Slider

Przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia na inny podmiot

IMG_1929

GŁÓWNA TEZA PONIŻSZEGO WPISU NIE JEST JUŻ AKTUALNA Z UWAGI NA ZMIANY W PRAWIE BUDOWLANYM, A W SZCZEGÓLNOŚCI DODANIE DO ART. 40 USTĘPU 4, Z KTÓREGO WYNIKA, IŻ MOŻNA PRZENIEŚĆ PRAWA I OBOWIĄZKI WYNIKAJĄCE ZE ZGŁOSZENIA NA INNY PODMIOT. POWYŻSZA ZMIANA W PRAWIE BUDOWLANYM WESZŁA W ŻYCIE 28 CZERWCA 2015  ROKU

Ostatnio otrzymałem ciekawego maila z pytaniem: czy również zgłoszenie robót budowlanych może być przeniesione na inny podmiot (nowego inwestora). Mail był reakcją na mojego posta z dnia 29 lipca 2014 roku, w którym pisałem o możliwości przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę z jednego inwestora na drugiego.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z prawem budowlanym krótko wyjaśnię, że pewne roboty budowlane wykonujemy na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (jej uzyskanie to dość skomplikowana procedura wymagająca czasu i pieniędzy) – to zazwyczaj roboty o cięższym kalibrze – jak budowa domu, sklepu czy fabryki.

Natomiast pewne roboty budowlane – o znacznie mniejszym skomplikowaniu – można wykonywać na podstawie zwykłego zgłoszenia w starostwie powiatowym (dotyczy to np. budowy altany, kortu tenisowego czy przydomowego basenu).

Jeśli zatem kupiłeś dom jednorodzinny w trakcie trwania budowy przydomowego basenu o powierzchni do 30 m 2 (większy będzie wymagał już uzyskania pozwolenia na budowę) i zależy Ci na jego zakończeniu, to niestety nie zakończysz budowy basenu na podstawie zgłoszenia dokonanego przez poprzedniego inwestora.

Co więcej, nie nabędziesz w drodze przeniesienia (tak jak to się dzieje w przypadku pozwolenia na budowę) uprawnień wynikających ze zgłoszenia robót budowlanych dokonanych przez poprzedniego inwestora.

Musisz procedurę zgłoszenia powtórzyć.

Musisz dokonać nowego zgłoszenia jako nowy inwestor – ten, który chce kontynuować roboty związane z budową basenu.

Zaskakujące – prawda?

Na pocieszenia dodam jedynie, że procedura zgłoszenia robót budowlanych nie jest skompilowana i czasochłonna.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mirek Październik 13, 2015 o 12:42

Witam,
Zweryfikowałbym raz jeszcze stanowisko o braku możliwości przeniesienia zgłoszenia robót budowlanych.
Co więcej ma to potwierdzenie logiczne. Co z basenem, który jest w trakcie realizacji i jest sprzedawany innemu inwestorowi? Czy nowy Inwestor musi wnioskować raz jeszcze wskazując wsteczne daty rozpoczęcia prac czy też przerywa prace a zgłasza tylko swoją część?

Odpowiedz

Damian Buniak Październik 14, 2015 o 09:05

Dzień dobry – tak ma Pan racje. Po zmianach czerwcowych w Prawie budowlanym do art. 40 dodano ust. 4, który wprost mówi o tym, że: „Prawa i obowiązki wynikające ze zgłoszenia, wobec którego organ nie wniósł sprzeciwu, mogą być przeniesione na rzecz innej osoby w drodze decyzji”. Tego zapisu w Prawie budowlanym w momencie pisania powyższego postu nie było. Praktyka również pokazywała, że nie mam możliwości przeniesienia praw i obowiązków ze zgłoszenia na inny podmiot – po 28 czerwca 2015 roku, również praktyka musi ulec zmianie.
Bardzo dziękuję za Pana komentarz.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: