24 października 2014

Katastrofa budowlana w Katowicach

0 komentarzy

Wczoraj zdarzyła się kolejna katastrofa budowlana, w której zginęli ludzie, a ci co przeżyli stracili zdrowie i cały dobytek.

Zdjęcia, które można oglądać w mediach zmuszają do zastanowienia się, czy za chwilę nie runą sąsiednie kamienice.

Rodzi się w tej sytuacji pytanie co do przyczyn katastrofy i odpowiedzialności za nią.

zawlenie kamienicy

W procesach związanych z katastrofą budowlaną w 2006 roku na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie zginęło 65 osób (w procesach tych biorę udział jako pełnomocnik), dopiero kilkuletnie batalie sądowe z udziałem wielu (kosztownych) biegłych sądowych pozwoliły ustalić przyczyny katastrofy, podmioty odpowiedzialne i zakres szkód osób w niej poszkodowanych.

Ustalenie przyczyn wczorajszej katastrofy budowlanej w trakcie procesów sądowych nie będzie łatwe.

Komisja powołana w celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy budowlanej, która zgodnie z przepisami winna być niezwłocznie powołana przez nadzór budowlany i składać się z najwyższej klasy specjalistów, m.in: z zakresu budownictwa lądowego, instalacji czy geologii musi mieć odpowiednio zabezpieczony materiał dowodowy, by wydać wiarygodną opinię.

Sądy zarówno cywilne i karne oraz pełnomocnicy osób poszkodowanych w tej katastrofie będą zapewne pracować na materiale dowodowym, który w najbliższych dniach zostanie zebrany i zabezpieczony.

Wartość tego materiału  przełoży się na skuteczne dochodzenie roszczeń przez poszkodowanych w procesach sądowych.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments