Istotne i nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego

78 komentarzy

W trakcie procesu budowlanego bardzo często dochodzi do odstąpienia od projektu budowlanego.

Prawo budowlane dzieli je na istotne i nieistotne – pisałem już o tym tutaj i tutaj.

Za wykonanie obiektu budowlanego z istotnymi odstąpieniami grożą kary finansowe oraz wszczęcie postępowania naprawczego, bowiem budowa obiektu budowlanego z istotnymi odstąpieniami bez uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę jest samowolą budowlaną w części dotyczącej tych odstępstw.

Za każde odstąpienie grozi kolejna kara (kary się sumują).

Dla przykładu: jeżeli popełniłeś odstąpienie w zakresie zagospodarowania działki, a ponadto w zakresie powierzchni zabudowy, to za każde z tych odstąpień zapłacisz karę.

W praktyce problemem jest zakwalifikowanie jakiegoś odstąpienia jako istotnego lub nieistotnego.

Dzisiaj kilka przykładów istotnych i nieistotnych odstąpień z orzecznictwa sądów administracyjnych.

most na Wiśle Kraków

Zmiana dotycząca usytuowania projektowanego obiektu (np. odległości od granicy działki) będzie istotną zmianą.

Odstąpienie dotyczące elewacji będzie kwalifikowane już jako nieistotne odstąpienie.

Zmiana sposobu odprowadzania lub oczyszczania ścieków będzie istotną zmianą.

Zmiany dotyczące obiektu wpisanego do rejestru zabytków będą kwalifikowane zawsze jako istotne odstąpienia.

Wykonanie piwnicy pomimo jej braku w projekcie będzie istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu – powiększenie kubatury wpływa na charakterystyczne parametry obiektu budowlanego.

Natomiast umieszczenie w ścianie dodatkowego otworu wentylacyjnego – niepołączonego z żadną instalacją wewnętrzną stanowi nieistotne odstąpienie od warunków pozwolenia na budowę.

Pamiętaj, że sądy stoją na stanowisku, iż prawidłowe zakwalifikowanie odstąpienia będzie wymagać wnikliwej i wszechstronnej oceny, przy uwzględnieniu charakteru inwestycji. Oznacza to tyle, że inwestycja inwestycji nierówna i pewne odstąpienie może być zakwalifikowane jako istotne w odniesieniu do jednej inwestycji, a w odniesieniu do innej już nie, oczywiście mając na uwadze jej charakter.

Subscribe
Powiadom o
guest

78 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
7 lat temu

Dzień dobry,
W trakcie budowanego domu jednorodzinnego na poddaszu użytkowym została podwyższona ścianka kolankowa o jakieś 60 cm. Czy to również jest samowola budowlana. Mam gotowe dokumenty do oddania domu – jeśli jednak to samowola – to spróbuję to zgłosić zanim urząd mnie dopadnie. Czytając Pana świetnie prowadzoną stronę – ja – totalny laik dopiero zdałam sobie sprawę, że dla mnie tak mało ważna sprawa może rodzić tak ogromne konsekwencje. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Kinga
Kinga
7 lat temu

Witam,
Mam zapytanie, w ubiegłym roku przy moim ogrodku przydomowym wybudowany został parking dla samochodów. Niestety w trakcie budowy z dnia na dzien zostało uniemożliwione wyjście z mojego ogródka. Efekt jest taki ze zaraz za furtką jest przepaść a pod nią wybetonowane miejsce parkingowe. Z tego co wiem, w pierwotnym planie budowy było inne rozwiązanie, a decyzja o zliwidowaniu wyjscia z mojego ogródka została podjęta z dnia na dzień, czyli bez zezwolenia. Czy mógłby Pan podpowiedzieć czy jest to istotne odstąpienie, bo oczywiście walczę z administarcją w celu przywrócenia wyjścia z ogródka, narazie bezskutecznie…
Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedź.

Kinga
Kinga
7 lat temu

Bardzo serdecznie dziękuje za odpowiedź!
Pozdrawiam!

Patrycja
Patrycja
7 lat temu

Witam, niedługo rozpoczynam budowę i chciałam zapytać czy zmiana ścian na parterze a dokładnie chodzi o to że z dwóch ścian oddzielających pokoje zrobić jedną wspólna, czy jest to zmiana istotna która trzeba nanieść od razu na projekt czy nie trzeba? I jeszcze jedna zmiana a mianowicie zrezygnowanie z jednej ściany na parterze?? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

joanna
joanna
7 lat temu

witam. Czy przesunięcie budynku o niecałe 50 cm bez zmiany kubatury jest istotnym odstępstwem?

Jacek
Jacek
7 lat temu

Witam,
Jestem Kierownikiem Budowy na obiekcie innym mieszkalnym – kategoria XIII wg zał. do prawa budowlanego. Mam dylemat gdyż inwestor bez konsultacji ze mną wręczył murarzom inne rysunki ścian działowych parteru i piętra budynku. Budynek ma 3 kondygnację + „antresolę”, czyli 4 kondygnacje. Okazało się również po czasie, że kopia projektu budowlanego na której pracuję nie jest 100% zgodna z tą przekazaną do wydziału architektury UM. Za czasów poprzedniego kierownika zmieniono układ otworów w ścianach parteru. Teraz plan jest po części niespójny z PZT (oznaczone wejścia do budynku). Na domiar złego Inwestor planuje zmienić sposób użytkowania parteru budynku z użytkowego na mieszkalny.
Poinformowałem go e-mailem o konsekwencjach. Teraz chce on do odbioru PINB zachować sposób użytkowania parteru jako użytkowy, z rozdziałem na dwa lokale którego nie ma w oryginalnym PB. Przyznam, że jestem w kropce bo same zmiany budowlane jako takie nie kwalifikują się wg mnie jako istotne. Czy moja rzetelna informacja udzielona inwestorowi o możliwych konsekwencjach jego działania chroni mnie przed ewentualnym pozwem z KC? Inspektor nadzoru inwestorskiego prace murowe i żelbety odebrał wpisami do dziennika budowy.

Jarek
Jarek
7 lat temu

Witam. Mam dylemat . Jestem inspektorem nadzoru na obiekcie mostowym . Zatwierdzony projekt i wydane pozwolenie na budowę opisuje układ obiektu jako 5 przęsłowy długości ok. 110 m / 5 x 22 m / . Ponieważ budowa jest prowadzona ’ zaprojektuj i zbuduj” wykonawca i projektant zmieniają ten obiekt na 3 przęsłowy o dl. ok. 66 m w ciągu budowanej drogi , zmieniając przy tym konstrukcję nośną z żelbetowej na belki prefabrykowane. Czy w relacji z art. 36. Prawa budowlanego oraz art. 32a specustawy o budowie dróg zmianę tę należy traktować jako istotną i wymaga zmiany pozwolenia na budowę.Pozdrawiam.
ps nie ukrywam , że temat jest dość trudny.

Jarek
Jarek
7 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Bardzo dziękuję , mam podobne odczucie.Pozdrawiam

Monika
Monika
7 lat temu

Witam,

chciałabym zapytać czy kierownik budowy może w dzienniku budowy domu mieszkalnego opisać nieistotne odstępstwo od projektu budowlanego polegające na dobudowaniu filara przylegającego do ściany przy wejściu do budynku łączącego schody z lukarną nad wejściem (filar, a właściwie niewielki fragment ścianki szer. 40 cm. przylegającej do ściany przy drzwiach wejściowych powstał już po wybudowaniu całego budynku i nie ma wpływu na jego konstrukcję oraz nie został przewidziany w projekcie) – wiem, że normalnie to projektant opisuje nieistotne zmiany w projekcie dodając rysunek techniczny ale w naszym przypadku nie mamy kontaktu z projektantem, który pracował dla dewelopera, który sprzedał nam dom i przeciwko któremu wnieśliśmy powództwo o odszkodowanie za wady budynku, poza tym projektant to członek jego rodziny więc próby porozumienia się z nim nie wchodzą w grę. Z uwagi na nałożenie na nas przez nadzór obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie wiem, że kontrola budynku na pewno się odbędzie więc chciałam ustalić jak moglibyśmy wcześniej zatwierdzić tą nieistotną zmianę -o ile to w ogóle możliwe bez unikania konieczności rozbiórki filara. Z góy dziękuję za odpowiedź

Edward
Edward
7 lat temu

W związku z kwalifikacją zmiany sposobu odprowadzenia ścieków lub oczyszczania ścieków jak zmiana ISTOTNA, chciałbym zwrócić się o wyjaśnienie, czy zmiana urządzeń, ilości, typu, modelu w procesie technologicznym / np. część oczyszczania fizyko – mechanicznego/, gdzie występuje teoretycznie możliwość jakiegoś zamiennika lub odpowiednika, przy czym nie koniecznie będzie on taki sam w działaniu i wyglądzie, narzucając zmiany w usytuowaniu urządzeń w pomieszczeniu hali / w tym uwzględnić trzeba przepisy BHP i inne/ jest zmianą ISTOTNĄ do Projektu Budowlanego?

Czy zmianą ISTOTNĄ jest dopiero dobranie zamiennego urządzenia lub urządzeń współpracujących w procesie technologicznym, które będą wymagać stałej obsługi pracowników, w stosunku do przyjętych wcześniej urządzeń, gdzie taka obsługa nie jest wymagana. Ponadto urządzenia będą musiały pracować w warunkach otwartych, tj. przy emisji gazów duszących i drażniących emitowanych do atmosfery – a hala na takie warunki nie jest przystosowana / konieczność wykonania dodatkowej wentylacji wywiewnej lub odciągowej dla poszczególnych urządzeń /.
Założenie projektowe jest takie / uwzględnienie warunków Decyzji Środowiskowej/, aby uciążliwość gazowa i zapachowa z hali nie wydostawała się na zewnątrz budynku.

Co w przypadku zmiany sposobu pracy odcinka kanalizacji deszczowej, gdzie zmiana polega ze zmiany z kanalizacji deszczowej grawitacyjnej na układ kanalizacji mechanicznej z zabudową przepompowni ścieków na kolektorze ?

Edward
Edward
7 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Magda
Magda
6 lat temu

Witam Panie Damianie,
chciałabym zapytać czy wykonanie piwnicy zamiast projektowanego garażu to zmiana istotna czy nieistotna? na podstawie jakiego art. i aktu prawnego? dziękuję i pozdrawiam

Tomek
Tomek
6 lat temu

Dobry wieczór,
Proszę o informację czy w wypadku gdy pokój na piętrze domu jednorodzinnego miał mieć dwa zwykłe okna a od parapetów na zewnątrz wychodził daszek nad wejście do domu i garaż, a zamiast niego (daszku) został wykonany taras (w tym samym obrysie co daszek) + jedno z okien zostało zastąpione oknem balkonowym – czy to zmiana istotna czy nie?

dziękuję za odpowiedź
Tomasz

anna
anna
6 lat temu

Witam,

Mam takie pytanie, a mianowicie: dom stoi wybudowany, według pozwolenia na budowę (z marca 2015), wybudowany zgodnie z projektem itp, ale jest jedno ale. W pozwoleniu na budowę zaznaczony był przebieg przyłączy – zewnętrznych (do ogrodzenia ) i wewnętrznych, były również w projekcie warunki dostarczania mediów od wodociągów, gazowni i energetyki. Problem w tym, że energetyka po moim wniosku o zwiększenie mocy przyłączeniowej na 17kw zmieniła mi też warunki i przebieg trasy (dodała np zabudowę słupa na mojej działce i na slupie skrzynka), podobnie gazownia – warunki określały tylko montaż skrzynki na ogrodzeniu, niestety nie pisało w warunkach z której strony ogrodzenie mają na myśli no i jak się teraz okazało myśleli o innym umiejscowieniu niż wrysował to projektant w PnB. I co teraz? Czy to istotne odstąpienia czy nie? Zgadza się co do przebiegu przyłącza tylko woda. Wiem, że teraz jak ktos się stara o PnB to w ogóle nie musi dołączać warunków na zapewnienie mediów tylko media umieszcza się w inwentaryzacji powykonawczej. Proszę o pomoc, Pozdrawiam,
A.

Magda
Magda
6 lat temu

Witam,

mam pytanie: uzyskałam pozwolenie na budowę na podstawie projektu w technologii murowanej. Po uzyskaniu pozwolenia zdecydowałam się na zmianę technologii szkielet drewniany. Kierownik budowy zapewnił mnie, że nie ma z tym problemu ( nie trzeba nic robić). Dom został wybudowany i odebrany przez nadzór budowlany. Nadano mu numer. Teraz chciałam go sprzedać. Kupujący dostali projekt i poszli z nim nadzoru budowlanego i usłyszeli, że to samowola budowlana. Czy to prawda? Co teraz robić?

Mirek
Mirek
6 lat temu

Chciałem obniżyć o 50 cm rzedną poziomu parteru w stosunku do projektu,z uwagi na ukształtowanie terenu, nie zmienią się przy tym gabaryty budynku wymienione w ustawie gdyż cały teren wokół budynku też się obniży, wymagania planu przestrzennego będą też spełnione czy jest to zmiana istotna czy też nie, projektant uważa że nie proszę o pomoc pozdrawiam Mirek

Marek
Marek
6 lat temu

Panie Mecenasie

Jestem właścicielem lokalu użytkowego na parterze budynku. Nad moim lokalem, na pierwszej kondygnacji znajduje się kolejny lokal użytkowy. Od pewnego momentu ściany i sufity w moim lokalu pękają. Sprowadzony rzeczoznawca ocenił, iż dzieje się tak za sprawą wadliwie wykonanego stropu pomiędzy tymi lokalami. Projekt nakazywał budowę stropu żelbetowego, a wykonano inny, wadliwy będący przyczyną zniszczeń w moim lokalu. Usiłowałem porozumieć się z właścicielem i poprosić go, by poprawił wadliwy strop, ale odmówił.
Z uważnej lektury Pańskiego bloga wiem, że powinienem zawiadomić PINB oraz że jest to istotne odstępstwo od projektu (konstrukcja stropu).
Zwracam się z pytaniem, czy we wniosku do inspekcji budowlanej powinienem wnosić również o wyłączenie z użytkowania lokalu na 1. piętrze (prace budowlane dawno są zakończone zatem wstrzymanie budowy nie wchodzi tu w grę)? Obawiam się, że źle wykonany strop może wyrządzić kolejne (odpukać) szkody, tym razem ludziom znajdującym się w moim lokalu oraz znajdującemu się tam mieniu.
Co powinien zrobić inspektor PINB mając do czynienia z taką sytuacją i z takim zawiadomieniem?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź pozdrawiając serdecznie.

Dorota
Dorota
6 lat temu

Dzień dobry!
Mam pytanko, w projekcie budowlanym mam uwzględnioną instalację gazową (wewnętrzną), ale w pierwszym etapie budowy nie była przez nas planowana, teraz chcielibyśmy jednak zrealizować podłączenie do sieci gazowej i czy naniesienie zmiany w postaci naniesienia łącza zewnętrznego (od domu do skrzynki) jest zmianą nieistotną i wystarczy odpowiedni wpis w dzienniku budowy?

Anna
Anna
6 lat temu

Witam.
W trakcie tyczenia obiektu w terenie powstała rozbieżność wymiarów projektowych oraz wymiarów terenowych. Projektowany obiekt jest rozbudową istniejącego obiektu. Różnica wymiarów wynosi 50 cm i wynika z błędu pomiaru na mapie do celów projektowych (skala 1:500 – czyli 50 cm to 1mm). Zmiana tych wymiarów nie wpływa na funkcjonowanie obiektu ani otoczenia – działka jest duża, odległości od granic są większe niż wynikające z przepisów. Proszę o podpowiedź czy projektant może w takiej sytuacji stwierdzić, że to jest zmiana nieistotna (wynikająca z błędy pomiaru grubości linii na mapie).
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Anna
Anna
6 lat temu

Witam,

uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy obnizenie kontygnacji o 6 cm jest zmianą istotną czy nieistotną z punktu widzenia PB?

Z góry dziękuję za opowiedź.

Pozdrawiam.

Piotr
Piotr
6 lat temu

Witam Pana, widzę, że jest pan prawdziwym specjalistą w tym co Pan robi:)
Mam problem otóż budynek który najprawdopodobniej będzie przedmiotem postępowania w NB został wybudowany na podstawie pozwolenia na budowę z 1994r. w trakcie budowy wykonane zostały istotne odstępstwa ( powiększona kubatura, pow. zabudowy i użytkowa) budowa budynku jest cały czas w trakcie ponieważ nigdy nie zgłaszałem jej zakończenia. Czy w chwili obecnej NB powinien wdrożyć postępowanie naprawcze na podstawie art 50 i art. 51 Pb z 1994 r. ?, a jakby wyglądał tryb postępowania w przypadku gdyby budynek został odebrany przez NB lub nie wymagał zakończenia budowy lub udzielenia pozwolenia na użytkowanie?

Sebastian
Sebastian
6 lat temu

Witam w trakcie projektowania przesadziłem z „poziomem zero budynku” będę go chciał obniżyć o 50 cm. Czy jest to zmiana istotna w projekcie czy nie? Jeżeli nie istotna to czy wystarczy tylko wpis do dziennika budowy. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz.

Mateusz
Mateusz
6 lat temu

Witam Pana
podczas budowy domku jednorodzinnego podniosłem stan zero o 68cm. ze względu na ukształtowanie terenu. z jednej strony bym miał posadzkę poniżej gruntu:/ do tej zmiany nie ma zastrzeżeń kierownik budowy ani architekt.Ta zmiana nie narusza warunków zabudowy, które dostałem. Moje pytanie
1. Czy jest to zmiana istotna
2.Jeżeli tak to czy jeżeli złoże wniosek o zmianę decyzji pozwolenia na budowę mogę dostać negatywna odpowiedz
Pozdrawiam i proszę o odpowiedz

Sławomir
Sławomir
6 lat temu

Witam.
Mam problem z sąsiadem który buduje dom po granicy działki. Na granicy znajdowała się zwykła studnia wystająca około 1 m nad poziom terenu. Widziałem projekt zgłoszony do pozwolenia na budowę w którym studnia pozostawała bez zmian. Fundamenty i ściany parteru były odsunięte wokół studni a wewnątrz budynku powstawała półka zakrywająca studnię. Inwestor aby wyrównać posadzkę wewnątrz budynku zdjął metrowy krąg i w drugim kręgu po swojej granicy wyciął jeszcze około 30 cm obniżenie. W tym momencie wierzch studni jest poniżej poziomo gruntu. Praktycznie studnia jest zamulona i nie zdatna do czerpania wody. Mam pytanie czy jest to zmiana istotna w projekcie i na jaki przepis mógłbym się powołać.

Zbyszek
Zbyszek
6 lat temu

Witam,

prosiłbym o poradę na następujący temat:
– pozwolenie na budowę wydane na dom plus wolno stojący garaż
– garaż w rzucie kwadrat, ze ścianką działową dzielącą powierzchnię na 2/3 garaż i 1/3 pomieszczenie gospodarcze
Czy jeśli tę ściankę działową przesunę o 1/3 (czyli zrobię odbicie lustrzane), wraz z zamianą miejscami drzwi garażowych z drzwiami do pomieszczenia gospodarczego (są na tej samej ścianie), to czy jest to zmiana istotna? Wiem (lub tak mi się wydaje), że przesunięcie ścianki działowej to zmiana nieistotna, natomiast jak podejść do zamiany miejscami drzwi garażowych szerokich na 2m, z drzwiami do pom. gosp. szerokich na 90cm?

Pozdrawiam

Grzegorz
Grzegorz
6 lat temu

Witam

Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Kupiłem dom, ze wszystkimi mediami, jednak kiedy chciałem się wprowadzić okazało się że przyłącze wodno-kanalizacyjne zostało wykonane i odebrane (dom posiada pozwolenie na użytkowanie) ale sieć kanalizacyjna nie została uruchomiona (jest tylko rura w ulicy nie połączona z siecią), bo wodociągi jeszcze nie zbudowały połączenia z istniejącą infrastrukturą, było planowane zakończenie robót, ale plany się zmieniły i czas budowy wydłużył. Wodociągi planują budowę i uruchomienie połączenia w najbliższych miesiącach.
W rezultacie nie jest możliwe użytkowanie budynku. Muszę z tego powodu ponosić dodatkowe koszty wynajmu. Czy deweloper lub wodociągi są odpowiedzialne za zapewnienie kanalizacji w domu, który powinien posiadać kanalizację?

pozdrawiam
Grzegorz

Grzegorz
Grzegorz
6 lat temu

Dzień dobry
W zakresie przebudowy drogi krajowej mam do wybudowania przepusty z blachy falistej o długości 44m. Czy zmiana długości o ok 16cm całego przepustu związana z montażem poszczególnych prefabrykowanych części może zostać uznana za zmianę istotną. Długości przepustów są określone w projekcie budowlanym i pozwoleniu wodno-prawnym.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Agnieszka
Agnieszka
6 lat temu

Witam, czy w przypadku budowania domu jednorodzinnego na zgłoszenie (ze wskazaniem instalacji, lecz bez pieczątek projektantów – dosłowny zapis „według odbrębnego opracowania”) budowę instalacji gazowej należy potraktować jako istotną zmianę w zgłoszeniu i w związku z tym zastosować 36a ust 1a Pr budowlanego, czy jako odrębną sprawę co do której trzeba wydać odrębne pozwolenie na budowę (sam dom jest jeszcze w trakcie budowy)?

Stefania
Stefania
6 lat temu

Witam serdecznie,

Proszę o informację czy zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną już po uzyskaniu pozwolenia na budowę wymaga sporządzenia/przerobienia projektu? czy jest to zmiana istotna czy nieistotna?
będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź
pozdrawiam
Stefania

Maja
Maja
6 lat temu

Dzień dobry,
w wyniku trudnych obecnie do ustalenia okoliczności, przy budowie domu z podłogą na gruncie nie zostało dodane do betonu zbrojenie, które zakładał projekt. Co można w tej sytuacji zrobić, bo dom jest prawie gotowy?
Pozdrawiam

Magda
Magda
6 lat temu

Dzień dobry jestem projektantką, i mam pytanie a co z robotami prowadzonymi na zgłoszeniowe (remont dróg) czy tutaj np. zmiana sposobu odprowadzenia wody deszczowej jest zmianą istotną i czy w ogóle w przypadku zgłoszenia (w dokumentacji załączonej do zawiadomienia było podane konkretne rozwiązanie) mamy do czynienia ze zmianami w stosunku do zgłoszenia?

Szymon
Szymon
6 lat temu

Witam
Jestem projektantem.Sprawa dotyczy odprowadzenia wody deszczowej -dom jednorodzinny. Na etapie adaptacji projektu zaproponowałem zastosowanie skrzynek rozsączajacych. Na etapie realizacji obiektu okazało się, że warunki gruntowe nie są odpowiednie do ich użycia. Czy odprowadzenie wody bezpośrednio na działkę (teren biologicznie czynny) i rezygnacje ze skrzynek rozsączających można zakwalifikować jako zmianę nieistotna? Taka instalacja nie wymaga pozwolenia Nie wpływa to w żaden sposób na zagospodarowanie działki a woda jest de facto odprowadzona na ten sam teren. Rozważam dokonaniu wpisu o zmianie nieistotnej i wykreśleniu skrzynek z projektu. Proszę o pilną poradę
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Paweł
Paweł
6 lat temu

Witam
Jestem w trakcie budowy domu parterowego bez poddasz mieszkalnego , według projektu powinien być strop żelbetowy . Kierownik budowy pozwolił na wybudowanie drewnianego , a następnie załatwić zmiany z projektantem od adaptacji projektu gotowego i projektant zaadaptował tę zmianę . Czy zmiana ta jest istotną i czy powinno się występować o pozwolenie ?

Wojtek
Wojtek
5 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Witam czy jest możliwa legalizacja domu w którym dostawiono kotłownie podwyższony strych zmieniony dach. Na nowym planie że starostwa zostały naniesione poprawki dorysowano kotłownie. Inwestor dostał wyrok uniewinniajacy za samowolna przebudowę. Czy do sprzedaży tego domu trzeba legalizowac
Zmiany?
Pozdrawiam
Wojtek

Krzysztof
Krzysztof
5 lat temu

Witam, proszę o informację.
W 2000r projektant i kierownik budowy zezwolił na przesunięcie lokalizacji domu o kilka metrów „w głąb działki” , wpisał w dziennik budowy,dołączył rysunki zamienne i zakwalifikował to jako nieistotne odstępstwo od projektu. Budowa była kontynuowana do teraz.
Teraz PINB nie akceptuje tego.
Definicja nieistotnego odstępstwa pojawiła się w Prawie budowlanym dopiero w kwietniu 2004r.
Co mogę zrobić jako inwestor aby oddać budynek do użytkowania

Piotr
Piotr
5 lat temu

Dzień Dobry,
Mam pytanie. Dom stoi już wybudowany, jednak w trakcie zostały dokonane zmiany, które nie zostały zgłoszone. Dom jest częsciowo podpiwniczony, parter, piętro i poddasze nieużytkowe. Całość ma stanowić dwa osobne mieszkania, jedno to piwnica z garażem plus parter, druga to 1 piętro. W trakcie budowy okazało się iż bedziemy potrzebowali jeszcze jednego pokoju (żona w ciąży) i postanowiliśmy wykonać dodatkowe schody tylko do jednego pokoju na piętrze aby wejscie do niego było z parteru z naszego mieszkania. Czy jest to zmiana istotna czy nie istotna? Jeżeli istotna, to czy jest jakieś okienko w sprawie interpretacji przez projektanta i wpisie o nieistotnej zmianie?

Pozdrawiam
Piotr

Ewa
Ewa
5 lat temu

Mam pytanie które nurtuje mnie od bardzo dawno i spędza sen z powiek. W 1992 roku uzyskaliśmy decyzję w sprawie wydania pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wg projektu typowego . Wprowadziliśmy się do domu w 1994 roku. Budując dom byliśmy młodzi i nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego że każda zmiana podlega zgłoszeniu i zatwierdzeniu. Dom został przesunięty bliżej do działki sąsiada i do krawędzi drogi ponadto został rozszerzony o 1 m. Ponadto nie miał prowadzonego żadnego dziennika budowy i żadnego zgłoszenia zakończenia budowy . Obecnie chcielibyśmy dom przepisać na dzieci i chcielibyśmy aby wszystko było legalnie czy istnieje możliwość legalizacji bez ogromnych kar ponieważ jesteśmy dość ubodzy i nie dysponujemy dużymi pieniędzmi. Bardzo proszę Pana o poradę.
Z szacunkiem Ewa

Natalia
Natalia
5 lat temu

Dzień dobry,

będę bardzo wdzięczna za informacją, czy zmiana przebiegu odprowadzenia wody deszczeowej jest zmianą istotną? I czy wystarczy ewentualnie zapis kierownika budowy w dzienniku budowy o dokonaniu takiej zmiany?

Pozdrawiam i dziękuję.
N.

Paulina
Paulina
5 lat temu

witam,
kupiłam dom od dewelopera, umowa była podpisana przed ukończeniem budowy, po jej zakończeniu okazało się że nie ma zabezpieczeń przeciw osuwaniu się śniegu z dachu, które były uwzględnione w projekcie budowlanym. Deweloper twierdzi, że była to zmiana nieistotna i nie ma zamiaru ich montować. Jednak w projekcie budowlanym nie zostały naniesione żadne zmiany oraz ja jako inwestor też nie zostałam poinformowana o rezygnacji z tego elementu wyposażenia dachu. W projekcie złożonym w Starostwie Powiatowym też nie ma naniesionych zmian.
Jak wyegzekwować od dewelopera montaż tych zabezpieczeń?

Piotr
Piotr
5 lat temu

Witam.
Czy zmiana modelu zbiornika na nieczystości jest zmianą istotną?
W projekcie zbiornik z tworzywa sztucznego o wymiarach np 4×2 a w realizacji zbiornik betonowy o wymiarach 2,5 x 3 m, pojemność ta sama. Z uwagi na inny rzut zbiornika na planie syt. , inne są też odległości od granic czy budynku.

pozdrawiam

Radosław
Radosław
5 lat temu

Witam.
Zakupiłem typowy projekt domku jednorodzinnego, ale po przemyśleniu z żoną chcielibyśmy zmienić położenie schodów. zrobić lustrzane odbicie połowy domu. Zmianie uległaby lokalizacja komina, okien na elewacji oraz w połaci dachu, ale dzięki temu uzyskalibyśmy dodatkowe okno od strony południowej w salonie. Czy są to zmiany istotne, czy może je nanieść kierownik w trakcie budowy?

maria
maria
5 lat temu

czy rezygnacja z fragmentu utwardzonego terenu przed domem ( na rzecz zieleni) jest zmiana istotna?

Piotr
Piotr
4 lat temu

Witam.
Mam pytanie dotyczące odstąpienia istotnego. Otóż mam zakończona budowę i w projekcie był wodociąg miejski którego niestety nie podłączono. Wykonałem więc studnię ale już bez zgłaszania i zmiany w projekcie. Dodatkowo studnia jest 4metry od granicy działki (granica z drogą). Teraz to wyszło przy zgłoszeniu zakończenia budowy. Wiem już że każda zmiana projektu zagospodarowania terenu jest zmianą istotną. Pytanie teraz czy wykonując projekt zamienny z naniesioną studnią jest szansa że zaakceptują te 4 metry(minimum to 5). Czy nakażą postępowaniem naprawczym studnie zakopać i będę musiał wykonać nowa zgodnie z Przepisami?

Radosław
Radosław
4 lat temu

Szanowni Panstwo,
Czy zmiana miejsca montazu kotła gazowego CO z komora zamknietą który w projekcie usytuowany jest w łazience, i przeniesienie go do „garazu” – w garazu wydzielenie osobnego zgodnego z wymogami pomieszczenia gospodarczego(powyzej 6,5m3) to nieistotna zmiana? Nadmieniam tylko ze jesli chodzi o zmiane miejsca kotła to tak naprawdę tylko przeniesienie na druga stronę sciany
Oraz drugie pytanie czy zmiana miejsca wejścia wody do budynku to zmiana nieistotna (wejscie inna stroną budynku niż w projekcie).
Z Poważaniem
Radosław

Barbara
Barbara
4 lat temu

Witam Panie Damianie.
Dawno temu, za życia, mój dziadek zgodził się, by sąsiedzi w swojej ścianie ogniowej zrobili okno. Powstał tam jednak duży taras oraz balkon na kolejnym piętrze… które wychodzą poza ich działkę i są zawieszone nad naszym podwórkiem.
Dzisiaj, to ja jestem właścicielka budynku, i chcę go rozbudować w granicy działki, co wiąże się z zabudowaniem kawałka (1,3 m) ich tarasu, na co nie chcą się zgodzić. Co więcej oczekują ode mnie zapisu w księdze wieczystej mojego domu, że mają tam taras, ustanowić na niego służebność lub będą się starali o jego zasiedzenie.
Co powinnam zrobić, by zabezpieczyć interesy swoje i swojej rodziny? Jest jakiś sposób, czy nie obejdzie się bez nadzoru budowlanego i nakazem rozbiórki tarasu, balkonu i daszka?
Będę wdzięczna za odpowiedź i radę, bo sytuacja ta nas nerwowo wykańcza…

Barbara
Barbara
4 lat temu
Reply to  Damian Buniak

Witam Panie Damianie i dziękuję za odpowiedź.
Najpewniej tak, jest to samowola budowlana. Jednakowoż sąsiedzi nie kwapią się do tego, by swoją wersję potwierdzić projektem budowlanym (ponoć zgubili wszelką dokumentację na potwierdzenie swojej wersji).
Pozdrawiam i będę oczekiwała Pańskiej odpowiedzi.

Ola
Ola
2 lat temu

Witam,
Czy mając jedno pozwolenie na przebudowę budynku mieszkalnego i budynku gospodarczego, mogę zrobić projekt zamienny na budynek gospodarczy, a w projekcie domu pozostawić z wieloma zmianami nieistotnymi, nie robiąc na niego projektu zamiennego?

Dominik
Dominik
1 miesiąc temu

Witam Serdecznie.
Mam problem z odbiorem domu gdyż powiekszona jest jego szerokość i satnowi to ponad 4% progu. Jedynie większa szerokość spowodowana jest dołożeniem grubszego styropianu i położeniem go na częściej wiatrołapu który pierwotnie nie był ocieplony. Caly dom, fundamenty jak i sciany nośne stoja zgodnie z planem, wartości odległości od granicy są zachowane.