Slider

Samowola budowlana. Czym tak naprawdę jest?

Ostatnio dostałem maila o mniej więcej takiej treści: w internecie sporo jest o samowoli budowlanej, jednak dalej nie potrafię sobie odpowiedzieć na pytanie, kiedy inwestor ją popełnia.

Czym ona tak naprawdę jest ?

Czytając mojego bloga intuicyjnie rozpoznasz czyny kwalifikowane jako samowolę budowlaną.

Choć precyzyjne jej określenie budzi problemy nie tylko dla laików.

Uczeni i sędziowie różnie ją definiują.

Problem bierze się stąd, że nie ma (legalnej) definicji samowoli budowlanej w ustawie.

Zazwyczaj moi klienci kojarzą samowolę budowlaną jedynie z wykonywaniem robót budowlanych polegających na wybudowaniu obiektu budowlanego bez odpowiedniego zezwolenia.

To jedynie część prawdy.

las

Samowolę budowlaną popełnisz, jak wskazuje jeden z sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdy dojdzie do:

1. budowy obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę;

2. wykonywania robót budowlanych bez wymaganego pozwolenia lub zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu właściwego organu;

3. budowy z odstępstwami od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę albo z odstępstwami od dokonanego zgłoszenia;

4. wykonywania robót budowlanych pomimo ich wstrzymania;

5. przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego bez wcześniejszego zawiadomienia właściwego organu o zakończeniu budowy lub bez uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu;

6. zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego zgłoszenia;

7. rozbiórki obiektu budowlanego bez wymaganego zgłoszenia lub pozwolenia na rozbiórkę.

Wszystkie wyżej wymienione naruszenia Prawa budowlanego rodzą poważne konsekwencje.

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tatiana Marzec 5, 2015 o 10:59

Witam! Mam następujący problem. Chcę kupić stary dom wybudowany w 1978r. Dom nie został odebrany i do dnia dzisiejszego nie był zamieszkiwany (choć na mapach kartograficznych ma swój numer, ale nie w gminie). Jedyne dokumenty jakie pozostały to stare pozwolenie na budowę i oczywiście akt własności działki. Wymaga poważnego remontu (okna, dach, drzwi, stara instalacja elektryczna, wodociągowa i grzewcza). Jest otynkowany, balkony, tarasy i schody bez balustrad. Do kogo się zwrócić by można go było remontować i w nim zamieszkać. W urzędzie poinformowano, że jest do rozbiórki, ale nie ma nakazu. Czy jest to samowola budowlana skoro ma pozwolenie i nikt w nim nie mieszka?

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 6, 2015 o 09:27

Dzień dobry,
może być samowolą jeżeli w trakcie jego budowy naruszono przepisy prawa budowlanego, jednak niekoniecznie naruszenie przepisów prawa budowlanego musi spowodować rozbiórkę budynku. Powstają naruszenia, które można wyprostować i to bez ponoszenia znacznych kosztów.
Nie wiem na jakiej podstawie Pani w urzędzie twierdzi, że dom jest do wyburzenia, jeżeli nie ma decyzji o nakazie rozbiórki.
Może Pan czegoś nie wie ?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Marzec 8, 2015 o 17:51

Witam,
Otrzymałem darowiznę od Rodzicow w okolo 2008 roku. Jak sie okazało po analizie projektu domu, faktyczny stan nieruchomości posiada samowole budowlana bo poddasze jest wyższe niż powinno być. W 1991 roku wg. dziennika budowy pokrycie dachu zostało skończone. 1999 roku otrzymane zostało potwierdzenie zgłoszenia do użytkowania obiektu budowlanego. Od 1999 roku dom został zamieszkany. W tej chwili chciałbym zalegalizować samowole budowlaną która powstała. Jakim tokiem postępowania będzie rozpatrywana sprawa czy przepisami starymi gdzie nie bylo jeszcze opłaty legalizacyjnej samowoli budowlanej. Gdzie mam się zgłosić w tej kwestii. Bardzo proszę o opinię w tej sprawie.

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 10, 2015 o 08:59

Dzień dobry, niech Pan sam na siebie nie donosi – przed pójściem do organu (np. nadzoru budowlanego), niech Pan wcześniej wyjaśni, które przepisy mają zastosowanie w Pana przypadku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

teresa Marzec 12, 2015 o 10:51

zostałam oskarżona o samowole budowlaną budynku który powstał w lata 80 -tych a który nabyłam w roku 2011. nałożono na mnie decyzję rozbioru budynku lub zł legalizację budynku za kwotę 50 000. Nadmienię że chodzi tu o kotłownię o szer. 1.60 m i dł. 5m która jest związana wspólną ścianą z domem mieszkalnym . Zeznania świadków są ignorowane jak wię mam się bronić gdyż tego typu decyzje są krzywdzące dla inwestora. Kotłownie wyremontowałam ( zmiana dachu i elewacji) za co otrzymałam już karę na mocy wyroku sądowego.
Teresa

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 13, 2015 o 08:01

Dzień dobry,
zaskarżać nieprawidłowego wg Pani rozstrzygnięcia i jednocześnie wnosić o przeprowadzenie określonego dowodu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Magda Marzec 25, 2015 o 12:30

Witam.
Czy mogłabym prosić o źródło przytoczonych przez Pana sytuacji, w których mamy do czynienia z samowolą budowlaną? Chodzi mi dokładnie o to w jakiej sytuacji (w wyroku, w komentarzu) i jaki sędzia NSA przywołał takie przykłady. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 26, 2015 o 08:15

Dzień dobry,
ustawa Prawo budowlane – proszę ten akt uważnie czytać .
Pozdrawiam

Odpowiedz

Adam Maj 14, 2015 o 11:36

Panie Damianie, mam następujące nurtujące mnie pytanie. Czytając Pana bloga właśnie zorientowałem się, że prawdopodobnie problem samowoli budowlanej dotyczy również mnie. W 2000 roku wystąpiłem o pozwolenie na budowę budynku gospodarczego drewnianego de facto domku letniskowego około 50m2. Niestety nie za bardzo orientowałem się w przepisach, bo wszelkie inwestycje z działką prowadzili rodzice a ja figurowałem jako właściciel ponieważ działka przy zakupie była zapisana na mnie. Niedawno przejrzałem dokumentację inwestycji i jak się okazuje, projekt budynku jest, pozwolenie na budowę zostało wydane, jednak brak jest zawiadomienia o rozpoczęciu robót, dziennik budowy jest pusty i nie wykonano inwentaryzacji powykonawczej. Dodatkowo na przestrzeni tych 15 lat została dobudowana komórka w miejscu wiaty ale w obrysie budynku na projekcie, i dodatkowo powiększony taras o kilkanaście cm na długości (niestety niezgodnie z projektem). Jak w takiej sytuacji wyprostować tą sprawę, czy to kwalifikuje się jako samowola? Przyznam, ze byłem nieświadomy takiej sytuacji i czy ten fakt niepowiadomienia o rozpoczęciu prac mimo pozwolenia na budowę też kwalifikuje tą sytuację jako samowolę?

Jakie konsekwencję mi grożą w przypadku chęci wyprostowania sprawy. Rozumiem, że ta zawrotna kwota 50000zł? Ale czy po tylu latach PINB wniesie sprawę do prokuratury, czy pod tym względem, odpowiedzialność karna mi nie grozi ze względu na przedawnienie?

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 15, 2015 o 10:49

Dzień dobry,
jak zawsze wszystko zależy od okoliczności sprawy i dokładnego jej poznania.
Na podstawie Pana notatki mogę jedynie wspomnieć, iż należałoby pomyśleć o postępowaniu naprawczym.
Co do zasady przestępstwa z art. 90 Prawa budowlanego przedawniają się po 5 latach.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Janusz Czerwiec 8, 2015 o 12:58

Witam.
Czy budynek mieszkalny wybudowany w latach 30- stych XX wieku, którego obecny właściciel i użytkownik nie posiada żadnych dokumentów dotyczących jego budowy, może być uznany przez Nadzór Budowlany jako nielegalny.?

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 9, 2015 o 08:05

Samowola budowlana się nie przedawnia !

Odpowiedz

Klaudia Kwiecień 10, 2017 o 16:23

Jakie koszty zwiazane są z legalizacją garażu o powierzchni 28m2. Garaż został dobudowany w 1991 roku do domu i służy też jako taras. Po 26 latach brat mojej babci zgłosił na nią donos do PIND, że wspólnie z dziadkiem dobudowali garaż nielegalnie, bez pozwolenia. Jako wnuczka chciałabym im pomóc. Sprawdziałm już dokumentacje w Urzędzie gminy i starostwie i nie ma ani śladu o pozwoleniu na jego budowe. Dziadkowie są juz grubo po 80-dziesiatce i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Cały czas płacą za niego podatek w gminie, a pierwszy kwit który sie zachował mam z 93′. Do tego pojedyncze rachunki na wapno i płytki na taras. Wiem też że mogę oprzeć się na zdjęciach lotniczych, ale też nie mam pojecia gdzie tego szukać. Czy czekają mnie i moich dziadków duże przeszkody ku legalizacji owego garażu?

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 12, 2017 o 08:42

Jeżeli garaż jest zgodny z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym i przepisami o warunkach technicznych, to nie powinno być większych problemów z legalizacją.

Odpowiedz

Gosia Luty 23, 2018 o 15:54

Witam,
Odziedziczyłam po dziadkach dom. Znalazłam ostatnio w starych dokumentach plany, które są odbiciem lustrzanym domu i nakaz wstrzymania budowy. Dziadkowie jednak dom ukończyli. Podejrzewam, ze nie ma odbioru, ale boje się iść do jakiegokolwiek urzędu i zapytac jaki jest jego stan prawny bo obawiam się nakazu rozbiórki. Co mam zrobić?

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 27, 2018 o 08:30

Dzień dobry,
proszę poczytać na blogu wpisy o wstrzymaniu robót budowlanych przez nadzór budowlany.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: