Budowa to nie to samo, co remont lub przebudowa

12 komentarzy

BUDOWA TO NIE TO SAMO, CO REMONT LUB PRZEBUDOWA

Prawo budowlane funduje nam wiele pojęć, które dla osoby nie zajmującej się tą dziedziną niewiele się od siebie różnią.

Bowiem nie zawsze uda nam się prawidłowo zdefiniować pojęcie budowy i przebudowy.

Jednak przed podjęciem robót budowlanych warto przynajmniej pobieżnie je poznać, gdyż każde z tych pojęć niesienie za sobą określone obowiązki dla inwestora, a ich niewypełnienie może rodzić poważne konsekwencje.

Zatem roboty polegające na: budowie nowego obiektu budowlanego, nadbudowie, czy też rozbudowie już istniejącego obiektu, wymagają przynajmniej zgłoszenia* tych robót do właściwego organu administracji architektoniczno – budowlanej (najczęściej jest to starosta) i uzyskania milczącej zgody organu na wykonanie zgłoszonych robót (czyli nie wniesienia przez ten organ sprzeciwu do zgłaszanych robót).

Brak zgłoszenia robót budowlanych polegających na budowie, nadbudowie, rozbudowie obiektu budowlanego, czy też wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę jest traktowane w myśl art. 48 i 49 b ustawy Prawo budowlane jako samowola budowlana.
Tego typu samowola budowlana – w sytuacji jej wykrycia przez nadzór budowlany – musi być zlikwidowana.

BUDOWA TO NIE TO SAMO, CO REMONT LUB PRZEBUDOWA 

Pamiętaj też, że roboty budowlane, które polegają na budowie nowego obiektu, czy też polegają na nadbudowie, czy wreszcie rozbudowie budynku są pojęciami, których nie można utożsamiać z robotami polegającymi na remoncie, czy też przebudowie.

Prawo budowlane przez roboty budowlane polegające na remoncie rozumie: wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji.

Natomiast z przebudową wiąże wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.

Zatem jeżeli dochodzi do wykonania robót budowlanych, w wyniku których doszło do zmiany wysokości (nadbudowa), długości lub szerokości (rozbudowa), czy też zwiększenia kubatury obiektu, to takie roboty nie będą kwalifikowane przez organy administracji architektoniczno budowlanej i nadzoru budowlanego jako remont, czy też przebudowa, będą natomiast kwalifikowane jako nadbudowa lub rozbudowa.

BUDOWA TO NIE TO SAMO, CO REMONT LUB PRZEBUDOWA 

Ma to o tyle istotne znaczenie, że konsekwencje ich nielegalnego wykonania (bez odpowiednich zgód) w inny sposób się likwiduje.

Roboty budowlane polegające na budowie, nadbudowie i rozbudowie, to tryb likwidacji ich nielegalnego wykonania bardziej restrykcyjny dla inwestora.

Natomiast nielegalnie przeprowadzone roboty, które można zakwalifikować jako remont lub przebudowa legalizuje się w odrębnym – łagodniejszym – trybie.

 

* lub pozwolenia na budowę

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Bardzo ciekawy wpis. Jedyne co mnie zastanawia to ta gwiazdka przy zgłoszeniu. Dalej nie wiem kiedy tylko zgłoszenie A kiedy pozwolenie na budowę. Czy np wymiana pokrycia z wymianą więźby i wykonanie wieńca można zrobić na samo zgłoszenie?

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Super. Czekam na kolejny pełen pomocnych informacji wpis!

Roman
Roman
4 lat temu

Witam

Czy przebudowa budynku mieszkalnego na obszarze objętym strefą ochrony konserwatorskie wymaga zgłoszenia czy może czegoś więcej? Jak wygląda przebudowa budynków gospodarczych na takim terenie? Dodam, że jest to działka rolna (R).

pzdr

Małgorzata
Małgorzata
3 lat temu

Witam chciałabym obmurowac drewniany dom i dobudować z przodu ganek maksymalnie do 30m wtedy jakie muszę wypełnić dokumenty na budowę czy rozbudowę? I czy przy tym będę musiała robić plan budowy? Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

Sebastian
Sebastian
3 lat temu

Witam, mam pytanie. W 2015r. dostałem pozwolenie z urzędu miasta na rozbudowę wewnętrznej instalacji gazowej w domu. Niestety nie był prowadzony dziennik budowy. I przyszło mi wezwanie z Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o stawienie się na podst. art. 50 par. 1 ust. z 1960r. Co mogę w tej syt. zrobić?

Jan
Jan
3 lat temu

Witam.
Dostałem mieszkanie po babci we wspólnocie mieszkaniowej. Sprawa wygląda tak. Przeprowadzone zostały pracę polegające na konserwacji tego lokalu (malowanie., płytki, panele itp) z tym nie ma problemu. Jednak w łazience zostało zamurowane okno(teraz wiem że jest to przebudowa i powinna zostać zgłoszona tak jednak się nie stalo niestety) . Jest od strony podwórza i nikomu ze wspólnoty nie przeszkadza ten fakt. Jest już przykryte lewa ja i płytkami po wewnętrznej stronie. Docelowo ma tam stanąć prysznic. Dodatkowo jest w łazience gazowy podgrzewacz wody z otwartą komora spalania. Wentylacja w kominie jest, otwory w drzwiach też, chce jeszcze założyć czujniki gazu i czadu.

Pytanie brzmi co można zrobić z tym oknem, zgłosić to do pinb czy użytkować spokojnie mieszkanie i czekać aż sami się zorientuja? Czy grozi jakąś kara za to zamurowanie okna czy tylko postępowanie naprawcze lub powrót do stanu poprzedniego?
Z innych rzeczy to:
-Usunięte zostały też dwie ścianki działowe, będące bokiem od szaf wnękowych. Myśle, że tu nie będzie żadnego problemu tak?
-zmniejszone zostały otwory okienne na wysokość o ok. 8 cm ( 1 cegła). Czy to ma jakiś wpływ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Magdalena
Magdalena
3 lat temu

Dzień dobry, mam pytanie: na balkonie w bloku mieszkalnym wykonałam remont bez pozwolenia (zmieniłam kolor ścian, położyłam kafelki na podłodze, zamontowałam rolety zewnętrzne na balustradzie). Czy istnieje jakiś sposób zalegalizowania tej samowoli budowlanej?