18 listopada 2014

Grzywna w celu przymuszenia nakazu rozbiórki

19 komentarzy

Pisałem już tutaj o konsekwencjach samowoli budowlanej.

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane samowolę budowlaną, która została objęta decyzją o nakazie rozbiórki należy zlikwidować.

Jeżeli podmiot zobowiązany do zlikwidowania samowoli budowlanej nie zrobi tego dobrowolnie, to zostanie do tego przymuszony przez organy nadzoru budowlanego w ramach postępowania egzekucyjnego.

Częstym środkiem, który jest stosowany przez nadzór budowlany w celu wymuszenia likwidacji samowoli budowlanej jest: grzywna w celu przymuszenia wykonania nakazu rozbiórki.

Może być ona mobilizująca i dotkliwa dla zobowiązanego w sytuacji, gdy wyniesie ona kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych.

Nadzór budowlany wymierza grzywnę w formie postanowienia, na które służy zażalenie. Nie zawsze jest ono jednak wydawane prawidłowo.

Zdarza się bowiem, że organy nadzoru budowlanego wydają postanowienie o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia na błędnej podstawie stosując dla przykładu art. 121 § 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji do wszystkich obiektów budowlanych, a nie jest to praktyka właściwa, gdyż grzywna może być wydana na tej podstawie wyłącznie w stosunku do budynku (nie każdy obiekt budowlany jest budynkiem w rozumieniu Prawa budowlanego).

Ponadto grzywna jest czasami błędnie obliczana.  Grzywna powinna stanowić: iloczyn powierzchni zabudowy budynku lub jego części, objętego nakazem przymusowej rozbiórki i 1/5 ceny 1 m 2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ogłoszonej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie odrębnych przepisów do obliczania premii gwarancyjnej dla posiadaczy oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych.

19
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Damian BuniakTeresaEdwardMałgorzataŁukasz Piskorowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Edward
Gość

Witam
Szanowny Panie Mecenasie, w mojej sprawie organ nadzoru budowlanego I instancji wydał postanowienie o nałożeniu grzywny 43 tysiące zł. w celu przymuszenia stosując art. 121 § 5 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
W związku z tym jw. mam pytanie czym jest altana działkowa w ROD, czy jest obiektem budowlanym czy budynkiem w rozumieniu Prawa budowlanego.
Proszę o odpowiedź, czy słusznie została nałożona grzywna.
Informuję, że postępowanie w sprawie samowoli jeszcze jest roztrząsane przed Sądem administracyjnym, nie zapad ostateczny wyrok.
Pozdrawiam
Edward

Łukasz Piskorowski
Gość
Łukasz Piskorowski

Witam dostałem nakaz rozbiórki zbiornika bezodpływowego o powierzchni 1 metra sześciennych jaka kara grozi za nie wykonanie rozbiórki

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Rozumiem, ze wiata nie jest budynkiem, zatem nie można naliczyć grzywny przymuszajacej rozbiórkę. Czy są jakieś inne działania NB przymuszajace do rozbiórki wiaty?

Edward
Gość

Witam ponownie, Szanowny Panie Mecenasie, właśnie otrzymałem powiadomienie o nowym komentarzu w przedziale grzywna w celu przymuszenia nakazu rozbiórki, jednak ja nie w sprawie wiaty. Mój problem to nadal grzywna o której pisałem w lutym 2017 roku która w tej chwili przeistoczyła się w nakładanie wielokrotnych grzywien w celu przymuszenia do rozbiórki altany ogrodowej. W tym miejscu chciałbym nadmienić, że altana po rozbiórce i modernizacji na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 2015r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw: została doprowadzona do stanu zgodnego z prawem, zostało wydane zaświadczenie PINB z którego… Czytaj więcej »

Teresa
Gość
Teresa

Dzień dobry. W ostatnich dniach bardzo uważnie studiujemy Pana artykuły. Niestety jesteśmy już w ogromnie niekorzystnym położeniu. Mamy ostateczny nakaz rozbiórki i grzywnę przymuszającą, która jest już w US i tylko czekamy na list o wszczęciu egzekucji. Dopiero niedawno odkryliśmy wyroki sądów, które przychylały się ludziom, pomimo tego, że wpłacili opłatę legalizacyjną nawet po otrzymaniu ostatecznego nakazu rozbiórki. Dziś Powiatowy Inspektor stwierdził, że na dzień wydawania nakazu w 2014r. nie były mu znane te wyroki, dlatego nie poinformował nas o możliwości wpłaty. W dodatku WINB stwierdził, że najchętniej podaliby naszą prawniczkę do Izby Adwokackiej za tak karygodne prowadzenie naszej sprawy.… Czytaj więcej »