Slider

Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu

Pytanie inwestora:

Kiedy będę musiał wykonać zamienny projekt budowlany?

Gdy zamierzasz istotnie odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego.

A kiedy dochodzi do istotnych odstąpień?

Gdy odstąpienia dotyczą:

1/. zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2/. charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3/. zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
4/. zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
5/. ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

nicea

Praktyka boryka się jednak z problemem prawidłowego kwalifikowania istotnych odstąpień.

I niestety orzecznictwo sądów administracyjnych za bardzo nie pomaga rozstrzygnąć tego problemu.

Z jednej strony sądy twierdzą, że jakiekolwiek odstępstwo w zakresie wyżej wskazanym łączy się istotnym odstępstwem i konsekwencjami z tym związanymi.

Z drugiej strony można się spotkać z orzeczeniami, w których sądy twierdzą, iż przy odstąpieniach dla przykładu związanych z parametrami budynku (zwiększona kubatura, czy szerokość budynku) należy brać pod uwagę „całokształt okoliczności konkretnego przypadku”.

Co oznacza ten całokształt okoliczności konkretnego przypadku?

Ja rozumiem to w ten sposób, że nadzór budowlany winien oceniać odstępstwa mając na uwadze z jakim obiektem mamy do czynienia – biorąc pod uwagę jego charakter i rozmiar.

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anonim Listopad 10, 2016 o 15:38

Ciekawe informacje. Są to informacje, które warto znać, szczególnie w kręgu inwestorów budowlanych.

Odpowiedz

tomek Listopad 30, 2016 o 17:46

„zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu”, dla mnie jako geodety zakres to obszar na którym projektuję, dlaczego wiele nadzorów myli to z np. zmiana wielkości czy układu np. tarasu i podpina zmiany pod ten podpunkt ? dodam że wejdzie nowelizacja która to doprecyzuje, także od styczna za zmianę trasy chodnika bez zmiany pozwolenia na budowę będzie postępowanie naprawcze :)) swoją droga moglby Pan coś skrobnąc na temat nadchodzącej nowelizacji 🙂

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 12, 2016 o 08:41

Będę pisał. Pozdrawiam

Odpowiedz

Robert Październik 16, 2017 o 23:37

Panie Damianie,

Czy wg Pana zmiana szerokości tarasu o ok 30 cm to istotna zmiana? Taras na ziemią ok 50 cm – wychodzi wprost z salonui ma taki sam poziom jak posadzka w domu, taras to konstrukcja z kompozytu), Zamiast 240 cm – 270 cm szerokości. Jaki argument można użyć w rozmowie z nadzorem?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 17, 2017 o 07:59

Wg mnie nie jest istotną zmianą – choć nadzór budowlany może mieć na ten temat inne zdanie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Robert Październik 17, 2017 o 21:40

Dziękuję za odpowiedź. Uwaga do strony WWW – gdy napisze się komentarz można zaznaczyć powiadomienia przez email – niestety nie zadziałało u mnie. Musiałem wejść na tronę aby sprawdzić odpowiedź. Jeszcze raz dziękuję.

Odpowiedz

Sylwia Grudzień 16, 2016 o 22:45

Witam. Czy zmiana powierzchni uzytkowej domu jednorodzinnego a dokladnie z dwoch suszarni maja byc dwa pokoje wymaga zmiany pozwolenia na budowe ? Czy jest to zmiana istotna? Czy wystarczy ze architekt naniesie zmiany na projekcie?

Odpowiedz

Bartosz Listopad 30, 2017 o 16:14

Witam Panie Damianie,
Proszę o informację, bo nigdzie się nie doszukałem takowej – czy zmiana konstrukcji budynku mieszkalnego jednorodzinnego, z konstrukcji murowanej tradycyjnej na konstrukcję szkieletową drewnianą jest istotnym odstępstwem od projektu budowlanego ( który wykonany został pod dom tradycyjny murowany) ?!
Pozwolenie jest na dom murowany, a decyzja padła na chęć budowy domu szkieletowego, oczywiście zachowując wszystkie parametry budynku.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 9, 2018 o 08:55

Dzień dobry,
istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
1) projektu zagospodarowania działki lub terenu;
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu budowlanego (z tym, że nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego określonych w projekcie budowlanym i nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu);
3) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z obiektu budowlanego przez osoby niepełnosprawne;
4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, innych aktów prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
6) wymagającym uzyskania lub zmiany opinii, uzgodnień i pozwoleń, które są wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę lub do dokonania zgłoszenia.

Odpowiedz

aga Maj 24, 2018 o 08:07

witam
mam pytanie – czy zmiana wymiarów domu (długości) o 12cm jest zmianą istotną, gdy długość zgodnie z projektem powinna wynosić 16,5 m???

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 25, 2018 o 10:15

Dzień dobry,
odpowiedź znajdzie Pani w tym wpisie: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/najwazniejsza-zmiana-w-prawie-budowlanym-w-2017-roku/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: