Ostatnie komentarze

ola, 2021-09-22 11:30:41:
Czy mógłby Pan Mecenas rozjaśnić jedną kwestię - mam budynek postawiony w wyniku samowoli budowlanej w 1985 r. Chcę go rozebrać. Czy jeśli złożę wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, zostanie on rozpatrzony z pominięciem badania legalności jego posadowienia? W końcu wnoszę o wykonanie tego, co jest "najgorszą karą" w nieudanym postępowaniu legalizacyjnym. Chyba mijałoby się z celem najpierw wnoszenie o legalizację, a następnie o rozbiórkę, prawda?
Komentarz do tekstu: NOWA PROCEDURA ZWIĄZANA Z SAMOWOLĄ BUDOWLANĄ
Lilianna, 2021-09-21 08:33:37:
Czy przy remoncie nawierzchni drogi, można zlikwidować 37 miejsc parkingowych, jeżeli nie jest to ujęte w pozwoleniu na budowę.
Komentarz do tekstu: Odstąpienie od projektu budowlanego
Sebastian, 2021-08-31 18:58:44:
Gdy budynek zostal postawiony przez inwestora na nie swojej działce czy to jest rażące naruszenie prawa? Z tego co na dzien dzisiejszy wygląda pozwolenie zostało wydane (o ile zostało wydane ) na podstawie inwentaryzacji. I na podstawie tylko słów inwestora, bez weryfikacji dokumentów typu księga wieczysta, czy posiadanie gruntu na podstawie aktu notarialnego. Bez jakichkolwiek pomiarów geodety. Sprawa dopiero jest rozwojowa. I prawdopodobnie skończy się w sądzie. Budynek postawiony po 1995 roku. Wspomniana inwentaryzacja z luty 1995.
Komentarz do tekstu: Nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę (naruszenie prawa vs rażące naruszenie prawa)
Jolanta, 2021-08-15 23:56:47:
Witam serdecznie. Zakończyliśmy budowę i zrobiliśmy odbiór domu. Po tym czasie zauważyliśmy, że ściana nośna piwnicy i parteru nie pokrywa sie w całości. Jesteśmy przerażeni, bo nie wiemy czy nie będzie to miało wpływu na całą konstrukcję budynku.
Komentarz do tekstu: Nadzór budowlany a wykonanie robót budowlanych niezgodnie z projektem budowlanym
Maciek, 2021-08-15 18:03:58:
Dzień dobry, mam pytanie: Jest legalny warsztat wielostanowiskowy, który powstał dawno temu. Po czasie uchwalono MPZP, który definitywnie zabrania tego typu uciążliwej działalności w tym miejscu, ale właściciel użytkuje go nadal (prawa nabyte). Po paru latach właściciel wykreśla z PKD swojej działalności ten warsztat, więc formalnie nie są tu już prowadzone tego typu usługi. Czy jakby teraz ktoś chciałby w przedmiotowym budynku znowu prowadzić dawną działalność, to czy powołując się na MPZP można to zablokować. Z góry dziękuję za odpowiedź
Komentarz do tekstu: Samowolna zmiana zagospodarowania terenu 
Edyta, 2021-08-09 14:30:54:
Dzień dobry A co jeśli ciag roweroro-pieszy w m.p.z.p. umiejscowiony jest na gruncie Skarbu Państwa ? Czy taki ciąg, który istnieje tylko na mapie w miejscowym planie zagospodarowania może być podstawą do odmowy wydania pozwolenia na budowę? Posiadam działkę budowlaną z miejscowym planem, która posiada dostęp do drogi publicznej przez drogę wewnętrzną Skarbu Państwa. Moi sąsiedzi których działki budowlane były na tzw. WZ nie mieli problemu z dostaniem pozwolenia na budowę, a mnie Starostwo dało decyzję odmowną powołując się właśnie na feralny ciąg.
Komentarz do tekstu: Droga – ciąg pieszo jezdny. Problemy z zapisami w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego
Lukasz, 2021-08-04 21:00:42:
Witam, chce pod balkonem ( dość spory 1,5mx5m) wykonać po obu stronach ozdobne słupy 30x30 które nie będą połączone z balkonem (dylatacja 2, 3 cm) by nie ingerować w jego konstrukcje. Zmieni sie nieco wygląd fasady i czy to to będzie odstępstwo istotne czy nieistotne?
Komentarz do tekstu: Istotne i nieistotne odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego – kiedy powstają, kto odpowiada, postępowanie naprawcze, egzekucja, odwołanie
Przemek, 2021-07-25 14:32:42:
A co to znaczy "wybudowane co najmniej 20 lat temu"? W jaki sposób właściciel może to udowodnić?
Komentarz do tekstu: Uproszczona legalizacja (abolicja) starych samowoli budowlanych
Danuta, 2021-07-22 16:11:42:
A co jeśli mój dom ma prawie 30 lat a sąsiad który kupił działkę leżącą odłogiem wszczął spór no i efekt taki że nasyła na mnie wszystkie możliwe instancje....teraz chce unieważnienia pozwolenia na użytkowanie (?)
Komentarz do tekstu: Kontrola pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego. Czy sąsiad może wzruszyć taką decyzję ? 
Damian Buniak, 2021-07-20 08:58:47:
W kontekście prawa administracyjnego za samowolę budowlaną ponosi odpowiedzialność inwestor, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego.
Komentarz do tekstu: Samowola budowlana – kiedy powstaje, kto odpowiada, legalizacja, nakaz rozbiórki, kary, przedawnienie, egzekucja, odwołanie