Slider

W Sądzie Najwyższym o próbie do zawarcia ugody – nasza kancelaria wygrała !

Wpis dzisiejszy pozornie nie ma wiele wspólnego z prawem budowlanym.

Ale tylko pozornie, bo procesowanie się w sądach cywilnych przez przedsiębiorców budowlanych nie należy do rzadkości.

Post dotyczy bowiem kwestii związanej z zawezwaniem do próby ugodowej przed sądem cywilnym – a precyzyjniej, czy kolejne zawezwanie (drugie i następne) przerywa bieg przedawnienia.

Problemem tym (tak ważnym dla obrotu prawnego w Polsce) z  inicjatywy podmiotu, który reprezentowała moja kancelaria zajął się Sąd Najwyższy, po tym jak Sąd Apelacyjny w Krakowie stwierdził, iż drugie zawezwanie do próby ugodowej nie przerywa biegu przedawnienia jeżeli z okoliczności sprawy wynika, iż takie zawezwanie miało charakter jedynie pozorny, a nie zmierzało do zawarcia ugody.

Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej, gdzie mec. Dagmara Buniak uczestnicząca w rozprawie przed Sądem Najwyższym komentuje wyrok – tutaj link do artykułu.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł Luty 2, 2016 o 09:00

Dziękuję za link do artykułu. Ciekawa sprawa. Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Luty 20, 2016 o 20:39

Trzymam mocno kciuki, ale obawiam się, że łatwo nie będzie. Przy okazji jednej z moich spraw „doktoryzowałam się” na ten temat i nie doszłam do optymistycznych wniosków. Orzecznictwo stoi generalnie na stanowisku podobnym do stanowiska Sądu Apelacyjnego…

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 22, 2016 o 09:34

W tej sprawie orzeczenie Sądu Najwyższego jest pozytywne (patrz odesłanie do artykułu w Rzeczpospolitej) – Sąd Apelacyjny nie może już nic innego zrobić jak rozpoznać sprawę merytorycznie. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: