Konsekwencje samowoli budowlanej 

172 komentarze

W związku z tym, że nie ma oficjalnej (legalnej) definicji „samowoli budowlanej” przyjmuje się w praktyce, iż samowolą budowlaną jest wykonanie robót budowlanych bez odpowiednich zgód, tj. pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Pisząc prościej – samowolą budowlaną jest działanie polegające na podjęciu robót budowlanych bez uzyskania aprobaty odpowiednich organów administracyjnych (najcześciej Starosty), na wykonanie których to robót  przepisy prawa wymagają zgody. 

Gdy już dojdzie do popełnienia samowoli budowlanej i jej wykrycia, to nadzór budowlany wszczyna postępowanie zmierzające do jej zlikwidowania.

Likwidacja samowoli budowlanej będzie polegała na legalizacji lub jej rozbiórce. 

LEGALIZACJA SAMOWOLI BUDOWLANEJ

Aby jednak nadzór budowlany wszczął  postępowanie legalizacyjne samowoli budowlanej muszą być spełnione ściśle określone warunki. 

Obiekt (lub jego część), którego dotyczy postępowanie musi być: (1) zgodny z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym i (2) zgodny z przepisami regulującymi warunki techniczne budynków i ich usytuowanie. 

A zatem legalizacja samowoli budowlanej jest możliwa, gdy obiekt wzniesiony nielegalnie (np. budynek mieszkalny) jest zgodny z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym, czyli miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w jego braku z decyzją o warunkach zabudowy. Ponadto legalizacja nielegalnych robót jest możliwa, gdy obiekt spełnia warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (np. przeciwpożarowe, odległościowe …).

Jeżeli te warunki zostaną spełnione, czyli zostaną one potwierdzone złożonymi dokumentami w nadzorze budowlanym, to nadzór budowlany wydaje postanowienie o nałożeniu obowiązku zapłaty opłaty legalizacyjnej. Dopiero jej uiszczenie spowoduje, że obiekt zostanie zalegalizowany.  

NAKAZ ROZBIÓRKI SAMOWOLI BUDOWLANEJ

Jeżeli samowoli budowlanej nie da się zalegalizować, lub osoba odpowiedzialna za samowolę budowlaną nie wyraża chęci podjęcia czynności prowadzących do zalegalizowania samowoli budowlanej, czyli uzyskania i złożenia odpowiednich dokumentów i uiszczenia opłaty legalizacyjnej, to wówczas nadzór budowlany wydaje decyzję o nakazie rozbiórki. 

Decyzja powinna precyzyjnie określić, co powinno być rozebrane. Jeżeli cały obiekt został wykonany nielegalnie, to nakaz rozbiórki będzie obejmował cały obiekt. Natomiast jeżeli jedynie część obiektu została dotknięta nielegalnymi robotami, to jedynie tą część trzeba będzie rozebrać. 

EGZEKUCJA SAMOWOLI BUDOWLANEJ

W sytuacji, gdy pomimo wydania decyzji o nakazie rozbiórki obiekt wykonany nielegalnie nie jest rozbierany przez podmiot do tego zobowiązany, nadzór budowlany wszczyna postępowanie zmierzające do jego przymusowego zlikwidowania.

W pierwszej kolejności wydaje postanowienie o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia i kieruje je do osób zobowiązanych do wykonania nakazu rozbiórki. Wyegzekwowanie grzywny nie legalizuje samowoli budowlanej. Jeżeli pomimo nałożenia grzywny w celu przymuszenia nakaz rozbiórki nie został wykonany, to wówczas nadzór budowlany może go wykonać zastępczo. Polega to na tym, że organ nadzoru budowlanego na koszt zobowiązanego do wykonania nakazu rozbiórki i z pomocą specjalistycznej firmy likwiduje samowolę budowlaną. 

Więcej na temat samowoli budowlanej znajdziesz tutaj i tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest

172 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslaw
Jaroslaw
7 lat temu

Witam serdecznie,
moje pytanie dotyczy ganku z oknem, który został dobudowany do domu jako samowola budowlana juz ponad dobrych 30 lat temu. Odległość od granicy działki wynosi 2 metry, zatem jest ona niewystarczajaca aby starac sie o legalizacje wedlug znanych mi przepisow.
Czy zostaje juz tylko rozbiorka lub przebudowa? Planuje zaadoptowac strych na lokal mieszkalny wraz z dobudowaniem schodow zewnetrznych zgodnie z przepisami i obawiam sie, że wspomniana sprawa zainteresują się urzednicy.

Małgorzata
Małgorzata
7 lat temu

Witam Panie Mecenasie.
Mamy z mężem problem. Jesteśmy w trakcie remontu domku jednorodzinnego w zabytkowym miasteczku.Mamy zgody i pozwolenia od konserwatora zabytków.Jest to stary poniemiecki domek, kiedyś obudowany stajniami i kurnikami.Te budynki gospodarcze rozpadły się zaraz po tym jak kupiliśmy dom.Stajnia nadpalona była od pożaru przylegającego do niej domu sąsiada,przewalająca się ściana zniszczyła kurnik,który przylegał do budynku mieszkalnego,posprzątaliśmy wszystko z wyjątkiem ściany zewnętrznej owego kurnika,łączy się ona z domem i służy jako ,,płot,, od drogi polnej dojazdowej innego sąsiada. Jest to droga prywatna.po budynkach zostały fundamenty , a My z mężem nie korygowaliśmy zabudowań w gminie i za wszystkie płacimy podatek.Zgłosiliśmy budowę tarasu z zadaszeniem na terenie kurnika,który teoretycznie stoi,a fundamenty faktycznie są. Okazało się ,że gmina nakazała budowę tarasu umiejscowić w odległości 4 metrów od wspomnianej prywatnej drogi,a dom stoi na granicy tej drogi. Gmina zmieniła plan zagospodarowania bez naszej wiedzy wykreśliła opłacane przez Nas budynki,by (jak to tłumaczą)umożliwić przyszłym kupcom działek dojazd do posesji. Trochę chaotycznie to opisałam,ale głównie chodzi mi o to czy gmina mogła bez Naszej wiedzy wykreślić wymienione zabudowania i czy możemy z mężem ten taras jednak wybudować na starych fundamentach,w Gminie twierdzą,że musieliśmy taki wniosek o wykreślenie budynków wystosować.Nic takiego nie miało miejsca!!!! Konserwator zabytków wydał na budowę tarasu zgodę. Co robić Panie Mecenasie?
Proszę o podpowiedź,z góry dziękuję.
Pozdrawiam.
Małgorzata.

Gosia
Gosia
7 lat temu

Witam,
mam troche nietypowy problem – w 1999 r brat dostał pozwolenie z Gminy na rozbudowę istniejącego domu na działce /współwłasność/. Na tym terenie jest MZPP w którym są zapisy zakazu lokalizacji dwóch budynków na działce oraz zakaz zabudowy blizniaczej/stąd pozwolenie na rozbudowę o drugi lokal mieszkalny w budynku jednorodzinnym/
Problem jest w tym iż w Gminie wystawiono pozwolenie na rozbudowę natomiast zatwierdzono projekt …budowy dwóch osobnych budynków /każdy ma osobne fundamenty, nie ma jednej-wspólnej ściany-.Jest dylatacja między obiema częściami na rzutach fundamentów, 2 cm.
Rozbudowa nie jest skończona, dwa lata temu brat wstawił miedzy obie części ścianę p/poż tworząc -bliżniaczą zabudowę.
Obecnie nie dokończona budowa nie zgadza się z MPZP /nie zgadzała się i w 1999 r/, działka jest w trakcie podziału ,wydane warunki zabudowy były dla „działki w całości”
Czy PINB może stwierdzić niegodność ?

Martyna
Martyna
7 lat temu

Witam,

Przymierzam się do prowadzenia Cocktail Baru w lokalu, który według planu zagospodarowania miasta jest lokalem mieszkalnym. Zmiana sposoby użytkowania lokalu na usługowy jest czasochłonne i nie wchodzi w gre. Chciałabym się dowiedzieć jakie mogę być potencjalne konsekwencje prowadzenie baru (lokalu usługowego) w lokalu o przeznaczeniu mieszkalnym. Jakiej wysokości są kary finansowe? Czy będę zmuszona do zamknięcia takiego lokalu?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam

Robert
Robert
7 lat temu

Witam, chciałbym sie dowiedziec co mi grozi za wykopanie stawu ok 15x15m bez pozwolen na działce rolniczej którą mam obok domu? Jak wysoka kara? pozdrawiam

Natalia
Natalia
7 lat temu

Dzień dobry,
parę miesięcy temu sprzedałam mieszkanie, w którym nielegalnie zmieniliśmy ogrzewanie, z pieca kaflowego na c.o. gazowe, posiadalismy projekty, opinię kominiarza, ale wszystkie dokumenty zaginęły, a nie doszło do legalizacji pieca. Zapomnieliśmy o tym. Teraz wychodzi na to, że sprzedaliśmy mieszkanie z wadą utajoną. Jak się do tego zabrać, by tę samowolkę budowlaną zalegalizować? Jakie grożą nam ewentualne konsekwencje? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

marta
7 lat temu

Witam.Mam pytanie ,…mieszkam w domku gdzie mieszka 6 rodzin.Dobudowaliśmy sobie jedno dodatkowe pomieszczenie tzn pokoik 15m2.Zdaje sobie sprawę ,że to samowola budowlana ,gdyż zrobiliśmy to bez zezwolenia.Wiem ,że będziemy musieli rozebrać dobudowany pokój lub dokonać opłatę legalizacyjną 50 tys.Czy w przypadku wspomnianej opłaty mimo wszystko nadal będę musiała mieć zgodę sąsiadów na legalizację ?zaznaczają,’ iż tylko jedna osoba ze wspólnoty się sprzeciwia.Dziękuję

Marcin
Marcin
7 lat temu

Witam
W 2013 wprowadzilismy sie do blizniaka na 1 pietro ze strychem do adaptcji,
tak myslelismy i to bylo naszym zamiarem-adaptacja strychu.
Niestety okazuje sie ze zrobilismy to nielegalnie-juz sasiad z dolu szantazuje nas doniesieniem do pinb.Co zrobic zeby zalegalizowac to miejsce-dodam ze mamy w akcie notarialnym wlasnosc tego strychu-jedynie dach jest nasza wspolna wlasnoscia-z sasiadami.Jakie groza nam ewentualne kary?
Pozdrawiam

Adam
Adam
7 lat temu

Witam. Panie Damianie mamy następujący problem. Żona została posiadaczem działki wraz z domem, do którego boku dobudowano garaż. Garaż postawiony jest w granicy działki a 85 cm wchodzi w działkę sąsiada. Ojciec żony dogadał się „na gębę” z sąsiadem i on udostępnił kawałek swojej działki pod garaż a wzamian w dalszej części placu on wysunął się w nasza działkę. Dodatkowo postawiony został budynek gospodarczy bez planow ale to już w granicy. Pytanie moje brzmi: jakie mogą być tego konsekwencje, w jaki sposób można to zalegalizować i co ewentualnie może nam grozić

Adam 8411
Adam 8411
7 lat temu

Witam. Panie Damianie mamy następujący problem. Żona została posiadaczem działki wraz z domem, do którego boku dobudowano garaż. Garaż postawiony jest w granicy działki a 85 cm wchodzi w działkę sąsiada. Ojciec żony dogadał się „na gębę” z sąsiadem i on udostępnił kawałek swojej działki pod garaż a wzamian w dalszej części placu on wysunął się w nasza działkę. Dodatkowo postawiony został budynek gospodarczy bez planow ale to już w granicy. Pytanie moje brzmi: jakie mogą być tego konsekwencje, w jaki sposób można to zalegalizować i co ewentualnie może nam grozić

Patrycja
Patrycja
7 lat temu

Dzień dobry.
Tydzień przed wydaniem pozwolenia na budowę rozpoczęły się na naszej działce roboty ziemne pod fundamenty – a więc samowola budowlana. Wszystko byłoby ok gdyby nie sąsiad który (nie wiedząc nawet że nie ma pozwolenia) doniósł w Starostwie że zalewa jego działkę przez nasze wykopy (co nie do końca jest prawdą). Czy podlegamy pod dwie opcje które opisał Pan w artykule: albo płacimy opłatę legalizacyjną 50tys. i czekamy na pozwolenie (o które wniosek trzeba ponownie złożyć…) i spokojnie kończymy dom albo zasypujemy wykopy, nadzór zadowolony i ponownie składamy wniosek o pozwolenie? W ostateczności rozumiem że mogą nas jeszcze skierować do sądu za samowolę ale nie powinno być takiej sytuacji ze względu na niską szkodliwość? Czy może z miejsca dostajemy karę za samowolę? Uprzejmie proszę o rozwianie wątpliwości.

Pawel
Pawel
7 lat temu

Witam serdecznie
Posiadam budynek mieszkalny jednorodzinny połączony z budynkiem gospodarczym w zabudowie zagrodowej, położony na terenach wiejskich.
Prowadzę agroturystykę , jestem rolnikiem , płacę KRUS
W budynku mieszkalnym posiadam do dyspozycji gości 5 pokoi oraz salę jadalną, w budynku tym również mieszkam , jestem zameldowany i mam w tym budynku osobny prywatny pokój.
W budynku gospodarczym zgodnie z projektem, zaprojektowana jest kuchnia służąca do celów rolniczych ( mycie oraz pakowanie warzyw), oraz pomieszczenia do przebierania się i załatwiania potrzeb socjalnych (szatnia i łazienka)
Mam w związku z tym pytanie :
1) Czy w związku z tym iż prowadząc agroturystykę w budynku mieszkalnym na terenach wiejskich, zmienia się funkcja budynku mieszkalnego na usługowy? Dodam iż w budynku mieszkalnym wynajmuje pokoje oraz daję wyżywienie również gościom które nie wynajmują u nas pokoi aczkolwiek nie prowadzę restauracji . Chodzi o przygotowywanie i wydawanie potraw dla gości którzy organizują u nas imprezy okolicznościowe. Czy jest to samowola budowlana?
2) Czy w budynku gospodarczym mogę również przygotowywać posiłki dla gości w kuchni zaprojektowanej dla celów rolniczych ?
3) Czy zgłoszenie działalności gospodarczej w związku z wyżywieniem gości zmienia budynek mieszkalny oraz gospodarczy na usługowy ?
Będę bardzo wdzięczny za udzielenie odpowiedzi lub podpowiedź gdzie mogę się tego dowiedzieć, ponieważ mam mieć kontrolę z Pinb a wolał bym wiedzieć co mnie czeka po takiej kontroli

Michał
Michał
7 lat temu

Witam. Kupiłem pawilon gastronomiczny, nie związany z gruntem…Okazało się teraz, że będę musiał go rozebrać. Czy jest jakaś szansa na uratowanie tej sytuacji? Co się stanie, jeżeli już go sprzedałem? Pozdr. M

Stanislaw
Stanislaw
7 lat temu

Witam serdecznie ,
Kilka lat temu wybudowalismy garaz z poddaszem nieuzytkowym. Posiadamy pozwolenie na budowe .W tym momencie na poddaszu powstalo male mieszkanie. Moge uzyskac informacje co mam zrobic zeby ustabilizowac cala sytuacje prawna , dodam ze budynek nie zostal jeszcze oddany do uzytku, zostal dodatkowo ocieplony.
Uprzejmie prosze o informacje na temat ewentualnych konsekwencji, od czego mozna zaczac zeby cala sytuacje przejsc w miare „bezbolesnie ”
Pozdrawiam

tomek
7 lat temu

Witam Dwa lata temu dostałem spadek z dżiałkę z domem i jakieś 10lat temu została dobudowana łazienka bez zadnych pozwoleń. Czy jako nowemu właśćielowi grożą mi jakieś konsekwencje

Janek
Janek
7 lat temu

Witam pana serdecznie. W 1996 roku otrzymalem pozwolenie na budowe. W trakcie budowy w 1998 odbyla sie kontrola ktora stwierdzila ze budowa prowadzona jest niezgodnie z projektem i nakazala kierownikowi budowy uzgodnic te zmiany z projektantem. Kierownik budowy jednak zmian tych nie wprowadzil i w 2000 roku zostalo zlozone oswiadczenie o zakonczeniu budowy. Od roku 2015 prowadze walke z PINB w sprawie tego budynku bo ciagle cos im nie pasuje mimo iz projekt zamienny jest zgodny wedlug projektanta z warunkami zabudowy. Moje pytanie czy nie powinnem tej sprawy zglosic do prokuratury ?

Zenon
Zenon
7 lat temu

Witam, mam pytanie kupiłem dom z lat 80 tych i na dole na planie jest okno a w rzeczywistości jest brama garażowa jest z tego co wynika okno wyjęte i wyburzona ściana w dół bez poszerzenia co za to grozi? Pozdrawiam

Adam
Adam
7 lat temu

Witam
Mieszkam w starym budynku. Jest to budynek wielorodzinny. ( 3 rodziny) zrobiłem sobie okna na południowej ścianie, gdyż były tyko na zachodniej a w pokoju było chłodno i ciemno. przy wstawianiu okien były widoczne ślady po zamurowaniu okien w przeszłości. Nasz budynek będzie mia kontrole nadzoru budowlanego. Czy będę musiał zamurować okna? czy grozi mi kara? Czy jak jak kiedyś były w tym miejscu okna to moje wstawienie ich tam z powrotem jest legalne.

Edward
Edward
7 lat temu

Witam, mam pytanie odnośnie powstania samowoli budowlanej z dwóch okresów. Budynek postawiony w 1984 mapa inwentaryzacyjna zrobiona w 1988 ,(brak dziennika budowy i brak dokumentów odbioru) stąd twierdzę że samowola(rodzice niestety nie pamietają) i rozbudowy na podstawie pozwolenia rozbudowy z 2007 garażu,lecz również brak dziennika budowy(nie świadomie poszedłem śladami rodziców). Na jakich zasadach odbyła by się legalizacja czy na ustawie z przed 1995r?

Joanna
Joanna
7 lat temu

Szanowny Panie Damianie, mój sąsiad dokonał samowoli budowlanej i wybił otwór okienny na moją posesje na granicy działek w 2016r. Oczywiście nie miał żadnych pozwoleń, projektów, zgłoszeń itd Inspektorat Powiatowy orzekł, że ma przywrócić budynek do stanu pierwotnego, natomiast on odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Inspektoratu twierdząc, że nie wiedział, ze zrobił coś złego, że wynikało to z braku wiedzy i chce zalegalizować okno, powołując się na fakt, że w tej chwili mieszka z nim nowa kobieta z dwójką dzieci z czego jedno jest niepełnosprawne i musiał stworzyć mu warunki i tylko ten pokój mógł mu przeznaczyć. Ten Pan ma 5 pokoi i łącznie mieszkają tam 2 osoby dorosłe i dwójka dzieci. Wojewódzki Inspektorat orzekł, że powiat ma sprawdzić, czy jest szansa na legalizacje i ten Pan ma zrobić stosowne ekspertyzy. Prosze mi powiedzieć, czy moja pozycja jest już stracona, ten człowiek ma okno na moje drzwi, na moje okna, właściwie każde pomieszczenie obserwuje, mieszka on na pietrze, a mój dom jest niski więc mój komfort zycia jest po prostu katastrofalny. Powołuje się na fakt, że od 1989 na tym budynku istnieją okna na granicy naszych działek na parterze 2 okna(to jest inny właściciel) i on ma malutkie okienko na piętrze taki lufcik. Prosze mi powiedzieć, czy mam szanse wygrać z nim, ten człowiek mnie oczernia, jeszcze wypisuje kłamstwa, ze ja udzieliłam mu zgody na te okno, co jest nieprawdą, czy moge coś zrobic. Pozdrawiam

Bożena
Bożena
7 lat temu

Witam
Kupiłam mieszkanie u dewelopera, w marcu upłynie rok od jego odbioru. 2 m-ące temu rozpoczęły się moje problemy z łazienką sąsiada usytuowaną w sąsiedztwie mojego przedpokoju i sypialni (słyszę wszystko: od użytkowania baterii wannowej i umywalkowej po położenie szczoteczki do zębów na umywalce, szum instalacji wodno-kanalizacyjnej).
W tym samy czasie pojawił się drugi problem: hałas łazienki z piętra poniżej (usytuowanej poniżej mojej łazienki). Hałas baterii wannowej słychać w łazience, w sypialni i nawet w kuchni…słyszę wirowanie pralki w całym mieszkaniu. Zgłosiłam temat do dewelopera. Okazuje się, że sąsiad obok wkuł rurę w ścianę i deweloper zrzuca winę na niego. Jeżeli chodzi o łazienkę piętro niżej …. widzę, że deweloper zwleka z odpowiedzią, nie podjął żadnych czynności w zakresie wizji więc odpowiedź będzie twórczym bajkopisaniem. Zgłosiłam temat do PINB i wystąpiłam do Inspekcji Sanitarnej o badanie izolacji akustycznej. Co mogę jeszcze zrobić albo co powinnam dalej zrobić? Czy jeżeli w mojej łazience zrobiłam zmiany niezgodne z projektem, ale wg sąsiada poniżej (skąd dochodzi do mnie hałas) oni mnie nie słyszą, jestem narażona ze strony Nadzoru na jakieś konsekwencje?

Michał
Michał
7 lat temu

Witam. Mam problem. Mamy maly rodzinny interesik. Dołączylem wiate magazynowa do hali produkcyjnej. Zima mialem nietypowe zlecenie, które wymagało utrzymania dodatniej temp. produktu. Aby je wykonać zabudowalismy otwarta sciane wiaty blacha warstwowa z ktorej wykonana jest pozostala czesc wiaty i hali. Planowalismy przeksztalcic wiate w magazyn, jednak projektant z tym zwlekal. Uprzejmie doniosl na nas sasiad. Za 17 dni kontrola z nadzoru. Planujemy na dniach zlozyc wniosek o pozwolenie. Pewnie nie zdazymy z nim do kontroli.
Jakich mozemy spodziewac sie konsekwencji? 🙁 Rozbierac sciane? prosze o pomoc..

Edyta
Edyta
6 lat temu

Dzień dobry! Mamy kontrolę z nadzoru. W planie mamy dom jednorodzinny (projekt zatwierdzony wszystkie prace prawidłowo realizowane, ) ale budynek jest przeznaczony na pokoje gościnne i tak jest zaprojektowany. Czy nadzór może nam zarzucić błędy w sztuce? Mimo że projekt i wszystko jest ok?

Adam
Adam
6 lat temu

Witam serdecznie ,mój problem polega na tym,iż sąsiad postawił budynek 2m od mojej granicy z oknami na moją stronę rynny wprowadzili do kanalizy smród niemiłosierny.Co mogę w tym kierunku zrobić-gdzie zgłosić.Pozdrawiam

Tomasz
Tomasz
6 lat temu

Witam serdecznie . Moje zapytanie dotyczy mieszkania w wieżowcu komunalnym 10 piętrowym a dokładnie ściany nośnej dzielącej pokój z kuchnią. Chciałbym wykuć w tej ścianie otwór drzwiowy i czy do tego potrzebuje pozwolenia na budowę wraz z projektem czy wystarczy zgoda zarządcy budynku.
Chciałbym się rowniez dowiedzieć co może mi grozić w przypadku wykucia tego otworu bez jakiejkolwiek zgody w przypadku np. Donosu sąsiedzkiego ?

Dziękuje z góry i pozdrawiam .

Agnieszka
Agnieszka
6 lat temu

Witam! Mam pytanie odnośnie adaptacji poddasza mamy stary dom z projektem z 1975 , zacznę od tego ze dom nie jest wybudowany zgodnie z planem praktycznie wszystko jest inne. Poddasze w planie jest nieuzytkowe jednakże mieszkał wcześniej mój brat i byłam świecie przekonana ze jest użytkowe. Nie mam żadnego pozwolenia gdyz nie zmienialismy kubatury dachu ani nie zmienialismy murow jednakze postawilismy scianki z karton gipsu nie mielismy kontroli ale czy mozemy sprobowac o wydanie do starostwa o takie pozwolenie bez konsekwencji czy nadzor przyjdzie i spraedzi czy nie jest nic zrobione.

JAN
JAN
6 lat temu

Szanowny Panie.
26 lat temu sprzedałem facetowi 1/16 cz.udziału w nieruchomości za którą nie zapłacił gotówki lecz zobowiązał się umową notarialną,że zapłaty dokona w formie
nakładów na wybudowanie na naszym budynku I piętro dla nas adrugie dla siebie.
Przed nadbudową miał podbić fundamenty.W czasie nadbudowy wykonawca robót
i współwłaściciel nie wykonał tych podbić i dopuścił się samowolnie wybudować dla siebie oprócz II piętra jeszcze lokal na poddaszu Tymsamym doprowadził budynek do stanu zagrożenia katastrofą budowlaną.Było powołanych w tej sprawie aż 6 biegłych sądowych którzy potwierdzili wszystkie wady i odstępstwa od Projektu.
Po 26 latach nadzór budowlany wydał decyzję na mnie inwestora wystawili.
Koszt usuniećia wad i ostępstw wg.kosztorysu wynosi ok. 6o tysięcy zł.Mam
pytanie? kto ma pokryć koszta usunięcia wad bo wykonawca odmawia.

Proszę o poradę Jan

Piotr
Piotr
6 lat temu

Witam, odziedziczyłem dom w stanie surowym, którego budowa rozpoczęła się przed 1993 rokiem. Okazało się, ze zbudowany jest na wspólnej działce z innym budynkiem i jest o 40cm bliżej tego budynku niż na projekcie. Zgadza się kubatura, odległosci od działek sąsiadów, są wszystkie pozwolenia. Czy to może być zakwalifikowane jako samowola? Czy to, ze budowa rozpoczęła się przed 93 i jest na wspólnej działce coś zmienia? Czy wystarczy podzielenie tej działki na dwie osobne? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Piotr
Piotr
6 lat temu

Przepraszam, ale czytam wskazane przez Pana linki i niewiele rozumiem. Czyli jest to samowola? Budowa się rozpoczęła przed 1993 rokiem, ale nadal się nie skończyła. Które przepisy odnośnie ewentualnej legalizacji jej dotyczą?

Anna
Anna
6 lat temu

Witam. Moi rodzice jakieś 30 lat temu samowolnie (bez zadnych projektow i formalnosci) przeksztalcili budynek gospodarczy na mieszkalny. Obecnie chcą przepisać na mnie dom oraz wyżej wymienione przylegające do niego mieszkanie. Co mam w tej sytuacji zrobić, aby odbyło się to zgodnie z prawem? Czy grożą mi sankcje za uregulowanie tej sprawy po tak długim czasie? Pozdrawiam

Sandra Bajer
Sandra Bajer
6 lat temu

Dzień dobry
Dwa lata temu kupiłam domek w zabudowie szeregowej domek ma ponad 200 lat. J jest wpisany do rejestru zabytków…domek ma wymienione pokrycie dachowe blachodachówka chciałabym sobie zrobić poddasze użytkowe I wstawić sobie dwa okna dachowe oczywiście nie naruszając konstrukcji dachowej…po prostu wstawić okna po między krochwiami…czy muszę robić plany budowy I mieć pozwolenia czy wystarczy tylko zgłoszenie…jakie były by konsekwencje jak bym wystawiła je sama jako samowola czy kwota sięgał by 24 tysięcy złotych dziękuję serdecznie za odpowiedz.

Marcin
Marcin
6 lat temu

Dzień dobry

ja mam pytanie na szanse legalizacji samowoli budowlanej w przypadku gdy plan zagospodrawoania jest w trakcie uchwalania (uchwała o przystąpieniu do sporządzania została podjęta w 2011 roku). Chyba do legalizacji samowoli potrzebne są wz albo musi być zgodna z planem zagospodarowania? Samowola sprzed 1994 roku.

Armina
Armina
6 lat temu

Witam,
interesuje mnie bardzo, jak wygląda sprawa postawienia domku z kontenerów albo domku modułowego. Czy trzeba uzyskać zgodę z Urzędu?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Grzegorz
Grzegorz
6 lat temu

Witam

Chcę kupić dom jednorodzinny który został wybudowany w roku 1949r. W latach 1996 został rozbudowany o dodatkowe piętro i garaż. Jest projekt na rozbudowę i decyzja o zagospodarowywaniu terenu(nie koliduje z ustaleniami…). Niestety przy projekcie jest brak decyzji o pozwoleniu na rozbudowę. Dodatkowo rozbudowa wygląda trochę inaczej niż w projekcje. Żadnego odbioru budynku też nie widzę. Osoba sprzedająca dom twierdzi, że w tych latach takie pozwolenie na rozbudowę nie było potrzebne bo było już udzielone przy budowie w 1949r. Niestety mam wrażenie, że to nie prawda i że takie pozwolenie musi być. Czy w takim przypadku też jest 50 tys za legalizacje? Proszę o pomoc

Grzegorz Zgliczyński

sylwia
sylwia
6 lat temu

Witam. Zrobiliśmy z mężem parę ładnych lat temu zabudowę balkonu całkiem legalnie razem z dziennikiem budowy i zgoda na budowę. Jednak pojawił sie problem bo teraz zaginął nam dziennik budowy. I teraz pytanie czy istnieje możliwość odzyskania dziennika np duplikatu? Albo jakiegoś pisma od urzędu dzielnicy że zabudową jest legalna? Proszę o pilna odpowiedz.

Radosław
Radosław
6 lat temu

witam. wszystkie pozwolenia zostały wydane w roku 1990, i w 1991 rodzice zaczeli budowe, do 1997 jest prowadzony dziennik budowy, w 98 się wprowadziliśmy są wszystkie pozwolenia, plany zagospodarowanie itp. odbiór od kominiarza, elektryka. mieszkamy już 20 lat, i teraz po smierci mamy, jak patrze w papiery to nigdzie nie ma dokumentu że dom został odebrany. jak to teraz załatwić?? wtedy też trzeba było do powiatu składać papiery? czy to się tylko w gminie zgłaszało? na dzienniku budowy jest jakaś pieczątka z gminy,

Magdalena
Magdalena
5 lat temu

Witam,
Mam pytanie, zgłosiłam w Starostwie Powiatowym zamiar postawienia na działce budowlanej domku holenderskiego na kołach o wymiarach (3m x 8,5 m) czyli takiego wymagajacego zgloszenia, niestety dostalam odmowe z powodu niezgodności typu obiektu z obowiazujacym planem zagospodarowania przestrzennego. Odwoływanie sie nie ma sensu bo zgody nie dostaniemy. Domek juz stoi na dzialce wiec popelnilam samowole budowlana, jakie konsekwencje mi grożą i co musialoby sie wydarzyć żeby nadzór budowlany zaimteresował się w ogóle moją działką o ile żaden życzliwy sąsiad nie doniesie? Dziękuję.

Ewelina
Ewelina
5 lat temu

Witam
W ubiegłym roku wybudowalismy ganek przydomowy na zgłoszenie. Po czasie musielismy przenieśc do niego piec co, oraz wybudowalismy również na zgłoszenie komin. Mamy też odbiór kominiarza, czyli wszystko powinno być dobrze, niestety sąsiad zgłosił nas do nadzoru budowlanego bo nieraz dym z komina idzie w jego strone i niedługo mamy mieć kontrolę. czy powinnam się czegoś obawiać?

Lukasz
Lukasz
5 lat temu

Dzień dobry,

chciałem zapytac o nietypową sytuację. Zakupiłem mieszkanie na ostatnim 6tym piętrze z dwoma odsłoniętymi balkonami – bez zadaszenia. Developer zapewniał iż będę później takie zadaszenie wykonać we własnym zakresie, co wpłynęło na decyzję zakupu. Kontaktowałem się w tej sprawie z Zarządem i otrzymałem informację iż: będę musiał poczekać do wiosny aż wspólnota mieszkaniowa się utworzy, potrzebna będzie zgoda ponad 50% mieszkańców i potem załatwianie zezwoleń u architekta etc… Nie chcę żeby w zimie śnieg zalegał mi za oknami balkonowymi.. Z tąd moje pytanie: Czy mogą wyniknąć jakieś poważne konsekwencje (jeżeli tak to jakie) jeżeli zleciłbym zewnętrznej firmie zamontowanie zadaszeń?

Z góry dziękuje za odpowiedź

Iwona
Iwona
4 lat temu

Dobry wieczór,
Mam zapytanie odnośnie lokalu niemieszkalnego, który zakupiłam w 2016 r od PZU. Budynek mieszkalno -usługowy z lat PRL, taki typowy mały blok.Budynek zgodny z miejscowym planem zagospodarowania, figuruje jako mieszk- usług. Na tamten czasy nie pomyślałam mądrze, było to typowe małe mieszkanko 20m2 z piwnicą 10m2. Mieszkam w nim okresowo, teraz postanowiłam sprzedać i jest problem, gdyż jest to lokal niemieszkalny a chetnych na zakup mam na lokal mieszkalny. Czy jest możliwość przekształcenia go na lokal mieszkalny? coś słyszałam,że od stycznie 2018r lokal mieszkalny nie może być mniejszy niż 25m2, a jak to jest do lokali juz wybudowanych dużo wcześniej? czy jest możliwość legalizacji i zakwestionowania go jako mieszkalny? to jest typowe mieszkanie na I piętrze w bloku ? działalnośc to byłaby jaka pomyłka

Anna
Anna
1 rok temu

Witam, sąsiad ma3 okna dachowe nielegalne, tak wykazała kontrola nadzoru. Czy nie musi ich zlikwidować? Zalożył żaluzje i tyle na temat.