Slider

Zmiana sposobu użytkowania budynku bez zezwolenia

Nie chcemy ponosić konsekwencji związanych z nielegalnym działaniem.

Aby tego uniknąć staramy się w odpowiedni sposób zabezpieczyć.

Kupując nieruchomość sprawdzamy, czy została wybudowana na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, czy nie ma istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu, czy ma pozwolenie na użytkowanie, itp).

Są jednak sytuacje, które powodują, że nawet nasza daleko idąca ostrożność nie wystarczy, by uniknąć problemów związanych z kupowaną nieruchomością.

Przykładem takiej sytuacji jest zmiana sposobu użytkowania budynku. Chodzi o sytuację, gdy np. wcześniej w budynku (lokalu) było mieszkanie, a dzisiaj jest sklep, restauracja lub gabinet stomatologiczny.

Taka zmiana sposobu użytkowania nieruchomości wiąże się z potrzebą uzyskania zgody od odpowiedniego organu – jej brak będzie kwalifikowany jako samowola budowlana.

IMG_1930Kto za nią odpowiada ?

Niestety TY dzisiejszy właścicielu nieruchomości lub jej zarządco.

Tak, pomimo tego, że przed jej kupnem wszystko (prawie) sprawdziłeś.

Kupiłeś lokal, w którym poprzedni właściciele również prowadzili sklep, dyskotekę, czy pijalnię piwa, a dokumenty, które Ci przekazano wydawały się ok.

Prawda jest niestety taka, że za samowolną zmianę sposobu korzystania z obiektu budowlanego odpowiedzialność ponosi aktualny właściciel obiektu budowlanego lub jego zarządca.

Dodam jeszcze, że upływ czasu liczony od dokonanej samowolnie zmiany sposobu użytkowania nie ma znaczenia, nawet to, że dokonano jej 20 czy 30 lat temu.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Łukasz Listopad 3, 2014 o 14:20

Witam,
Mam dość skomplikowaną sytuację.
Budynek został wybudowany za pozwoleniem na budowę jako budynek gospodarczy i budowa zakończyła się w 2000 r. Niestety nie zostało zgłoszone zakończenie robót budowlanych i zostało w tym samym roku przystąpienie do użytkowania budynku.
Wnioskuję, że kary mi nie grożą bo nastąpiło przedawnienie ? Ale budynek jest użytkowany jako mieszkalny (dostosowanie go do użytkowania mieszkalnego nie wymagało zmian w architekturze budynku) . Planuję teraz rozbudować ten budynek (w myśl nowych przepisów wystarczy zgłoszenie). Czy można przekwalifikować budynek na mieszkalny nie narażając się na duże koszta ? Co mi grozi w przypadku nie przekwalifikowania budynku i jakie są na to szanse ?
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 4, 2014 o 22:36

Dzień dobry ,
popełnił Pan samowolę. W tej chwili może Pan spróbować ją zalegalizować, a jeżeli się nie uda lub nie będzie się to opłacało, to będzie Pan zobowiązany do przywrócenia stanu pierwotnego budynku (czyli powrót do budynku gospodarczego).
Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Lipiec 12, 2017 o 09:10

Dzień dobry,

chcę kupić budynek komercyjny, w którym poprzednio były prowadzone noclegi dla Gości praz restauracja. Właściciel od 2 lat nie prowadzi działalności i zmienił sposób użytkowania na budynek mieszkalny, żeby nie podonosić dodatkowych kosztów. Czy teraz przed kupnem wlaściciel może wrócić do poprzedniego sposobu użytkowania budynku, tak abym kupiła go jako mieszkalno-usługowy.

Odpowiedz

Iwona Wrzesień 21, 2017 o 11:35

Witam! Chcemy kupić dom z lat 60tych, wszelkie roboty były ukończone przed 1974. Czy budynek musi mieć odbior techniczny i pozwolenie na użytkowanie? Chcemy przebudować dach i założyć gaz. Czy brak odbioru będzie miał negatywne skutki?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: