Slider

Nadzór budowlany a wykonanie robót budowlanych niezgodnie z projektem budowlanym

Nadzór budowlany sprawdza m.in. czy wykonane roboty budowlane zostały zrealizowane zgodnie z prawem, tj. zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę, zatwierdzającą projekt budowlany.

Jeżeli nadzór budowlany ustali, że obiekt budowlany został wykonany niezgodnie z projektem, a stwierdzone odstępstwa są istotne, to organ ten nakłada na inwestora, właściciela albo zarządcę obiektu budowlanego obowiązek wykonania takich czynności lub robót budowlanych, których wykonanie doprowadzi obiekt budowlany do zgodności z prawem.

Podstawowym dokumentem jaki musi być w tej sytuacji sporządzony jest projekt budowlany zamienny.

Przykład istotnego odstąpienia ?

Częstochowa istotne odstąpienie od projektu

To wybudowanie budynku szerszego, wyższego, budowa piwnicy, której nie przewidywał projekt budowlany, niezgodne z projektem zagospodarowanie działki, czy też odstępstwo od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Pamiętać należy, że wystarczy dokonać jednego istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu, by nadzór budowlany wszczął tzw. procedurę naprawczą prowadzącą do legalizacji robót sprzecznych z projektem budowlanym.

Nie zawsze jednak każde odstępstwo może być kwalifikowane jako istotne i determinować wszczęcie postępowania legalizacyjnego.

O tym, czy odstępstwo jest istotne lub nieistotne będzie decydował całokształt okoliczności konkretnej sprawy (takie sformułowania spotyka się w orzeczeniach sądów).

W szczególności o tych kwestiach decydować będzie charakter inwestycji i wskazówki interpretacyjne zawarte w zasadach na jakich oparte jest Prawo budowlane tj. zasadzie wolności budowlanej i zasadzie dotyczącej prawidłowego projektowania, budowy i utrzymania budynków.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz Luty 2, 2018 o 01:07

Witam serdecznie!!!
Mam ogromny problem, otóż w 2013 roku zakupiłem dom w stanie surowym zamkniętym, który praktycznie był zapuszczonym pustostanem wśród półtora metrowej trzciny, błota i trawy… Obecnie po prawie pięciu latach ciężkiej pracy, stresów, wielu wyrzeczeń domek jest gotowy do odbioru… I co się okazało w czasie inwentaryzacji geodezyjnej??? Że od strony garażu bez okien nie ma wymaganej odległości do granicy działki czyli 3 metrów jest natomiast na początku fundamentu 270 cm i 240 cm na końcu a więc dodatkowo dom jest przesunięty z ukosa w stosunku do linii zabudowy… Jestem załamany i wściekły na siebie że nie sprawdziłem tego przed zakupem… Działki dokupić nie mogę ponieważ obok jest 12 metrowy pas ziemi pod drogę wewnętrzną… Pozostaje przesunąć ścianę garażu do wewnątrz co spowoduje że domek będzie wyglądał pokracznie… Czy jest jakieś inne wyjście z sytuacji???
Pozdrawiam!!!

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 12, 2018 o 17:08
Marcin Luty 22, 2018 o 15:23

Dzień dobry,

Panie mecenasie,

Kilkanaście lat temu dokonaliśmy nadbudowy w budynku mieszkalnym we Wrocławiu. Uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, projekt został zaakceptowany i nadbudowa dokonana. Zgłosiliśmy zakończenie inwestycji i uzyskaliśmy po upływie terminu przewidzianego w ustawie pozwolenie na użytkowanie. Nikt z urzędu nie skontrolował wykonanej nadbudowy w terminie 21 dni od dnia zawiadomienia. Obecnie po 16 latach na skutek, zgłoszenia (donosu) sąsiada z domu obok na temat rzekomej niezgodności z projektem mamy mieć kontrolę z PINB. Czy urząd może teraz karać ewentualne niezgodności z projektem skoro wydał pozwolenie na użytkowanie?

Pozdrawiam,

Marcin Laubert

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 23, 2018 o 08:54

Dzień dobry,
o tym już pisałem na blogu, tj. o skutkach nie zgłoszenia sprzeciwu nadzoru budowlanego od zgłoszenia zakończenia robót wykonanych z odstępstwami od zatwierdzonego projektu budowlanego – proszę poszukać na blogu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Wrzesień 1, 2018 o 02:06

Witam,
Panie mecenasie
Od samego początku budowy domu mamy problem z wykonawcą który buduje szybko nie przestrzegając żadnych przerw technicznych, niechlujnie, niezgodnie z projektem (np. wyłaz dachowy usytułowany w połowie otwartego stropu, przez którego połowę ma przebiegać ścianka z karton gips, kominiarz chcąc wyjść na dach będzie wisiał nogami w połowie nad salonem) . Wykonawca używał również innych materiałów niż te za które zapłaciłam, lub nie używał tych za które zapłaciłam dodatkowo. Co gorsza kierownik budowy przyjaźni się z wykonawcą i zatwierdzał wszystkie jego prace i zmiany które wykonawca za moimi plecami wprowadzał,- akceptował, zaprawę z pisaku, dach za długi o 40 cm i wiele innych. Umowa była tak skonstruowana ” po odbiorze przez KB inwestor musi zapłacić wykonawcy” Wysyłali do siebie smsy które przypadkiem trafiały do mnie… Po czasie wychodziły coraz gorsze buble i teraz oboje umywają ręce, że wszelkie poprawki mamy robić na własny koszt jak nam się nie podoba coś to do sądu. Za poprawki będziemy musili zapłacić innej firmie, bo nie znamy się na wykonaniu dachu np. Mąż przechodzi załamanie nerwowe że pomimo ścian z piasku pozwolił im dalej budować dach…Co możemy zrobić, czy wezwanie do poprawek w wyzanczonym terminie może być skuteczne? Czy w sądzie mamy szansę z nimi wygrać? Będę wdzięczna za odpowiedź

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 17, 2018 o 09:05

Dzień dobry, proszę się zastanowić nad zmianą wykonawcy i kierownika budowy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: