17 lipca 2014

Inwestuj z głową

13 komentarzy

Jeśli zamierzasz zainwestować swoje pieniądze w budowę domu, sklepu czy fabryki, to koniecznie rób to z głową.

IMG_1951Rób to z poszanowaniem przepisów prawa.

Nie pędź.

Nie szalej.

Tak – wiem.

Otrzymałeś kredyt z banku.

Podpisałeś umowy z wykonawcami.

Nawet masz już umowy z najemcami lub dzierżawcami, w których znajdują się niebezpieczne dla Ciebie kary umowne za każdy dzień zwłoki w oddaniu lokalu do użytku.

Jednak bez uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę nie możesz rozpocząć robót budowlanych (z naciskiem na ostateczność).

Zdarza się (nie tak rzadko), że inwestor wykonuje pewne roboty budowlane (a czasami i wszystkie) jeszcze przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub uzyskaniem jej ostateczności.

Takie roboty są wykonywane nielegalnie!

Uzyskanie w późniejszym czasie pozwolenia na budowę, czy też ostateczności dla tego pozwolenia nie ‚naprawia’ faktu, że roboty były wykonywane w warunkach samowoli budowlanej – bo bez ostatecznego pozwolenia na budowę.

Pamiętaj również, że gdy organ uzyska informację, że roboty objęte wnioskiem o pozwolenie na budowę zostały już wykonane, to takiego pozwolenia nie wyda.

Zatem inwestuj ! Ale z głową.

Subscribe
Powiadom o
guest

13 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslaw
Jaroslaw
8 lat temu

Dzien Dobry, Panie Damianie chcialbym Pana prosic o Pana opinie w sprawie odleglosci budynkow od granic i wzgledem siebie.

Zakupilem dzialke gdzie dom sąsiada znjaduje sie w ostrej granicy (15 cm sciany znajduje sie wlasciwie nawet na mojej posesji) a ściana ta jest sciana oddzielenia pozarowego. Moje pytanie brzmi w jakiej odleglosci moge wybudowac od niego nowy dom jednorodzinny?

Moje rozumowanie jest takie ze odleglosc od granicy musi byc zachowana min 3 metry (lub 1.5m jesli dzialka jest waska). W warunkach technicznych jest tabela ktora reguluje odleglosci miedzy budynkami i tutaj widze 8 metrow ale zgodnie z paragrafem 272 pkt.2 i3 mozna tutaj odniesc sie do paragrafu 12 WTB zwlaszcza gdyby oba budynki mialy sciany oddzielenia pozarowego wtedy paragraf 271 pkt 12 moglby byc zastosowany – Czy dobrze rozumiem te zapisy? Czy ze wzgledu na to iz czesc sciany sasiada stoi na mojej dzialce mozna by zastosowac par. 273 pkt1?

I jeszcze jedno pytanie jesli mozna… Czy odleglosc 1.5 metra to odleglosc minimalna czy scisle okreslona?

Z gory dziekuje za odpowiedz.

JS.
271 pkt.12

Jaroslaw
Jaroslaw
8 lat temu

Dziekuje serdecznie za odpowiedz.

Piotr
Piotr
7 lat temu

Dzien Dobry,
Chcialbym Pana prosic o opinię.
Czy garaż ok 45m kwadratowych wybudowany w latach 70-80 bez zezwolenia to jest problem dla mnie czy da się jakoś sensownie bez ponoszenia większych kosztów załatwić?
Zaznaczam, że wszelkie odstepy są zachowane.
Pozdrawiam serdecznie i z gory dziekuje za odpowiedz.

Bartek
Bartek
7 lat temu

mam zamiar kupić budynek z lat 50tych. W gminie nie maja projektu i nie wiem czy kanał był kopany i budynek nie był podwyższony i czy nie był nielegalnie remontowany. Jak to sprawdzić, czy w isp. bud. będą wiedzieli i kanał jest wybudowany legalnie. Nie chce się wplątać w dodatkowe wydatki i ponowne legalizaję.

Piotr
Piotr
7 lat temu

Witam
Mam pytanie, moj tata przebudował dach 40 lat temu i nie zrobił tego z tego co czytam, legalnie lecz sam bez żadnych zewzwoleń zajął się przebudową tegoż dachu.
co trzeba zrobić w takiej sytuacji i czy można to jakoś zalegalizować, i czy w razie kontroli co grozi za takie coś.?

kasia
7 lat temu

Dzien dobry mam pytanie co grozi moim rodzicom za postawiony dom 44 lata temu bez planu budowy.Sasiad podal ich do inspektora budowlanego co im grozi za to.Z gory dziekuje za odpowiedz Kasia

Anna
Anna
7 lat temu

Dzień Dobry.
Czy żeby usadowić „Wóz Drzymały” na jakimś terenie z przyłączeniem do kanalizacji i wody trzeba mieć pozwolenie na budowę czy też wystarczy zgłoszenie. Dodam, że miałby on pełnić funkcję czegoś w rodzaju wiejskiej świetlicy.
pozdrawiam