Slider

Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego – kolejne sankcje.

Niech będzie załącznikiem do mojego ostatniego wpisu dzisiejszy post.

Pisałem kilka dni temu, że za odstąpienie od warunków pozwolenia na budowę grożą spore kary finansowe i że istnieją w praktyce rozbieżności, czy karać za wszystkie odstąpienia, czy tylko za istotne odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Pamiętaj jednak, że w przypadku realizacji inwestycji budowlanej niezgodnie z pozwoleniem na budowę kara finansowa nie jest jedyną sankcją za tego typu uchybienia.

Jest jeszcze jedna sankcja, w niektórych przypadkach bardziej dotkliwa niż kara finansowa.

Jest nią odmowa wydania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.

W praktyce powoduje ona, iż cel inwestycji nie może być zrealizowany, ponieważ budujemy przede wszystkim po to, by z nieruchomości korzystać, a nie na nią patrzeć.

Odmowa wydania pozwolenia na użytkowanie powoduje, iż użytkować nieruchomość będziemy mogli dopiero wtedy, gdy zostanie przeprowadzone postępowanie legalizacyjne (zwane również naprawczym), które trwa i kosztuje.

Pilnuj zatem, by inwestycja była realizowana zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę i projektem budowlanym.
Powinni w tym pomóc kierownik budowy i projektant.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Barbara Luty 26, 2015 o 10:20

Witam
bardzo ciekawie czyta się Pana bloga 😉
prosiłabym o podpowiedź – mamy pozwolenie na budowę ogrodzenia (musieliśmy o nie wystąpić) niestety w międzyczasie wystąpiło sporo zawirowań przez które ogrodzenie już częściowo jest i to niezgodnie z pozwoleniem – mamy linie prostą w powinniśmy na pewnym odcinku cofnąć się o metr ze względu na drzewo rosnące na pasie zieleni. Ogrodzenie oddziela od jezdni pas zieleni należący do gminy.
no i teraz stoimy przez dylematem rozbierać ogrodzenie i robić wg pozwolenia czy skończyć je jak jest… jaki wymiar kary, opłat może nas dotknąć gdy sprawa „sie wyda”…
z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam Barbara

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 27, 2015 o 08:56

Dzień dobry ,
sporo bezpłatnej wiedzy na ten temat znajdzie Pani na blogu – proszę poczytać.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ilona Luty 17, 2016 o 19:52

Witam,
Budynek z 1987 r. 21 lat stał niezamieszkały, od 9 lat mieszkam i jestem w nim zameldowana. Doprowadzone światło, gaz, woda, ścieki.
Chcę zalegalizować dom, ale nastąpił problem z dokumentacją.
Mam taka dokumentację:
– Akt własności ziemi 1987r.
– Opis i Mapa 1989 z pieczątkami czerwonymi,
– Plan realizacyjny i Projekt techniczny jednorodzinnego budynku mieszkalnego: projekt sytuacyjny, przekroje, elewacje, rzuty pietra, dachu, fundamentu, wykaz stolarki z pieczątkami.
– Kosztorys budowlany z pieczątkami.
– Kopia decyzji z 1987 r. o ustaleniu lokalnej inwestycji z pieczątkami.
Sądziłam, że mam wszystkie dokumenty jednak okazało się że brakuje jakiejś decyzji lub pozwolenia na budowę. Co ma teraz zrobić, gdzie się udać. Minęło 30 lat od budowy domu.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 22, 2016 o 09:22

Jak rozumiem udała się Pani już do nadzoru budowlanego – jest to organ właściwy do zalegalizowania budynku. Pozdrawiam

Odpowiedz

tomek Wrzesień 22, 2016 o 18:16

Postępowanie naprawcze w przypadku stwierdzenia odstępstw od projektu, mam takie pytanie bo myślę że nie tylko i mi to rozwieje wiele wątpliwości. Otóż przykładowa sytuacja budynek został powiększony o 12 cm (zastosowanie innej metody wznoszenia murów) – szerokość i długość. A także dodatkowo wykonano podniesienie ścianki kolankowej przez co można było zaadoptować strych na pomieszczenia użytkowe. I tu rodzi się moje pytanie, czy wg. taryfikatora kar 2x1x500 zl sytuacja będzie wyglądać tak że za 4 odstępstwa zostanie na mnie nałożona kara 4 tys. złotych. (poszerzenie i wydłużenie a także podniesienie budynku, a także zmiana sposobu użytkowania). Także np. taki przykład jak w budynku zmieniłem garaż na pomieszczenie użytkowe a strych na dwa pokoje czy jest to liczone jako jedna zmiana – czyli sposób użytkowania czy też dwie a nawet trzy? Czytam wiele blogów w tej tematyce i trudno jest mi to jakoś dobrze ocenić. Nie wiem czy też dobrze rozumiem, może jestem w błędzie ale np. (art. 36a ust. 5 ustawy Prawo budowlane) daje pięć punktów dot. istotnych zmian i czy jak np. i czy jak załapie się na każe z pięć punktów to daje mi wynik maksymalnie 5 tys czy też np. punkt (charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego (kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji)) i tu można rozbić to na kilka kar?? Trochę masło maślane to co napisałem ale liczę na odpowiedź może w formie jakiegoś głównego wpisu na blogu. Podejrzewam że nie jeden co ma taki problem oblicza ile będzie musiał wpłacić do budżetu.

pozdrawiam tw

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 27, 2016 o 09:57

Dzień dobry,
proszę poczytać uważnie bloga – znajdzie Pan tutaj odpowiedzi na podnoszone wątpliwości.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: