzioł kase za wszystko. a w starostwie twierdza co innego i nie chcą mi przepisać pozwolenia

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 8, 2016 o 10:18

Proszę uważnie przeczytać wpis powyżej – jest tam sporo sugestii.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: