Slider

Kary za odstępstwo od projektu budowlanego

Dzisiaj wpis niemalże tweetowy, ale za to rozwiewający (mam nadzieję) wątpliwości wielu osób.

Wymierzenie kary za odstępstwa od projektu budowlanego może nastąpić nie tylko w razie istotnych odstępstw, ale również w przypadku odstępstw nieistotnych, które nie zostały zaznaczone w projekcie.

Jeżeli architekt kwalifikuje zmiany jako nieistotne, to powinien umieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek + opis).

ziemia

Pamiętaj o tym.

Bez takiego wpisu mogą Cię spotkać poważne kłopoty.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Styczeń 24, 2016 o 04:32

Witam,

Jestem w trakcie kupna domu (umowa przedstepna podpisana w biurze nieruchomości ), byłam z rzeczoznawcą na oględzinach i on stwierdził „samowolę” budowlaną, a dokładniej nie ma naniesionych zmian w projekcie domu, projekt domu ma 120m2, a rzeczywiście jest to 170m2, sprzedający zrobił poddasze które nie spełnia funkcji użytkowej. Czy jest możliwość zlegalizować tą samowolę? Jakie to są koszty?

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 26, 2016 o 08:34

Dzień dobry – tak, jeśli samowola spełnia wymagania związane z warunkami technicznymi i warunki planistycznymi.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Tomasz Luty 27, 2016 o 23:16

Witam,

Niedawno zakupiłem mieszkanie na wczesnym etapie inwestycji. Teraz, przy okazji wprowadzania zmian lokatorskich otrzymałem projekty, na których znalazłem odstępstwa od pierwotnego projektu :
– okno zostało znacząco pomniejszone
– wszystkie ścianki działowe zostały zmniejszone do minimalnej dopuszczalnej grubości
– odwiedzając budowę zauważyłem również, że elementy balkonowe (zadaszenie, balustrada), które miały być wykonane ze szkła hartowanego są murowane.
W umowie deweloperskiej mam zapis, że deweloper może wprowadzić zmiany w projekcie.
Czy w takiej sytuacji przysługują mi jakieś prawa, czy jestem zmuszony się bezczynnie tym zmianą przyglądać?
Dodam, że z mojego punktu widzenia są to bardzo istotne zmiany – odpowiednie nasłonecznienie było jednym z głównych czynników decyzyjnych przy zakupie mieszkania a pomniejszenie okna i usunięcie szklanego zadaszenia balkonu je wyklucza.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 29, 2016 o 09:03

Dzień dobry, sprawę można rozpatrywać na dwóch płaszczyznach: administracyjnej, czyli naruszenia prawa budowlanego – odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego (sporo na ten temat znajdzie Pan na blogu) oraz na płaszczyźnie prawa cywilnego, czyli nie dochowania przez developera postanowień umowy jaką z Panem zawarł.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: