23 marca 2018

Braki w dokumentacji obiektu budowlanego – konsekwencje ?

15 komentarzy

Brak dokumentów związanych z obiektem budowlanym nie przesądza jeszcze o tym, że mamy do czynienia z samowolą budowlaną, czy też odstępstwami od zatwierdzonego projektu budowlanego. W szczególności gdy mamy do czynienia z obiektami wzniesionymi kilkadziesiąt lat temu.

Skąd taki wniosek?

Właściciele obiektów wybudowanych przed 1995 rokiem nie mieli obowiązku przechowywania dokumentów związanych z budową.

Nie wymagały tego ówcześnie obowiązujące przepisy.
Takiego obowiązku nie miały również organy prowadzące tego typu postępowania.

Dlatego jeżeli nie ma dokumentów związanych z określoną budową, bo ani właściciel obiektu ich nie posiada, ani w archiwach ich nie sposób znaleźć, to nie jest możliwym – jak się czasami zdarza w praktyce nadzorów budowlanych – czynić z tego tytułu domniemania, że doszło do naruszenia przepisów prawa budowlanego.

Żadna bowiem z norm prawnych obowiązujacych dawniej, (również dzisiaj) nie przewidywała domniemania powstania określonego obiektu niezgodnie z prawem.

Oczywistym jest, że naruszenie przepisów prawa budowlanego organy mogą wykazywać innymi środkami dowodowymi, nie mają jednak podstaw do wywodzenia z faktu braku dokumentów zaistnienia np. odstąpień od projektu budowlanego, czy samowoli budowlanej.

Podobnie rzecz się ma z obiektami budowlanymi wzniesionymi już po 1994 roku, czyli za rządów obecnie obowiązującej ustawy Prawo budowlane. Jednak z tą różnicą, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego ma obowiązek przechowywać dokumentację budowlaną w czasie okresu istnienia tego obiektu.

Brak dokumentacji budowy i dokumentacji powykonawczej naraża właściciela lub zarządcę na grzywnę ze strony nadzoru budowlanego.

Jednak jej brak – tak jak wskazałem wyżej – nie skutkuje z automatu uznaniem określonego obiektu za wzniesiony w warunkach naruszenia przepisów prawa budowlanego.

15
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ZbigniewDamian BuniakRadekMarcinAndy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jakub Pogorzelski
Gość
Jakub Pogorzelski

Dzień dobry. O jakich archiwach pisze Pan w tym artykule? Gdzie należy szukać dokumentów? Kupiłem siedlisko/ leśniczówkę na Warmii. W domu na belce znalazłem datę 1860 oraz 1861. Jest jeszcze obora stodoła oraz dodatkowy budynek gospodarczy dobudowany później ale też stary oraz piwnica ziemianka o dużym rozmiarze na której jest data 1928. Obu ostatnich budynków nie ma na planie. Ostatnio geodeci z powiatu przyjechali nie zapraszani przeze mnie mierzyć budynki i byli zdziwieni brakiem na mapie dwóch. Czy ta sytuacja może być problemem? Gdzie szukać informacji o budynkach? Co w przypadku kiedy wszystkie pochodzą sprzed wojny i były budowane przez… Czytaj więcej »

Lena
Gość
Lena

Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie możliwości rozbiórki nielegalnie postawionej dobudówki która została postawiona około 1983-84 roku. Sąsiad dostał w 1982 roku pozwolenie na nadbudowę kondygnacji w swoim domu oraz dobudowanie schodów zewnętrznych w odległości 1,4 m od granicy mojej działki. Gość zamiast tego wybudował sobie dobudówkę do jednej ściany swojego budynku (zrobil sobie tam jeden pokój z oknem) w taki sposób że jest ona centralnie w mojej granicy działki – bez zachowania odstępu. czy mogę teraz po latach starać się o rozbiórkę tej przybudówki? wiem ze sąsiad jej nie zalegalizował. Zglosiłam sprawę do nadzoru budowlanego. Sprawa się toczy – ostatnio… Czytaj więcej »

Lena
Gość
Lena

Dziękuje bardzo za odpowiedź.

patryk
Gość
patryk

witam
mam pozwolenie na uzytkowanie budynku zgineła mi cala inna dokumentacja jak to rozwiązać. Budowa zakończona 2009r pozwoleniem na użytkowanie. Wiem że dokumenty znajduja si ę w starostwie powiatowym ale jak je odzyskać . Niestetyy zaginął projekt i inne dokiumenty które musiałem złożyć by uzsyskać pozwoenie na użytkowanie,

Andy
Gość
Andy

Dzień dobry,

Zakupiłem dom i w związku ze swoją niewiedzą nie zapytałem i nie otrzymałem dokumentacji powykonawczej domu. Co mogę zrobić nie mając kontaktu ze zbywcą (transakcja sprzed 2 lat)? Jak nadrobić dokumentację?

Pozdrawiam,
Andrzej

Marcin
Gość
Marcin

Budynek (pawilon handlowy),zostal wybudowany w 1993r.Mam pozwolenie na budowe,dzis Pinb. ,zada dokumentu zakonczenia budowy ktorej nie mam.Jak sie moge obronic?

Radek
Gość
Radek

Kupiłem dom z lat 60 bez dokumentacji i w archiwum prawdopodobnie też nic nie ma (projekt,pozwolenie na budowę,odbiór itp itd) a teraz moje pytanie co z tym mogę zrobić bo były właściciel nie posiadał owych dokumentow i jest przekonany że nie było samowoli budowlanej