Ostatnie komentarze

Damian Buniak, 2019-09-10 08:07:58:
Pytanie, co na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Komentarz do tekstu: Kodeks budowlany
Damian Buniak, 2019-09-10 08:07:03:
Nadzór budowlany powinien wstrzymac takie prace.
Komentarz do tekstu: Odstąpienie od projektu budowlanego
Sławek, 2019-09-06 18:18:36:
Witam.Mój sąsiad zrobił schody które zaczynają się w granicy posesji.Mam pytanie czy miał prawo to zrobić i czy nie musiał wczesniej poinformować mnie o tej inwestycji?
Komentarz do tekstu: Kodeks budowlany
Maciej, 2019-09-05 21:50:24:
Witam panie Damianie mam pytanie czy jezeli sasiad zglosil remont budynku blisko granicy,ale nie zastosowal sie do przepisow remontowych,zmienil wielkosc otworow okiennych plus dorobil nowe i zostala również zmieniona kubatura budynki (podniesiony dach o jakies 2metry)..,zglosilismy to do nadzoru ,nadzór stwierdzil w odpowiedzi pisemnej ze jest to samowola,to moga kontynuować prace czy powinni zaprzestać,a jezeli nie moga a prace nadal sa wykonywane co w tym przypadku mozemy jeszcze zrobic??? Z gory dziękuję...
Komentarz do tekstu: Odstąpienie od projektu budowlanego
Damian Buniak, 2019-08-29 12:04:23:
Nie znam dokładnie kwestii związanej z doręczenim Panu decyzji o pozwoleniu na budowę, dlatego trudno mi się odnieść, czy rzeczywiście prawidłowo doręczono Panu decyzję (w tym kontekście można rozważać ewentualnie wniosek o wznowienie postępowania). Natomiast jeżeli jest Pan przekonany, że rzeczywiście doszło do naruszenia przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to może Pan składać wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę.
Komentarz do tekstu: Nieważność pozwolenia na budowę w sytuacji niezgodności z miejscowym planem
Piotr, 2019-08-29 11:50:35:
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Czy Pana zdaniem jest w ogóle sens odwoływania się do Sądu ws. mojego nieterminowego odwołania od decyzji pozwolenia na budowę? (którego jak wspomniałem wcześniej nie otrzymałem. Wcześniej nie miałem się do czego odwoływać. Teraz Wojewoda stwierdził, że moje odwołanie jest niezasadne z powodu niedotrzymania terminu, nie biorąc pod uwagę faktu niezgodności inwestycji z MPZP). Czy od razu wszcząć postępowanie związane ze stwierdzeniem nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę? Pozdrawiam.
Komentarz do tekstu: Nieważność pozwolenia na budowę w sytuacji niezgodności z miejscowym planem
Damian Buniak, 2019-08-29 10:19:39:
tak - jeżeli pozwolenie na budowę zostało wydane z naruszeniem przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Takie naruszenia przez sądy administracyjne są traktowane jako rażące naruszenie prawa. Warto zatem zastanowić się nad uruchomieniem postępowania związanego ze stwierdzeniem nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę. Dodam, że etap na jakim znajduje się inwestycja nie ma tu znaczenia. Pozdrawiam
Komentarz do tekstu: Nieważność pozwolenia na budowę w sytuacji niezgodności z miejscowym planem
Damian Buniak, 2019-08-29 10:16:07:
Na wszystkie zadane pytania znajdzie Pan odpowiedź we wpisach na blogu (http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/category/samowola-budowlana/). Pozdrawiam
Komentarz do tekstu: Data samowoli budowlanej jest ważna
Piotr, 2019-08-29 10:03:40:
Dzień dobry. W bezpośrednim sąsiedztwie mojej nieruchomości powstaje inwestycja kilku budynków wielorodzinnych, która w mojej ocenie jest niezgodna z MPZP. Na dwóch małych działkach inwestor zmieścił 3 budynki o wysokości pięciu kondygnacji, gdzie MPZP mówi o maksymalnie czterech przy zabudowie wielorodzinnej. Przy okazji nie będzie również zapewniona minimalna powierzchnia terenu biologicznie czynna. Inwestycja jest w trakcie ukończenia. Niestety w związku z tym, iż decyzję o pozwoleniu na budowę wydaną przez Starostę odebrałem dopiero po kilku miesiącach od rozpoczęcia budowy (została wysłana na stary adres zamieszkania, mimo iż od kilku lat mieszkam w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji) - czy Pana zdaniem istnieje jeszcze jakaś możliwość zakwestionowania tego pozwolenia? (Odwołanie do Wojewody zostało oddalone).
Komentarz do tekstu: Nieważność pozwolenia na budowę w sytuacji niezgodności z miejscowym planem
Slawek, 2019-08-26 11:02:44:
Mam możliwość zakupu domu wraz z budynkiem gospodarczym, których zakończenie budowy nie zostało zgłoszone oraz nie ma pozwolenia na użytkowane. Dom jest w środku wykończony bez umeblowania oraz podłóg- same wylewki, ma podpisane umowy z dostawcami mediów. Właściciel posiada pozwolenie na budowę domu z 1984r oraz budynku gospodarczego z 1992r. Czy wobec powyższego będą miały zastosowanie przepisy z przed 94roku? Na jakiej podstawie nadzór budowlany określa zakończenie budowy do zastosowania odpowiednich przepisów? Czy wystarczy oświadczenie właściciela że zakończył budowę przed 94 rokiem? Jakie koszty związane z zalegalizowaniem bym poniósł? Żeby nie było tak łatwo dom nie ma zachowanej granicy 4m od ściany domu z oknami do granicy działki, jest ok.3,8m. Czy tu tymczasowe zamurowanie okien wystarczy?
Komentarz do tekstu: Data samowoli budowlanej jest ważna