Slider

Kara za użytkowanie budynku bez zezwolenia. Czy to beznadziejna sprawa ?

Nie zawsze sprawa wyglądająca na beznadziejną w istocie taką jest !

Dlatego dzisiaj wpis dla tych, którzy walczą z rozstrzygnięciami nadzoru budowlanego i szukają argumentów na poparcie swoich racji.

mariacki

W wyroku z dnia 22 września 2009 roku, który dotyczy m.in. kar za przystąpienie do użytkowania budynku bez zezwolenia Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że odpowiedzialność administracyjna nie ma charakteru absolutnego i podmiot naruszający przepisy prawa budowlanego może uwolnić się od odpowiedzialności poprzez wykazanie, iż uczynił wszystko, czego można było od niego wymagać, by do naruszenia przepisów nie doszło.

W sprawach dotyczących przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego bez zezwolenia to istotne wskazanie interpretacyjne, gdyż niestety organy podchodzą zbyt restrykcyjnie do kar z tytułu użytkowania obiektu bez zezwolenia, nie zawsze zważając na okoliczności przystąpienia do użytkowania.

Warto z tej wskazówki skorzystać !

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

gość Marzec 31, 2015 o 19:28

Dzień dobry. Jeżeli budynek ” Piekarni ” Nie ma odbioru budowelanego ani pozwolenia na użytkowanie oraz posiada 3 pomieszczenia dobudowane Garaż i dwa Magazyny bez pozwolen co może za to grozić jeżeli piekarnia działa od 10 lat bez tych pozwolen ? Proszę o odpow iedź w komentarzu lub na podanny adres e-mail . Dziękuję

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 1, 2015 o 09:32

Dzień dobry,
na blogu znajdzie Pan sporo bezpłatnej wiedzy na temat samowoli użytkowej i samowoli budowlanej, z którymi ma Pan do czynienia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

ant Listopad 12, 2015 o 22:52

Czy rozpoczęcie użytkowania odziedziczonego budynku, użytkowanego przez spadkodawcę bez uzyskania zgody na użytkowanie z nadzoru budowlanego, wiąże się z sankcjami dla spadkobiercy z tego tytułu? Czy jeśli minął termin 5 lat od rozpoczęcia użytkowania przez spadkodawcę i kara się przedawniła, to czy termin ten biegnie na nowo dla spadkobiercy?

pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 13, 2015 o 08:39

nie biegnie na nowo.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Maciek Styczeń 19, 2016 o 19:41

mieszkałem 10 lat w szeregowcu który okazuje się nie dostał zgody na użytkowanie, mieszkałbym tak pewnie do później starości gdyby nie rozwód i potrzeba podziału majątku,
zaczęło się kompletowanie papierów no i wyszło że nie mamy ani zezwolenia na użytkowanie ani dziennika budowy a kierownika bud. nigdy nie widziałem,
pewnie dałoby się zgromadzić dokumenty niezbędne do uzyskania zezwolenia na użytkowanie ale zamurowała mnie informacja o karach
za użytkowanie lokalu bez zezwolenia, to są astronomiczne sumy
i nie wiem teraz co robić, gdzieś padło hasło o przedawnieniu
czy są na to jakieś szanse ?
pozdrawiam
i gratuluje świetnego bloga

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 26, 2016 o 08:30

Dzień dobry – tak, kary za użytkowanie budynku się przedawniają.
Proszę na ten temat poczytać na blogu.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

stefan Luty 18, 2016 o 14:32

Mam pytanie-postawilem domek holenderski-18 lat temu-bez zezwolenia i warunkow zabudowy-nie otrzmalem.Czy po 18 latach jest mozliwosc jego legalizacji
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 22, 2016 o 09:25

tak – jeżeli będzie spełniał warunki do legalizacji. Pozdrawiam

Odpowiedz

Aneta Marzec 30, 2016 o 20:07

Dzień dobry,
Moje pytanie dotyczy budynku mieszkalnego, który był w latach 1995-2000 użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem (usługi biurowe), po tym czasie czyli od 2001 roku aż do 2012 roku był użytkowany na cele mieszkalne czyli zgodnie z przeznaczeniem, a od 2013 roku znowu jest użytkowany na cele biurowo-usługowe. Zorientowałam się, po fakcie niestety że jest to samowola budowlana. Czy można ją aktualnie zalegalizować zgodnie z przepisami, które obowiązywały w latach 1995 – 2000 czyli wtedy kiedy po raz pierwszy nastąpiła samowola budowlana (=brak opłaty legalizacyjnej), czy niestety nie jest to możliwe biorąc pod uwagę fakt, że nie było ciągłości w samowolnej zmianie użytkowania między 1995 rokiem a 2013?
Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź na moje pytanie.

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 8, 2016 o 11:05

Dzień dobry,
by na to pytanie odpowiedzieć należałoby dokładnie przeanalizować sprawę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Grzegorz Kwiecień 11, 2016 o 11:36

PINB wszczyna proces sprawdzenia legalności budowy zadaszenia przy wejściu do budynku i legalności budowy garażu. Obiekty te zostały odebrane przez nadzór budowlany Urzędu Gminy kilka dobrych lat temu. Ponieważ dokonałem przeprowadzki, to część dokumentacji uległa zniszczeniu. Co mam zrobić w tej sytuacji. Proszę o pomoc.

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 11, 2016 o 11:47

Nie ma na tak postawione pytanie prostej odpowiedzi! Wypada mi podpowiedzieć, iż powinien się Pan solidnie przygotować.

Odpowiedz

Piotr Lipiec 11, 2016 o 13:56

Rozważam kupno domu z lat 60-tych ale obecny właściciel, który odziedziczył dom po rodzicach nie posiada Pozwolenia na Użytkowanie. Czy w takim wypadku 1) grożą mi jakieś kary 2) będę mógł dokonać rozbudowy bez tego pierwotnego Pozwolenia?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: