23 lutego 2018

Jak poradzić sobie z samowolą budowlaną ?

24 komentarze

Popełnienie samowoli budowlanej powoduje wiele negatywnych następstw (czym dokładnie jest samowola budowlana pisałem tutaj).

Skutki te mogą być bardziej lub mniej dotkliwe dla osób popełniających samowolę budowlaną, czy też osób, które nie miały nic wspólnego z jej powstaniem (np. jej nabywców, sąsiadów, współwłaścicieli).

Pamiętać jednak należy, że prawo polskie dopuszcza możliwość naprawienia sytuacji, w której wykonano obiekt budowlany lub jego część bez odpowiednich zgód.

Można zatem:
-wszcząć postępowanie legalizacyjne, gdy wykonano obiekt bez jakichkolwiek zgód (pozwolenia na budowę / zgłoszenia),
lub
-wszcząć postępowanie naprawcze, gdy odstąpiono od warunków pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

Oczywiście nie każdy obiekt można zalegalizować, jest to uwarunkowane przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym i warunkami technicznymi, ale trzymać się należy podstawowej zasady, że taka możliwość istnieje, gdyż postępowanie związane z samowolą budowlaną ma zmierzać do restytucji, a nie represji.

Dlatego nawet „wykrycie” samowoli budowlanej przez nadzór budowlany nie musi się łączyć z jej rozbiórką.

W postępowaniu związanym z samowolą budowlaną należy pamiętać jednak o kilku istotnych kwestiach:

1. popełnienie samowoli budowlanej trzeba udowodnić;

2.sam fakt braku dokumentów związanych z określonym obiektem budowlanym nie musi od razu świadczyć o podstawie do wydania nakazu rozbiórki, czy też twierdzenia, że mamy do czynie z samowolą budowlaną;

3.ustalenia nadzoru budowlanego nie zawsze muszą kształtować stan sprawy w sposób prawidłowy, dlatego jeżeli są on np. wybiórcze, czy też nieprawdziwe, to należy je kwestionować poprzez przedstawienie kontrargumentów lub odpowiednich dowodów;

4.należy dążyć do ewentualnej legalizacji obiektu, jeżeli oczywiście jest ona możliwa i opłacalna;

5.należy pilnować  terminów do złożenia odwołania lub zażalenia od  rozstrzygnięć (decyzji lub postanowień) jakie wydaje w sprawie nadzór budowlany;

6.skontrolowanie sprawy przez organ II instancji, a następnie sąd administracyjny jest bardzo ważne, gdyż powinno dać odpowiedź, czy organ prowadzący postępowanie w sposób prawidłowy przeprowadził postępowanie dowodowe, czy w sposób prawidłowy ustalił stan faktyczny sprawy (historię powstania określonego obiektu) i czy w sposób prawidłowy dokonał kwalifikacji prawnej wykonanych robót.

24
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
14 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Damian BuniakŁukaszIgorRafałEdyta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Norbert
Gość
Norbert

Mamy tak restrykcyjne przepisy, że myślałem, że do samowoli juz nie występuje. Bardzo ciekawy wpis!

Daniel
Gość
Daniel

witam mam pytanie od czterech lat mieszkam w domu gdzie na dole mieszka sasiad ja u gory jest to wspołwłasnosc w latach 90 został postawiony mały ganek oczywiscie sasiad sie zgodził ale nie mam zadnego dowodu ,jest tam komin i stoi piec centralnego ogrzewania .ganek ma ok. 6mb moze 7 ,wybudowal go moj ojciec ktorego juz nie ma .ojciec zapewniał ze wszystko jest legalnie bo do ilus metrow mozna było postawic taki ganek ,na mapkach jest uwidoczniony ,czy zeczywiscie nie mam czym sie martwic ,lub gdzie sie udac zeby wyjasnic watpilowosci pozdrawiam

monika
Gość
monika

czy nadzór budowlany może stwierdzic że była wyburzona ścianka działowa między kuchnią ałazienką a potem postawiona mowa

Sylwia
Gość
Sylwia

Witam, jestem współwłaścicielem nieruchomości gruntów, UG sprzedał nieruchomość wraz z budynkami i wspólnym gruntem. Okazuje się że nie ma na to dokumentów. Jest tylko inwentaryzacja sporządzona w celu sprzedaży do aktu notarialnego. Zakup był w 2005 roku. Sąsiad dobudował na dole dwa pokoje mieszkalne i połączył ze swoim lokalem – twierdzi,że wybudował to w 2004 roku. W kacie notarialny z dnia zakupu nie ma tej dobudówki. Stoi ona na gruncie wspólnym. Jest to traktowane jako samowola budowlana. Sąd w trakcie postępowania przyznał zgodę jednego ze współwłaścicieli czyli moją na taką dobudówkę. Dobudówka stoi 70 cm od granicy kolejnej działki, nie… Czytaj więcej »

Dariusz
Gość
Dariusz

Witam!

Mam podejrzenie że sąsiad zza ściany poszerzył sobie łazienkę przez co bardzo głośno zrobiło się w naszym salonie. Jak mogę zacząć działać z tym tematem?

Jarosław
Gość
Jarosław

Dzień dobry . Postawiłem rok temu drewniany garaż na swojej działce bez pozwoleń i bez zgłoszenia do gminy i niezgodnie z planem zagospodarowania, gdyż przed linią zabudowy od strony drogi. Budynek ma.ponad 35 m kw i wysokość ponad 5 metrów. Budynek stoi na wylanej betonowej zbrojnej płycie jest do niej przykrecony tylko śrubami czyli nie jest na stałe połączony z gruntem czy to mnie uchroni przed karą bądź nakazem.rozbiórki? Zaznaczam że cały jest wykonany z drewna pokryty blachą

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Dobry wieczór,
Jestem na etapie sprzedaży mieszkania w bloku inwestycja zakończona w 2002 roku.
kupujący poprosili o pozwolenie na użytkowanie, trochę się zdziwiłem że po 16 latach ktoś prosi o taki dokument. Okazało się, że takiego pozwolenia nie ma, ponieważ inwestor przekształcił w trakcie budowy strych w lokale mieszkalne. Blok stał się pięciopiętrowy bez windy i to ma być przyczyną braku pozwolenia na użytkowanie. Co w takiej sytuacji ? Czy grożą nam mieszkańcom jakieś konsekfencje czy pozwolenie na użytkowanie ulega przedawnieniu taj jak kara za użytkowanie bez pozwolenia ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Rafał
Gość
Rafał

Witam.
Dwa lata temu kupiłem dom. Kupując go kierowałem się emocjami że muszę go mieć bo była to okazja. I przez to zrobiłem nie dopatrzenie w papierach że budynek stoi nielegalnie, bez planu zagospodarowania przestrzennego i zbyt blisko drogi gminnej. Dom postawiony był w roku 1993 roku. Mam kilka dokumentów na zakup materiału i nie wiem co mam dalej robić. Proszę o pomoc.

Igor
Gość
Igor

Witam. Mamy stodole ktora byla wybudowana w latach 50 , niestety nie ma jej w planach jest to samowola budowlana czy mozna ja zalegalizowac , naniesc na plany?

Łukasz
Gość
Łukasz

mam pytanie czy legalizacja garażu wzniesionego w 1970 wygląda tak samo jak budowli po 1974, czy jest może łatwiejsza?
Dziękuję za odpowiedź. P.