Wejście w życie nowego planu zagospodarowania przestrzennego – przedawnienie roszczeń

0 komentarzy

W wyniku wejścia w życie planu zagospodarowania przestrzennego może powstać szkoda właściciela działki lub użytkownika wieczystego.
Szkoda polegająca na tym, że wartość działki lub jej przydatność spadnie z uwagi na zawarte w planie zapisy.

Dla przykładu – przed wejściem w życie planu miejscowego lub jego zmianą na określonej działce można było wybudować halę produkcyjną, a po jego wejściu w życie może tam powstać jedynie obszar zieleni miejskiej, czy też będzie budowana droga.

W takiej sytuacji można żądać od gminy uchwalającej taki plan odszkodowania.

Jednak często zadawane przez moich klientów pytanie dotyczy tego, w jakim okresie takie roszczenie / pozew do sądu może być skierowane.

Pisząc prościej – kiedy takie roszczenie się przedawnia?

Wiele sądów jak i gmin przyjmowało (przyjmuje), że roszczenie takie przedawnia się po upływie 3 lat od wejścia w życie mpzp.

Jednak niedawne orzeczenie Sądu Najwyższego przełamało tę interpretację.

Sąd Najwyższy bowiem stwierdził, iż takie roszczenie przedawnia się po upływie 10 lat od dnia wejścia w życie planu zagospodarowania przestrzennego.

U podstaw takiego stanowiska stanął argument, iż tego typu roszczenia nie są związane z działalnością gospodarczą, lecz z działaniem gminy, która tworzy normy prawa obowiązujące lokalnie (czym jest plan miejscowy). Uchwalenie przez gminę planu miejscowego oddziaływuje na wartość nieruchomości niezależnie od tego, czy prowadzona jest na niej działalność gospodarcza, czy też nie. Dlatego roszczenia właściciela działki nie powstają w wyniku jego działania, ale działania właśnie gminy, na które właściciel nie ma wpływu, a które uniemożliwiają lub ograniczają w istotny sposób dotychczasowe korzystanie z nieruchomości, a także wtedy, gdy pozbawiają właściciela działki możliwości korzystania z nieruchomości zgodnie z dotychczasowym jej przeznaczeniem.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments