Slider

Kary za użytkowanie budynku bez zezwolenia

Dzisiaj nieco przewrotnie.

Kto śledził ostatnie wpisy to już wie, że za przystąpienie do użytkowania budynku bez zezwolenia grożą poważne kary finansowe.

„Straszyłem” tymi karami w kilku wpisach.

Nie napisałem jednak – dla wielu inwestorów i właścicieli budynków – bardzo istotnego.

W niektórych sytuacjach można tych kar uniknąć.

okno 2

Kiedy?

 

Będę o tym jeszcze pisał.

{ 33 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Asiek Sierpień 22, 2014 o 12:05

Witam jeżeli taka zaistnialosc powstała i odbudowa jest przedawniona , to czy ja teraz legalizowac, ? Od czego zacząć by nie było problemów z tym związanych?

Odpowiedz

Asiek Sierpień 22, 2014 o 13:11

Chodzi o ganek 20m,dobudowany poza planami do domu , tzn ze dalej grozi kara 50 tys? Czy moge go zalegalizować sama i uniknąć kar?

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 9, 2014 o 10:11

Dzień dobry Pani Joanno – powyższy wpis mówi o przystąpieniu do użytkowania budynku bez zezwolenia – samowola budowlana jest omawiana przy innych wpisach m.in. tutaj: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/konsekwencje-samowoli-budowlanej/.
Niestety grozi Pani tak wysoka kara – dobudowanie ganku do istniejącego domu jest traktowane jako rozbudowa, a do tego typu robót budowlanych należy uzyskać pozwolenie na budowę. Jego brak powoduje wykonywanie ich w warunkach samowoli budowlanej, którą trzeba albo zalegalizować (jeśli się da) abo rozebrać. Z legalizacją łączy się opłata, która w tym przypadku wyniesie prawdopodobnie (nie widzę dokumentów, nie znam dokładnie sprawy) 50 tyś zł. Niestety prawo budowlane jest tak skonstruowane, że bez znaczenia jest, czy legalizujemy dom jednorodzinny, czy tylko drobną rozbudowę, czy nadbudowę – kara jest taka sama.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 11, 2015 o 18:13

Dzień dobry ,
odbudowa bez odpowiednich pozwoleń nie przedawnia się.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daria Październik 1, 2014 o 21:04

Mieszkam od kilkunastu lat w domu wybudowanym przez rodziców. Niedawno dowiedziałam się że dom nie został odebrany, były robione odbiory przez kominiarza, energetykę i gazownictwo jednak nie dopełniono pozostałych formalności, w tym nie zgłoszono do PINB. Chciałam zapytać czy istnieje sposób aby zalegalizować fakt zamieszkania tak aby unikąć kary (jeśli się nie mylę 10 tys. zł). Czy możemy liczyć na przedawnienie kary w naszej sytuacji? Bez zgłoszenia do PINB jeśli się nie mylę nie można wpisać domu do rejestru budynków czy też księgi wieczystej?

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 11, 2015 o 18:17

Dzień dobry,
aby odpowiedzieć na Pani pytania muszę mieć więcej szczegółowych informacji.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta Listopad 12, 2014 o 22:16

Witam! Czy mógłby Pan podać podstawę prawną dla powyższego artykułu?
Planuję zakup działki, na której przez wiele lat (ponad 10) użytkowany był warsztat ślusarsko-stolarski bez pozwolenia na jego użytkowanie. Chciałabym tę kwestię wyjaśnić z nadzorem budowanym i móc w przyszłości w sposób legalny użytkować warsztat, przy czym nie być obciążoną wzmiankowanymi karami.
Z góry bardzo dziękuję za odp.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 11, 2015 o 18:04

Dzień dobry,
proszę poszperać na blogu – znajdzie Pani tu dużo bezpłatnej wiedzy.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Majka Listopad 20, 2014 o 20:00

Dzień dobry Panie Damianie :). Czytam informacje na Pana blogu i niezmiernie się cieszę, że nadal są tacy ludzie jak Pan, którzy tak swietnie pomagają innym w tematach, które dla „niewtajemniczonych” mogą stanowić spory problem. A niewiedza ta, może mieć przykre konsekwencje w przyszlości.
Trafilam na Pana blog, ponieważ właśnie jestem w trakcie załatwiania spraw związanych z kupnem domu z rynku wtórnego. I równiez borykam się z wieloma wątpliwościami, które wolę rozwiać teraz zanim go kupię :).
Dom ten jest podobno z lat 30. Składa się z dwóch części, starej mniejszej chyba w środku drewnianej i nowszej części murowanej, z poddaszem użytkowym. W księdze wieczystej sam budynek nie jest wpisany, księga założona została w latach 70-tych r. Obecny właściciel nabył ten dom parę lat temu roku i nie posiada żadnych wcześniejszych dokumentów, czyli nie ma planów, pozwoleń na budowę z tamtych lat, rachunków dokumentujących lata budowy czy tez rozbudowy. Czyli nic na czym mogłabym sie oprzeć. Dlatego nie jestem w stanie określić czy budunek, który obecnie stoi jest samowolą. Czy też może ze zwględu na dawne lata jego wybudowania – nie jest samowolą. Ale szczególnie trudno już stwierdzić czy był rozbudowywany. Bo może być tak, ze miał w owych latach pozwolenie na budowę, ale ktos póżniej coś rozbudował, co już np. powinno było byc zgłoszone.
Mam wyrys i wypis z geodezji i kartografii, w którym mi powiedziano, że jest założona ewidencja gruntu ,na której ten budynek jest oznaczony, natomiast, że nie ma założonej ewidencji budynku. Budynek ma na wyrysie nadany numer i jest na działce budowlanej z oznaczeniem uzytku B. Jest również od niego opłacany podatek.. W ostatnich latach chyba nikt w nim mieszkał, ale wcześniej był użytkowany. Chciałabym ten dom kupić, ale teraz nie wiem co powinnam zrobić , zeby wszystko było przeprowadzone zgodnie z prawem. Czytałam, że wszystko powinno się zalegalizować w PNIB, a że domy wybudowane przed 1995 r. jeżeli sie potrafi to udowodnic, to nie podlegają tej opłacie legalizacyjnej 50tys. Przy czym ja nie miałabym zadnych dokumentów na udowodnienie tego faktu. Poza tym nie wiem czy po roku 95 nie było coś dobudowane. Był na pewno remontowany. Nie chciałabym, żeby sie okazało, że PNIB z jakiegoś powodu nie zalegalizuje tego domu i np każe mi go rozebrać. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Majka Grudzień 2, 2014 o 17:18

Dziękuję bardzo za odpowiedź, skontaktuję się przez adres emailowy kancelarii.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 11, 2015 o 18:10

Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 11, 2015 o 18:06

Dzień dobry ,
polecam wpisy na blogu dotyczące konsekwencji samowoli budowlanej i kto za nią odpowiada.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Grudzień 23, 2014 o 12:04

Witam serdecznie. Czy mógłby Pan mi odpowiedzieć na takie pytanie. Mieszkam w domu jednorodzinnym wybudowanym w 1988 roku. Budynek nie posiada planu oraz zezwolenia. Jest tylko zapis w urzędzie gminy że taki budynek jest na działce i jest zamieszkały. Chciałbym teraz dokonać nadbudowy tego domu, a zarazem uzyskać plan itp. Jakie będą koszty aby teraz to wszystko zalegalizować i nabyć niezbędne zezwolenia. Dziękuje z góry za odpowiedź i Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 30, 2014 o 11:12

Dzień dobry, jeżeli dom został wybudowany w 1988 roku, to nie poniesie Pan opłat związanych z legalizacją budynku. Jednak w pierwszej kolejności proszę sprawdzić, czy da się ten dom zalegalizować.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agata Styczeń 9, 2015 o 16:35

Witam moje pytanie dotyczy nadbudowy drugiej kondygnacji budynku jednorodzinnego którą to rozpoczeliśmy w roku 1994 z tą datą mamy zezwolenie na nadbudowę a wprowadziliśmy się 9 lat temu mamy wszystkie zezwolenia łącznie ze świadectwem charakterystyki energetycznej ale architekt który nadzorował naszą inwestycję zmarł i do tej pory nie mamy odbioru nadbudowanego piętra.Chciałabym się dowiedzieć czy w naszym przypadku kara nas omija,i czy w tej sytuacji aby odebrać nadbudowę musimy skorzystać z usług innego architekta.

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 11, 2015 o 18:10

Dzień dobry,
aby odpowiedzieć na pytanie dotyczące kary musiałbym znać więcej szczegółów. Natomiast do złożenia dokumentów związanych z odbiorem nie jest Pani potrzebny architekt.
Pozdrawiam

Odpowiedz

karolina Marzec 23, 2015 o 14:16

Witam serdecznie.

Mam pytanie ,planujemy z mezem podniesc dach o dwa pustaki ,problem tkwi w tym ze zamiarujemy zrobic to w domu ktory niema odbioru od 20lat i jest uzytkowany,placony jest podatek i podlaczone sa wszystkie media ,plany tego domu gdzies zaginely ,pozwolenie bylo na ten dom , od czego mamy zaczac?Czy nie poniesiemy zadnych konsekwencji ze jest nieodebrany?
Pozdrawiam

Odpowiedz

karolina Marzec 23, 2015 o 14:18

Jeszcze dodam ze chodzi o zaadaptowanie poddasza ,tylko jest tam nisko (pokoj jeden jest tam uzytkowany)a chcemy zrobic z calego poddasza mieszkanie.

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 24, 2015 o 08:15

Dzień dobry Pani Karolino,
niestety nie udzielam konsultacji prawnych w sprawach indywidualnych na blogu – każda sprawa wymaga dokładnego poznania.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krystian Maj 19, 2015 o 14:24

witam, jakie warunki muszą zostać spełnione zeby mozna było mówić o przedawnieniu nielegalnego zamieszkania w budynku mieszkalnym bez odbioru?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 20, 2015 o 09:05

Dzień dobry,
proszę poczytać bloga.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Anna Czerwiec 2, 2015 o 10:05

Witam Panie Damianie. Proszę o wyjaśnienie, czy jako najemca od PKP (tereny zamknięte)placu składowego muszę mieć pozwolenie na użytkowanie? Nie mam pojęcia czy istniejące na placu zbiornik stalowy używany niegdyś do wody amoniakalnej i waga oraz ogrodzenie i utwardzenie są legalnie postawione. Wiem tylko,że jako plac składowy teren był wynajmowany od 1964 roku a zbiornik stalowy od 1976 roku (obecnie używany do oleju opałowego), waga natomiast służyła do rozważania deputatów węglowych w latach 1980. Czy korzystając z tych rzeczy jestem narażona na jakieś kary? Kolej ponoć nie może znaleźć dokumentów lub nie chce. Co mam zrobić aby uniknąć ewentualnych kar?

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 2, 2015 o 10:15

Dzień dobry,
każda sprawa ma swoją specyfikę – tym bardziej, że w każdej tego typu sprawie często występuje kilka problemów prawnych. Aby odpowiedzieć na Pani pytanie trzeba sprawę dobrze poznać.
Proszę poczytać bloga, może znajdzie Pani odpowiedzi na nurtujące Panią pytania.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Zdzislaw Marzec 30, 2016 o 16:29

Dzień doby Panie Damianie, uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi- Moj ojciec pobudował budynek gospodarczy ( uzyskał wszystkie pozwolenia na budowę) lecz nie złożył wniosku o oddanie budynku do użytku. 15 lat temu przepisał ten budynek na mnie i do dnia dzisiejszego ja prowadzę na nim działalność. Chciałbym dobudować do niego część lecz nie wiem czy grozi mi duża kara jeżeli teraz zgłoszę o pozwolenie na budowę do budynku który nie był oddany do użytku.
Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz

Odpowiedz

Iwona Wrzesień 4, 2016 o 13:45

Witam mam pytanie jeżeli dom nie jest odebrany wraz z garażem czy można w nim zamieszkiwać oraz czy można prowadzić działalność gospodarczą zarejestrowaną na adres tego domu

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 6, 2016 o 08:29

Odpowiedzi na te pytania znajdzie Pani na blogu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Edyta Wrzesień 18, 2016 o 00:22

Dzień dobry. Proszę o poradę.
Mój teść dostał w spadku po swojej ciotce dom z 1939 roku. W latach osiemdziesiątych wyremontował go aby był zdatny do zamieszkania. Wyjeżdżając za granicę postanowiliśmy z mężem zamieszkać w tym domu i sie nim opiekować – płacimy za niego podatek w imieniu teścia i dbamy o jego stan. Teść chce nam przepisać ten budynek z działką i przy dogłębnym sprawdzaniu map okazuje się że dom z jednej strony nie ma 4 m do granicy a z drugiej nieco wychodzi na granice sąsiada. Czy istnieje możliwość rozbudowy tego domu i co ważne jak wyprostować granice działki /domu?

Odpowiedz

Klaudia Listopad 21, 2016 o 12:26

Dzień dobry. Proszę o radę. Zlozylam papiery do starostwa „zrobione” przez projektanta dotyczące zgłoszenia budowy. Jednak po 3 tygodniach okazało się że projektant popełnił błąd gdyż jest to dobudowanie do istniejącego budynku (który jest moja własnością ) i tutaj powinnam złożyć dokumenty dotyczące pozwolenia,a nie tylko zgłoszenia rozbudowy. Mianowicie Dobudowuje pokój do mojego domu i właśnie zlozylam w starostwie wszystkie niezbędne dokumenty abym mogła otrzymać pozwolenie na dobudowanie pokoju..jednak rzecz w tym,ze budowę już zaczęłam i został mi do zrobienia praktycznie dach i wykończenie wnętrz. Chciałam zapytać czy jeśli wniosek o pozwolenie i wszystkie niezbędne dokumenty projekty mapek są już w starostwie to czy gdyby ktoś teraz doniósł,ze nie mam jeszcze pozwolenia,a dopiero jest rozpatrywane to czy czeka mnie kara? Pozwolenia jeszcze nie otrzymalam, za to mam nieuprzejmego sąsiada któremu budowa wogole nie szkodzi, jednak jest złośliwy i boję się że doniesie na mnie do starostwa. Proszę o poradę.

Odpowiedz

Maciej Styczeń 25, 2017 o 19:16

Dzień dobry, czy jeżeli postawiłem wiatę garażowa wolno stojąca na słupkach czy mogę po postawieniu starać się o pozwolenie ? Podstawa z kostki brukowej 6 m na 6m

Odpowiedz

jurek Luty 2, 2017 o 21:25

Witam Panie Damianie. Prosze o rade. Moj ojciec wybudowal dom w 1997 ale rodzice poza stanem surowym zamknietym w jakim byl budynek nic nie robili. Budowa byla oczywiscie z pozwoleniami. Ja z żona zaczeliśmy od 2015 sobie powoli to wykanczac mamy przylacza wode prad i od 3 miesiecy tam juz mieszkamy. Budynek jest na wszystkich mapach ale jak to wyglada prawnie? Mozemy sie starac o zameldowanie tam? Budynek nie ma numer można go nadac po tylu latach? Ojciec twierdzi ze kiedys nie bylo zadnych odbiorow ani dziennikow budowy

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 13, 2017 o 10:48
Damian Buniak Luty 17, 2017 o 08:25

Tak

Odpowiedz

Przemek Wrzesień 4, 2017 o 16:30

Witam Panie Damianie.

Mam pytanie na które otrzymałem kilka różnych odpowiedzi. Może Pan będzie w stanie rozwiąć moje wątpliwości.

Moi rodzice maja dom z lat 80 wybodowany zgodnie z pozwoleniami itp. Odebrany. Natomiast w 2010 roku zrobili generalną modernizację wraz z dobudowaniem kondygnacji. Wszystko w zgodzie z prawem, pozwoleniami, projektami itp.

Budowę prowadził kierownik, który zmarł w wyniku pożaru i prawdopodobnie spłonęła również księga budowy, która miał u siebie celem złożenia dokumentów o odbór budynku. Nie zdązył tego zrobić.

Do dzisiaj ten budynek nie został odebrany po modernizacji i wciąż brak księgi budowy. Prawdopodobnie ten dom zostanie podarowany mnie.
Chciałbym się dowiedzieć, czy moi rodzice, lub ja po darowiźnie zostane ukarany za brak odbioru.
A może sprawa uległa przedawnieniu i nie grozi mi już kara?
Jak przystąpić do odbioru budynku bez kierownika budowy i księgi budowy?

Będę wdzięczny za pomoc.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: