Slider

Konsekwencje samowoli budowlanej

Temat dzisiaj niezbyt miły, ale nieuchronnie łączący się z samowolą budowlaną.

Jedni popełniają ją świadomie, inni nie, ale konsekwencje za jej popełnienie są poważne – zarówno na gruncie prawa administracyjnego jak i karnego.

Najsurowszą karą za samowolę budowlaną przewidzianą w Prawie budowlanym jest nakaz rozbiórki, chociaż jak już pisałem tutaj, przed jego wydaniem każdy powinien otrzymać szansę jej legalizacji.

IMG_1902W sytuacji niezalegalizowania obiektu samowolę należy rozebrać.

Przed wykonaniem nakazu rozbiórki zwróć jednak uwagę, czy decyzja o rozbiórce jest prawidłowo wydana, czy np. precyzyjnie wskazano to, co należy rozebrać.

Jeżeli decyzja rozbiórkowa zawiera wady, to warto kwestionować taką decyzję składając odwołanie i ewentualnie skargę do sądu administracyjnego.

Jeśli nie uda się uchylić decyzji rozbiórkowej, a pomimo tego nie został rozebrany nielegalnie wybudowany obiekt, to nadzór budowlany rozpocznie egzekucję.

W pierwszej kolejności nałoży grzywnę w celu przymuszenia wykonania rozbiórki.

Jeżeli grzywna nie przyniesie pożądanego efektu (obiekt nie zostanie rozebrany), to nadzór budowlany może zastępczo wykonać egzekucję. W praktyce będzie to oznaczało wynajęcie firmy, która rozbierze nielegalny obiekt, a kosztami obciąży zobowiązanego.

Bywa też tak, że nadzór budowlany po powzięciu informacji o samowoli budowlanej i wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie, przekazuje informację o istniejącej samowoli organom ścigania, które nierzadko kierują sprawę do sądu (akt oskarżenia). Wówczas za popełnienie samowoli grożą sankcje karne – kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Sankcje związane z samowolą mają odstraszyć inwestorów od jej popełniania, jednakże w warunkach obowiązującego prawa w wielu przypadkach pewne działania inwestorów niesłusznie są traktowane jako samowola budowlana (o czym napiszę wkrótce).

{ 169 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grażyna Lipiec 16, 2014 o 09:34

Co może mi grozić jesli zacznę doprowadzać do pierwotnego stanu mieszkanie komunalne po samowolnie postawionej łazience w trakcie trwania inwentaryzacji architektoniczno-budowlanej zleconej przez ADM. Nie jestem pewna czy będzie możliwa legalizacja. Samowola powstała w 1993 roku. Bardzo prosze o pilna odpowiedz bo ta inwentaryzacja mam byc lada chwila i nie wiem czy zdąże zrobic jakiekolwiek ruchy – rozbiórka lub proces legalizacji.

Odpowiedz

Damian Buniak Lipiec 18, 2014 o 13:05

Dzień dobry,
tak jak Pani napisała w ostatnim zdaniu – rozbiórka albo legalizacja.
Jeżeli Pani sama zlikwiduje samowolę, to sprawy nie ma. Jeżeli natomiast ktoś powiadomi nadzór budowlany o samowoli , to organ ten podejmie czynności sprawdzające, czy rzeczywiście do niej doszło.
Proszę pamiętać również, że do Pani sprawy będą miały zastosowanie przepisy ustawy Prawo budowlane z 1974 roku (http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/data-samowoli-budowlanej-jest-wazna/#comment-83).
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Grażyna Lipiec 18, 2014 o 22:11

Dziękuję za odpowiedź ale chyba na rozbiórkę jest już za późno. Powinnam dawno zrobić z tym porządek ale ze względu na to , że kamienica w której mieszkam nie ma uregulowanej sytuacji prawnej ( toczy się już od kilku lat chyba ok. 10 albo dłużej sprawa w sądzie z rzekomym właścicielem), to nie chciałam pochopnie nic robić i czekałam aż sytuacja się wyjaśni. Bo gdyby sprawę wygrał spadkobierca to nie jestem pewna czy chciałby mieć lokatorów i może by dążył do pozbycia się lokatorów. Uznałam więc, że nie będę legalizować jak mam się być może wyprowadzić a rozbierać i korzystać ze wspólnej łazienki nie chciałam. A teraz zostałam zaskoczona tą inwentaryzacją i po ” musztardzie”.
Chociaż przeprowadza ją zewnętrzna firma a nie ADM to chyba nie powinnam w ich obecności dokonywać rozbiórki bo też mogą na mnie donieść,oni już weszli na budynek tylko u mnie jeszcze nie byli.Cicha rozbiórka raczej nie wchodzi w grę , jak Pan uważa mam udawać , że jestem w trakcie remontu i dlatego wszystko rozwalam?
Będę musiała ponieść konsekwencje opieszałości i łamania przepisów.
Proszę mi tylko powiedzieć czy rzeczywiście mogę zapłacić za legalizację tak wysoką karę jak za np. domek letniskowy ?
A jeśli nie zdecyduję się na legalizację to będę mogła to rozebrać za zgodą INB i doprowadzić do stanu pierwotnego bez żadnych konsekwencji i czy na taką rozbiórkę też muszę mieć pozwolenia czy wystarczy że inspektor każę czy zezwoli?
Przepraszam rozpisałam się ale jestem przerażona i nie wiem co mnie czeka, może się przecież zdarzyć, że nie zdołam udowodnić daty zakończenia budowy i skorzystać z możliwości przepisów w podanym przez Pana linku.
Bardzo proszę o odpowiedzi na moje pytania bo jestem bardzo zdezorientowana.

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 29, 2014 o 11:02

Pani Grażyno – spokojnie – jeżeli jest tak jak Pani pisze (że samowola została popełniona w 1993 roku), to za legalizację nie zapłaci Pani żadnej kary.
Pytanie, czy ktokolwiek Pani wytknie samowolę?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojtek Sierpień 29, 2014 o 13:08

Witam Panie Damianie
Zainteresowała mnie Pana strona ponieważ mam problem z samowolą budowlaną.
Prowadzę warsztat samochodowy. Budynek odebraliśmy w 2012 roku. W 2013 dobudowaliśmy pomieszczenie magazynowe między budynkiem a wysokim murem stojącym na granicy działki. Magazyn ma wymiary 13m x 3m i wysokość 3m i jest niższy niższy mur.
Dostałem list polecony z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego informujący mnie o wizji lokalnej budynku.
Co mam robić? Czy kontrola może nakazać rozbiórkę magazynu i równocześnie nałożyć na mnie wysoką karę? Czy w pierwszej kolejności (w najgorszym przypadku) nakaże rozbiórkę, a jak tego nie wykonam dopiero wtedy nałożyć karę?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 29, 2014 o 15:20

Dzień dobry Panie Wojtku – legalizacja albo rozbiórka.
Jeżeli nadzór budowlany stwierdzi, że dokonano samowoli budowlanej, to w pierwszej kolejności da Panu możliwość jej zalegalizowania.
Jeżeli nie da się tego zalegalizować (nie wszytko można zalegalizować), nie będzie się to Panu opłacało lub z różnych innych powodów nie będzie Pan chciał tego legalizować, to ma Pan obowiązek zlikwidować samowolę budowlaną.
Pozostaje jeszcze powiadomienie prokuratury przez nadzór budowlany o popełnieniu samowoli budowlanej z uwagi na to , że samowola budowlana jest przestępstwem (choć nie zawsze nadzór to robi)
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojtek Sierpień 29, 2014 o 16:04

Z tego co się orientowałem to są trzy możliwości:
1. Kara (jak wysoka?) i legalizacja (jaka kwota?)
2. Kara (jak wysoka?) i rozbiórka
3. Rozbiórka bez kary

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 29, 2014 o 17:09

Jeśli zdecyduje się Pan zalegalizować samowolę – to oprócz dostarczenia do nadzoru budowlanego wszystkich dokumentów związanych z legalizacją (m.in. projektu budowlanego, zezwoleń, opinii, itp.) musi Pan również wnieść opłatę legalizacyjną . Niektórzy utożsamiają opłatę legalizacyjną (która jest bardzo wysoka – w Pana przypadku prawdopodobnie 50 tyś zł) z karą.
Ukarać można Pana w postępowaniu karnym ( jeżeli prokurator po uzyskaniu informacji z nadzoru budowlanego zdecyduje się wnieść akt oskarżenia przeciwko sprawcy samowoli budowlanej).

Odpowiedz

Ania Wrzesień 5, 2014 o 15:48

Witam bardzo serdecznie. Mam problem I bardzo chciala bym prosic o pomoc. Stalam sie wlascicielka domu jednorodzinnego. Jednak nie jestem szczesliwa z the go powodu poniewaz ma on zagospodarowany strych bez potrzebnego planu. Co powinnam zrobic I jakie sa konsekwencje tej legalizacji. Dziekuje I czekam na odpowiedz

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 8, 2014 o 09:30

Pani Aniu , nie wiem, co dokładnie Pani poprzednicy prawni wykonali na strachu, a od tego będzie zależało, co dalej robić (czy były to roboty budowlane polegające na konserwacji, remoncie, czy też przebudowie). Konserwacja nie wymaga nawet zgłoszenia w starostwie powiatowym. Remont już tak. Natomiast jeżeli na strychu dokonano przebudowy lub nadbudowy, to wówczas mamy do czynienia robotami wymagającymi pozwolenia na budowę, a takowe otrzyma Pani jedynie w sytuacji przedłożenia do starostwa powiatowego m.in. projektu budowlanego. Nie wiem, czy roboty wykonane na strychu przez Pani spadkodawców mogą być zakwalifikowane jako samowola budowlana (będą jeżeli wykonano remont, przebudowę, nadbudowę lub rozbudowę).
Samowolę budowlaną może Pani ujawnić lub nie. Jeżeli Pani ujawni lub zrobi to inna osoba, to nadzór budowlany nakaże jej zalegalizowanie (jeśli się da zalegalizować, bo nie każdą się da) lub rozebranie – przywrócić do stanu pierwotnego.
Na forum bloga znajdzie Pani sporo wpisów i komentarzy na temat samowoli budowlanej i jej legalizacji.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia Wrzesień 5, 2014 o 21:22

Dobry Wieczór,

Panie Damianie, czy aby spełnić warunki odległości od granic można na etapie legalizacji lub przed jej wszczęciem dokonać podziału działki na węższą niż 16 metrów? Oczywiście chodzi o zalegalizowanie budynku usytuowanego w odległości 1.5 metra od granicy…

Nie wiem czy PINB będzie brał pod uwagę wielkość z czasu wykonywania inwestycji czy będzie tutaj istotny stan na dzień legalizacji i czy w ogóle zgodzi się na takie rozwiązanie w celu legalizacji…

Dziękuję.

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 8, 2014 o 09:53

Dzień dobry Pani Kasiu, odpowiem wyrokem Naczelnego Sądu Administracyjnego
z dnia 18 maja 2012 r., II OSK 2561/2011, http://orzeczenia.nsa.gov.pl:
„Postępowanie legalizacyjne może zostać zainicjowane jedynie wówczas, gdy budowa jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ustaleniami ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego”.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Kasia Wrzesień 8, 2014 o 09:59

Panie Damianie dziękuję za odpowiedź ale niestety nie do konca rozumiem…

Czyli w momencie wszczecia postepowania legalizacyjnego dzialka musialaby juz byc pomniejszona tak?

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 8, 2014 o 10:35

Pani Kasiu – z orzeczenia wynika, że organy nadzoru budowlanego w postępowaniu legalizacyjnym biorą pod uwagę obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego lub aktualną decyzję o warunkach zabudowy ( w przypadku braku planu).
Co do odległości od granic działek obowiązują pewne zasady (od których oczywiście istnieją wyjątki):
budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Proszę jednak pamiętać, że wszelkie wyjątki od zasady należy interpretować w sposób ścisły. Proszę rzucić okiem również na § 13, 60 oraz 271-273 rozporządzenia o warunkach technicznych.
Na Pani pytanie nie odpowiem wprost, gdyż nie znam Pani sprawy (stanu faktycznego i prawnego sprawy) wymagałoby to analizy.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Łukasz Wrzesień 12, 2014 o 12:12

Witam
taki problem, mam działkę z domem który nigdy nie był zamieszkały tj. od 1994r pozwolenie na budowę zostało wydane w 1994r na podstawie ustawy z 1974r. problem polega na tym iż wg. projektu zagospodarowania działki obrys domu nie zgadza się ze stanem faktycznym – dodam, że dziennika budowy oraz projektu brak -(bo owy projekt niewiele ma wspólnego ze stanem teraźniejszym liczne przeróbki)
czy w takim przypadku jeśli już 1994r. powstała samowola budowlana polegająca na nieprecyzyjnym zlokalizowaniu budynku na dz. w raz z jego zmianą obrysu (powiększony obszar zabudowy) istnieje możliwość zaakwalfikowania jako samowoli wykonanej przed 1 stycznia 1995r

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 16, 2014 o 10:31

Dzień dobry – jeżeli budynek został wybudowany przed 1 stycznia 1995 to można próbować. Niech Pan sprawdzi, czy to się da zalegalizować.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Łukasz Wrzesień 16, 2014 o 14:25

Witam Panie Damianie -jak mam sprawdzić czy da się zalegalizować proszę o jakieś wskazówki.
pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 22, 2014 o 13:07

Wskazówek jest sporo na moim blogu (proszę zerknąć do wpisów i komentarzy). Dopowiem jedynie, iż warto zacząć od planu zagospodarowania przestrzennego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Październik 28, 2014 o 09:01

Dzień dobry
Mam taką sytłację ze w moim bloku a jest to kamienica komunalna jest montowane centralne ogrzewanie i związku z tym mam pytanie czy:
1.Administracja może nalozyć karę lub kazac rozebrać lazienke ktora zostala postawiona samowolnie w roku 1992 a jest teraz w planach
2.czy do tej lazienki maja prawo nie doprowadzac cieplej wody i montażu w niej grzejnika.Bardzo proszę o odpowiedz

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 28, 2014 o 14:12

Dzień dobry, sytuację jaką Pan opisuje nie reguluje prawo budowlane, dotyczy ona bardziej stosunków cywilnoprawnych. Jeżeli natomiast wykonywał Pan roboty budowlane, które wymagają zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę, to może Pan ponieść konsekwencje, jeżeli dowie się o tym nadzór budowlany.
Pozdrawiam

Odpowiedz

władysław Listopad 27, 2014 o 08:43

witam kupiłem działkę ze spalonym domem ( dokładnie spalony dach). Czy jest mi potrzebne pozwolenie na budowę??? czxy mogę rozpocząć remont bez pozwolenia na budowe???

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 27, 2014 o 10:57

Dzień dobry,
to będzie zależało od zakresu robót budowlanych jakie zamierza Pan wykonać.
Jeżeli zamierza Pan dokonać jedynie remontu, to wystarczy zgłoszenie, jeżeli roboty budowlane będą się wiązać z przebudową lub nadbudową, to niezbędne jest pozwolenie na budowę. Proszę zajrzeć również na wpis : http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/odbudowa-z-ruin/.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mirek Grudzień 18, 2014 o 11:13

A co z instalacją gazową.Bez pozwolenia na budowę został doprowadzony gaz z lokalu będącego moją własnością do lokalu sąsiadującego we wspólnocie mieszkaniowej.(instalacja na jednym liczniku)
Kontrola PINB już zapowiedziana, na razie mam protokół kominiarski i protokół szczelnośći.Czy są możliwe jakieś sankcje – kara?Czy może być nałożona opłata legalizacyjna ?Powrót do stanu poprzedniego jest bardzo łatwy i zastanawiam się nad tą ewentualnością.

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 30, 2014 o 11:03

Dzień dobry,
jeżeli nadzór budowlany stwierdzi samowolę budowlaną, to nakaże legalizację (jeżeli są do tego podstawy) lub rozbiórkę samowoli.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mirek Grudzień 30, 2014 o 11:51

No tak, ale czy są możliwe jakieś sankcje – kara w przypadku stwierdzenia samowoli w tym zakresie (instalacja gazowa)?
Czy może być nałożona opłata legalizacyjna ?
pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 30, 2014 o 12:00

Legalizacja będzie się łączyła z opłatą legalizacyjną.
Ponadto, kto wykonuje roboty budowlane bez odpowiedniego zezwolenia podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Odpowiedz

Robert Styczeń 1, 2015 o 21:41

Witam,

Kara 50tys zł. jest za cały dom jednorodzinny, za inne dobudowy 25tys, jeżeli tak, czy legalizacja dobudowanego piętra w domu jednorodzinnym wyniesie 25tys zł? Od czego to zależy?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 2, 2015 o 12:37

Za nadbudowę zapłaci Pan 50 tys. zł.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Robert Luty 8, 2015 o 16:44

Witam Panie Damianie,
Czy mógłby Pan zająć stanowisko w następującej sprawie:
Do pobudowanego w latach osiemdziesiątych domu jednorodzinnego niespełna 7 lat temu został dobudowany od strony działki ganek wraz z werandą. Przy okazji przebudowy wykonano docieplenie ścian zewnętrznych całego budynku.
Budowa domu w latach 80-tych odbyła się oczywiście w oparciu o stosowne pozwolenie na budowę. Niestety w tamtym okresie zajmowały się tym urzędy gmin i w efekcie doszło do sytuacji, że żadna instytucja (nadzór budowlany, starostwo, itp) nie jest w posiadaniu jakichkolwiek dokumentów potwierdzających budowę. Wspomniany ganek prawdopodobnie powstał bez jakichkolwiek zgłoszeń czy pozwoleń. Czy w takiej sytuacji właściciel nieruchomości może spodziewać się kary za popełnienie samowoli budowlanej?
Ewentualnie w jaki sposób nadzór budowlany mógłby tego dowieść?
I ostatnie pytanie, czy w tym przypadku samowola budowlana nie przedawniła się…?
Moje pytania są spowodowane faktem, iż jestem zainteresowany kupnem podobnej nieruchomości.
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 11, 2015 o 09:10

Dzień dobry ,
może się spodziewać nakazu rozbiórki jeżeli samowoli nie zalegalizuje.
Samowola budowlana nie przedawnia się !
Pozdrawiam

Odpowiedz

MARIUSZ Luty 11, 2015 o 20:08

Witam mam takie pytanie
Mój tata nabył w spadku dom wybudowany zapewne ponad 50 lat temu. Z tego co się orientuje nie istnieją żadne pozwolenia ani projekty budowlane na ten dom. Jakieś 15-20 lat temu tata odnowił dom tj. ocieplił z zewnątrz i wytynkował wewnątrz postawił też ganek przy drzwiach. Dowiedziałem się ze to również było zrobione bez żadnych zgłoszeń i pozwoleń. W zeszłym roku wyburzyłem 3 piece kaflowe a w ganku zamontowałem piec CO montując komin wewnątrz pomieszczenia i 50 cm wypuszczając go ponad dach(nie myślałem nawet ze jakieś formalności musze zrobić)
Ostatnio dostałem zawiadomienie iż pod koniec miesiąca PINB dokona u mnie kontroli w związku z postawieniem komina(w zgłoszeniu jest informacja iż jest to skarga sąsiada).
I tu moje pytania:
1)Czy i co mi grozi za taki komin(słyszałem o jakiś mandatach)?
2)Czy jeśli jest informacja o kontroli w sprawie komina PINB ma prawo kontrolować inne rzeczy(chodzi mi o np. ganek)
3) Czy jeśli będzie nakaz rozebrania samowoli jest na to jakiś czas(nie ukrywam że mam małe dziecko i nie mam już innego ogrzewania w domu)
Z góry dziękuję za odpowiedz

Odpowiedz

Gość Wrzesień 6, 2018 o 20:49

Witam
Wiem że po czasie, ale niedługo mam mieć kontrolę z nadzoru, chciałabym się dowiedzieć jak to wyszło u pana z kominem?

Odpowiedz

dorota Luty 28, 2015 o 09:42

Witam.mam pytanie ,postawiłam na ogrodzie drewniana altane na 4 słupach 16m kwad.Sasiad doniósł do nadzoru ,mam nakaz rozbiórki bo nie wiedzialam ze altanki trzeba zgłaszać.W trakcie zrobilam zgloszenie,ktore juz od 2 miesiecy jest w mocy .altanke rozebrałam po dwóch dniach od chwili nabrania mocy decyzji o rozbiórce.Muszę dodać ze zrezygnowałam z legalizacji bo na zdrowy rozum nie bede placic 5000 zł.skoro altanka kosztowała 1000 zł.Altanka z tych samych elementów stanęła w tym samym miejscu bo na taka mam zgłoszenie.Wczoraj odwiedził mnie policjant mam wspolnie z mezem zgłosic sie i złozyc zeznania poniewaz popełnilismy przestepstwo nie zgłaszajac tej wczesniejszej altanki.Według mnie to ze strony prawa szopka,rozumiem jesli chodziloby o cos murowanego ,ale 4 drewniane słupki na mojej dzialce za moje pieniadze czynia ze mnie przestepce?GROZI MI ZA TO JESZCZE PONOC 1000 ZŁ.KARY,mamy być jescze w sadzie.Prosze mi napisać jak to po kolei ze strony prawnej wygląda ,zaznaczam ze bede wystepowac z wnioskiem o umozenie,czy moge z tego skozystac,dlaczego jeszcze policja jest w to zamieszana.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 28, 2015 o 11:59

Dzień dobry,
art. 90.  Prawa budowlanego stanowi: Kto, w przypadkach określonych w art. 48, art. 49b, art. 50 ust. 1 pkt 1 lub art. 50 ust. 1 pkt 2, wykonuje roboty budowlane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Dlatego policja zajęła się sprawą, gdyż PINb powiadomił organy ścigania o popełnieniu przestępstwa.
Oczywiście inną kwestią jest zasadność działania organów nadzoru budowlanego i policji.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aneta Kwiecień 13, 2015 o 21:44

Panie Damianie, mój tata wybudował w latach osiemdziesiątych dom oczywiście ze wszystkimi pozwoleniami ale w 1991 roku dobudował do tegoż domu garaż i nad nim mieszkanie oczywiście bez żadnego pozwolenia. Co w takim przypadku przewiduje prawo, czy tutaj ta samowola jest może przedawniona czy grożą jakieś konsekwencję prawne?

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 14, 2015 o 09:16

Dzień dobry,
samowola budowlana nie przedawnia się, a konsekwencje są bardzo poważne (o konsekwencjach proszę poczytać na blogu).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adrian Kwiecień 20, 2015 o 13:42

Witam Panie Damianie,mam pytanie,w 2012 roku zgłosiłem do Starostwa o budowę pergoli na mojej działce,zgłoszenie zostało przyjęte,więc wybudowałem pergolę którą okryłem plandeką,ponieważ prowadzę na tym tarasie działalność gospodarczą.Po 2 latach szanowna pani sąsiadka przyprowadziła na wizje lokalną Nadzór Budowlany który podjął decyzje o rozbiórkę danego obiektu ponieważ w planie zagospodarowania przestrzennego jest zapis „bezwzględnego stawiania jakichkolwiek obiektów tymczasowych”. Teraz piszę odwołanie do Administracyjnego w Gdańsku.Co w takim przypadku można jeszcze zrobić i jakim prawem można się podeprzeć tym bardziej, iż prawie cała Ustka posiada takie zadaszenia, lecz nie taką sąsiadkę. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 21, 2015 o 08:26

Dzień dobry – właściwie sformułować zarzuty w skardze do WSA.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aneta Czerwiec 2, 2015 o 23:32

Dzień dobry kupiłam stary dom w zacisznym miejscu zmieniłam dach Łącznie z wierzbą bez pozwolenia i przypadkiem dowiedziałam się że jest wpisany w rejestr zabytków nie było tej wzmianki ani w akcie notarialnym ani w KW tabliczki na budynku też nie było co mi grozi.Proszę o odpowiedz i z góry dziękuję.

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 3, 2015 o 10:29

Proszę czytać bloga

Odpowiedz

Wojtek Czerwiec 17, 2015 o 16:29

Witam
Kilkanaście lat temu nabyłem działkę letniskową nad jeziorem. Po jakimś czasie wystąpiłem do insp. bud . o pozwolenie na postawienie budynku gospodarczego , 2×5 m na co uzyskałem zgodę . Zamiast tego postawiłem domek letniskowy o pow. 5×5 m na pustakach betonowych zamiast fundamentu , między którymi położyłem papę jako izolację . Przybyła na miejsce komisja z inspektoratu budowlanego , cmokała , zastanawiała się po czym pojechała w siną dal . Od tego czasu w planie zagospodarowania przestrzebnnego na mojej działce widnieje kwadracik oznaczający budynek . Od 10 lat płacę podatek za domek letniskowy do gminy . Czy grożą mi sankcje w postaci legalizacji budynku? Dlaczego w PZP na mojej działce zaznaczony jest mój domek ?
Pozdrawiam
Wojtek

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 18, 2015 o 10:03

Samowolę budowlaną można rozebrać lub zalegalizować. W przypadku legalizacji składa Pan odpowiednie dokumenty i wnosi opłatę legalizacyjną.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek Czerwiec 29, 2015 o 01:02

Witam. Mam pytanie co mi grozi za podniesienie scianki kolankowej o jednego pustaka w trakcie budowy domu jednorodzinnego bez zgłoszenia tego i zrobienia wpisu do dziennika budowy. dodam jeszcze ze maksymalna wysokość budynku w tym obszarze wynosi 8 metrów, dom w projekcie ma 7,99m czyli po podniesieniu będzie o 24 centymetry za wysoki. Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 25, 2015 o 09:19

Dzień dobry, w tym temacie istnieje rozbieżność w orzecznictwie sądów.
Pozdrawiam

Odpowiedz

karol Lipiec 1, 2015 o 14:24

Dzień dobry,
Kupiłem w zeszłym roku działkę, która ma status lasu LS V. Na tej działce jest domek letniskowy na fundamencie stałym. Takich i innych (całorocznych domków wokoło jest b.dużo – tym się sugerowałem kupując, ze skoro jest tego tak dużo – nic złego nie może się stać). Okazało się jednak, że ruszyły kontrole, które kończą się wydawaniem nakazu rozbiórki. Sytuacja jest tak, że nie ma tam planu zagospodarowania przestrzennego (z powodu braku pieniędzy gmina go nie sporządziła), jednak w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania przestrzennego Urzędu Gminy teren ten jest przeznaczony pod zabudowę letniskową. W chwili obecnej właściciele tych terenów w ramach darowizny zebrali pewną kwotę , za którą Gmina rozpoczęła prace nad planem zagospodarowania (teraz mapy itp). Oczywiście jest w stanie wyłożyć brakujące środki – tyle, że może to potrwać co najmniej dwa lata.Gmina chce jakoś pomóc. Problem też jest w tym, że Urzędnicy powiatu nie chcą rozmawiać na ten temat z Gminą…. żeby jakoś wyjść z tego impasu. (twierdząc, że Gmina nie jest stroną )Nadzór budowlany trzyma się przepisu i nie czeka na rozwój sytuacji z planem zagospodarowania , który byłby pierwszym krokiem do możliwości przekształcenia terenu na przeznaczenie rolne i potem zalegalizowania budowli. To jest ogromna skala – kilkadziesiąt budynków (tych sprawdzonych ) Co można w tej chwili zrobić , na co sie powołać pisząc odwołanie od decyzji Inspektora Budowlanego o nakazie rozbiórki ? będę wdzięczny za szybką poradę.
dziękuję

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 25, 2015 o 09:31

Dzień dobry,
wiele decyzji o nakazie rozbiórki jest wydawanych w sposób wadliwy, jednakże aby podnieść skuteczne zarzuty w odwołaniu należy sprawę bardzo dobrze poznać (zapoznać się z dokumentami) – zazwyczaj diabeł tkwi w szczegółach.
Pozdrawiam

Odpowiedz

karol Lipiec 1, 2015 o 14:31

Witam – chciałbym dodać do powyższego, że domki zostały zbudowane w latach osiemdziesiątych zeszłego stulecia……

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 25, 2015 o 09:39

to już coś

Odpowiedz

karol Lipiec 1, 2015 o 17:49

Dzień dobry,
Bardzo proszę o poradę, co mogę zrobić w poniższej sytuacji.
Kupiłem z zeszłym roku działkę zabudowana domkiem letniskowym wybudowanym w latach osiemdziesiątych. Działka ma status działki leśnej LS V, jednak w akcie notarialnym widnieje informacja, że w Studium Uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Gminy teren ten jest przeznaczony pod zabudowę letniskową. Swego czasu miał być opracowany plan zagospodarowania jednak wójt się zmienił, zabrakło pieniędzy i temat umarł…Obecnie, na skutek szeroko zakrojonej akcji Inspektora budowlanego i kontroli w takiej sytuacji jest co najmniej kilkadziesiąt/kilkaset osób. Przeprowadzono oględziny obiektów i zaczęło się wydawanie nakazów rozbiórki. Z racji tego, że obecny wójt gminy wykazuje zainteresowanie i chęć pomocy, właściciele działek na zasadzie darowizny wpłaciły pieniądze dla gminy, która rozpoczęła działanie nad planem zagospodarowania przestrzennego. Zamysł był taki, że Inspektor wstrzyma się decyzjami, a w międzyczasie powstanie plan, który będzie podstawą do przekształcenia działek w działki rolne i pozwoli to na legalizacje tych „samowoli” (tak w skrócie). Jednak niestety jak to w urzędach – powiat nie ma zamiaru rozmawiać z gminą, gdyż nie jest ona stroną w sprawie – nawet nie odpowiada gminie na żadne pisma w tym temacie. Pierwszym krokiem jest odwołanie się od decyzji Inspektora o rozbiórkach – ale na co możemy się powołać ? Czy zapisy w Studium, rozpoczęte działania nad planem zagospodarowania oraz ogólnie pojęte dobro społeczne są tu jakimś argumentem ? Nikt nie wyobraża sobie takiego końca sprawy – cóż można zrobić w takiej sytuacji ? Czy starosta ma tutaj jakieś uprawnienia ?
Będę bardzo wdzięczny za informację.
pozdrawiam
Karol

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 25, 2015 o 09:36

Dzień dobry,
argumenty związane z przystąpieniem do sporządzenia planu miejscowego są za słabe, aby uchylić decyzję o nakazie rozbiórki, a o to przecież chodzi w odwołaniu. Należy zastanowić się nad innymi.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

karol Lipiec 1, 2015 o 17:51

Przepraszam za zdublowany post.

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 25, 2015 o 09:39

nic nie szkodzi.
Pozdrawiam Panie Karolu

Odpowiedz

Barbara Wrzesień 25, 2015 o 14:16

Witam Pana,

Proszę o pomoc i wskazówki dalszego postępowania.
Moi rodzice wybudowali dom w roku 1995/96. Posiadali w tamtym czasie wszystkie niezbędne dokumenty.
Dom został wybudowany w stanie surowym zamkniętym i na tym poprzestano.
W dniu dzisiejszym podczas sprzedaży budynku okazało się, że brak jest dziennika budowy. Dziennika nie ma również w Urzędach a według Planu zagospodarowania terenu na działce nie ma wybudowanego budynku.
Bardzo proszę o informację jak w tej sytuacji postąpić. Rodzice chcą sprzedać działkę wraz z domem w stanie surowym.
Od 20 lat nie były kontynuowane żadne roboty w tym budynku.

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 28, 2015 o 09:23

Dzień dobry,
do sprzedania budynku nie jest potrzebny dziennik budowy. Potencjalny kupujący może żądać jego wydania, ale nie jest to dokument niezbędny do przeniesienia własności nieruchomości. Proszę pamiętać, że w związku z 20 letnią przerwą i tak inwestycja będzie mogła być kontynuowana na podstawie nowego pozwolenia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Wrzesień 29, 2015 o 14:23

Dzień Dobry,
Moja mama jest w bardzo trudnej sytuacji. Od dwóch lat ma nowych współwłaścicieli nieruchomości (1/2 udziału), którzy dewastują jej mienie, gdyż chcą prowadzić tam swoją działalność gospodarczą. W związku z powyższym toczą się, sprawy w sądzie. Oprócz tego doprowadzili do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie nielegalnych robót budowlanych z lat 80-tych XXw.,wykonanych przez mojego nieżyjącego już ojca (daszek polistyrenowy nad balkonem ok. 20m2 oraz schody do piwnicy).
Po długiej walce, odwoływaniach WINB utrzymał w mocy decyzje PINB o rozbiórce w/w robót budowlanych ze względu na brak zgody współwłaścicieli na legalizację. Mama jest osobą niepełnosprawną i nie stać jej na kolejną walkę w sądzie. Co możemy jeszcze zrobić w zaistniałej sytuacji? Czy możemy zwlekać z rozbiórką? Czy PINB przyśle nam upomnienie, czy od razu wymierzy grzywnę? Jakiej wysokości może być ta grzywna?
Czy założenie sprawy cywilnej o przekroczenie zarządu rzeczą wspólną może tu coś po móc?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 29, 2015 o 17:09

Dzień dobry,
na decyzję WINB proszę złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Jeżeli nie wykona Pani nakazu rozbiórki, to na początku otrzyma Pani upomnienie, a następnie postanowienie o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia (http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/grzywna-w-celu-przymuszenia-nakazu-rozbiorki/). Sprawa cywilna nie będzie miała większego znaczenia w sprawie wydania decyzji o nakazie rozbiórki.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Justyn Wrzesień 30, 2015 o 10:17

Witam.
Mam taki problem. od 2008 jestem właścicielką działki, na której został wybudowany w roku ok 1990 garaż murowany z poddaszem użytkowym prze mojego dziadka i ojca. Garaż wybudowany był systemem gospodarczym bez projektu, posiada instalację elektryczną i doprowadzony przeze mnie prąd. Na działce wybudowałam dom mieszkalny, który jest juża zalegalizowany. Chciałbym teraz zalegalizować ten garaż bo w tej chwili nadaję się tylko do remontu, w tym konieczny jest remont dachu. Garaż jest widoczny na mapach geodezyjnych. mam pytanie od czego zacząć w tym wypadku?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 1, 2015 o 08:27

Dzień dobry,
sprawdzenia, czy jest samowolą budowlaną i kiedy został wybudowany, bo to będzie miało wpływ na stosowanie odpowiednich przepisów.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Malgorzata Październik 24, 2015 o 14:49

Witam
Obecnie z mezem jestesmy na etapie budowy domu. Pozwolwnie na budowe otrzymalismy ale co sie okazalo po wylaniu fundamentu. Ze względu na blad dokonany w projekcie tj zostala blednie zaprojektowana odleglos domu od lini obowiazujacej zabudowe czyli odleglosc jest niezgodna z miejscowym planem zabudowy, zamiast 6 m nasz dom oddalony jest o 10m.. Blad popelnil architekt a staroatwo go powielilo dajac pozwolenie na budowe.Co mamy w tym przypadku zrobic przecież nie da sie cofnac funamentu wykonanego i wytyczonego zgodnie z projektem. Czy groza nam jakies konsekwencje?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 26, 2015 o 09:19
Malgorzata Październik 26, 2015 o 21:44

Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Odpowiedz

marta Listopad 8, 2015 o 21:42

witam, mam pytanie. dom zostal wybudowany w 1970 roku. chcialabym teraz adaptowac poddasze- lecz to sa bardzo wysokie koszta i nie chce pozwolenia. chce tam zrobic dwa pokoje. jaka kara mi grozi za brak powiadomienia organow o przebudowie. adaptacja trychu to 70m2.
pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 9, 2015 o 08:59

Dzień dobry, proszę poczytać na blogu: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/konsekwencje-samowoli-budowlanej/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Kuba Listopad 17, 2015 o 20:45

Witam panie Damianie. Mam pytanko. Czy jak na działce rekreacyjnej postawie domek letniskowy bez zgłoszenia(samowola budowlana), to grozi mi kara rozebrania go i to koniec konsekwencji ???Czy będe musiał go rozebrać i zapłacić grzywnę??? Jak tak to ile???

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 18, 2015 o 10:31

Dzień dobry,
jeżeli nie będzie Pan go chciał legalizować, to grozi Panu nakaz rozbiórki + postępowanie karne (http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/postepowanie-karne-w-zwiazku-z-samowola-budowlana/).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Andrzej Listopad 18, 2015 o 10:38

Witam w tym roku rozpoczęliśmy budowę domu, przez naszą działkę przebiega rura z gazem 300 mm wysokie ciśnienie nasza linia zabudowy wynosi 15 m od rury okazało się ze rura w rzeczywistości jest 5 m przesunięta w stronę naszego domu jest niezgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego z naszej strony mamy wszystko zgonie z planami i projektem sprawa trafiła do wojewódzkiego nadzoru budowlanego moje pytanie to czego możemy się spodziewać w takie sytuacji i co na tym etapie możemy zrobić?

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 23, 2015 o 10:09

Dzień dobry,
warto zbadać, czy rura została położona zgodnie z projektem.
Pozdrawiam

Odpowiedz

andrzej Listopad 30, 2015 o 22:29

Dzień dobry
Niestety rura jest z 1941 roku i ciężko zdobyć jakieś plany ale w ostatnich latach była prowadzona inwentaryzacja tego gazociągu i nie zostały naniesione żadne zmiany w geodezji .

Odpowiedz

Grzegorz Listopad 18, 2015 o 13:56

Witam, postawiliśmy domki letniskowe bez zgłoszenia i pozwolenia na budowę ponieważ miały one służyć do ekspozycji sprzedażowej, nadzór budowlany wstrzymał montaż domków i wydał decyzję w sprawie legalizacji postawionych domków. W między czasie dzierżawca wymówił nam umowę i straciliśmy prawo do dysponowania gruntem na cele budowlane czego skutkiem jest brak możliwości do legalizacji. Równocześnie prokuratura zaczeła zbierać informacje na temat owej samowoli, pewnie celem postawienia zarzutów. Czy jeżeli teraz sprzedamy domki osobie trzeciej i zmieni się ich właściciel, nadzór będzie zmuszony do ponownego rozpatrzenia sprawy samowoli i czy konsekwencje prawne ponosi właściciel były czy obecny?
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. Grzegorz.

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 23, 2015 o 10:07

Dzień dobry,
za samowolę budowlaną odpowiedzialność ponosi inwestor, właściciel i zarządca obiektu budowlanego – choć proszę pamiętać, że nadzór budowlany wydając nakaz rozbiórki na konkretny podmiot bierze (powinien) pod uwagę wszelkie okoliczności sprawy i niekoniecznie musi być to inwestor.
Proszę również wziąć pod uwagę to, iż inne przesłanki są odpowiedzialności karnej, a inne administracyjnej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

anita Grudzień 2, 2015 o 17:59

Witam mam przypadek dom wybudowano w latach 60 . Mama nadbodowala strych w 2006 miała pozwolenie i projekt oraz decyzję o warunkach.. zrobiła nadbudowe niezgodnie z projektem miało być piętro a podniosła tylko o 3 pustaki . Samowola dot niezgodności z projektem. Czy jest szansa legalizacji. Bo już zbieramy pieniądze na legalizację te 50 tys. Ale czy jeśli sasiad się nie zgodzi na legalizację to musimy rozebrać . Czy jest jakaś szansa na zalegalizowanie. Czy powinnyśmy juz robić projekt zamiennych czy poczekać na to co nam nadzór nakaze.

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 3, 2015 o 08:06

Dzień dobry,
legalizacja samowoli budowlanej jest możliwa jeżeli jest ona zgodna z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym i warunkami technicznymi.
Zgoda sąsiada na legalizację nie jest potrzebna (chyba, że jest współwłaścicielem nieruchomości). Jednak jeżeli sąsiad zostanie stroną postępowania dotyczącego legalizacji, to wówczas może próbować blokować zalegalizowanie samowoli przez składanie różnych środków zaskarżenia.
Natomiast, co do nadzoru budowlanego, to należałoby poczekać na postanowienie PINB w tej sprawie.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

michal Luty 16, 2016 o 14:43

Witam
Tata powiększył otwory okienne oraz wybił nowe okna na parterze domu jednorodzinnego. Nie miał pozwolenia ani nic nie zgłaszał. Czy należy je zamurować? Ile mogą wynosić koszty legalizacji? jak to najlepiej załatwić?

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 22, 2016 o 09:12

Dzień dobry – proszę poczytać na blogu o konsekwencjach samowoli budowlanej. Pozdrawiam

Odpowiedz

Sofi Luty 17, 2016 o 14:48

Panie Damianie jaka kara grozi za wymianę lamp i nagrzewnic z montażem w firmie bez zgody i zgłoszenia budowlanego. W końcu nie jest to budowa budynku więc chyba mniej niż 50tys czy 25tys? Nadmieniam, że wymiana dotyczy całkiem innych lamp i nagrzewnic więc nie jest to wymiana 1:1.
Z góry będę wdzięczna za odpowiedź

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 22, 2016 o 09:16

Dzień dobry, o opłacie legalizacyjnej można mówić jedynie w sytuacji, gdy da się to „coś” zalegalizować i inwestor wyrazi chęć legalizacji. Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Luty 21, 2016 o 12:17

Witam.
Mam takie pytanie, jak wygląda sprawa z legalizacją budynku z lat 80. Dokładniej mam murowany budynek gospodarczy postawiony w granicy działki ( 2 cm od dokładnie). Chciałbym ten budynek zalegalizować i przebudować (przebudowa spowodowałaby obniżenie budynku o jakieś 2 m. Moje główne pytanie to: Czy mogą mi kazać rozebrać taki budynek jak będę próbował go zalegalizować ? I czy wtedy obowiązuje mnie jakaś opłata za legalizację (jak wysoka)?
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 22, 2016 o 09:36

mogą – jeżeli okaże się, że budynku nie da się zalegalizować albo Pan nie będzie chciał tego legalizować (np. z uwagi na opłatę legalizacyjną).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ola Luty 24, 2016 o 10:37

Witam zamierzamy z mezem zrobic ze strychu pomieszczenie uzytkowe tzn pokoje , lazienke. Planujemy zrobic drewniana podloge , sciany z plyt regipsowych ,scianki dzialowe. Czy musimy robic projekty i prosic o pozwolenie? Czy wystarczy zglosic do Starostwa ? Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 25, 2016 o 08:38

w tej sprawie zacząłbym od zbadania możliwości zmiany sposobu użytkowania strychu. Pozdrawiam

Odpowiedz

Patrycja Marzec 1, 2016 o 09:53

Witam. Zamierzam postawić na betonowych bloczkach domek narzędziowy (2×3)+ drewutnia (2×1) na działce szeregowej o pow 294 m2 na jej końcu w rogu w granicy. Sąsiad się zgadza, ale w urzędzie miasta twierdzą, że nic tam w ogóle nie mogę postawić? Czy można to jakoś zmienić?

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 1, 2016 o 13:17

Dzień dobry, musi Pan dokładnie zbadać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Pozdrawiam

Odpowiedz

Ela Marzec 13, 2016 o 13:57

Dzień Dobry,
Jestem właścicielem domku letniskowego nad jeziorem od 16 lat. Domek posiada pozwolenie na budowę z 1989 roku wybudowany został w ciągu 2 lat od pozwolenia, ale jest wybudowany o 2 metry bliżej działki sąsiada niż powinien. Obecnie odległość budynku do działki z sąsiadem to 60-72 cm. Mam częściowe odbiory ( wszystkie odbiory instalacji) ale nie mogę odebrać budynku. Nadzór poinformował mnie że będzie decyzja o rozbiórce jak złożę wniosek o postępowanie naprawcze.
Czytałam, że za samowolę są kary. Czy jest jakakolwiek szansa na zalegalizowanie tego budynku? Co powinnam zrobić?
pozdrawiam
Ela

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 18, 2016 o 09:51
Basia Kwiecień 14, 2016 o 22:57

Witam Panie Damianie.
Mam wielki kłopot z sąsiadem w mojej kamienicy, który nie mając żadnych pozwoleń i zgód , ani z urzędu miasta , ani konserwatora zabytków, bo kamienica jest z 1896 roku, ani ze starostwa na przebudowę, wypruł okno i wstawił drzwi w swoim mieszkaniu na parterze i wynajmuje część mieszkania pod sklep. Mam harmider przez to pod moim oknem , a on się śmieje. Co mogę zrobić zgodnie z prawem , aby sąsiad zamknął tą uciążliwą działalność ? To co zrobił z elewacją frontową to tragedia! Wygląda to ohydnie. A On sam mówi ,że w nos możemy go pocałować, bo to nie on zrobił tą przebudowę, tylko w takim stanie kupił i jedyne co posiada to uchwałę wspólnoty mieszkaniowej naszej kamienicy ze zgodą na przekształcenie okna w drzwi.Co mamy zrobić , Proszę o pomoc!

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 15, 2016 o 08:18

Pozostaje zbadanie tej sytuacji przez nadzór budowlany.

Odpowiedz

Damian Kwiecień 18, 2016 o 13:11

Witam Panie Damianie.
Mam pytanie odnośnie takiej sytuacji, złożyłem papiery o warunki zabudowy, otrzymałem je i są pozytywne, czyli w tej chwili mogę składać dalszy ciąg papierów o pozwolenie na budowy, i jeżeli bym rozpoczął prace budowlane (zrobienie fundamentów) przed dostaniem pozwolenia co mi grozi w takim przypadku ??

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 19, 2016 o 08:32

Proszę poczytać o konsekwencjach samowoli budowlanej na blogu:http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/konsekwencje-samowoli-budowlanej/

Odpowiedz

Patryk Kwiecień 21, 2016 o 18:47

Witam chcę zapytać o to co mi grozi za zbudowanie siedmiostopniowych schodów do budynku wykraczających poza nieprzekraczalną linię zabudowy schody niekoniecznie murowane bo z gotowych bloczków schodowych. Kara grzywny? jaka wysoka czy w grę wchodzi również rozbiórka?

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 22, 2016 o 12:19

O konsekwencjach samowoli budowlanej przeczyta pan w poście powyżej.

Odpowiedz

Robert Kwiecień 21, 2016 o 23:00

Witam wszystkich,
Pytanie kieruję do Pana Damiana.
4 lata temu kupiliśmy ( ja, żona i brat) nieruchomość za troszkę ponad pół miliona w kredycie. Jedyny dokument jaki mieliśmy przed zakupem to : decyzja z urzędu miasta która zatwierdza projekt budowy i pozwala na budowę…. niedawno sprawdziłem w archiwum urzędu miasta po numerach decyzji że nasza nieruchomość zostala wybudowana pod koniec 1997r dodatkowo projekt obejmuje 2 kondygnacje- parter i 1 piętro. W rzeczywistości są 3 kondycję więc o poddasze więcej. Miałem spotkanie w pewnym projektantem i na szczęście nieruchomości spełnia warunki miejscowego planu zagospodarowania. Niestety nie wiem czy budowę zgłoszono jako zakończoną- taka decyzja ważna jest 3lata więc jeśli nie to cały dom jest samowolą budowlaną. Boję się prosić o archiwa z powiatowego inspektoratu ze względu na karę finansową i nakazem rozbiórki jak się dopatrzą. Jak pinb może podejść do mojej sytuacji? Zakładamy że budynek spełnia wszystkie wymogi. Czy dostanę karę ? Czy pomogą mi zalegalizować budynek czy będą utrudniaćwiczenia? Proszę o podpowiedź

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 22, 2016 o 12:28

Nie jestem w stanie przewidzieć jak będzie procedował nadzór budowlany właściwy dla Pana nieruchomości. O konsekwencjach samowoli budowlanej znajdzie Pan dużo informacji na moim blogu. Dopowiem jedynie, że nie istnieje ‚kara finansowa’ za popełnienie samowoli budowlanej. Prawo budowlane przewiduje opłatę legalizacyjną, ale jedynie w sytuacji, gdy zdecyduje się Pan na legalizację samowoli (a nie zawsze jest możliwa legalizacja).
Pozdrawiam.

Odpowiedz

aneta Maj 12, 2016 o 18:15

Witam Panie Damianie. Mam pytanie, budowę zaczeliśmy 10 lat temu ale plan na budowe zribiliśmy dopiero w tym roku.Budowa jest w trakcie a pozwolenie dopiero teraz wydane. Mamy mieć kontrol.Co nam grozi.Proszę o podpowiedz czego mogę się spodziewać.Pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 13, 2016 o 10:22

Proszę poczytać na blogu – znajdzie Pan tutaj dużo wiedzy na temat skutków popełnienia samowoli budowlanej.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

marta Czerwiec 8, 2016 o 10:14

Witam jestem najemcą lokalu komunalnego tj.całej kamienicy z działką przynależną do niej.Problem polega na tym iż natej działce została dostawiona komórka sąsiada z kamienicy obok co spowodowało zamurownie mojego okna przez Gospodarke komunalną.Czy tak można.Czy dochodzić swoich praw moge jedynie po wykupieniu tej nieruchomości z działką do niej przynależną od gminy.Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 31, 2017 o 08:44

Nie – praw swoich może Pan dochodzić również jako najemca.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jarek Czerwiec 17, 2016 o 08:32

Dzień dobry.Mieszkam w domu czterorodzinnym, kaźda z rodzin ma osone wejście do mieszkania.W latach 91-92 została dostawiona przybudówka do jednego z mieszkań o pow.20m2 bez pozwolenia, zgłaszania. Za sprawą sąsiadki dowiedział się o tym PINB. Zdaję sobie sprawę, źe trzeba to zalegalizować, ale pytanie moje jest:Czy sąsiadka będzie mogła się nie zgodzić na legalizację?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 31, 2017 o 08:43

Dzień dobry,
jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność, to będzie potrzebna do legalizacji samowoli budowlanej zgoda wszystkich współwłaścicieli.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jaroslaw Lipiec 2, 2016 o 00:16

Witam serdecznie,
moje pytanie dotyczy ganku z oknem, który został dobudowany do domu jako samowola budowlana juz ponad dobrych 30 lat temu. Odległość od granicy działki wynosi 2 metry, zatem jest ona niewystarczajaca aby starac sie o legalizacje wedlug znanych mi przepisow.
Czy zostaje juz tylko rozbiorka lub przebudowa? Planuje zaadoptowac strych na lokal mieszkalny wraz z dobudowaniem schodow zewnetrznych zgodnie z przepisami i obawiam sie, że wspomniana sprawa zainteresują się urzednicy.

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 5, 2016 o 10:48
Małgorzata Sierpień 2, 2016 o 11:18

Witam Panie Mecenasie.
Mamy z mężem problem. Jesteśmy w trakcie remontu domku jednorodzinnego w zabytkowym miasteczku.Mamy zgody i pozwolenia od konserwatora zabytków.Jest to stary poniemiecki domek, kiedyś obudowany stajniami i kurnikami.Te budynki gospodarcze rozpadły się zaraz po tym jak kupiliśmy dom.Stajnia nadpalona była od pożaru przylegającego do niej domu sąsiada,przewalająca się ściana zniszczyła kurnik,który przylegał do budynku mieszkalnego,posprzątaliśmy wszystko z wyjątkiem ściany zewnętrznej owego kurnika,łączy się ona z domem i służy jako ,,płot,, od drogi polnej dojazdowej innego sąsiada. Jest to droga prywatna.po budynkach zostały fundamenty , a My z mężem nie korygowaliśmy zabudowań w gminie i za wszystkie płacimy podatek.Zgłosiliśmy budowę tarasu z zadaszeniem na terenie kurnika,który teoretycznie stoi,a fundamenty faktycznie są. Okazało się ,że gmina nakazała budowę tarasu umiejscowić w odległości 4 metrów od wspomnianej prywatnej drogi,a dom stoi na granicy tej drogi. Gmina zmieniła plan zagospodarowania bez naszej wiedzy wykreśliła opłacane przez Nas budynki,by (jak to tłumaczą)umożliwić przyszłym kupcom działek dojazd do posesji. Trochę chaotycznie to opisałam,ale głównie chodzi mi o to czy gmina mogła bez Naszej wiedzy wykreślić wymienione zabudowania i czy możemy z mężem ten taras jednak wybudować na starych fundamentach,w Gminie twierdzą,że musieliśmy taki wniosek o wykreślenie budynków wystosować.Nic takiego nie miało miejsca!!!! Konserwator zabytków wydał na budowę tarasu zgodę. Co robić Panie Mecenasie?
Proszę o podpowiedź,z góry dziękuję.
Pozdrawiam.
Małgorzata.

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 8, 2016 o 10:11

Dzień dobry,
nie można „od tak” wykreślić zabudowań.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Gosia Sierpień 9, 2016 o 01:20

Witam,
mam troche nietypowy problem – w 1999 r brat dostał pozwolenie z Gminy na rozbudowę istniejącego domu na działce /współwłasność/. Na tym terenie jest MZPP w którym są zapisy zakazu lokalizacji dwóch budynków na działce oraz zakaz zabudowy blizniaczej/stąd pozwolenie na rozbudowę o drugi lokal mieszkalny w budynku jednorodzinnym/
Problem jest w tym iż w Gminie wystawiono pozwolenie na rozbudowę natomiast zatwierdzono projekt …budowy dwóch osobnych budynków /każdy ma osobne fundamenty, nie ma jednej-wspólnej ściany-.Jest dylatacja między obiema częściami na rzutach fundamentów, 2 cm.
Rozbudowa nie jest skończona, dwa lata temu brat wstawił miedzy obie części ścianę p/poż tworząc -bliżniaczą zabudowę.
Obecnie nie dokończona budowa nie zgadza się z MPZP /nie zgadzała się i w 1999 r/, działka jest w trakcie podziału ,wydane warunki zabudowy były dla „działki w całości”
Czy PINB może stwierdzić niegodność ?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 31, 2017 o 08:48

Proszę poczytać na blogu o skutkach wydania decyzji o pozwoleniu ina budowę, która jest sprzeczna z planem zagospodarowania przestrzennego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Martyna Wrzesień 1, 2016 o 14:53

Witam,

Przymierzam się do prowadzenia Cocktail Baru w lokalu, który według planu zagospodarowania miasta jest lokalem mieszkalnym. Zmiana sposoby użytkowania lokalu na usługowy jest czasochłonne i nie wchodzi w gre. Chciałabym się dowiedzieć jakie mogę być potencjalne konsekwencje prowadzenie baru (lokalu usługowego) w lokalu o przeznaczeniu mieszkalnym. Jakiej wysokości są kary finansowe? Czy będę zmuszona do zamknięcia takiego lokalu?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 6, 2016 o 08:28

Dzień dobry – proszę poczytać na blogu posty o samowoli użytkowej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Robert Wrzesień 12, 2016 o 15:25

Witam, chciałbym sie dowiedziec co mi grozi za wykopanie stawu ok 15x15m bez pozwolen na działce rolniczej którą mam obok domu? Jak wysoka kara? pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 31, 2017 o 08:55

Proszę pamiętać, że nie ma kary za wykonanie robót budowlanych w warunkach samowoli budowlanej – jest obowiązek uiszczenia opłaty legalizacyjnej, ale jedynie w sytuacji, gdy zdecyduje się Pan na legalizację samowoli budowlanej (a to nie jest już obowiązkiem).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Natalia Wrzesień 20, 2016 o 21:27

Dzień dobry,
parę miesięcy temu sprzedałam mieszkanie, w którym nielegalnie zmieniliśmy ogrzewanie, z pieca kaflowego na c.o. gazowe, posiadalismy projekty, opinię kominiarza, ale wszystkie dokumenty zaginęły, a nie doszło do legalizacji pieca. Zapomnieliśmy o tym. Teraz wychodzi na to, że sprzedaliśmy mieszkanie z wadą utajoną. Jak się do tego zabrać, by tę samowolkę budowlaną zalegalizować? Jakie grożą nam ewentualne konsekwencje? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 27, 2016 o 09:46

Dzień dobry,
to zależy kogo nadzór budowlany uzna odpowiedzialnym za samowolę budowlaną – zgodnie z ustawą Parwo budowlanym za samowolę odpowiada: inwestor, właściciel nieruchomości lub jej zarządca.
Pozdrawiam

Odpowiedz

marta Październik 12, 2016 o 20:02

Witam.Mam pytanie ,…mieszkam w domku gdzie mieszka 6 rodzin.Dobudowaliśmy sobie jedno dodatkowe pomieszczenie tzn pokoik 15m2.Zdaje sobie sprawę ,że to samowola budowlana ,gdyż zrobiliśmy to bez zezwolenia.Wiem ,że będziemy musieli rozebrać dobudowany pokój lub dokonać opłatę legalizacyjną 50 tys.Czy w przypadku wspomnianej opłaty mimo wszystko nadal będę musiała mieć zgodę sąsiadów na legalizację ?zaznaczają,’ iż tylko jedna osoba ze wspólnoty się sprzeciwia.Dziękuję

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 20, 2016 o 08:58

Dzień dobry,
proszę pamiętać, że postanowienie o nałożeniu opłaty legalizacyjnej nadzór budowlany wydaje dopiero w sytuacji, gdy dostarczy Pani (wcześniej) wszystkie niezbędne dokumenty do legalizacji popełnionej samowoli budowlanej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Październik 26, 2016 o 01:37

Witam
W 2013 wprowadzilismy sie do blizniaka na 1 pietro ze strychem do adaptcji,
tak myslelismy i to bylo naszym zamiarem-adaptacja strychu.
Niestety okazuje sie ze zrobilismy to nielegalnie-juz sasiad z dolu szantazuje nas doniesieniem do pinb.Co zrobic zeby zalegalizowac to miejsce-dodam ze mamy w akcie notarialnym wlasnosc tego strychu-jedynie dach jest nasza wspolna wlasnoscia-z sasiadami.Jakie groza nam ewentualne kary?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 27, 2016 o 09:29

Dzień dobry,
odpowiedzi na Pana pytania znajdzie Pan na moim blogu – proszę poczytać.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Listopad 3, 2016 o 19:50

Witam. Panie Damianie mamy następujący problem. Żona została posiadaczem działki wraz z domem, do którego boku dobudowano garaż. Garaż postawiony jest w granicy działki a 85 cm wchodzi w działkę sąsiada. Ojciec żony dogadał się „na gębę” z sąsiadem i on udostępnił kawałek swojej działki pod garaż a wzamian w dalszej części placu on wysunął się w nasza działkę. Dodatkowo postawiony został budynek gospodarczy bez planow ale to już w granicy. Pytanie moje brzmi: jakie mogą być tego konsekwencje, w jaki sposób można to zalegalizować i co ewentualnie może nam grozić

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 17, 2016 o 09:21

Dzień dobry,
wiele na temat samowoli budowlanej przeczyta Pan tutaj: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/category/samowola-budowlana/
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam 8411 Listopad 3, 2016 o 19:51

Witam. Panie Damianie mamy następujący problem. Żona została posiadaczem działki wraz z domem, do którego boku dobudowano garaż. Garaż postawiony jest w granicy działki a 85 cm wchodzi w działkę sąsiada. Ojciec żony dogadał się „na gębę” z sąsiadem i on udostępnił kawałek swojej działki pod garaż a wzamian w dalszej części placu on wysunął się w nasza działkę. Dodatkowo postawiony został budynek gospodarczy bez planow ale to już w granicy. Pytanie moje brzmi: jakie mogą być tego konsekwencje, w jaki sposób można to zalegalizować i co ewentualnie może nam grozić

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 24, 2016 o 08:59

Dzień dobry,
proszę poczytać post powyżej – tam Pan znajdzie odpowiedzi na nurtujące Pana zagadnienia.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Patrycja Listopad 9, 2016 o 11:17

Dzień dobry.
Tydzień przed wydaniem pozwolenia na budowę rozpoczęły się na naszej działce roboty ziemne pod fundamenty – a więc samowola budowlana. Wszystko byłoby ok gdyby nie sąsiad który (nie wiedząc nawet że nie ma pozwolenia) doniósł w Starostwie że zalewa jego działkę przez nasze wykopy (co nie do końca jest prawdą). Czy podlegamy pod dwie opcje które opisał Pan w artykule: albo płacimy opłatę legalizacyjną 50tys. i czekamy na pozwolenie (o które wniosek trzeba ponownie złożyć…) i spokojnie kończymy dom albo zasypujemy wykopy, nadzór zadowolony i ponownie składamy wniosek o pozwolenie? W ostateczności rozumiem że mogą nas jeszcze skierować do sądu za samowolę ale nie powinno być takiej sytuacji ze względu na niską szkodliwość? Czy może z miejsca dostajemy karę za samowolę? Uprzejmie proszę o rozwianie wątpliwości.

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 30, 2016 o 09:18

Dzień dobry,
usunięcia naruszenia prawa związanego z samowolą budowlaną można dokonać w dwojaki sposób: 1/. poprzez jej likwidację, lub 2/ poprzez jej legalizację (jeśli oczywiście jest ona możliwa).
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Pawel Listopad 29, 2016 o 16:19

Witam serdecznie
Posiadam budynek mieszkalny jednorodzinny połączony z budynkiem gospodarczym w zabudowie zagrodowej, położony na terenach wiejskich.
Prowadzę agroturystykę , jestem rolnikiem , płacę KRUS
W budynku mieszkalnym posiadam do dyspozycji gości 5 pokoi oraz salę jadalną, w budynku tym również mieszkam , jestem zameldowany i mam w tym budynku osobny prywatny pokój.
W budynku gospodarczym zgodnie z projektem, zaprojektowana jest kuchnia służąca do celów rolniczych ( mycie oraz pakowanie warzyw), oraz pomieszczenia do przebierania się i załatwiania potrzeb socjalnych (szatnia i łazienka)
Mam w związku z tym pytanie :
1) Czy w związku z tym iż prowadząc agroturystykę w budynku mieszkalnym na terenach wiejskich, zmienia się funkcja budynku mieszkalnego na usługowy? Dodam iż w budynku mieszkalnym wynajmuje pokoje oraz daję wyżywienie również gościom które nie wynajmują u nas pokoi aczkolwiek nie prowadzę restauracji . Chodzi o przygotowywanie i wydawanie potraw dla gości którzy organizują u nas imprezy okolicznościowe. Czy jest to samowola budowlana?
2) Czy w budynku gospodarczym mogę również przygotowywać posiłki dla gości w kuchni zaprojektowanej dla celów rolniczych ?
3) Czy zgłoszenie działalności gospodarczej w związku z wyżywieniem gości zmienia budynek mieszkalny oraz gospodarczy na usługowy ?
Będę bardzo wdzięczny za udzielenie odpowiedzi lub podpowiedź gdzie mogę się tego dowiedzieć, ponieważ mam mieć kontrolę z Pinb a wolał bym wiedzieć co mnie czeka po takiej kontroli

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 26, 2017 o 09:45

Dzień dobry,
proszę poczytać wpisy na blogu o zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego – kiedy należy taką zgodę uzyskać, a kiedy nie jest to wymagane oraz o konsekwencjach związanych z samowolą użytkową.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Styczeń 31, 2017 o 15:46

Witam. Kupiłem pawilon gastronomiczny, nie związany z gruntem…Okazało się teraz, że będę musiał go rozebrać. Czy jest jakaś szansa na uratowanie tej sytuacji? Co się stanie, jeżeli już go sprzedałem? Pozdr. M

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 26, 2017 o 09:46

Za samowolę budowlaną odpowiada inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Stanislaw Luty 2, 2017 o 00:58

Witam serdecznie ,
Kilka lat temu wybudowalismy garaz z poddaszem nieuzytkowym. Posiadamy pozwolenie na budowe .W tym momencie na poddaszu powstalo male mieszkanie. Moge uzyskac informacje co mam zrobic zeby ustabilizowac cala sytuacje prawna , dodam ze budynek nie zostal jeszcze oddany do uzytku, zostal dodatkowo ocieplony.
Uprzejmie prosze o informacje na temat ewentualnych konsekwencji, od czego mozna zaczac zeby cala sytuacje przejsc w miare „bezbolesnie ”
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 13, 2017 o 10:42
tomek Luty 13, 2017 o 15:31

Witam Dwa lata temu dostałem spadek z dżiałkę z domem i jakieś 10lat temu została dobudowana łazienka bez zadnych pozwoleń. Czy jako nowemu właśćielowi grożą mi jakieś konsekwencje

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 17, 2017 o 08:34

Za samowolę budowlaną odpowiada: inwestor, właściciel lub zarządca budynku.

Odpowiedz

Janek Luty 15, 2017 o 17:41

Witam pana serdecznie. W 1996 roku otrzymalem pozwolenie na budowe. W trakcie budowy w 1998 odbyla sie kontrola ktora stwierdzila ze budowa prowadzona jest niezgodnie z projektem i nakazala kierownikowi budowy uzgodnic te zmiany z projektantem. Kierownik budowy jednak zmian tych nie wprowadzil i w 2000 roku zostalo zlozone oswiadczenie o zakonczeniu budowy. Od roku 2015 prowadze walke z PINB w sprawie tego budynku bo ciagle cos im nie pasuje mimo iz projekt zamienny jest zgodny wedlug projektanta z warunkami zabudowy. Moje pytanie czy nie powinnem tej sprawy zglosic do prokuratury ?

Odpowiedz

Zenon Luty 16, 2017 o 12:45

Witam, mam pytanie kupiłem dom z lat 80 tych i na dole na planie jest okno a w rzeczywistości jest brama garażowa jest z tego co wynika okno wyjęte i wyburzona ściana w dół bez poszerzenia co za to grozi? Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 27, 2017 o 08:11

Pisałem już o tym na blogu – proszę poczytać.

Odpowiedz

Adam Luty 20, 2017 o 22:31

Witam
Mieszkam w starym budynku. Jest to budynek wielorodzinny. ( 3 rodziny) zrobiłem sobie okna na południowej ścianie, gdyż były tyko na zachodniej a w pokoju było chłodno i ciemno. przy wstawianiu okien były widoczne ślady po zamurowaniu okien w przeszłości. Nasz budynek będzie mia kontrole nadzoru budowlanego. Czy będę musiał zamurować okna? czy grozi mi kara? Czy jak jak kiedyś były w tym miejscu okna to moje wstawienie ich tam z powrotem jest legalne.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 27, 2017 o 08:10

Wszystko zależy od tego, czy okna były w projekcie budowlanym.

Odpowiedz

Edward Luty 22, 2017 o 17:56

Witam, mam pytanie odnośnie powstania samowoli budowlanej z dwóch okresów. Budynek postawiony w 1984 mapa inwentaryzacyjna zrobiona w 1988 ,(brak dziennika budowy i brak dokumentów odbioru) stąd twierdzę że samowola(rodzice niestety nie pamietają) i rozbudowy na podstawie pozwolenia rozbudowy z 2007 garażu,lecz również brak dziennika budowy(nie świadomie poszedłem śladami rodziców). Na jakich zasadach odbyła by się legalizacja czy na ustawie z przed 1995r?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 27, 2017 o 08:13

w tej sytuacji z dwóch ustaw.

Odpowiedz

Joanna Luty 22, 2017 o 23:02

Szanowny Panie Damianie, mój sąsiad dokonał samowoli budowlanej i wybił otwór okienny na moją posesje na granicy działek w 2016r. Oczywiście nie miał żadnych pozwoleń, projektów, zgłoszeń itd Inspektorat Powiatowy orzekł, że ma przywrócić budynek do stanu pierwotnego, natomiast on odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Inspektoratu twierdząc, że nie wiedział, ze zrobił coś złego, że wynikało to z braku wiedzy i chce zalegalizować okno, powołując się na fakt, że w tej chwili mieszka z nim nowa kobieta z dwójką dzieci z czego jedno jest niepełnosprawne i musiał stworzyć mu warunki i tylko ten pokój mógł mu przeznaczyć. Ten Pan ma 5 pokoi i łącznie mieszkają tam 2 osoby dorosłe i dwójka dzieci. Wojewódzki Inspektorat orzekł, że powiat ma sprawdzić, czy jest szansa na legalizacje i ten Pan ma zrobić stosowne ekspertyzy. Prosze mi powiedzieć, czy moja pozycja jest już stracona, ten człowiek ma okno na moje drzwi, na moje okna, właściwie każde pomieszczenie obserwuje, mieszka on na pietrze, a mój dom jest niski więc mój komfort zycia jest po prostu katastrofalny. Powołuje się na fakt, że od 1989 na tym budynku istnieją okna na granicy naszych działek na parterze 2 okna(to jest inny właściciel) i on ma malutkie okienko na piętrze taki lufcik. Prosze mi powiedzieć, czy mam szanse wygrać z nim, ten człowiek mnie oczernia, jeszcze wypisuje kłamstwa, ze ja udzieliłam mu zgody na te okno, co jest nieprawdą, czy moge coś zrobic. Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 27, 2017 o 08:17

Dzień dobry,
co do zasady nie ma możliwości wykonania otworów okiennych w budynku usytuowanym w ostrej granicy działek.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Bożena Luty 26, 2017 o 21:29

Witam
Kupiłam mieszkanie u dewelopera, w marcu upłynie rok od jego odbioru. 2 m-ące temu rozpoczęły się moje problemy z łazienką sąsiada usytuowaną w sąsiedztwie mojego przedpokoju i sypialni (słyszę wszystko: od użytkowania baterii wannowej i umywalkowej po położenie szczoteczki do zębów na umywalce, szum instalacji wodno-kanalizacyjnej).
W tym samy czasie pojawił się drugi problem: hałas łazienki z piętra poniżej (usytuowanej poniżej mojej łazienki). Hałas baterii wannowej słychać w łazience, w sypialni i nawet w kuchni…słyszę wirowanie pralki w całym mieszkaniu. Zgłosiłam temat do dewelopera. Okazuje się, że sąsiad obok wkuł rurę w ścianę i deweloper zrzuca winę na niego. Jeżeli chodzi o łazienkę piętro niżej …. widzę, że deweloper zwleka z odpowiedzią, nie podjął żadnych czynności w zakresie wizji więc odpowiedź będzie twórczym bajkopisaniem. Zgłosiłam temat do PINB i wystąpiłam do Inspekcji Sanitarnej o badanie izolacji akustycznej. Co mogę jeszcze zrobić albo co powinnam dalej zrobić? Czy jeżeli w mojej łazience zrobiłam zmiany niezgodne z projektem, ale wg sąsiada poniżej (skąd dochodzi do mnie hałas) oni mnie nie słyszą, jestem narażona ze strony Nadzoru na jakieś konsekwencje?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 27, 2017 o 08:21

Pytanie, czy te roboty budowlane, które Pani wykonała w swojej łazience wymagały pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Odpowiedz

Michał Marzec 11, 2017 o 03:22

Witam. Mam problem. Mamy maly rodzinny interesik. Dołączylem wiate magazynowa do hali produkcyjnej. Zima mialem nietypowe zlecenie, które wymagało utrzymania dodatniej temp. produktu. Aby je wykonać zabudowalismy otwarta sciane wiaty blacha warstwowa z ktorej wykonana jest pozostala czesc wiaty i hali. Planowalismy przeksztalcic wiate w magazyn, jednak projektant z tym zwlekal. Uprzejmie doniosl na nas sasiad. Za 17 dni kontrola z nadzoru. Planujemy na dniach zlozyc wniosek o pozwolenie. Pewnie nie zdazymy z nim do kontroli.
Jakich mozemy spodziewac sie konsekwencji? 🙁 Rozbierac sciane? prosze o pomoc..

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 13, 2017 o 09:08
Edyta Kwiecień 26, 2017 o 20:51

Dzień dobry! Mamy kontrolę z nadzoru. W planie mamy dom jednorodzinny (projekt zatwierdzony wszystkie prace prawidłowo realizowane, ) ale budynek jest przeznaczony na pokoje gościnne i tak jest zaprojektowany. Czy nadzór może nam zarzucić błędy w sztuce? Mimo że projekt i wszystko jest ok?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 27, 2017 o 08:27

Dzień dobry,
jeżeli obiekt jest wykonany zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę i projektem budowlanym, to nadzór budowlany nie ma podstaw do jego kwestionowania i nie powinno być problemu z oddaniem budynku do użytkowania.
Natomiast czym innym jest użytkowanie budynku niezgodnie z jego przeznaczeniem – nadzór budowlany może wówczas zarzucić Pani samowolę użytkową.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Sierpień 22, 2017 o 07:35

Witam serdecznie ,mój problem polega na tym,iż sąsiad postawił budynek 2m od mojej granicy z oknami na moją stronę rynny wprowadzili do kanalizy smród niemiłosierny.Co mogę w tym kierunku zrobić-gdzie zgłosić.Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 30, 2017 o 09:14

– sprawdzić, czy te działania są legalne.

Odpowiedz

Tomasz Wrzesień 7, 2017 o 16:30

Witam serdecznie . Moje zapytanie dotyczy mieszkania w wieżowcu komunalnym 10 piętrowym a dokładnie ściany nośnej dzielącej pokój z kuchnią. Chciałbym wykuć w tej ścianie otwór drzwiowy i czy do tego potrzebuje pozwolenia na budowę wraz z projektem czy wystarczy zgoda zarządcy budynku.
Chciałbym się rowniez dowiedzieć co może mi grozić w przypadku wykucia tego otworu bez jakiejkolwiek zgody w przypadku np. Donosu sąsiedzkiego ?

Dziękuje z góry i pozdrawiam .

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 30, 2017 o 09:15

Na to pytanie odpowiadałem już na blogu – proszę poczytać.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Wrzesień 27, 2017 o 19:23

Witam! Mam pytanie odnośnie adaptacji poddasza mamy stary dom z projektem z 1975 , zacznę od tego ze dom nie jest wybudowany zgodnie z planem praktycznie wszystko jest inne. Poddasze w planie jest nieuzytkowe jednakże mieszkał wcześniej mój brat i byłam świecie przekonana ze jest użytkowe. Nie mam żadnego pozwolenia gdyz nie zmienialismy kubatury dachu ani nie zmienialismy murow jednakze postawilismy scianki z karton gipsu nie mielismy kontroli ale czy mozemy sprobowac o wydanie do starostwa o takie pozwolenie bez konsekwencji czy nadzor przyjdzie i spraedzi czy nie jest nic zrobione.

Odpowiedz

JAN Październik 12, 2017 o 19:21

Szanowny Panie.
26 lat temu sprzedałem facetowi 1/16 cz.udziału w nieruchomości za którą nie zapłacił gotówki lecz zobowiązał się umową notarialną,że zapłaty dokona w formie
nakładów na wybudowanie na naszym budynku I piętro dla nas adrugie dla siebie.
Przed nadbudową miał podbić fundamenty.W czasie nadbudowy wykonawca robót
i współwłaściciel nie wykonał tych podbić i dopuścił się samowolnie wybudować dla siebie oprócz II piętra jeszcze lokal na poddaszu Tymsamym doprowadził budynek do stanu zagrożenia katastrofą budowlaną.Było powołanych w tej sprawie aż 6 biegłych sądowych którzy potwierdzili wszystkie wady i odstępstwa od Projektu.
Po 26 latach nadzór budowlany wydał decyzję na mnie inwestora wystawili.
Koszt usuniećia wad i ostępstw wg.kosztorysu wynosi ok. 6o tysięcy zł.Mam
pytanie? kto ma pokryć koszta usunięcia wad bo wykonawca odmawia.

Proszę o poradę Jan

Odpowiedz

Piotr Październik 25, 2017 o 09:17

Witam, odziedziczyłem dom w stanie surowym, którego budowa rozpoczęła się przed 1993 rokiem. Okazało się, ze zbudowany jest na wspólnej działce z innym budynkiem i jest o 40cm bliżej tego budynku niż na projekcie. Zgadza się kubatura, odległosci od działek sąsiadów, są wszystkie pozwolenia. Czy to może być zakwalifikowane jako samowola? Czy to, ze budowa rozpoczęła się przed 93 i jest na wspólnej działce coś zmienia? Czy wystarczy podzielenie tej działki na dwie osobne? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 25, 2017 o 10:13

Dzień dobry – zarówno, to że dom został wybudowany niezgodnie z projektem zagospodarowania działki (przesunięcie o 40 cm), jak i to, że przed 1994 rokiem ma znaczenie w kontekście samowoli budowlanej. Poruszam te kwestie na blogu tutaj:http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/?s=data+samowoli+jest+ważna i tutaj:http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/category/odstapienie-od-projektu-budowlanego/ .
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Październik 25, 2017 o 19:08

Przepraszam, ale czytam wskazane przez Pana linki i niewiele rozumiem. Czyli jest to samowola? Budowa się rozpoczęła przed 1993 rokiem, ale nadal się nie skończyła. Które przepisy odnośnie ewentualnej legalizacji jej dotyczą?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 26, 2017 o 09:36

Jeśli budowa nie jest jeszcze zakończona, to mamy do czynienia z odstępstwami od zatwierdzonego projektu budowlanego i wówczas powinno być wdrożone postępowanie naprawcze.

Odpowiedz

Anna Listopad 17, 2017 o 21:28

Witam. Moi rodzice jakieś 30 lat temu samowolnie (bez zadnych projektow i formalnosci) przeksztalcili budynek gospodarczy na mieszkalny. Obecnie chcą przepisać na mnie dom oraz wyżej wymienione przylegające do niego mieszkanie. Co mam w tej sytuacji zrobić, aby odbyło się to zgodnie z prawem? Czy grożą mi sankcje za uregulowanie tej sprawy po tak długim czasie? Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 5, 2017 o 08:56

Te kwestie poruszałem już wielokrotnie na blogu – samowola budowlana w sensie administracyjnym nie podlega przedawnieniu.

Odpowiedz

Sandra Bajer Styczeń 13, 2018 o 17:12

Dzień dobry
Dwa lata temu kupiłam domek w zabudowie szeregowej domek ma ponad 200 lat. J jest wpisany do rejestru zabytków…domek ma wymienione pokrycie dachowe blachodachówka chciałabym sobie zrobić poddasze użytkowe I wstawić sobie dwa okna dachowe oczywiście nie naruszając konstrukcji dachowej…po prostu wstawić okna po między krochwiami…czy muszę robić plany budowy I mieć pozwolenia czy wystarczy tylko zgłoszenie…jakie były by konsekwencje jak bym wystawiła je sama jako samowola czy kwota sięgał by 24 tysięcy złotych dziękuję serdecznie za odpowiedz.

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 16, 2018 o 09:51

Dzień dobry – jeśli dom jest wpisany do rejestru zabytków, to będzie problem ze zgłoszeniem.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Styczeń 17, 2018 o 17:16

Dzień dobry

ja mam pytanie na szanse legalizacji samowoli budowlanej w przypadku gdy plan zagospodrawoania jest w trakcie uchwalania (uchwała o przystąpieniu do sporządzania została podjęta w 2011 roku). Chyba do legalizacji samowoli potrzebne są wz albo musi być zgodna z planem zagospodarowania? Samowola sprzed 1994 roku.

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 26, 2018 o 09:39

Dzień dobry,
– tak, do legalizacji samowoli budowlanej potrzebna jest decyzja o warunkach zabudowy, lub zaświadczenie od wójta (burmistrza, prezydenta) o zgodności samowoli budowlanej z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Armina Luty 1, 2018 o 05:54

Witam,
interesuje mnie bardzo, jak wygląda sprawa postawienia domku z kontenerów albo domku modułowego. Czy trzeba uzyskać zgodę z Urzędu?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Grzegorz Luty 4, 2018 o 00:27

Witam

Chcę kupić dom jednorodzinny który został wybudowany w roku 1949r. W latach 1996 został rozbudowany o dodatkowe piętro i garaż. Jest projekt na rozbudowę i decyzja o zagospodarowywaniu terenu(nie koliduje z ustaleniami…). Niestety przy projekcie jest brak decyzji o pozwoleniu na rozbudowę. Dodatkowo rozbudowa wygląda trochę inaczej niż w projekcje. Żadnego odbioru budynku też nie widzę. Osoba sprzedająca dom twierdzi, że w tych latach takie pozwolenie na rozbudowę nie było potrzebne bo było już udzielone przy budowie w 1949r. Niestety mam wrażenie, że to nie prawda i że takie pozwolenie musi być. Czy w takim przypadku też jest 50 tys za legalizacje? Proszę o pomoc

Grzegorz Zgliczyński

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 12, 2018 o 17:23

Dzień dobry,
tak – jeśli oczywiście legalizacja samowoli budowlanej jest możliwa.
Pozdrawiam

Odpowiedz

sylwia Luty 16, 2018 o 19:27

Witam. Zrobiliśmy z mężem parę ładnych lat temu zabudowę balkonu całkiem legalnie razem z dziennikiem budowy i zgoda na budowę. Jednak pojawił sie problem bo teraz zaginął nam dziennik budowy. I teraz pytanie czy istnieje możliwość odzyskania dziennika np duplikatu? Albo jakiegoś pisma od urzędu dzielnicy że zabudową jest legalna? Proszę o pilna odpowiedz.

Odpowiedz

Radosław Luty 16, 2018 o 21:19

witam. wszystkie pozwolenia zostały wydane w roku 1990, i w 1991 rodzice zaczeli budowe, do 1997 jest prowadzony dziennik budowy, w 98 się wprowadziliśmy są wszystkie pozwolenia, plany zagospodarowanie itp. odbiór od kominiarza, elektryka. mieszkamy już 20 lat, i teraz po smierci mamy, jak patrze w papiery to nigdzie nie ma dokumentu że dom został odebrany. jak to teraz załatwić?? wtedy też trzeba było do powiatu składać papiery? czy to się tylko w gminie zgłaszało? na dzienniku budowy jest jakaś pieczątka z gminy,

Odpowiedz

Magdalena Maj 2, 2018 o 14:02

Witam,
Mam pytanie, zgłosiłam w Starostwie Powiatowym zamiar postawienia na działce budowlanej domku holenderskiego na kołach o wymiarach (3m x 8,5 m) czyli takiego wymagajacego zgloszenia, niestety dostalam odmowe z powodu niezgodności typu obiektu z obowiazujacym planem zagospodarowania przestrzennego. Odwoływanie sie nie ma sensu bo zgody nie dostaniemy. Domek juz stoi na dzialce wiec popelnilam samowole budowlana, jakie konsekwencje mi grożą i co musialoby sie wydarzyć żeby nadzór budowlany zaimteresował się w ogóle moją działką o ile żaden życzliwy sąsiad nie doniesie? Dziękuję.

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 10, 2018 o 09:33

Powinna się Pani odwołać !
O konsekwencjach samowoli budowlanej znajdzie Pani wiele wpisów na blogu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ewelina Wrzesień 6, 2018 o 20:57

Witam
W ubiegłym roku wybudowalismy ganek przydomowy na zgłoszenie. Po czasie musielismy przenieśc do niego piec co, oraz wybudowalismy również na zgłoszenie komin. Mamy też odbiór kominiarza, czyli wszystko powinno być dobrze, niestety sąsiad zgłosił nas do nadzoru budowlanego bo nieraz dym z komina idzie w jego strone i niedługo mamy mieć kontrolę. czy powinnam się czegoś obawiać?

Odpowiedz

Lukasz Wrzesień 28, 2018 o 10:00

Dzień dobry,

chciałem zapytac o nietypową sytuację. Zakupiłem mieszkanie na ostatnim 6tym piętrze z dwoma odsłoniętymi balkonami – bez zadaszenia. Developer zapewniał iż będę później takie zadaszenie wykonać we własnym zakresie, co wpłynęło na decyzję zakupu. Kontaktowałem się w tej sprawie z Zarządem i otrzymałem informację iż: będę musiał poczekać do wiosny aż wspólnota mieszkaniowa się utworzy, potrzebna będzie zgoda ponad 50% mieszkańców i potem załatwianie zezwoleń u architekta etc… Nie chcę żeby w zimie śnieg zalegał mi za oknami balkonowymi.. Z tąd moje pytanie: Czy mogą wyniknąć jakieś poważne konsekwencje (jeżeli tak to jakie) jeżeli zleciłbym zewnętrznej firmie zamontowanie zadaszeń?

Z góry dziękuje za odpowiedź

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 2, 2018 o 14:48

Dzień dobry,
rozumiem, że balkony są uznane za części wspólne. Jeżeli tak jest, to bez zgody wspólnoty nie jest Pan w stanie wykonać ich zadaszenia legalnie, a w konsekwencji również zalegalizować nielegalnego zadaszenia.
Proszę na blogu poczytać o konsekwencjach samowoli budowlanych.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: