7 lipca 2016

Kolejność ustalania adresata decyzji o nakazie rozbiórki

2 komentarze

W praktyce często powstaje problem kogo w pierwszej kolejności obciążyć obowiązkiem rozbiórki obiektu budowlanego, który powstał w warunkach samowoli budowlanej.

Inwestora, właściciela obiektu, czy też zarządcę budynku?

Dubrownik dom

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w niedawnym wyroku próbuje rozwiać te watpliwości stwierdzając następujące:

„Nakaz określony w decyzjach o których mowa w art. 48, art. 49b, art. 50a oraz art. 51 p.b. w pierwszej kolejności powinien być skierowany do inwestora, który jest sprawcą samowoli budowlanej i ma tytuł prawny do obiektu. Wymienienie obok inwestora także właściciela i zarządcy obiektu nie oznacza, że właściwy organ może dowolnie w zakresie tych podmiotów wybierać adresata decyzji. W pierwszej kolejności przedmiotowymi obowiązkami jest obciążony inwestor mający tytuł prawny do obiektu, a dopiero w drugiej kolejności właściciel lub działający w jego imieniu zarządca. Zatem nałożenie obowiązku dokonania rozbiórki na podmiot nie dysponujący żadnym tytułem prawnym do nieruchomości należy uznać za niedopuszczalne a decyzja taka byłaby niewykonalna”.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Damian Buniakmaja Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
maja
Gość

Witam. Bardzo prosiłabym o odpowiedź. Mieszkam w domu gdzie mieszka 6 rodzin i jest to wspólnota. Każdy z lokatorów ma osobne wejście. Natomiast działka przyległa do budynku jest wieczystą dzierżawą. Każdy z lokatorów ma swoje udziały w działce .Po tym jak dokonaliśmy już inwestycji i rozbudowaliśmy mieszkanie jeden z lokatorów rozmyślił się i zaczął nas szantażować ,że zgłosi nas do nadzoru budowlanego. Problem polega na tym, iż dobudowaliśmy z mężem pokój za zgodą ustną lokatorów [bez planów i zgody nadzoru budowlanego] .Istotne jest to ,że Gmina wiedziała dokładnie o tym iż dokonaliśmy tej rozbudowy , ale przymknęli na to oko… Czytaj więcej »