Slider

Jak poradzić sobie z samowolą budowlaną ?

Popełnienie samowoli budowlanej powoduje wiele negatywnych następstw (czym dokładnie jest samowola budowlana pisałem tutaj).

Skutki te mogą być bardziej lub mniej dotkliwe dla osób popełniających samowolę budowlaną, czy też osób, które nie miały nic wspólnego z jej powstaniem (np. jej nabywców, sąsiadów, współwłaścicieli).

Pamiętać jednak należy, że prawo polskie dopuszcza możliwość naprawienia sytuacji, w której wykonano obiekt budowlany lub jego część bez odpowiednich zgód.

Można zatem:
-wszcząć postępowanie legalizacyjne, gdy wykonano obiekt bez jakichkolwiek zgód (pozwolenia na budowę / zgłoszenia),
lub
-wszcząć postępowanie naprawcze, gdy odstąpiono od warunków pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Oczywiście nie każdy obiekt można zalegalizować, jest to uwarunkowane przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym i warunkami technicznymi, ale trzymać się należy podstawowej zasady, że taka możliwość istnieje, gdyż postępowanie związane z samowolą budowlaną ma zmierzać do restytucji, a nie represji.

Dlatego nawet „wykrycie” samowoli budowlanej przez nadzór budowlany nie musi się łączyć z jej rozbiórką.

Nawet wydanie decyzji o nakazie rozbiórki nie pozbawia możliwości ochrony obiektu budowlanego przed jego unicestwieniem.

W postępowaniu związanym z samowolą budowlaną należy pamiętać jednak o kilku istotnych kwestiach:

1.fakt popełnienia samowoli budowlanej trzeba udowodnić;

2.sam fakt braku dokumentów związanych z określonym obiektem budowlanym nie musi od razu świadczyć o podstawie do wydania nakazu rozbiórki, czy też twierdzenia, że mamy do czynie z samowolą budowlaną;

3.ustalenia nadzoru budowlanego nie zawsze muszą kształtować stan sprawy w sposób prawidłowy, dlatego jeżeli są on np. wybiórcze, czy też nieprawdziwe, to należy je kwestionować poprzez przedstawienie kontrargumentów lub odpowiednich dowodów;

4.nie popełnij głupstwa w czasie kontroli – patrz tutaj;

5.należy dążyć do ewentualnej legalizacji obiektu, jeżeli oczywiście jest ona możliwa i opłacalna;

6.wydanie nakazu rozbiórki lub wszczęcie postępowania legalizacyjnego albo naprawczego przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego nie świadczy jeszcze o tym, że mamy do czynienia z samowolą budowlaną – patrz pkt. 7

7.koniecznie należy pilnować wszelkich terminów do złożenia odwołania, zażalenia lub skargi od wszelkich rozstrzygnięć (decyzji lub postanowień) jakie wydaje w sprawie nadzór budowlany, a które są dla Ciebie negatywne !!!

8.skontrolowanie sprawy przez organ II instancji, a jeszcze wyżej sądy administracyjne jest bardzo ważne, bo da odpowiedź, czy w sposób prawidłowy przeprowadzono postępowanie dowodowe, czy w sposób prawidłowy ustalono stan faktyczny sprawy (historię powstania określonego obiektu) i czy w sposób prawidłowy dokonano kwalifikacji prawnej w sprawie (zastosowano odpowiedni przepis prawa) !

{ 20 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Norbert Luty 23, 2018 o 14:33

Mamy tak restrykcyjne przepisy, że myślałem, że do samowoli juz nie występuje. Bardzo ciekawy wpis!

Odpowiedz

Daniel Maj 21, 2018 o 07:47

witam mam pytanie od czterech lat mieszkam w domu gdzie na dole mieszka sasiad ja u gory jest to wspołwłasnosc w latach 90 został postawiony mały ganek oczywiscie sasiad sie zgodził ale nie mam zadnego dowodu ,jest tam komin i stoi piec centralnego ogrzewania .ganek ma ok. 6mb moze 7 ,wybudowal go moj ojciec ktorego juz nie ma .ojciec zapewniał ze wszystko jest legalnie bo do ilus metrow mozna było postawic taki ganek ,na mapkach jest uwidoczniony ,czy zeczywiscie nie mam czym sie martwic ,lub gdzie sie udac zeby wyjasnic watpilowosci pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 25, 2018 o 10:27

ważne by powstał przed 95 rokiem

Odpowiedz

monika Wrzesień 14, 2018 o 18:56

czy nadzór budowlany może stwierdzic że była wyburzona ścianka działowa między kuchnią ałazienką a potem postawiona mowa

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 17, 2018 o 09:16

teoretycznie tak

Odpowiedz

Sylwia Październik 5, 2018 o 11:01

Witam,
jestem współwłaścicielem nieruchomości gruntów, UG sprzedał nieruchomość wraz z budynkami i wspólnym gruntem. Okazuje się że nie ma na to dokumentów. Jest tylko inwentaryzacja sporządzona w celu sprzedaży do aktu notarialnego. Zakup był w 2005 roku. Sąsiad dobudował na dole dwa pokoje mieszkalne i połączył ze swoim lokalem – twierdzi,że wybudował to w 2004 roku. W kacie notarialny z dnia zakupu nie ma tej dobudówki. Stoi ona na gruncie wspólnym. Jest to traktowane jako samowola budowlana. Sąd w trakcie postępowania przyznał zgodę jednego ze współwłaścicieli czyli moją na taką dobudówkę. Dobudówka stoi 70 cm od granicy kolejnej działki, nie zwracał uwagi na przepisy techniczno budowlane. Inwestor ma 3 dzieci adoptowanych i potrzebny jest wymagany metraż to jest argumentem wiodącym w uzasadnieniu. Teraz muszę przygotować odwołanie do sądu II instancji na co ja mogę się powołać pisząc odwołanie. Jest stwierdzona samowola.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 5, 2018 o 11:08

Dzień dobry,
proszę pamiętać, że samowolę budowlaną zalegalizować można tylko przed ściśle określonym organem, tj. Powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego.
Sąd powszechny samowoli budowlanej nie może zalegalizować, może jedynie zezwolić na określone czynności, ale nie mogą one być sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa.
W przypadku braku możliwości zalegalizowania samowoli budowlanej, organ nadzoru budowlanego musi wydać nakaz rozbiórki.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Sylwia Październik 15, 2018 o 09:38

Dziękuje za odpowiedź. Tak zgadzam się z Panem, Sąd powszechny samowoli budowlanej nie może zalegalizować. Ale co mam opisać w apelacji na uzasadnienie sądu: Inwestor ma 3 dzieci adoptowanych i potrzebny jest wymagany metraż to jest argumentem wiodącym w uzasadnieniu. Kierował się emocjami i taki argument napisał w uzasadnieniu. Nie zwracał uwagi na pozostałe kwestie prawa budowlanego.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 15, 2018 o 09:49

Procedura legalizacji samowoli budowlanej jest opisana w art. 48 i 49 b Prawa budowlanego i te przepisy są wiążące w kontekście likwidacji samowoli budowlanej dla wszystkich podmiotów.

Odpowiedz

Dariusz Październik 13, 2018 o 17:56

Witam!

Mam podejrzenie że sąsiad zza ściany poszerzył sobie łazienkę przez co bardzo głośno zrobiło się w naszym salonie. Jak mogę zacząć działać z tym tematem?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 15, 2018 o 08:57

Proszę poczytać na blogu o konsekwencjach samowoli budowlanej.

Odpowiedz

Jarosław Listopad 2, 2018 o 21:30

Dzień dobry . Postawiłem rok temu drewniany garaż na swojej działce bez pozwoleń i bez zgłoszenia do gminy i niezgodnie z planem zagospodarowania, gdyż przed linią zabudowy od strony drogi. Budynek ma.ponad 35 m kw i wysokość ponad 5 metrów. Budynek stoi na wylanej betonowej zbrojnej płycie jest do niej przykrecony tylko śrubami czyli nie jest na stałe połączony z gruntem czy to mnie uchroni przed karą bądź nakazem.rozbiórki? Zaznaczam że cały jest wykonany z drewna pokryty blachą

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 7, 2018 o 09:57

Dzień dobry – nie ochroni !

Odpowiedz

Krzysztof Grudzień 9, 2018 o 21:45

Dobry wieczór,
Jestem na etapie sprzedaży mieszkania w bloku inwestycja zakończona w 2002 roku.
kupujący poprosili o pozwolenie na użytkowanie, trochę się zdziwiłem że po 16 latach ktoś prosi o taki dokument. Okazało się, że takiego pozwolenia nie ma, ponieważ inwestor przekształcił w trakcie budowy strych w lokale mieszkalne. Blok stał się pięciopiętrowy bez windy i to ma być przyczyną braku pozwolenia na użytkowanie. Co w takiej sytuacji ? Czy grożą nam mieszkańcom jakieś konsekfencje czy pozwolenie na użytkowanie ulega przedawnieniu taj jak kara za użytkowanie bez pozwolenia ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 10, 2018 o 19:34

Dzień dobry,
konsekwencji w sensie kar ze strony nadzoru budowlanego nie będzie.

Odpowiedz

Rafał Styczeń 6, 2019 o 02:50

Witam.
Dwa lata temu kupiłem dom. Kupując go kierowałem się emocjami że muszę go mieć bo była to okazja. I przez to zrobiłem nie dopatrzenie w papierach że budynek stoi nielegalnie, bez planu zagospodarowania przestrzennego i zbyt blisko drogi gminnej. Dom postawiony był w roku 1993 roku. Mam kilka dokumentów na zakup materiału i nie wiem co mam dalej robić. Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 6, 2019 o 11:02

Dzień dobry,
jeśli jest to samowola budowlana (co nie musi być oczywiste), to w sytuacji wybudowania tego domu przed końcem 1994 roku nie poniesie Pan opłaty legalizacyjnej, która na dzień dzisiejszy wynosi 50.000 zł za dom jednorodzinny.
Oczywiście taki obiekt można legalizować jedynie pod warunkiem, że przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym i przepisy techniczne na to zezwalają. Czyli pod warunkiem, że dom jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego i rozporządzeniem ministra infrastruktury o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z 2002 roku (które reguluje m.in. odległości budynku od działek sąsiednich).
Proszę zatem sprawdzić,czy dom da się zalegalizować, a niezależnie od tego pomyśleć o pozwie o obniżenie ceny domu przeciwko osobie, która sprzedała Panu dom stanowiący samowolę budowlaną.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Edyta Styczeń 6, 2019 o 15:43

Dom jest zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego i rozporządzeniem ministra infrastruktury o warunkach technicznych. Czy pomimo tego, ze informacji o istnieniu domu nie ma w ksiedze wieczystej, PINB i gminie mozna rozpoczac proces legalizacji? Gdzie nalezy zlozyc wniosek o legalizacje?
Dziękuję.

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 7, 2019 o 08:56

Tak – można rozpocząć procedurę legalizacji – wniosek o zalegalizowanie samowoli budowlanej składa się w nadzorze budowlanym.
Sugeruję jednak upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z samowolą budowlaną, bo jeśli nie jest to samowola budowlana, to nie warto ponosić nawet kosztów związanych z przygotowaniem projektu budowlanego , czy też inwentaryzacji wykonanych robót.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Rafał Styczeń 6, 2019 o 20:13

Dziękuję bardzo

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: