Trochę na przekór temu, co napisałem w ostatnim poście, pomyślałem, że warto wskazać w dzisiejszym, że nie każda zmiana sposobu użytkowania budynku wymaga zgody organu administracji publicznej.
Przepisy Prawa budowlanego określają sytuacje, w których taka zgoda będzie Ci potrzebna.
Jeżeli zamierzasz zmienić sposób użytkowania budynku w ten sposób, że np. z lokalu mieszkalnego chcesz zrobić przedszkole, to zgody urzędu będziesz potrzebować, gdy zmiana wpłynie na warunki bezpiecznego korzystania z budynku (a w szczególności: pożarowe, powodziowe, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska i wielkości lub układu obciążeń budynku).
Jednak pamiętaj, że wskazanie w Prawie budowlanym sytuacji, w których zgoda na zmianę sposobu użytkowania budynku jest wymagana, nie przesądza o tym, że to każda zmiana będzie wymagała zgody organu.
Sądy administracyjne wielokrotnie zwracały uwagę na zbyt pochopne działanie organów nadzoru budowlanego przy uznawaniu, iż określona zmiana sposobu użytkowania wymagała interwencji organu.
Pozostając przy przykładzie przedszkola warto przytoczyć orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 maja 2011 r., który zajął się sprawą utworzenia małego przedszkola w części domu jednorodzinnego. Sąd w uzasadnieniu orzeczenia stwierdził m.in: „ (..) brak jest podstaw do dokonania takiej wykładni (..), która prowadziłaby do uznania, iż każda działalność opiekuńczo-wychowawcza, a w tym prowadzenie małego przedszkola w części domu jednorodzinnego (mieszkaniu) powinna być zakwalifikowana jako zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części (..). Wydaje się oczywiste, iż prowadzenie działalności opiekuńczej, czy wychowawczej nad niewielką grupką dzieci nie powoduje zaistnienia takich okoliczności, jakie są wymienione w art. 71 ust. 1 pkt 2. W domu jednorodzinnym może przecież zamieszkiwać liczna, nawet wielopokoleniowa rodzina a więc liczba dzieci mieszkających w takim domu, którymi opiekuje się rodzina a nawet niekiedy osoby obce, także może być porównywalna z liczbą dzieci przebywających w niewielkim przedszkolu”.
Podsumować ten wyrok można w ten sposób, że jedynie zmiany mające wpływ na bezpieczeństwo użytkowania obiektu budowlanego będą wymagały zgody organu administracji publicznej.