11 grudnia 2013

Katastrofa budowlana a odśnieżanie dachów. Konsekwencje zaniedbań

2 komentarze

Dużymi krokami zbliża się zima, a razem z nią częste problemy z należytym utrzymaniem budynków.

Brak odpowiedniej konserwacji obiektów budowlanych, brak odśnieżania ich, czy też lekceważenie symptomów związanych z wadami tych obiektów mogą doprowadzić do katastrofy budowlanej.

Warto przypomnieć w tym miejscu największą katastrofę budowlaną w powojennych dziejach Polski, która miała miejsce w dniu 28 stycznia 2006 roku na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. W wyniku tej katastrofy zginęło 65 osób, a kilkaset innych zostało rannych. Zawalił się wówczas dach hali wystawienniczej, która miała zaledwie 6 lat.

Podobna w skutkach katastrofa miała miejsce zaledwie miesiąc temu w Rydze, gdzie w wyniku zawalenia się dachu supermarketu „Maxima XX” zginęły 54 osoby. Budynek ten został oddany do użytkowania zaledwie 2 lata wcześniej, a jego twórcy zostali nagrodzeni w konkursie architektonicznym. Obydwie katastrofy w skutkach, ale chyba i przyczynach, nie różnią się znacząco od siebie.

Wydaje się, iż obu katastrofom można było zapobiec, gdyby były respektowane podstawowe zasady związane z obowiązkiem dbania o obiekt budowlany.

Istnieją przepisy w prawie budowlanym nakładające na właścicieli i zarządców obiektów budowlanych szereg obowiązków, w tym obowiązek odśnieżania dachów, a w szczególności dachów wielkopowierzchniowych (galerie handlowe, hale wystawiennicze, magazyny, itp.).

Skutki prawne zaniedbań są dotkliwe.

Organy nadzoru budowlanego mogą w drodze decyzji nakazać usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości określając termin ich wykonania.

Ponadto w sytuacjach nie cierpiących zwłoki (a taką może być zawalony lodem i śniegiem dach) nadzór budowlany może zakazać użytkowania obiektu do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Co więcej, takiej decyzji można nadać rygor natychmiastowej wykonalności (złożenie odwołania nie wstrzymuje jej wykonania), a nadto można ją ogłosić ustnie.

Bywają tak intensywne opady śniegu, że nie sposób odśnieżyć dachu w taki sposób, by zalegająca na nim warstwa śniegu nie zagrażała użytkownikom obiektu przykrytego takim dachem. Wówczas właściciel (zarządca) galerii handlowej ma obowiązek ją zamknąć, by nie narażać życia lub zdrowia osób w niej się znajdujących.

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Odśnieżanie dachów

mam nadzieje że ludzie pójdą po rozum do głowy i przeliczą ciężar śniegu na dachu i zadbają o bezpieczeństwo