3 grudnia 2015

Kary za odstępstwo od projektu budowlanego

4 komentarze

Dzisiaj wpis niemalże tweetowy, ale za to rozwiewający (mam nadzieję) wątpliwości wielu osób.

Wymierzenie kary za odstępstwa od projektu budowlanego może nastąpić nie tylko w razie istotnych odstępstw, ale również w przypadku odstępstw nieistotnych, które nie zostały zaznaczone w projekcie.

Jeżeli architekt kwalifikuje zmiany jako nieistotne, to powinien umieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek + opis).

ziemia

Pamiętaj o tym.

Bez takiego wpisu mogą Cię spotkać poważne kłopoty.

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
6 lat temu

Witam,

Jestem w trakcie kupna domu (umowa przedstepna podpisana w biurze nieruchomości ), byłam z rzeczoznawcą na oględzinach i on stwierdził „samowolę” budowlaną, a dokładniej nie ma naniesionych zmian w projekcie domu, projekt domu ma 120m2, a rzeczywiście jest to 170m2, sprzedający zrobił poddasze które nie spełnia funkcji użytkowej. Czy jest możliwość zlegalizować tą samowolę? Jakie to są koszty?

Tomasz
Tomasz
6 lat temu

Witam,

Niedawno zakupiłem mieszkanie na wczesnym etapie inwestycji. Teraz, przy okazji wprowadzania zmian lokatorskich otrzymałem projekty, na których znalazłem odstępstwa od pierwotnego projektu :
– okno zostało znacząco pomniejszone
– wszystkie ścianki działowe zostały zmniejszone do minimalnej dopuszczalnej grubości
– odwiedzając budowę zauważyłem również, że elementy balkonowe (zadaszenie, balustrada), które miały być wykonane ze szkła hartowanego są murowane.
W umowie deweloperskiej mam zapis, że deweloper może wprowadzić zmiany w projekcie.
Czy w takiej sytuacji przysługują mi jakieś prawa, czy jestem zmuszony się bezczynnie tym zmianą przyglądać?
Dodam, że z mojego punktu widzenia są to bardzo istotne zmiany – odpowiednie nasłonecznienie było jednym z głównych czynników decyzyjnych przy zakupie mieszkania a pomniejszenie okna i usunięcie szklanego zadaszenia balkonu je wyklucza.