22 stycznia 2014

Data samowoli budowlanej jest ważna

408 komentarzy

SAMOWOLA BUDOWLANA – DATA JEJ WYKONANIA JEST WAŻNA 

Wiele osób wykonuje roboty budowlane bez podjęcia odpowiednich formalności, co skutkuje powstaniem samowoli budowlanej.

Jednak prawo nie daje nam całkowitej wolności w podejmowaniu decyzji, co do sposobu wykorzystania naszej nieruchomości.

Często zapominamy, że co do zasady podjęcie robót budowlanych wymaga odpowiedniej zgody wydawanej najczęściej w formie decyzji administracyjnej (pozwolenia na budowę) przez odpowiedni organ administracji publicznej.

W przypadku niedopełnienia formalności związanych z prowadzonymi robotami dochodzi najczęściej do samowoli budowlanej, którą należy usunąć lub zalegalizować.

NAKAZ ROZBIÓRKI
samowola budowlana

 

SAMOWOLA BUDOWLANA – JAKIE PRAWO STOSOWAĆ

Jednak często jest tak, że samowola powstaje na przestrzeni lat lub powstała bardzo dawno temu. Wówczas w praktyce napotykamy problemy z tym, jakie przepisy stosować do rozbiórki (legalizacji) nielegalnie wzniesionego obiektu budowlanego.

Czy przepisy z daty rozpoczęcia budowy, czy jej zakończenia, czy może rozpoczęcia postępowania legalizacyjnego w nadzorze budowlanym.

Ma to duże znaczenie z uwagi na to, że przepisy związane z samowolą budowlaną* zmieniały się często, a co za tym idzie i konsekwencje nielegalnie podjętych robót.

Na przestrzeni lat były one bardziej lub mniej restrykcyjne.

W ubiegłym wieku obowiązywało kilka aktów prawnych, pod rządami których każdy, kto się decydował na wzniesienie obiektu budowlanego musiał uzyskać stosowne zezwolenie:

  • rozporządzenie Prezydenta RP z 1928 roku o prawie budowlanym,
  • Prawo budowlane z 1961 roku,
  • Prawo budowlane z 1974 roku,
  • i obecnie obowiązujące Prawo budowlane z 1994 roku.
LEGALIZACJA SAMOWOLI BUDOWLANEJ – ZNACZENIE MA KIEDY OBIEKT MÓGŁ BYĆ UŻYTKOWANY

Dla określenia, którą ustawę stosować do legalizacji konkretnego obiektu istotnym będzie ustalenie, kiedy obiekt budowlany został  zakończony w taki sposób, który pozwalał na jego korzystanie.

Jeżeli budowę zakończono przed 1 stycznia 1995 roku, to wówczas stosujemy ustawę z 1974 roku (nawet jeżeli obiekt budowlany wzniesiono w latach 60 – tych).

Jeżeli natomiast zakończono budowę po 1 stycznia 1995 roku, to wówczas stosujemy ustawę aktualnie obowiązującą.

Jaka ustawa ma zastosowanie do wzniesionego bez zezwolenia obiektu budowlanego ma o tyle duże znaczenie, że na przestrzeni lat inaczej zostały uregulowane kwestie związane z legalizacją samowoli budowlanej, a w szczególności konsekwencje finansowe wykonania robót budowlanych w warunkach samowoli  budowlanej.

SAMOWOLA BUDOWLANA – OPŁATY / KARY

Opłaty za legalizację obiektu budowlanego na podstawie ustawy obecnie obowiązującej (z 1994 roku) są bardzo duże, a ich wysokość jest uzależniona od kategorii budynku jaki został wzniesiony bez odpowiedniej zgody (np. koszt legalizacji domu jednorodzinnego to 50 tys. zł).

Natomiast na podstawie starszych ustaw kosztów legalizacji nielegalnie wykonanych robót praktycznie nie ma.

W praktyce częstym problemem jest określenie, kiedy nastąpiło zakończenie budowy, ponieważ  to  właśnie zakończenie budowy wskaże, którą ustawę należy stosować, ale o tym już w innym wpisie.

………………………………………….

Od 19 września 2020 roku obowiązywać będzie nowa procedura związana z likwidacją samowoli budowlanej. Wpisy na ten temat znajdziesz tutaj i tutaj.

* jak poradzić sobie z samowolą budowlaną – czytaj tutaj.

 

408
Dodaj komentarz

avatar
218 Comment threads
190 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
204 Comment authors
Damian BuniakIwonaPiotradamEWA Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek
Gość
Tomek

A ja mam pytanie. Co z samowolą budowlana zakończoną w 1996 roku? Bo dostałem w spadku taki domek i od 5 lat walcze z NB. Czy moga nałozyć na mnie opłate legalizacyjną jeśli w momencie jak samowola została zakończona przepisy nie przewidywały opłaty za legalizacje? Bo dopiero nowelizacja ustawy z 2003 roku wprowadziła obowiązek zapłaty opłaty legalizacyjnej. Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 18 października 2006 r. Sygn. akt P 27/05* orzekł że nie. Bynajmniej ja tak to rozumiem. To strasznie stresująca sytuacja zwłaszcza że kwota 50 tyś za legalizacje oznaczałaby bankructwo mojej rodziny, nie posiadamy żadnych oszczędności

Teresa
Gość
Teresa

Witam,
Mam pytanie odnośnie samowoli budowlanej. Pozwolenie na budowe zostało wydane w 1995r. Dom został użytkowany ok.2000r. Wszystkie dokumenty są. Nie ma jednak powiadomienia o zakończeniu budowy oraz brak dziennika budowy i kierownika. Co w takiej sprawie najlepiej zrobić. wiele już czytalam i pewnie nie da się uniknąć opłat legalizacyjnych i kar za samowole. Proszę o odpowiedź.

Iwona
Gość
Iwona

Witam,
Jestem pod wrażeniem Pańskiej fachowości i chęci niesienia pomocy. Chciałabym zwrócić się z prośbą o radę w następującej sprawie: otrzymałam w spadku działkę siedliskową z domkiem wiejskim. Zanim przyjmę ten spadek, chciałabym ponad wszelką wątpliwość ustalić jego status prawny. Domek został kupiony jako stary (nie wiem nawet jak bardzo), a w roku 1999 został przez rodziców wyremontowany, co zgłoszono w Starostwie nie dostając odpowiedzi w tej sprawie. Przypuszczam, że pozwolenie na budowę i na użytkowanie nie zostały rodzicom przekazane w momencie kupna. Jakie dokumenty powinnam zdobyć, by mieć pewność, że nie przyjmuję w sapdku samowoli budowlanej?

Paweł
Gość
Paweł

Witam, Panie Damianie jestem pod ogromnym wrażeniem Pańskiej wiedzy z prawa budowlanego. Dlatego też postanowiłem właśnie w tym miejscu przedstawić mój problem. Mianowicie: Pozwolenie na budowe domu jednorodzinnego uzyskałem w roku 1995. W tym roku również rozpocząłem budowe tegoż domu, jednak nie dostarczyłem do gminy dokumentu potwierdzającego rozpoczęcie budowy. Nie mam również dziennika budowy. Dom użytkowany jest od roku 2002. Dodatkowo mocowanie dachu zrobione jest troche inaczej niż w planach. W czasie budowy domu popadłem w chorobę, której wynikiem były częste utraty pamięci. Po niespełna 15 latach przypomniało mi się, że tyle rzeczy związanych z budową domu nie załatwiłem. Co… Czytaj więcej »

Paweł
Gość
Paweł

Przepraszam Panie Damianie, żona mnie uświadomiła że posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty prócz dziennika budowy. Zaczynam więc działać aby wszystko doprowadzić do końca. Pozdrawiam.

Anita
Gość
Anita

Witam, w tamtym roku kupiliśmy stary domek z lat 50 (ponoć), młodzi pełni zapału nie pomyśleliśmy o niezbędnych dokumentach… i tak okazało się, że nie mamy żadnych planów domu, ani nie wiemy czy dom ten ma pozwolenie na użytkowanie, czy jest po odbiorze technicznym….. a dodatkowo martwi nas to, że stoi on w granicy działki i nie mamy też żadnej spisanej umowy pomiędzy ówczesnymi właścicielami działek na takie usytuowanie budynku, nie wiemy też czy były wykonywane jakiekolwiek remonty, trudno powiedzieć, bo jedna część domu wygląda jak przybudówka… Czy teraz mamy ten dom traktować jako samowolę budowlaną?? nie wiemy kiedy nastąpił… Czytaj więcej »

Beata
Gość
Beata

Witam, po 2000 roku przejelam po zmarlym tacie dom w stanie surowym (wybudowany w 1994/1995 z pozwoleniem na budowe) w ktory przez lata duzo zainwestowalam zeby moc sie wprowadzic i gdy mialam sie juz starac o rozpoczecie procedury odbioru w NB, okazalo sie ze wybudowano o jedno pietro za duzo co jest niezgodne z planami zagospodarowania przestrzennego gminy w ktorym budynek sie znajduje. Niestety kierownik budowy przyznal sie ze nie dopilnowal tego. Nie uswiadomil mi rowniez ze nie mozna mieszkac bez odbioru wiec dom jest juz zamieszkiwany od 2010. Domyslam sie ze juz nic sie nie da zrobic w takiej… Czytaj więcej »

Asiek
Gość
Asiek

Witam, bardzo przydatna stronka, uratowała mnie przed panika i depresja, ponieważ był problem z samowolka budowlana, i 4 specjalistów było i 4 rożne opinie, oparłam sie jednak na tym co tu Pan pisze, dlatego stad jeszcze jedno pytanie, jest dom postawiony prawnie do tego domu odbudowali ganek wraz z domem którego nie ma w planach, 8lat temu, co zrobić by go zalegalizować i ewentualnych uniknąć kar ?

Asiek
Gość
Asiek

Kara za samowolę budowlana jest stała niezależnie czy sie wybudowalo dom czy ganek nie mieszkalny służący jako przejście do domu?

Leszek
Gość
Leszek

Panje Damianie,
Pisze Pan ze kluczowy jest stan prawny z dnia zakonczenia samowolnej budowy. Czy ta sama zasada dotyczy planu przestrzennego zagospodarowania? Poprzedni wlasciciel postawił budynki gospodarcze kiedy nie bylo planu, ale ich nie zgłosił. Pozwolenie na budowe nie bylo wymagane. Potem uchwalono plan zabraniajacy stawiania czegokolwiek, nawet małej architektury.
Da sie to zalegalizować? Jak udowodnic, ze budynki staly wcześniej?
Pozdrawiam,

Magda
Gość
Magda

Witam
Moi rodzice maja domek i budynek gospodarczy , budowle maja 35 lat. Złośliwa somsiadka napisała donos iż budynek gospodarczy postawiono 7 lat temu bez pozwolenia. Rodzice po tylu latach nie maja dokumentacji.Czy coś im grozi, w związku z takimi pomówieniami.
Druga sprawa garaż blaszany bez fundamentów i utwardzenia gruntu w jakej odlegóści od płotu musi stać
Proszę o pomoc w formie odpowiedzi.

Stefan
Gość
Stefan

Witam, mam nadzieję że pomoże mi Pan rozwiązać mój problem. Mianowicie dostałem w spadku działkę z domem murowanym z cegły i kamienia dość starym (około 80lat)nadającym się do generalnego remontu. Grubość ścian 55cm. Postanowiliśmy przerobić go na budynek gospodarczy. Prace jakie poczyniliśmy: rozebranie ganku który nie miał fundamentów (odspoił się od całości), wykucie otworu drzwi o szer. 3m i wylanie nad nim nadproża, poszerzenie 1 otworu okiennego + nowe nadproże. Podwyższenie ścian o 70cm, nowy wieniec na budynku, nowy dach. wszystko wykonane zgodnie ze sztuką budowlna(zbrojenia beton itd.) Nowe tynki i instalacje. Czy jest to samowola budowlana czy nie? jesli… Czytaj więcej »

Bartek
Gość
Bartek

A jak jest z obiektami na zgłoszenie tzn Pomieszczenie gospodarcze do ilu metrów można stawiać?a co np jak przekroczyło się dany metraż o np 5m2 ?takie obiekty powinny być na mapie geodezyjnej?

jakub
Gość
jakub

Witam
moja żona dostała w spadku dom po dziadkach . chcieli byśmy wykorzystać poddasze w domu ale dom jest z lat 60 a dziadek w 1990 samowolnie podniósł dach o jakieś 1m i zmienił kąty dachu jak prawnie można to rozwiązać krok po kroku ?

Stanisława
Gość
Stanisława

Dzień dobry.
Uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie – przepisy której ustawy ( z 1974 r. czy z 1994 r.) Prawo budowlane będą miały zastosowanie w sytuacji, gdy nałożyły się na siebie dwie samowole budowlane, dokonane w innym czasie, pod rządami różnych ustaw, tj. budynek inwentarski został samowolnie wzniesiony przed 1995 r. ale w 2002 r. wykonano przy nim roboty budowlane również bez wymaganego pozwolenia na budowę. Będę wdzięczna za odpowiedź na to pytanie.
Z poważaniem,
Stanisława.

Jan
Gość
Jan

Witam, niestety nie zgadzam się z odpowiedzią udzieloną pani Stanisławie. W postępowaniu w sprawie dotyczącej opisanej przez nią samowoli będzie miało zastosowanie art. 48 ustawy z 1994 r.- tak w wyroku NSA z 30.01.2014 r., II OSK 2073/12.

Edyta Nitecka
Gość
Edyta Nitecka

Witam. Cieszę się że szukając rozwiązania problemu trafiłam na Pana bloga. Mamy dwa problemy. Pierwszy Dom rodzinny w ktorym mieszka obecnie moja siostra został wybudowany w latach 56-57. W marcu 1993 wybuchł pożar, dach został doszczętnie spalony po czym w tym samym roku do jesieni została wybudowana nadbudowa o niepełną kondygnacje,i tam jesienią 1993roku zamieszkala siostra. Czy taka nadbudowa jako samowola budowlana wymaga legalizacji. Czy przy legalizacji obowiązuje opłata legalizacyjna? Czytałam na Pana blogu iz take sprawy legalizuje się prawem budowlanym z 1994roku? Problem drugi. Sasiad zmienił stodołe /ktora jest w odleglosci od granicy 3m a od domu 7m /… Czytaj więcej »

Gosia
Gość
Gosia

Witam,
mam pytanie odnośnie budynków gospodarczych budowanych w latach 80-tych czy wymagały one pozwolenia na budowę lub zgłoszenia i gdzie znajdę przepisy regulujące tę kwestię?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Martyna
Gość
Martyna

Witam,mam bardzo wazne pytanie do Pana.Dowiedzialam się,że dom w ktorym mieszkam został wybudowany w tzw samowoli budowlanej.Jego budowa zostala zakonczona ok 1990.r.Z dokumentow ktore znalazlam widze projekty budynku,umowy na podpięcie gazu,elektryki..tesciu juz nie zyje a tesciowa jest schorowana ..ma 80 lat.Prosze mi powiedziec co mamy robic..wlozylismy w ten dom masę pieniedzy ,nie stac nas na porady u prawnika.a chcemy zrobic z tym porzadek..od czego zaczac?.Prosze o odpowiedz i dziekuję.

Damian
Gość
Damian

Witam, mam do pana pytanie. Czy grożą jakieś konsekwencje prawna inwestorowi który zaczął budowę pół roku przed otrzymaniem pozwolenia na budowę?

Elżbieta
Gość
Elżbieta

Dzień dobry,
mam pytanie, wystąpiliśmy o zgodę na budowę garażu i takiej zgody nie otrzymaliśmy a mąż mimo to rozpoczął budowę (nie jest skończona). Dostaliśmy zawiadomienie, że UMiG zgłasza do INB samowolę budowlaną. Czy możemy wystąpić o legalizację i ew. do kogo? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Dzień dobry. Proszę o pomoc a mianowicie odziedziczyłem po śmierci rodziców gospodarstwo z budynkiem mieszkalnym, parę dni temu dostałem zawiadomienie z urzędu miasta o zamiarze wszczęcia kontroli dotyczącej gruntu i budynku-powierzchni . Po sprawdzeniu moim dokumentów są niezgodności a mianowicie pozwolenie na budowę zostało wydane 29 01 1974r. z wypisu rejestru budynku widnieje data zakończenia budowy 1985r w między czasie ok 1995r. rodzice zmienili dach z płaskiego na kopertowy oraz dobudowali pokój na piętrze częściowo na filarach z tego co wynika z dokumentów to nie ma na tą przebudowę pozwolenia ani żadnych planów. Spadek odziedziczyłem rok temu proszę o doradztwo… Czytaj więcej »

Olga
Gość
Olga

Witam,
Proszę o pomoc , a mianowicie , odziedziczałam działkę z domem który został zbudowany w 1950 roku. , następnie został on rozbudowany w 1995 roku. Na wyrysie z gminy obydwa budki znajdują się na mapach , jednak w wypisie data zakończenia ostatniej budowy to 1950 rok. Czy możliwe że rozbudowa odbyła się bez zezwolenia pomimo zaktualizowania map ? Co oznacza to dla mnie jako osoby która będzie zgłaszać do US nabycie spadku?

Józef
Gość
Józef

Witam serdecznie. Otrzymałem pozwolenie na wybudowanie dwóch budynków gospodarczych o łącznej powierzchni 50 mkw i wysokości 7m. W miejsce tego powstał budynek o powierzchni 60 mkw dwukondygnacyjny o wysokości ok. 6 m. Czy w przypadku kryzysowym można będzie budynek przebudować do wymaganych rozmiarów czy też konieczne będzie wniesienie dużej opłaty legalizacyjna w wysokości 25 tyś.

ania
Gość
ania

Witam, mam pozwolenie wydane w 1986 na nadbudowe starego domu, jednak dom rozbudowałam i nadbudowałam jedną kondygnacje więcej niż dawało mi pozwolenie. Budowa udowodniona i zakończona w 1994 w NB. Mój problem dotyczy legalizacji budynku. Posiadam kompletne dokumenty potrzebne do legalizacji, lecz nadzór budowlany żąda od mojego urzędu gminy planu zagospodarowania przeszczennego , którego obecnie gmina nie posiada. Wobec powyższego NB żąda ode mnie decyzji o warunkach zabudowy z urządu gminy. Moje pytanie dotyczy, czy NB słusznie postępuje żądając ode mnie decyzji o warunkach zabudowy? Jeśli nie to proszę o podpowiedź jak mam NB zakwestionować

Marek
Gość
Marek

Witam
Mam pewien problem i teraz nie wiem kto ma rację. Otóż zakupiłem komin stalowy dwuścienny izolowany, którego chcę zamontować na zewnętrznej ścianie budynku. Ten komin nie potrzebuję fundamentu, bo jest kotwiony do ściany. I tu moje pytanie. Czy potrzebuję pozwolenie aby taki komin zamontować czy wystarczy tylko zgłoszenie? Pani ze starostwa mówi, że muszę mieć pozwolenie na budowę, lecz wszystkie inne informacje umieszczone w internecie oraz na stronie producenta takich kominów mówią, że pozwolenie na montaż takich kominów jest niepotrzebne.

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Dzień dobry, Proszę o pomoc w temacie rozbudowy zjazdu z drogi gminnej, który został uznany za samowolę budowlaną. W 2003r. przekazałem gminie grunt na budowę drogi publicznej, który podzielił moją działkę na 3 części. Środkowa część została przeznaczona na drogę gminną. Łącznie przekazałam grunt o szerokości 10,5m( 6m- droga, 1 m- pobocze i 3,5 rów) Gmina nie wywiązała się z obietnicy budowy sześciometrowej drogi i 1m pobocza. W 2009 zrobiono nasyp 3 metrowej szerokości i 0,5m wysokości, w wyniku czego musiałam poszerzyć zjazd , który leży na gruncie należącym do gminy, o 1m. W związku z tym zwróciłam się o… Czytaj więcej »

Jacek
Gość
Jacek

Witam mam pytanie.Zakupiłem w tym roku działkę zabudowaną 2 domami i garażem. Na dom w którym mieszkam mam wszystkie dokumenty pozwolenia itd, jednak na domek mniejszy w którym prowadzę działalność nie otrzymałem tego typu dokumentów jak i na garaż (te 2 budynki stanowią całość). Domek był wybudowany ok 10 lat temu jak i garaż. W trakcie zakupu byłem chyba zbyt zafascynowany i dokładnie się temu nie przyjrzałem dopiero po jakimś czasie zacząłem się nad tym zastanawiać. Były właściciel zapewnia że wszystko jest ok , na mapkach geodezyjnych mam naniesione wszystkie budynki.. W akcie notarialnym mam wpis ,że właściciel potwierdza że… Czytaj więcej »

Joanna
Gość
Joanna

Witam serdecznie,
proszę o poradę. Mój teść wybudował dom przed 1995r. Miał pozwolenie na budowę. Budynek nie jest odebrany i niestety piętro domu w znacznym stopniu odbiega od projektu. Odbiór dokonany jest tylko przez kominiarza. Pozostałych nie ma. Dom jest cały czas zamieszkiwany przez teścia, jest też tam zameldowany. Czy istnieje jakaś możliwość zalegalizowania takiego budynku? Czy jeśli chciałby dokonać odbioru instalacji elektrycznej to według obowiązujących przepisów? Teść mówił o projekcie powykonawczym, ale nie wiem czy w ogóle coś takiego jest możliwe.

Jarosław
Gość
Jarosław

Witam pana mam zapytanie jeżeli wybudowałem budunek w latach 95-96 posiadałem wszystkie dokumenty pozwolenie itp. 96 r została sporządzona mapka 2000 z obmiarami budynku z klauzulą oraz został nadany numer gdzieś zapodziałem dopuszczenie do użytkowania, budynek jest na terenach gminy a gminna geodetka która nadawała numery i załatwiała sprawy z tym związane niedługo zmarła ,podczas nadawania numeru zapewniała mnie że jest to wszystko bo budynek odbierzemy na starych zasadach złożyłem do gminy pisma,i nie pamiętam czy otrzymałem odpowiedż.Nadmieniam że kiedyś nie było nadzoru budowlanego tylko nie wiem kto pełnił jego funkcję.Proszę o odpowiedż i z góry dziękuję pozdrawiam. Jarosław

Michał
Gość
Michał

Witam! Chciałem sie zapytać ponieważ w roku 1974 wybudował mój dziadek dom piętrowy, który obecnie jest przepisany na mojego ojca a on chce przepisać go na mnie. składa sie z garazu piwnic parteru piętra i strychu oraz na parterze i piętrze znajduje się taras, I tak jest podane w projekcie technicznym podpisanym przez prezydenta itd. Lecz tam gdzie są tarasy zrobił on pokoje na parterze i piętrze ale tego już nie ma w projektach, jak to mówiąc nielegalnie to zrobił, I ja chciałbym teraz wszystko to zalegalizować zrobić nowy projekt itd. Pytanie moje jest takie czy ja zgłaszając to nie… Czytaj więcej »

Marcin
Gość
Marcin

Dzień Dobry
Panie Damianie chciałbym się dowiedzieć co w sytuacji gdy wybudowano dom wraz zlokalizowanym obok budynkiem gospodarczym w latach 70. Następnie w wyniku donosu, mój ojciec miał sprawę sądową w czasie której Sąd uwzględnił przyczynę dokonania samowoli – konieczność zapewnienia rodzinie miejsca zamieszkania oraz budowy budynku gospodarczego (to kiedyś było gospodarstwo rolne). Zapadł wyrok, nałożono karę, którą uiszczono (mam tylko kopię wyroku). Czy powinienem teraz jakoś dodatkowo to zalegalizować? Sporządzić jakąś dokumentację techniczną ?

tomasz tomasz
Gość
tomasz tomasz

witam mam takie pytanie
mój teść postawił garaż konstrukcja drewniana obicie blaszane i na pewno bez zezwolenia co w takiej sytuacji mi grozi nadmienię iż sąsiad uprzejmie doniósł do nadzoru budowlanego czy grozi mi kara lub rozbiórka garażu ?dodam że właścicielem nadal jest teść choć nie żyje od 20 lat

tomasz tomasz
Gość
tomasz tomasz

DODAM ŻE BYŁO TO W LATACH 90

Iwona
Gość
Iwona

Witam W latach 80 rodzice zapisali na mnie działkę budowlaną z małym domkiem gospodarczym. Po kilku latach ojciec dobudował do domku małe pomieszczenie. ( przed 1990r.) jednak na planie działki istnieje pierwotny kształt domku gospodarczego- plan działki dostałam gdy zgłaszałam postawienie drewnianej wiaty garażowej w 2012r. Pomimo, że jest to domek gospodarczy od zawsze pełnił funkcje domku letniskowego. Kilka lat temu doprowadziłam do domku tylko wodę i kanalizację ( którą i tak miałam na działce). W najbliższej przyszłości chciałabym przepisać działkę na syna, który chciałby rozbudować domek i w nim zamieszkać. W związku z tym mam pytanie: Nie mam pierwotnych… Czytaj więcej »

Damian
Gość
Damian

Witam. Moi rodzice w 1996 roku uzyskali pozwolenie na budowę i wybudowali dom(stan surowy zamknięty z oknami). Mieli projekt, pozwolenie i wszystkie przyłącza. Niestety nikt jednak nie pomyślał i nie został odebrany dziennik budowy z właściwego organu, a także nie został ustanowiony kierownik budowy. dom po wybudowaniu nie został zgłoszony do odbioru. Rodzice w 2012 roku przepisali mi gospodarstwo razem z tym domem i z dokumentami(pozwolenie na budowę oraz projekt domu i przyłącz). Teraz ja chciałbym zacząć prace wykończeniowe lecz najpierw trzeba zrobić porządek w papierach. Proszę o poradę gdzie mam się zgłosić, ile mnie to może kosztować oraz ile… Czytaj więcej »

adam
Gość
adam

witam, jestem pod wrażeniem pańskich odpowiedzi.
proszę się zmierzyć z moim problemem, mianowicie,dziadek kupił rozpoczęty budynek
jednorodzinny z zatwierdzonym projektem w 1974r. fundamenty i przyziemie, jednak na ówczesne czasy jak każdy kombinator odbiegł od projektu i powielił przyziemie,jednak powielone przyziemie ma 2,50cm wysokości w stanie surowym ,reasumując, w projekcie było przyziemie i parter a w ostateczności przyziemie ,parter i piętro, budowę zakończył w stanie surowym otwartym.
teraz staram się zalegalizować ten budynek, po przeprowadzonych ekspertyzach okazuje się, że jest w świetnej kondycji i można zakończyć budowę.
a moje pytanie brzmi:
co i jak mam zrobić aby tam zamieszkać.
pozdrawiam

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Witam. Mamy taki problem. Dziadek rozbudowa stary dom i zrobił to ze wszystkimi pozwolenia mi tylko pod koniec budowy uległ wypadkowi i zapomniał ”oddać budowy” czy coś takiego. Dom od zakończenia budowy jest użytkowany i zmienił właściciela gdyż dziadek zmarł i teraz córki mają ten dom w współwłasności i co teraz mamy zrobić czy starać się załatwić tą sprawę czy lepiej nie ruszać. Dokumentów żadnych nie mamy i nie wiemy gdzie się udać aby to potwierdzić.

Joanna
Gość
Joanna

Dzień dobry, czytam i czytam Pana porady i tak sobie myślę, ze może i dla nas zapali się jakieś światełko nadziei… w 2010 roku teściowie przepisali nam dom, był to stan zamknięty, ale nie wykończony, nie mieli funduszy, żeby go wykończyć i zamieszkać. Wzięliśmy się ostro do pracy, wymieniliśmy CO, odświeżyliśmy tynki, zrobiliśmy ocieplenie i uradowani, że na wykończenie środka tak jak marzyliśmy weźmiemy kredyt pobiegliśmy do banku, tam okazało się, ze potrzebne jest pozwolenie na budowę, po przeszukaniu wszystkich szaf u teściów nic nie znaleźliśmy, oprócz planu- który zupełnie odbiega od rzeczywistości i jakichś zaświadzczeń z 1992 roku, w… Czytaj więcej »

joanna
Gość
joanna

Dziękuję bardzo za odpowiedz

maria
Gość
maria

Witam, mam takie pytanie. Co w sytuacji gdy piętro domu, zostało wybudowane w 94 roku. Ale nie mamy dziennika budowy? Dom budował ktoś z rodziny, bez kierownika budowy itd. Totalna samowolka. A teraz ta osoba nas szantażuje że to zgłosi do urzędu?? Jak można udowodnić tą budowę? Że była skończona przed 95?

Agnieska
Gość
Agnieska

Witam, mam dom wybudowany w latach 30-tych. W 2008r. wymieniłem dach i niektóre ściany + dobudowałem 45m2. Inspekcja nadzoru budowlanego nakazała to uregulować. Wobec tego zburzyłem 25m2, zostało 20m2 dobudowanych, słyszałem, że tyle można dobudować bez projektu… Chcę sprzedać teraz ten dom, czy zrobienie inwentaryzacji budynku wystarczy?

Tomek
Gość
Tomek

Witam,
mój teść zaczął budowę domu w latach 84 a budowla była zakończona tez w latach 89 ma wszystkie pozwolenia na budowę i plany ale ze sam budował nie ma wypełnionej książki. Ta książka jest pusta, a dom był stawiany jako budynek gospodarczy z częścią mieszkalna. I teraz jest problem bo dom nie ma numeru i nie wiem jak się za to zabrać. Czy jest szansa zalegalizować ten budynek

Łukasz
Gość
Łukasz

Witam, Kupiłem działkę budowlaną z domkiem drewnianym z 80 lat. Od 7 lat jest nie użytkowany a właściciele dostali go w spadku po nieżyjącym już ojcu i nie mają żadnych dokumentów na niego. Moje pytanie jak lub gdzie sprawdzić czy ten dom legalnie istnieje i czy może być zabezpieczeniem dla pożyczki hipotecznej. Chce remontować ten dom i poszedłem do wydziału budownictwa i architektury, opowiedziałem wszystko i na moje pytanie „chce go remontować prawnie ale nie wiem czy on wogóle istnieje prawnie na tej działce” odpowiedzieli mi że „albo jest albo nie”. Dali mi druk do wypełnienia i opisania jakie prace… Czytaj więcej »