Slider

Zmiany w prawie budowlanym w 2015 roku

Od dłuższego czasu mówi się i pisze o rządowym projekcie zmian w ustawie Prawo budowlane.

Zmiany mają wejść w życie w 2015 roku.

Z uzasadnienia projektu wynika, iż głównym celem noweli jest przyspieszenie procedur związanych z uzyskaniem zezwoenia na budowę.

Czy rzeczywiście przyspieszą ?

Czy nowela wejdzie w życie w 2015 ?

Nie znam odpowiedzi na te pytania.

Jednak nie sposób przejść obojętnie obok planowanych zmian.

Dzisiaj zatem najistotniejsze założenia nowelizacji Prawa budowlanego 2015.

pasy Białystok

Co się ma zmienić:

Ma zostać zniesiony obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do budowy i przebudowy domków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane (dla mnie najbardziej kontrowersyjna zmiana całego projektu, bo założenie dobre – przyspieszyć i ułatwić budowanie domów jednorodzinnych, ale czy nie dojdzie do patologii jeszcze większych niż dzisiaj; dodatkowo pozostaje problem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 kwietnia 2011 r. sygn. akt Kp 7/09 – na temat budowy domu bez pozwolenia przeczytasz tutaj).

Ma być zlikwidowany obowiązek dołączenia do projektu budowlanego: oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych, a także oświadczenia właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną z wyjątkiem dróg wojewódzkich i krajowych (ciekawy pomysł, ale powstają obawy, czy budujący dom nie będzie zawijał na swojej szyi pętelki – bo wybuduje dom a okaże się, że nie ma możliwości podłączenia wody albo może to uczynić, ale gigantycznymi nakładami. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj).

Zniesiony zostanie obowiązek zgłoszenia zamierzonego terminu rozpoczęcia robót budowlanych.

Dojdzie do ograniczenia zasady, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę – w przypadku gdy stroną w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę będzie wyłącznie inwestor, roboty budowlane będzie można rozpocząć na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Powstanie obowiązek ostemplowania projektu budowlanego (dzisiaj ten obowiązek nie wynika z przepisu prawa, a bardziej z praktyki).

Zostanie zmieniony termin na wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia zamiaru realizacji robót budowlanych. Będzie on obliczany w ten sposób, że za dzień wniesienia sprzeciwu uzna się dzień nadania decyzji w placówce pocztowej operatora pocztowego (na dzień dzisiejszy istnieją różne koncepcje jego obliczania – w samym NSA istnieją trzy !).

W przypadku stwierdzenia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę, zastosowanie będzie miał przepis art. 64 § 2 k.p.a., przy czym termin dla organu na wezwanie wnoszącego do usunięcia braków będzie wynosił 14 dni. Natomiast w odniesieniu do braków materialnych zastosowanie będzie miała obecna regulacja art. 35 ust. 3 ustawy Prawo budowlane (sądy administracyjne rozróżniają braki formalne i materialne wniosku o pozwolenie na budowę).

Zostanie rozszerzona lista obiektów wymagających geodezyjnego wyznaczenia w terenie o telekomunikacyjne linie kablowe oraz kanalizację kablową, a po ich wybudowaniu obowiązek geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Zostanie natomiast wyłączony obowiązku geodezyjnego wyznaczenia przyłączy, których połączenie z siecią znajduje się na tej samej działce, co przyłącze lub na działce sąsiedniej.

Powstanie nareszcie możliwość stosowania do opłat legalizacyjnych ulg przewidzianych w Ordynacji podatkowej (możliwość odroczenie lub umorzenia opłat dla podmiotów w wyjątkowej sytuacji życiowej. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj).

Rozszerzony zostanie katalog obiektów budowlanych, co do których nie będzie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie (wystarczy zgłoszenie), należą do nich: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe i garaże do pięciu stanowisk włącznie, obiekty magazynowe, takie jak: budynki składowe, chłodnie, hangary i wiaty, a także niektóre budynki kolejowe, place składowe, postojowe i parkingi oraz stawy rybne.

Będzie się działo.

W najbliższym czasie napiszę szerzej o moich wątpliwościach dotyczących niektórych z wyżej wymienionych zmian.

{ 93 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

antoni Grudzień 10, 2014 o 11:36

WITAM-czy wejdą przepisy, które pozwolą na własnej działce[ na bieżąco opłacane podatki],budować dowolne budynki i jak to jest w krajach zachodnich.

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 10, 2014 o 12:57

Dzień dobry,
takie przepisy nigdy nie wejdą w życie.
Prawo własności i prawo zabudowy są ograniczone m.in. przepisami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego i warunkami technicznymi.
Nie znam kraju (systemu prawnego), w którym panuje całkowita dowolność w sposobie zabudowy.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Michał Styczeń 27, 2015 o 22:04

Teksas, USA
Botswana
Chiny

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 28, 2015 o 11:54

????? Ciekawe

Odpowiedz

SAJMON Styczeń 29, 2015 o 17:36

A JA ZNAM W PERU W PARAGWAJU MEKSYKU HISZPANII SZWAJCARII I WIELU INNYCH PAŃSTWACH PRAWO BUDOWLANE JEST BARDZO UŁATWIONE A NAWET W OGÓLE GO NIEMA DLA LUDZI KTÓRZY CHCĄ NA WŁASNEJ DZIAŁCE WYBUDOWAĆ COKOLWIEK

Odpowiedz

Kazimierz Grudzień 11, 2014 o 18:38

Mam dom jednorodzinny z dachem dwuspadowym. Przybudowany jest do niego garaż, którego płaski dach pełni funkcję tarasu. Czy wiadomo jakie formalności będę musiał załatwić wg nowego PB aby „przedłużyć” dach budynku na garaż i uzyskać dodatkowy pokój?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 12, 2014 o 09:00

Dzień dobry,
przebudowę najprawdopodobniej będzie można przeprowadzić na zgłoszenie, pod warunkiem, że obszar oddziaływania nie będzie wykraczał poza działkę, na której ma być realizowana inwestycja.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

helena Grudzień 14, 2014 o 22:52

czy na własnej działce z kw bedzie można wreszcie zbudować dom,ale w mpzp z 1997r jest że pod ogródki działkowe-ale na działkach rosną chaszcze i samosieje.czy zmiany wejdą w życie już od stycznia 2015 r

Odpowiedz

Damian Buniak Grudzień 15, 2014 o 09:07

Dzień dobry – zmiany mają dotyczyć Prawa budowlanego np. sposobu uzyskania pozwolenia na budowę. Nie przewidziano zmian dotyczących terenów pod zabudowę.
Nowelizacja najwcześniej wejdzie w życie w drugiej połowie 2015 roku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

monika Grudzień 29, 2014 o 10:33

to w takim razie jakie dokumenty sa potrzebne aby zaczac budowe wymarzonego domu.
pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 2, 2015 o 12:55

Na dzień dzisiejszy:
1) cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi
2) oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane; 
3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli na terenie, na którym ma powstać obiekt nie obowiązuje MPZP.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Magdalena Listopad 18, 2015 o 18:25

nigdzie nie moge znalesc przepisow na zadaszenia tarasu ,zglosilam do urzedu zamiar zadaszenia 12 m 2 tarasu tj,1/2 i dostalam odmowe ,wnioslam odwolanie do wojewody i podtrzymano decyzje I Instancji ,tlumaczac ,ze musze miec pozwolenie na budowe , poniewaz moje dzialania zmierzaja do przebudowy budynku wielorodzinnego,wspomne ze taras znajduje sie w tyle tego budynku ,a na przeciwko znajduje sie las

Odpowiedz

Damian Buniak Listopad 23, 2015 o 09:56

Dzień dobry,
na decyzję wojewody przysługuje Pani skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Rafal Styczeń 2, 2015 o 15:44

Witam, jesli kupiłem działke z warunkami zabudowy o danych parametrach na właściciela teraz powinienem zmienic na siebie czy moge zmienic te parametry np. wysokosc budynku?
;czy to prawda że ma zmienic sie pr budowlane ze nie bedzie można budować domow na warunkach zabudowy a jedynie gdzie jest MPZP, jesli tak to kidy on wejdzie w życie i czy wtedy bede mogł wybudować dom jeśli jeszcze nie rozpoczołem budowy ale mam warunki zabudowy

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 7, 2015 o 09:45

Dzień dobry, zmian o jakich Pan pisze nie planuje się !
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marek Styczeń 6, 2015 o 21:49

Witam, aktualnie buduję dom jednorodzony w trakcie budowy wykonaliśmy mur oporowy aby zabezpieczyć obsuwającą się skarpę, mur znajduje się przy granicy z sąsiadem. Będę musiał taki mur zalegalizować ? Czy może poczekać na nową ustawę w 2015 ?

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 7, 2015 o 09:52

Dzień dobry,
Pana pytanie powinno brzmieć, czy da się zalegalizować ten mur, gdyż nie każdą samowole da się zalegalizować, a jeżeli się nie da, to wówczas powstaje obowiązek jej rozbiórki. Pisałem o podobnej sprawie tutaj: http://prawobudowlane-blog-buniak.pl/niewykonalnosc-nakazu-rozbiorki-zasada-legalizmu-versus-zasada-sprawiedliwosci/ .
Dodam, że planowane zmiany w prawie budowlanym nie obejmą sposobu legalizacji samowoli budowlanych.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

artur Styczeń 7, 2015 o 14:31

Witam ,czy zmiany w pb pozwola na dostawienie budynku gospodarczego lub garażu (połaczonego z dachem istniejacego domu) .na chwile obecna wymagane jest pozwolenie.można postawic bg na zgłoszenie ale nie moze on przylegac do domu.czy cos sie zmieni? mam mała działke i chciałbym zeby było to w jednej bryle.

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 8, 2015 o 09:31

Dzień dobry,
podobno nadbudowa, rozbudowa, odbudowa i przebudowa domu jednorodzinnego również ma być dokonywana na zgłoszenie, o ile obszar oddziaływania mieści się na działce, na której ma powstać inwestycja.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 8, 2015 o 18:58

Witam
Jestem w trakcie załatwiania formalnosci własnie czekam na mapki do celów projektowych.
Czym mam rozumiec ze wystarczy tylko projekt z adaptacją (bez mediów) i składanie dokumentow?

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 9, 2015 o 09:36

Dzień dobry,
Panie Łukaszu na zmiany w Prawie budowlanym, o których piszę w poście jeszcze trochę Pan poczeka. Nie jest również oczywistym, iż wejdą one w życie w projektowanym kształcie. Zatem inwestycję niech Pan przygotowuje wg obowiązujących przepisów.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Sylwek Styczeń 9, 2015 o 16:22

Witam,
Chciałbym pobudować garaż na dwa miejsca na działce na której stoi już dom. Ma być to oddzielny budynek. Od czego powinienem zacząć? Czy muszę wyrabiać wszystkie pozwolenia i plany?

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 12, 2015 o 09:09

Tak

Odpowiedz

Grzegorz Styczeń 10, 2015 o 13:45

Witam.
Chcę rozbudować dom jednorodzinny ,jakie papiery są mi teraz potrzebne i czy zrobić to teraz czy czekać do zmian w przepisach

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 12, 2015 o 09:00

Dzień dobry ,
co do niezbędnych dokumentów wymaganych przy rozbudowie budynku, to odpowiedź znajdzie Pan powyżej.
Kiedy rozpocząć inwestycję ? Czy czekać na zmiany ?
Ja bym rozpoczął niezwłocznie, gdyż zmiany nie wiadomo kiedy wejdą w życie i w jakim kształcie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jurek Styczeń 11, 2015 o 21:08

Dzień Dobry,
Mam pytanie, czy w nowym prawie budowlanym będzie sprecyzowany temat zadaszenia tarasów oraz usytuowania ogrodu zimowego np na trasie który ulokowany jest na pietrze budynku w formie zgłoszenia budowlanego (do 25 m2)? W chwili obecnej jest kilka interpretacji i wyroków sądów, które są ze sobą sprzeczne.
Z góry dziękuje za wyjaśnienia.

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 13, 2015 o 08:03

Dzień dobry Panie Jurku,
o projektowanych zmianach pisze w poście powyżej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Waldek Styczeń 11, 2015 o 23:06

Kiedy Rząd weźmie się do roboty? Niby pracują nad zmianami w prawie budowlanym, niby mają wejść w życie w 2015. Mam działkę 3100 m/2 3kl. ziemi i nie mogę się pobudować. Stąd moje pytanie kiedy to wejdzie w życie [nowe prawo budowlane]

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 12, 2015 o 09:08

Tego nie wie nikt !

Odpowiedz

Marcin Styczeń 12, 2015 o 13:16

Witam,
czy pawilon handlowy z gotowych elementów(tymczasowy?) też będzie można postawić na zgłoszenie czy tyko pozwolenie na budowę?

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 13, 2015 o 08:15

Nie ma o tym mowy w projekcie zmian.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mariusz Styczeń 15, 2015 o 13:50

Witam panie Damianie.Czy w chwili obecnej jest mozliwe przekształcenie budynku gospodarczego w mieszkalny?chodzi o budynek który już był na poczatku lat 90 przebudowany bez wymaganych zgłoszeń ,był dobudowany ganek ,w stajni utworzone zostały pokoje .Zostały wstawione drzwi i okna.

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 16, 2015 o 11:00

Należy zacząć od odpowiedzi na pytanie, czy da się zalegalizować popełnioną samowolę.
Pozdrawiam

Odpowiedz

ewa Styczeń 22, 2015 o 19:29

witam,czy hale magazynowe ,wiaty nie związane z gruntem wybudowane w 2002r są samowolą budowlaną ? dziękuję pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 23, 2015 o 16:31

Tak – jeżeli zostały wybudowane bez odpowiednich zezwoleń.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Monika Styczeń 27, 2015 o 16:53

czy juz lub kiedy wejdzie to nowe prawo budowlane???

Odpowiedz

Damian Buniak Styczeń 28, 2015 o 11:57

w tej chwili jest w Senacie, następnie potrzebny jest jeszcze podpis Prezydenta RP pod ustawą. Zatem jeszcze to trochę potrwa.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Beata Luty 21, 2015 o 18:53

Czy po wejściu w życie znowelizowanej ustawy – będzie konieczne uzyskanie warunków zabudowy i przedłożenie wraz ze zgłoszeniem zamiaru robót niewymagających pozwolenia na budowę dla przebudowy domu jednorodzinnego w zabudowie zagrodowej, przy założeniu, że inwestycja nie będzie oddziaływać na działki sąsiednie. Działka – pow.7000 m2, nie jest objęta pzp, znajduje się w otulinie mazowieckiego parku krajobrazowego i na terenie warszawskiego obszaru chronionego krajobrazu – przebudowa polegająca na dobudowie tarasu i zadaszeniu go. Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Luty 26, 2015 o 10:13

Tak.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Aga Marzec 15, 2015 o 12:16

Dzień dobry. Mam pytanko kiedy wejdzie w życie to prawo ?

Odpowiedz

Damian Buniak Marzec 16, 2015 o 08:15

Dzień dobry,
jeśli Prezydent szybko podpisze ustawę to nawet latem tego roku.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Marcin Marzec 31, 2015 o 11:57

Dzień dobry,

Czy drewniana altanka postawiona na belkach zamiast fundamentów, niezwiązana trwale z gruntem w moim przydomowym ogródku może zostać uznana za samowolę budowlaną i spotkać się z nakazem rozbiórki? Czy mogę ją ewentualnie teraz jakoś zalegalizować jeśli wcześniej nie zgłaszałem planów jej zbudowania?

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 1, 2015 o 09:25

Dzień dobry – tak.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Staszek Kwiecień 1, 2015 o 20:10

Dzień dobry.
Mam takie pytanie czy po nowelizacji prawa budowlanego dalej będę musiał czekać na aktualizację MPZP? Mam 18 ar działki w studium MPZP ujęte jako budowlane no ale w obowiązującym rolne. Gmina „pracuje” nad planem „dopiero” 7 lat a mi rodzina non stop głowę suszy o budowę. Czy będzie możliwość budowy?

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 3, 2015 o 10:31

Dzień dobry,
będzie Pan musiał poczekać na zmianę MPZP.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Jakub Kwiecień 3, 2015 o 16:04

Witam.
Posiadam działkę 0,5 ha, grunt kat. VI graniczącą z lasem państwowym, gdzie teren objęty jest Naturą 2000. Gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego. Interesuje mnie wybudowanie domu jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 77 m2. O pozwolenie na budowie staram się od maja ubiegłego roku. Ochrona środowiska, blokuje rozpoczęcie budowy i zleca badania ornitologa (które są bardzo kosztowne). Czy nowe przepisy, jeśli wejdą w życie ułatwia uzyskanie pozwolenia?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 7, 2015 o 10:27

Dzień dobry,
w Pana przypadku – nie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Mateusz Kwiecień 10, 2015 o 12:44

Dzień dobry. Czy w wyniku nowelizacji domy jednorodzinne nie będą wymagały uzyskania decyzji o warunkach zabudowy? Wydaje mi się, (chociaż zapisy są mocno pokrętne z których to wynika ) że ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym zwalnia wszystkie obiekty objęte procedurą zgłoszenia z obowiązku uzyskania WZ. Nigdzie nie mogę doszukać się informacji na ten temat.

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 11, 2015 o 02:18

Witam
Jestem właścicielem domu w stanie surowym zamkniętym, którego budowa rozpoczęła się w 2013 i na chwilę obecną budowa jest zamknięta. Chciałem zapytać czy dotyczą mnie zmiany wprowadzone przez Nowelizację ustawy Prawo budowlane ( Ustawa z dn. 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw). Dokładnie interesuje mnie czy:
1) Ze względu na błąd wykonawcy budynku, który jest o 45 cm dłuższy w rzeczywistości niż na planie, czy konieczne jest staranie się o ponowne pozwolenie na budowę?;
2) Czy zmiana ustawy upraszcza/zmienia coś w procedurze odbioru budynku w moim przypadku?;
3) Czy do odbioru budynku potrzebny jest nadal zjazd z drogi gminnej?

Z góry dziękuje za odpowiedź
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 27, 2015 o 09:11

Dzień dobry ,
niestety popełnił Pan samowolę budowlaną – istotnie odstępując od zatwierdzonego projektu budowlanego i w związku z tym istnieje ryzyko w Pana przypadku wszczęcia postępowania naprawczego.
Natomiast z drogą jest tak, że jest niezbędna do odbioru budynku.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 14, 2015 o 09:08

Dzień dobry,
w tym kontekście kwestie związane z zagospodarowaniem przestrzennym pozostają bez zmian.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Elżbieta Kwiecień 17, 2015 o 11:55

Dzień dobry,
W moim domu, w ciągu ostatnich kilku lat dokonaliśmy „przeróbek”, które w świetle obowiązujących przepisów wymagały pozwolenia na budowę np. zmiana wielkości i miejsca okien. Nigdzie tego nie zgłaszaliśmy. Czy po wejściu w życie zmian w ustawie – w związku z planowanym zniesieniem obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w odniesieniu do budowy i przebudowy domków jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane – te zmiany zostaną niejako”zalegalizowane” ? Czy będzie konieczność dostarczenia projektów, planów ( czyli niejako chęci dokonania zmian już po wejściu w życie ustawy, żeby nie było mowy o wcześniejszej samowolce) do urzędu, żeby te zmiany były u nich odnotowane?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 18, 2015 o 09:09

Dzień dobry,
nie zostaną z mocy prawa zalegalizowane.
pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Kwiecień 30, 2015 o 22:37

Witam jestem rolnikiem mam pytanie odnośnie budowy budynku gospodarczego czy jest to prawdą że po zmianie przepisów będę mógł zbudować budynek o powierzchni do 50m2

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 6, 2015 o 09:38

To zależy od tego, gdzie Pan chce wybudować ten budynek.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Ania Maj 7, 2015 o 19:33

Dzień Dobry
Mam pytanie czy zmienią się minimalne wymiary działki budowlanej?

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 8, 2015 o 08:48

Pani Aniu – w tym zakresie ustawa nie przewiduje zmian.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Asia Maj 10, 2015 o 20:49

Witam. Podczas zmiany dachu chcemy zadaszyc rowniez garaz ktory z przyczyn nie korzystania z domu przez dluzszy czas po prostu zawalil sie, a byl przylegly do domu. Korzystajac z okazji rowniez chcielibysmy zadaszyc taras przed domem. Co potrzebujemy do zrealizowania naszych dzialan. Pozwolenie, zgloszenie ? Prosze o pomoc.

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 11, 2015 o 09:10

Dzień dobry,
pozwolenie, czy zgłoszenie będzie uzależnione od obszaru oddziaływania Pani inwestycji na działki sąsiednie, a wymagania, co do dokumentacji pozostają bez zmian.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Asia Maj 11, 2015 o 11:17

Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 11, 2015 o 11:36

Pozdrawiam

Odpowiedz

Anna Maj 10, 2015 o 21:47

Witam, po starej szopce zostały mi same fundamenty chcę postawić na nich garaż blaszany razem z wiatą na drzewo. Czy według nowych przepisów tylko robie zgłoszenie ? jakie dokumenty sa mi do tego potrzebne?

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 11, 2015 o 09:04

Dzień dobry,
jak już pisałem, to będzie zależało od obszaru oddziaływania.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek Maj 10, 2015 o 22:04

Witam, mam działke budowlana, projekt, przyłacze energetyczne. Nie mam tylko wody, wode mam ale 120m od działki i musze samemu podłaczyc do działki a to jest duży koszt bo musze ciagnac przyłaczem fi160 i mam ptanie czy w tym roku 2015(w nowych przepisach) musze miec przyłacze wody zeby starac sie o pozwolenie na budowe?

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 11, 2015 o 09:05

będzie to niezbędne przy uzyskiwaniu pozwolenia na użytkowanie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marek Maj 11, 2015 o 09:11

Dziękuję.

Odpowiedz

stanisław Maj 11, 2015 o 15:40

Witam, kiedy wchodzą w życie przepisy, bym mógł pobudować garaż,lub budynek gospodarcz wolnostojacy do 35m2 na zgłoszenie,moja dzialka ma 0,33ary,budynek jest już odebrany.

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 12, 2015 o 16:19

w czerwcu 2015 roku.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Katarzyna Maj 26, 2015 o 21:39

Witam,
Bardzo proszę o podpowiedź, co zrobić w sytuacji, kiedy nie jestem właścicielem działki, na której chciałabym wybudować dom (właścicielami są rodzice, którzy w chwili obecnej, mimo wielkich chęci nie mogą przepisać na mnie tej działki). Wystąpiłam do UMiG o wydanie warunków zabudowy jako hipotetyczny inwestor, otrzymałam odpowiedź pozytywną i chciałabym pójść dalej, lecz nie wiem jak obejść własność działki. Czy wystarczyłaby notarialnie potwierdzona zgoda rodziców, ewentualnie jakaś umowa?

Odpowiedz

Damian Buniak Maj 29, 2015 o 09:21

Dzień dobry,
prawem do dysponowaniem nieruchomością na cele budowlane może być również umowa najmu, dzierżawy, czy tez użyczenia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marian Maj 30, 2015 o 06:12

Czy w czerwcu 2015r można będzie dobudować ganek na zgłoszenie .
pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 1, 2015 o 09:10

Jeżeli obszar oddziaływania nie obejmie działek sąsiadów.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Grażyna Czerwiec 6, 2015 o 11:23

Dzień dobry. MAM PROBLEM. Mieszkam na terenie gminnym objętym PZP o symbolu MNU / budownictwo jednorodzinne z drobnymi nieuciążliwymi usługami/. Miedzy domami jest działka , na której sąsiad chce wybudować stajnię dla min.4 koni i prowadzić działalność usługową. Chcę być stroną w postępowaniu uzyskania zgody na budowę , lecz główny architekt w Starostwie robi wszystko aby do tego nie dopuścić. W ostatnim piśmie do mnie chce abym „wskazała przepis prawa materialnego, zgodnie z którym przedmiotowa inwestycja wprowadzałaby ograniczenia dla naszej nieruchomości”. Nie maja znaczenia dla gł. architekta przedstawione moje argumenty, wyroki sądowe NSA itd. Nadmieniam, że mimo braku stajni, sąsiad wprowadził na ww. działkę 2 konie, a 7 m. od moich okien jest padok czyli wybieg i ujeżdżalnia dla koni. Sąsiad na zgłoszenie wybudował budynek gospodarczy, który obecnie służy jako stajnia. Oczywiście brak jest miejsca na obornik, gnojowicę itd. UG też jest bardzo przychylny tej inwestycji / inwestorem jest radna UG/, wójt w rozmowie ze mną poinformował mnie cyt. jeżeli coś nie jest zakazane w planie zagospodarowania przestrzennego, to oznacza że wolno robić… Aby coś takiego usłyszeć , musiałam się wyprowadzić z bardzo dużego miasta na wieś. SZOK i co dalej robić?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 8, 2015 o 10:02

Dzień dobry,
organ chce, aby Pani wykazała interes prawny – niech Pani to zrobi.
Pozdrawiam

Odpowiedz

magda Czerwiec 10, 2015 o 07:35

Witam, mam pytanie a wlaściwie kilka pytań. Czy ta nowelizacja wchodzi w życie 28.06?
W jaki sposob bedzie ona odnosiła się do np postawienia kiosku handlowego? Na dzień dzisiejszy nie stawiam kiosku gdyż jak policzył mi architekt same pozwolenia i projekty miały by mnie wynieść ponad 30 tyś (taki kraj..) a jakbym miała w zapasie 30 tys to nie stawiam drewnianego kiosku 3 na 3 m kw…

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 17, 2015 o 10:04

Dzień dobry – nowelizacja Prawa budowlanego wchodzi w życie 28 czerwca 2015 roku, jednakże nie będzie miała ona większego wpływu na koszty inwestycji.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika Czerwiec 11, 2015 o 14:21

Chciała bym zmienic budynek gospodarczy na dom. co musze i gdzie załatwic?

Odpowiedz

Damian Buniak Czerwiec 17, 2015 o 09:58

Proszę zacząć od starostwa.
pozdrawiam

Odpowiedz

Wioletta Czerwiec 21, 2015 o 18:41

Witam,

chciałabym w prostych słowach otrzymać informację, czy w końcu ta nowelizacja wchodząca w życie 28 czerwca ułatwia wybudowanie domu jednorodzinnego i w jakim stopniu? Miało był zgłoszenie zamiast pozwolenia, mniej papierków. Czy tak będzie od 28 czerwca 2015? Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 25, 2015 o 08:47

Dzień dobry,
w zamierzeniu nowelizacja Prawa budowlanego miała ułatwić życie inwestorom. Jednak praktyka pokazuje, że jest różnie.
Pozdrawiam

Odpowiedz

bibina Czerwiec 23, 2015 o 10:45

Witam! W 2011 roku wybudowałam dom w granicy z ogniomurem ,rok temu dokupiłam obok działkę i chciałam przebudować dach- zlikwidować ogniomur i przedłużyć dach jakie dokumenty mam złożyć ponieważ dzisiaj w starostwie twierdzą że ma być pozwolenie na budowę ,4 projekty ,kierownik budowlany i oczywiście wszystkie sprawy związane z inspektorem budowlanym jak to jest zgodnie z nowym prawem budowlanym?

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 25, 2015 o 09:00

Proszę poczytać uważnie bloga.

Odpowiedz

Sebastian Czerwiec 24, 2015 o 15:05

Witam
Posiadam dom jednorodzinny wybudowany w latach 60.Dom nie posiada żadnych planów architektonicznych. Znajduje się na mojej działce. Posiada on piwnice, parter i poddasze. Planuje remont poddasza który obejmie: wymianę ścianki kolankowej, wymianę więźby dachowej, wstawieniu 4 okien, dobudowanie balkonu (nie wystającego poza działkę). Czy te operacje po 28 czerwca 2015r. można wykonać jedynie po zgłoszeniu budowy.
Czy przy zgłoszeniu budowy wymagane jest wykonanie planów architektonicznych budynku ?

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 25, 2015 o 09:03

Dzień dobry,
pisałem już o tym – to będzie uzależnione od obszaru oddziaływania inwestycji.
Tak projekt budowlany będzie potrzebny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

iwona Czerwiec 26, 2015 o 08:45

witam,Gmina od 10 lat nie może uchwalić MPZP.złożyłam wniosek o WZ.Zawieszone na 9 m-cy bo jest konflikt.ja chce mieszkaniówkę a Gmina biura usługi sport turystykę./złożony do planu wniosek o mieszkaniówkę/,W jakim zakresie zmieni to nowelizacja prawa?czy jest szansa na WZ ze względu na tzw dobre sąsiedztwo?

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 25, 2015 o 09:07

Dzień dobry, nowelizacja Prawa budowlanego nie dokonała w tym zakresie zmian.
Pozdrawiam

Odpowiedz

grzegorz Czerwiec 30, 2015 o 01:07

witam mam wybudowany dom jeszcze nie odebrane co zmieni się w kwestii odbioru czy mogę zamieszkać bez odbioru czasowo czy coś mi grozi za takie zamieszkanie

Odpowiedz

Damian Buniak Wrzesień 28, 2015 o 09:04

Dzień dobry,
w tym kontekście nic się nie zmieni. Proszę poczytać na blogu o konsekwencjach przystąpienia do użytkowania budynku bez zezwolenia.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Listopad 16, 2015 o 11:47

Mam pytanie. Otrzymalem w spadku dom po babci w zeszlym roku. Jest to stary dom, który w miedzyczasie babcia rozbudowala bez pozwolen. Dobudowala pokój i lazienke bez odpowiednich dokumentów. Teraz ja jestem wlascicielem po jej smierci. Co w tym przypadku? Budynek pierwotnie byl budowany po wojnie w latach 50. Czy powinienem zglosic ta sytuacje i zrobic nowy projekt?

Odpowiedz

Katarzyna Kwiecień 8, 2016 o 16:05

witam czy zamiana garazu na kuchnie potrzebuje jakiegos pozwolenia informowania kogos o tym? garaz jest czescia domu, jedynie okno i instalacja beda robione aby mozna bylo kuchnie zrobic

Odpowiedz

Damian Buniak Kwiecień 13, 2016 o 08:42

potrzebuje

Odpowiedz

Ania Lipiec 19, 2016 o 20:35

Dzień Dobry;
Chciałabym zapytać, o możliwość wykonania zadaszenia tarasu w postaci
altany wolnostojącej na zgłoszenie, – pragnę zaznaczyć, że jest to na piętrze budynku
– tj domu trzy-poziomowego. Planowana altanka (zadaszenie) będzie
miała własną konstrukcję (czyli nie będzie mocowane do ściany lub
innego elementu istniejącego budynku) – będzie wolnostojąca (po ok
14m2).
Proszę o poradę.
pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Wrzesień 5, 2016 o 14:34

Witam!

Mam pytanie, postawilam na swojeje dzialce pomieszczenie gospodarcze (bez okien sa tylko sciany i drzwi) o pow. 9metrow, 0,5metra od granicy. Zaznacze ze sasiad sie zgodzil na to. MOja dzialka ma 10metrow szerokosci ( mieszkam w szeregu). Calkiem niedawno dowiedzialam sie ze musze miec na to pozwolenie , a nie zgloszenie. Moje pytanie brzmi co mam zrobic ??, bo sadze ze jak pojde do Starostwa to uslysze ze mam to rozebrac.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: