Slider

Inwestuj z głową

Jeśli zamierzasz zainwestować swoje pieniądze w budowę domu, sklepu czy fabryki, to koniecznie rób to z głową.

IMG_1951Rób to z poszanowaniem przepisów prawa.

Nie pędź.

Nie szalej.

Tak – wiem.

Otrzymałeś kredyt z banku.

Podpisałeś umowy z wykonawcami.

Nawet masz już umowy z najemcami lub dzierżawcami, w których znajdują się niebezpieczne dla Ciebie kary umowne za każdy dzień zwłoki w oddaniu lokalu do użytku.

Jednak bez uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę nie możesz rozpocząć robót budowlanych (z naciskiem na ostateczność).

Zdarza się (nie tak rzadko), że inwestor wykonuje pewne roboty budowlane (a czasami i wszystkie) jeszcze przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub uzyskaniem jej ostateczności.

Takie roboty są wykonywane nielegalnie!

Uzyskanie w późniejszym czasie pozwolenia na budowę, czy też ostateczności dla tego pozwolenia nie ‚naprawia’ faktu, że roboty były wykonywane w warunkach samowoli budowlanej – bo bez ostatecznego pozwolenia na budowę.

Pamiętaj również, że gdy organ uzyska informację, że roboty objęte wnioskiem o pozwolenie na budowę zostały już wykonane, to takiego pozwolenia nie wyda.

Zatem inwestuj ! Ale z głową.

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jaroslaw Wrzesień 5, 2014 o 12:37

Dzien Dobry, Panie Damianie chcialbym Pana prosic o Pana opinie w sprawie odleglosci budynkow od granic i wzgledem siebie.

Zakupilem dzialke gdzie dom sąsiada znjaduje sie w ostrej granicy (15 cm sciany znajduje sie wlasciwie nawet na mojej posesji) a ściana ta jest sciana oddzielenia pozarowego. Moje pytanie brzmi w jakiej odleglosci moge wybudowac od niego nowy dom jednorodzinny?

Moje rozumowanie jest takie ze odleglosc od granicy musi byc zachowana min 3 metry (lub 1.5m jesli dzialka jest waska). W warunkach technicznych jest tabela ktora reguluje odleglosci miedzy budynkami i tutaj widze 8 metrow ale zgodnie z paragrafem 272 pkt.2 i3 mozna tutaj odniesc sie do paragrafu 12 WTB zwlaszcza gdyby oba budynki mialy sciany oddzielenia pozarowego wtedy paragraf 271 pkt 12 moglby byc zastosowany – Czy dobrze rozumiem te zapisy? Czy ze wzgledu na to iz czesc sciany sasiada stoi na mojej dzialce mozna by zastosowac par. 273 pkt1?

I jeszcze jedno pytanie jesli mozna… Czy odleglosc 1.5 metra to odleglosc minimalna czy scisle okreslona?

Z gory dziekuje za odpowiedz.

JS.
271 pkt.12

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 5, 2014 o 15:10

Dzień dobry Panie Jarosławie,
sytuacja jaką Pan przedstawia wyżej wymaga głębszej analizy i wiązałaby się z odpłatną poradą.
Dopowiem jedynie, iż podstawową zasadą (od której oczywiście istnieją wyjątki) jest to, że budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż: 
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy, 
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. 
Proszę jednak pamiętać, że wszelkie wyjątki od zasady należy interpretować w sposób ścisły (nie rozszerzający) – tak m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokuz dnia 15 maja 2013 r., II OSK 105/2012.
Ponadto w sytuacji, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza sytuowanie budynku na działce budowlanej bezpośrednio przy tej granicy, a jednocześnie z przepisów § 13, 60 oraz 271-273 rozporządzenia o warunkach technicznych nie wynikają inne ograniczenia zabudowy, to nie widzę większych przeszkód w zabudowie takiej działki.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jaroslaw Wrzesień 5, 2014 o 15:11

Dziekuje serdecznie za odpowiedz.

Odpowiedz

Piotr Luty 20, 2015 o 12:46

Dzien Dobry,
Chcialbym Pana prosic o opinię.
Czy garaż ok 45m kwadratowych wybudowany w latach 70-80 bez zezwolenia to jest problem dla mnie czy da się jakoś sensownie bez ponoszenia większych kosztów załatwić?
Zaznaczam, że wszelkie odstepy są zachowane.
Pozdrawiam serdecznie i z gory dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 20, 2015 o 21:57

Dzień dobry ,
samowola budowlana, to zawsze duży problem – proszę poczytać na blogu o możliwości legalizacji.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Bartek Marzec 31, 2015 o 13:46

mam zamiar kupić budynek z lat 50tych. W gminie nie maja projektu i nie wiem czy kanał był kopany i budynek nie był podwyższony i czy nie był nielegalnie remontowany. Jak to sprawdzić, czy w isp. bud. będą wiedzieli i kanał jest wybudowany legalnie. Nie chce się wplątać w dodatkowe wydatki i ponowne legalizaję.

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 1, 2015 o 09:28

Dzień dobry – proszę spróbować jeszcze w archiwach.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Czerwiec 2, 2015 o 14:30

Witam
Mam pytanie, moj tata przebudował dach 40 lat temu i nie zrobił tego z tego co czytam, legalnie lecz sam bez żadnych zewzwoleń zajął się przebudową tegoż dachu.
co trzeba zrobić w takiej sytuacji i czy można to jakoś zalegalizować, i czy w razie kontroli co grozi za takie coś.?

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 3, 2015 o 10:24

Dzień dobry,
wiele się Pan dowie czytając uważnie bloga.
Pozdrawiam

Odpowiedz

kasia Czerwiec 19, 2015 o 18:20

Dzien dobry mam pytanie co grozi moim rodzicom za postawiony dom 44 lata temu bez planu budowy.Sasiad podal ich do inspektora budowlanego co im grozi za to.Z gory dziekuje za odpowiedz Kasia

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 25, 2015 o 08:39

Dzień dobry, na temat konsekwencji samowoli budowlanej sporo znajdzie Pani na blogu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Anna Październik 14, 2015 o 15:32

Dzień Dobry.
Czy żeby usadowić „Wóz Drzymały” na jakimś terenie z przyłączeniem do kanalizacji i wody trzeba mieć pozwolenie na budowę czy też wystarczy zgłoszenie. Dodam, że miałby on pełnić funkcję czegoś w rodzaju wiejskiej świetlicy.
pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 15, 2015 o 08:31

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: