Slider

Nakaz rozbiórki połączony z legalizacją

Czasami trudno nam wyjść poza utarte schematy postępowania.

Przyzwyczajenia i przekonanie, że określone postępowanie jest jedynie słusznym powoduje, że zamykamy się na rozwiązania, które mogą być mądrzejsze i bardziej praktyczne.

Tak jest (również) w praktyce prawniczej.

Prawo często daje nam duże możliwości w rozwiązywaniu konkretnych problemów. Jednak wypracowane schematy często ograniczają nas we właściwym czytaniu przepisów.

Te wypracowane schematy (często wadliwe) spotykamy również w sprawach związanych z samowolą budowlaną. W tych sprawach rutyna często przeszkadza w podejmowaniu dobrych decyzji.

Przykład ?

dubrownik domek

Za popełnienie samowoli budowlanej grozi wydanie decyzji o nakazie rozbiórki i taka też często jest wydawana.

Jednakże wchodząc głębiej w sprawę może okazać się, że jedynie część samowoli nadaje się do rozebrania, pozostałą zaś część można zalegalizować i to na bardzo korzystnych zasadach.

Co ciekawe takie rozstrzygnięcia można zamieścić w jednej decyzji administracyjnej.

Prawo w żaden sposób takiego rozwiązania nie ogranicza.

Przełamujmy zatem schematy i idźmy w stronę dobrej praktyki.

Jeżeli jest inaczej to warto kwestionować rozstrzygnięcia administracji składając odwołanie lub skargę.

Powodzenia

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jadwiga Październik 2, 2015 o 11:58

czy jak postawiłam dwa barakowozy w latach 1984-1986 ,a w 1995 roku przykryłam je wspólnym dachem i dostawiłam werandę to mogę z nakazu rozbiórki usunąć tylko to co zrobiłam w 1005roku a resztę zalegalizować czy mam rozebrać całość. Walczę z nakazem budowlanym od 2001 roku

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 2, 2015 o 12:23

Dzień dobry,
nie znam sprawy aby cokolwiek podpowiedzieć, ale sugeruję uważnie przeczytać nakaz rozbiórki.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Elżbieta Październik 29, 2015 o 18:11

Witam .Mam problem bardzo poważny bo PINB nakazał mi rozebrać budynek gospodarczy i doprowadzić go do stanu takiego jaki jest na pozwoleniu który był pobudowany w 1989 .Czy muszę go rozebrać ? Czy można go zalegalizować? Proszę o pomoc.Pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 30, 2015 o 10:16

Dzień dobry, można legalizować ale pod warunkiem, że nie ma w obrocie prawnym decyzji o nakazie rozbiórki. Dlatego jeżeli jest jeszcze termin do złożenia od niej odwołania, to proszę to koniecznie zrobić. Jeżeli termin 14 dniowy już minął, to pozostaje próba stwierdzenia nieważności decyzji o nakazie rozbiórki. Czyli: legalizować można, ale pod warunkiem, że nie ma decyzji o nakazie rozbiórki, jeżeli jest to trzeba ją wyeliminować z obrotu prawnego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: