Slider

Pozwolenie na użytkowanie budynku a postępowanie naprawcze

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie na początku bieżącego roku wydał ciekawy wyrok odnoszący się do problemu wydania pozwolenia na użytkowanie budynku a prowadzenia postępowania legalizacyjnego czy też naprawczego.

Główna teza tego wyroku sprowadza się do nastepującego:

Istnienie w obrocie prawnym decyzji o pozwoleniu na użytkowanie determinuje postawę organów nadzoru budowlanego w kwestii ewentualnego prowadzenia procedury legalizacyjnej przewidzianej w art. 50-51 p.b. Istnienie w obrocie prawnym decyzji o zezwoleniu na użytkowanie jest swoistym potwierdzeniem legalności obiektu budowlanego, którego to pozwolenie dotyczy. Nie można zatem prowadzić postępowania legalizacyjnego w stosunku do obiektu, którego legalność potwierdza inny akt administracyjny. Jest to sprzeczne z regułami porządku prawnego, zasadami legalności i praworządności – art. 6 i art. 7 k.p.a. – i podważa zaufanie do organów państwa. Wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie i uzyskanie przez tę decyzję przymiotu ostateczności, chronionego zasadą trwałości określoną w art. 16 k.p.a., stanowi dla inwestora ustawową gwarancję, iż może on prawnie korzystać z wybudowanego w sposób legalny obiektu”.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bożena Czerwiec 19, 2018 o 07:10

Dzień dobry
Panie Mecenasie odnosząc przywołany wyrok do mojej samowoli budowlanej istnienie w obrocie prawnym decyzji o warunkach zabudowy też należy rozumieć, że decyzja ta determinuje postawę organów nadzoru budowlanego w kwestii ewentualnego prowadzenia procedury legalizacyjnej art. 50 – 51 p.b. Istnienie w obrocie prawnym decyzji o warunkach zabudowy jest swoistym potwierdzeniem legalności obiektu budowlanego. Czy nadzór budowlany może prowadzić postępowanie rozbiórkowe w przypadku przygotowania wszystkich dokumentów potwierdzających legalność budynku. Czy jest to sprzeczne z regułami porządku prawnego, zasadami legalności i praworządności art.6 i art. 7 – i podważa zaufanie do organów państwa. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy i uzyskanie przez tę decyzję przymiotu ostateczności, chronionego zasadą trwałości określoną w art. 16 kpa, stanowi dla inwestora ustawową gwarancję iż może inwestor dążyć do zalegalizowania obiektu.

Bardzo proszę Pana Mecenasa o udzielenie odpowiedzi i podanie sygnatury wyroku.
Bożena Podeszwa

Odpowiedz

Damian Buniak Sierpień 13, 2018 o 09:33

Dzień dobry,
proszę nie mylić decyzji o warunkach zabudowy z decyzją o pozwoleniu na użytkowanie.
Decyzję wz wydaje się przed uzyskaniem pozwolenia na budowę i stanowi ona jeden z wymogów (warunków) uzyskania pozwolenia na budowę (jeżeli oczywiście brak na danym terenie mpzp), obok projektu architektoniczno – budowlanego, czy też prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Natomiast, pozwolenie na użytkowanie jest decyzją wydawaną na końcu procesu budowlanego, po przeprowadzeniu przez nadzór budowlany kontroli, która ma za zadanie przede wszystkim zbadać, czy decyzja o pozwoleniu na budowę została wykonana.
Jeżeli decyzja o pozwoleniu na budowę została zrealizowana w sposób prawidłowy (zgodnie z jej postanowieniami), to nadzór budowlany wydaje decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Jeżeli natomiast nie została zrealizowana zgodnie z pozwoleniem na budowę (bo np. istnieją odstępstwa od projektu budowlanego) , to organ odmawia wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Konkludując, decyzja o pozwoleniu na użytkowanie stanowi niejako ‚rękojmię’ zrealizowania inwestycji budowlanej zgodnie z przepisami prawa, natomiast decyzja wz jest jedynie jednym z dokumentów wymaganych przy uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Magda Sierpień 21, 2018 o 14:01

Dzien dobry. Moj problem dotyczy garażu, który w rzeczywistosci jest sporo wiekszy niz w projekcie. W maju 2007 roku zlozone zostaly dokumenty do nadzoru budowlanego o zakonczeniu budowy domu i garazu. Ww przeleżaly tam 11 lat z powodu niedopilnowania procedur przez urzednikow. Po mojej interwencji i przeprowadzeniu ponownie koniecznych pomiarow decyzja o „odbiorze” domu i garazu zostala wydana nastepnego dnia wraz z przeprosinami za zaistniałą sytuację. Od 2007 roku place podatki jak za budynek zamieszkaly. Aktualnie dom wystawiony jest na sprzedaż i Pani z biura nieruchomosci dopatrzyla sie ze garaz jest znacznie wiekszy niz w projekcie. I ze to samowola budowlana i ze trzeba ja zalegalizowac. Bo kupujacy moga miec z tego tytulu kiedys problemy. Szef nadzoru powiedzial, zeby zostawic sprawe tak jak jest. Z jednej strony dokument potwierdzajacy zakonczenie i odbior budowy a z drugiej… Prosze o rade. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 17, 2018 o 08:51

Samowola budowlana nie przedawnia się.

Odpowiedz

Ryszard Październik 23, 2018 o 10:43

Mam taki problem, mianowicie w 2006 roku rozpocząłem budowę domu, wpisy w dzienniku budowy sa prowadzone do 2010 go ( w zasadzie budynek został ukończony , ostatni wpis dotyczy ocieplenia elewacji ) ale nie została zakończona budowa formalnie bo kierownik budowy zmarł. W 2012 doprowadziłem gaz do budynku. W 2013 na podstawie decyzji o rozbudowie tegoż jeszcze nie odebranego domu ( decyzja dotyczy rozbudowy budynku istniejącego – budowanego ) rozpocząłem jego rozbudowę i prowadzę ja do dzisiaj. Czy moge traktować poprzednia budowę i rozbudowę jako ciągłość jednej budowy ?. Czy nie. Chodzi mi o terminy przerwania budowy -3 lata. Czy mi nie anulują pozwolenia na budowę starego budynku albo całości ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: