2 czerwca 2015

Kodeks budowlany

8 komentarzy

Idzie nowe. Kodeks budowlany.

Nawet osoby, które w miarę na bieżąco śledzą zmiany w prawie budowlanym mogą się w tych zmianach pogubić.

Tak, częste zmiany w przepisach to problem, który jest trudny do opanowania dla wszystkich – również prawników praktyków. Ale nie o problemie zmian w legislacji dzisiaj, a o zmianach, które będą miały wpływ na życie tych, którzy wybudowali albo dopiero wybudują.

Po zmianie ustawy prawo budowlane z 1994 roku, która wchodzi w życie już w 28 czerwca 2015 roku, a o której pisałem tutaj i tutaj, a także zmianach, które mają być w najbliższym czasie wprowadzone do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym idzie jeszcze większa zmiana, która ma na celu przemeblowanie całego systemu związanego z szeroko rozumianym prawem budowlanym – Kodeks budowlany.

Na dzień dzisiejszy trudno oceniać konkretne rozwiązania, które znalazły się w projekcie Kodeksu budowlanego, bo jeszcze się może bardzo dużo zmienić. Warto jednak wspomnieć o głównych założeniach, które mają być zrealizowane tym aktem (na razie w księdze budowlanej, a będzie jeszcze księga urbanistyczna):

– wprowadzenie domniemania legalności działań inwestora (wątpliwości zawsze na korzyść inwestora);

– więcej obiektów budowanych na podstawie zgłoszenia (dalsze ograniczenie pozwoleń na budowę);

– zmniejszenie do minimum obiektów, które będą wymagały uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie (dalsze ograniczenie pozwoleń na użytkowanie);

– zgoda sąsiada na zbliżenie do granicy działki (po dogadaniu się z sąsiadem można będzie postawić budynek bliżej granicy);

– trwałość decyzji o pozwoleniu na budowę (po roku od uzyskania zgody na użytkowanie wzniesionego budynku nie będzie możliwości wzruszenia tej decyzji nawet na podstawie wniosku o stwierdzenie jej nieważności, czy też wniosku o wznowienie postępowania);

– etapowanie odbioru budynku (odbiór będzie następował etapami, tak by roboty podlegające zakryciu można było faktycznie skontrolować);

– legalizacja samowoli budowlanych na bardziej racjonalnych zasadach – koszty legalizacji będą uzależnione od wartości legalizowanego obiektu lub jego części, a nie na podstawie sztywnego taryfikatora (trzeba jednak pamiętać, że nie zalegalizujemy samowoli na nowych warunkach, jeżeli dalej w obrocie prawnym istnieje już nakaz rozbiórki – trzeba go wcześniej wyeliminować z obrotu prawnego).

Konkludując, zmiany mają: uprościć proces budowlany i wzmocnić pozycję inwestora.

Kiedy wejdzie w życie Kodeks budowlany? 

Trudno powiedzieć, bo jak na razie znajduje się w konsultacjach międzyresortowych i społecznych, ale plany są takie, że w 2017 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dominik
Dominik
8 lat temu

Witam!
Jak wpływa zmiana prawa budowlanego wchodząca w życie z końcem czerwca na temat: przebudowa budynku gospodarczego na jednorodzinny dom mieszkalny? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

Agnieszka
Agnieszka
8 lat temu

Witam. Przez zmiany w prawie budowlanym trochę pogubiłam się dlatego też piszę do Pana. Planuje w przyszłości (może przyszły rok) podnieść część dachu w domu jednorodzinnym (obecnie jedna część domu jest wyższa od drugiej) tak, żeby zaadaptować poddasze na mieszkanie. Nie będę zmieniać istniejącej konstrukcji dachu, chce jedynie podnieść o kilka cm plus zrobić nowe pokrycie całości dachu. I tu nasuwa się mi pytanie. Czy w świetle nowych przepisów muszę starać się o uzyskanie pozwolenia na te prace czy wystarczy zgłoszenie tego faktu. Jakie dokumenty trzeba załączyć do zgłoszenia? Proszę o odpowiedź albo o podanie informacji gdzie mogę tego wszystkiego się dowiedzieć. Z góry bardzo dziękuję!

Magda
Magda
8 lat temu

Witam,
Na naszej działce stoi połowa stodoły którą chcielibysmy przekształcić, wybić dziury na okno, wstawić drzwi zrobic strop i ściany, w środku będa pomieszczenie gospodarcze z mediami i pokój do letniego pomieszkiwania? czy na przekształcenie stodoły w taki sposób potrzebne jest pozwolenie na budowę i projekt?
Dodam że druga połowy stodoły nalezy do sąsiada, a my tylko z kawalek naszej części chcielibyśmy przekształcić ok 40m2.
Z góry dziękuję za odpowiedź!

Sławek
Sławek
4 lat temu

Witam.Mój sąsiad zrobił schody które zaczynają się w granicy posesji.Mam pytanie czy miał prawo to zrobić i czy nie musiał wczesniej poinformować mnie o tej inwestycji?