8 marca 2019

Definicja budownictwa zagrodowego a decyzja o warunkach zabudowy (wz)

6 komentarzy

W praktyce związanej z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy wiele problemów interpretacyjnych rodzi pojęcie zabudowy zagrodowej, która w potocznym znaczeniu kojarzy się z ogółem zabudowań wiejskich, tj. z domem mieszkalnym, oraz budynkami gospodarczymi znajdującymi się na podwórzu należącym do jednego rolnika.

W związku z tym, że nie ma definicji legalnej zabudowy zagrodowej sądy administracyjne próbują przybliżyć znaczenie tego pojęcia, ułatwiając organom wydającym decyzje wz interpretację jego znaczenia.

Poniżej jeden z najnowszych przykładów definicji budownictwa zagrodowego.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku  z 2018 roku stwierdził m.in.:

Wiązanie pojęcia „zabudowy zagrodowej” wyłącznie z siedliskiem, czy działką siedliskową nie znajduje uzasadnienia normatywnego.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy umożliwić rolnikom posiadającym duże gospodarstwa rolne, wydzielenie obszaru przeznaczonego pod budownictwo zagrodowe, czyli wchodzące w skład gospodarstwa, które może mieć charakter rozproszony.

Nie sposób bowiem postrzegać współczesnego gospodarstwa rolnego, jako archaicznej zagrody, w której budynek mieszkalny otoczony jest budynkami gospodarczymi zlokalizowanymi na jednej działce czy podwórzu.

Pojęcie „budownictwa zagrodowego” użyte w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym musi być rozumiane w znaczeniu funkcjonalnym, tj. obejmować swym zakresem, inwestycje zagrodowe, które są organizacyjnie powiązane w ramach jednego gospodarstwa, dopuszczając ich rozproszenie przestrzenne.

Zabudowa zagrodowa polega zatem na tym, że na terenie gospodarstwa rolnego buduje się w miejscu do tego najbardziej dogodnym budynki składające się na zagrodę.

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
DawidDamian Buniakart Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
art
Gość
art

Witam ma działkę niestety urząd nie che wydać WZ ponieważ w promieniu 75m nie ma żadnych zabudowań do których mogli by się odnieść (obszar analizy). natomiast najbliższe zabudowania sa w promieniu 120m proszę o pomoc jak uzasadnić zwiększenie obszaru analizowanego poza minimalną granicę aby taki wnosek nie został odrzucony przez urząd

Dawid
Gość
Dawid

Dzień dobry, czy aby uzyskać warunki zabudowy na zabudowę zagrodową trzeba być rolnikiem (decyzja o WZ nie rodzi prawa do terenu i nie musi być wydawana na osobę będącą właścicielem nieruchomości a taką decyzję mogę przenieść na „rolnika” i on dopiero może uzyskać pozwolenie na budowę), czy urząd na tym etapie ma prawo żądać potwierdzenia kwalifikacji rolniczych oraz innych dokumentów które umożliwiają mi budowanie się w zabudowie zagrodowej, czy to jest nadinterpretacja przepisów. Pozdrawiam Dawid