4 kwietnia 2016

Kontrola nadzoru budowlanego

58 komentarzy

Kontrola Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego to ważna sprawa.

Przeprowadza się ją m.in w sprawach związanych z samowolą budowlaną, odstąpieniami od projektu budowlanego, czy użytkowania budynku.

W czasie kontroli spisuje się protokół, stanowiący jeden z głównych dowodów w sprawie.
Znajdują się tam m.in. spostrzeżenia organu z kontroli, jak również oświadczenia osób biorących w niej udział.

Aby decyzja administracyjna, która jest wydawana m.in na podstawie tego protokołu nie była niekorzystna dla Ciebie postaraj się, aby protokół był spisany zgodnie z prawem i przy uwzględnieniu Twoich praw.

Z praktyki wiem, że wiele osób popełnia błędy przy takiej kontroli, poddając się niejako narzuconemu przez urzędników stylowi jej przeprowadzenia oraz temu, co zostaje zapisane w protokole.

Pamiętaj jednak, że nie musisz się poddawać temu, w jaki sposoób zachowują się urzędnicy i wszystkiemu temu, co budzi Twoje zastrzeżenia w treści protokołu.

Dlatego dzisiaj klika  wskazówek by nie być bezwolnym w trakcie spisywania protokołu:

1. nie podpisuj protokołu, jeżeli jego treści nie rozumiesz;

2. nie podpisuj protokołu, jeżeli znalazły się w nim sformułowania, które są niezgodne z prawdą;

3. nie podpisuj protokołu, jeżeli znalazły się w nim sformułowania, które narażą cię na negatywne konsekwencje;

chyba, że

4. wniesiesz zastrzeżenia do protokołu;

5. poprosisz o zaprotokołowanie Twojej wersji wydarzeń i taka zostanie zaprotokołowane;

ponadto

6. wylegitymuj osoby, które mają kontrolować nieruchomość;

7. sprawdź / dopytaj, czy mają uprawnienia budowlane do oceny np. stanu technicznego budynku – nie zawsze mają, a tego typu czynności powinny być dokonywane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami (poproś o złożenie oświadczenia, że takie uprawnienia posiadają);

8. przypilnuj, czy w sposób prawidłowy są dokonywane czynności kontrolne, czy np. prawidłowo mierzona jest nieruchomość;

9. poproś o wydanie kopii protokołu;

10. jeżeli przypomnisz sobie, już po sporządzeniu protokołu, że czegoś zapomniałeś dopowiedzieć albo sprostować, to złóż pismo do nadzoru budowlanego stanowiące uzupełnienie do protokołu.

58
Dodaj komentarz

avatar
32 Comment threads
26 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
31 Comment authors
KasiaDamian BuniakEwaMarzenaMaria Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
A. Weyner
Gość
A. Weyner

Panie mecenasie, to ważny temat. Właśnie na podstawie takiej kontroli (a nawet dwóch) stwierdzono istnienie samowoli sąsiadów, znajdującej się częściowo na mojej nieruchomości. Samowola jest niezgodna z przepisami techn. – budowl., z rozporządzeniem min. Infrastruktury z 2002r. (odległości od granicy nie są zachowane, a samowola wręcz jest usytuowana częściowo na mojej nieruchomości), i co oczywiste niezgodna z MPZP (Plan nie przewiduje wznoszenia budynków w sąsiednich działkach nie należących do inwestora). Budynek powstał na początku XXI w. Na podstawie takich ustaleń PINB powołując się na ustawę z 1994 nie wydał decyzji, a postanowienie nakładające na inwestora obowiązek dostarczenia dokumentów, a więc… Czytaj więcej »

Tomasz
Gość
Tomasz

Witam Panie Damianie, Mam nadzieję że znajdzie Pan chwile na odpowiedź w mojej sprawie za co z góry dziękuje. Kilka lat temu odziedziczyłem dom z lat 60-tych po babci, który wraz z żoną postanowiliśmy wyremontować. Dom posiada dobudowany ganek ( nie wiem dokładnie w którym roku ale jest na 99% samowolą budowlaną. Podczas remontu zostały wyburzone częściowo dwie ściany nośne i okno przerobione na balkonowe ( wszystko za namową wujka który stwierdził iż skoro nie ma projektu od domu i że i tak już wcześniej popełniono samowole budując ganek to bezpieczniej nie ruszać sprawy ). Niestety Polak mądry po szkodzie… Czytaj więcej »

Nina
Gość
Nina

Panie Mecenasie,
Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie o odpowiedzialność za nielegalne postępowanie poprzednich właścicieli nieruchomości. Znajoma właśnie przypadkowo dowiedziała się, że część nieruchomości, którą podarowali jej rodzice jest samowolą budowlaną. W toku podpisywania aktu notarialnego rodzice zapomnieli o tej kwestii.
Czy w przypadku kontroli Nadzoru Budowlanego konsekwencje tego stanu rzeczy ponosić będzie aktualny właściciel (koleżanka), czy inwestor (jej rodzice)? Kto zostanie obarczony kosztami legalizacji?

Pozdrawiam serdecznie.

Ewa
Gość
Ewa

Panie mecenasie!
Mam takie pytanie
Urząd Gminy na wniosek moich sąsiadów zgłosił do Nadzoru Budowlanego aby ten przeprowadził kontrolę moich nieruchomości tj. domu, ogrodzenia, wysokości terenu. Sprawa ma związek z ciekiem wodnym który znajduje sie „podobno” na mojej działce? Bardzo dziękuję za odpowiedź jeśli to możliwe.

Tomasz
Gość
Tomasz

Dziękuję za odpowiedź.

kasia
Gość
kasia

Witam, Budynek wybudowany w latach 90tych jako produkcyjny. Przez kilka lat stał nieużywany. W 2006 r wyremontowany i używany jako hurtownia. Nie było zgłoszenia o zmianie uzytkowania . W wyniku kontroli PINB w 2011 roku , inspektor wstrzymał uzytkowanie budynku i nakazał wykonanie dokumentacji inwetaryzacji technicznej budynku. W 2014 zatwierdził wykonanie decyjzji, czyli zalegalizował budynek jako budynek biurowo- magazynowy. Jest jeden problem budynek stoi na 3 działkach i w miejscowym planie zagospodarowania jedna z nich oznaczona jest jako leśna. Plan zagospodarowania został utworzony w 2002 r. Jak PINB mógł zalegalizować budynek jako biurowo-magazynowy jeśli nie był zgodny z miejscowym planem… Czytaj więcej »

Jacek
Gość
Jacek

Dzień Dobry, Mam takie pytanie: Jak wygląda sprawa rozbiórki samowoli budowlanej w odniesieniu do przywrócenia terenu zgodnie z tym, jak wyglądał przed dokonaniem samowoli? Mam sytuację, gdzie inwestor dokonał samowoli na terenie do niego nienależącym (gminy) i PINB nakazał rozbiórkę. Rozbiórkę przeprowadzono, ale nie zostały przywrócone rzędne terenu (chodzi o drogę gruntową). Czy PINB może zaprzestać działań poprzestając tylko na fakcie likwidacji samowoli, czy raczej powinien egzekwować od inwestora do końca prawidłowego przywrócenie do stanu faktycznego sprzed samowoli? W znanej mi sytuacji PINB twierdzi, że dla niego jest istotne tylko to, że samowolę usunięto. Nie interesuje ich już natomiast to,… Czytaj więcej »

Małgorzata
Gość
Małgorzata

Witam, Bardzo proszę o opinię w poniższej sprawie. W wyniku kontroli PINB stwierdzono samowolę budowlaną polegającą na budowie zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe o pojemności do 10m3, gdyż przed rozpoczęciem budowy nie dokonano zgłoszenia (z braku wiedzy o konieczności dokonania takiego zgłoszenia). Otrzymaliśmy od PINB postanowienie o wstrzymaniu robót i obowiązku dostarczenia dokumentów do legalizacji budowy oraz że legalizacja wymaga wniesienia opłaty w wysokości 5000 zł (opłata jest wyższa niż koszty wykonania zbiornika), w przeciwnym wypadku zostanie wydany nakaz rozbiórki. Proszę o informację czy w takiej sytuacji można złożyć w starostwie już w tym momencie zgłoszenie o zamiarze budowy zbiornika,… Czytaj więcej »

Jerzy
Gość
Jerzy

Dzień dobry A więc ja nie posiadam już projektu a nadzór posiada nieosteplowany ani nie przypisany do mojej nieruchomości projekt.Tylko plan zagospodarowania jest z pieczęcią i mój budynek zgadza się z nim .Jest to zabudowa szeregowa ale budynki ale budynki różnią się minimalnie bo jeszcze przed budowa projektant nanosił poprawki.Do nadzoru trafił donos o brak schodów z tarasu i okna dachowe które miałem wpisane w dziennku budowy,ale nadzor stwierdził na podstawie posiadanego przez nich projektu ze mój taras jest o 20 cm szerszy lecz ja budowlalem na podstawie wtedy posiadanego projektu.W ten sposób nadzór budowlany moze przynieść projekt wieżowca i… Czytaj więcej »

Aneta
Gość
Aneta

Witam,mam problem z dwiema działalnosciami ,które utrudniaja mi życie(i pozoztstałych miieszkańców).Jestem uzytkownikiem wieczystym drogi wewnętrznej(chyba,b brak oznaczeń,znaków) w 2/150 wraz z innymi użytkownikami tej drogi,która prowadzi do naszych mieszkań(budynki wielorodzinne,w tym mój dom jednorodzinny),własciciele tych dwóch firm sa równiez albo użytkownikami wieczystymi albo wynajmującymi od takich uzytkowników.Problem w tym ,że ich działalnosc bardzo utrudnia nam zycie poniewaz ,do nich kilkanascie nawet razy dziennie dojeżdzaja tiry,pojazdy dostawcze które przywoza im towar-chemia kosmetyczna.przez to droga wew.jest zrujnowana,a pod naszymi oknami wiecznie stoja zaparkowane pojazdy ,poza tym pracownicy tych firm uzywaja wózków widłowych ,którymi sie poruszaja bez uprawnien,bez kasków i bez wytyczonych dróg… Czytaj więcej »

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Witam. Mam pytanie. Jak powinna wyglądać kontrola Nadzoru Budowlanego w prywatnym mieszkaniu? Mam mieszkanie dwupoziomowe w bloku kilkupiętrowym . Kontrola ma się odbyć na wniosek „życzliwej” sąsiadki, której przeszkadzają schody znajdujące się wewnątrz mieszkania. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź!

Artur
Gość
Artur

Szanowny Panie,
mam do tego tematu kilka pytan.
Mamy powiadomienie o nadchodzacej kontroli nadzoru budowlanego.
Dom zostal wykonczony w 1997, ale nie zostal nigdy oficjalnie odebrany. Zameldowani jestesmy w domu rodzinnym, ktory sie znajduje obok tego nowego. Czy za ten fakt, ze budowa oficjalnie nie zostala zakonczona i ze dom nie zostal odebrany, mozna po tylu latach oczekiwac kary? Co prawda nie mieszkamy tam czesto, tylko przez ferie lub od czasu do czasu w weekendy, gdyz mieszkamy za granica.
Dziekuje bardzo za odpowiedz !

Paweł
Gość
Paweł

Witam serdecznie, proszę o informację dotyczącej poniższej sytuacji. Do mojej nieruchomości – domu mieszkalnego bezpośrednio przylega rozwalająca się stodoła sąsiada. Stan techniczny tej stodoły zagraża mojemu wyremontowanego domu. Sprawę zgłosiłem do inspektora budowlanego z prośbą o kontrole obiektu zagrażającemu min katastrofą budowlaną. Urząd wszczął postępowanie, ale odmawia jakich kolwiek informacji na ten temat, informując iż nie jestem stroną w postępowaniu. W jaki sposób mogę się dowiedzieć o przebiegu wnioskowanego przeze mnie działania. Co znaczy że nie jestem stroną, skoro to ja spowodowałem kontrolę i to mojemu domostwu zagraża ta niebezpieczna konstrukcja ? Odnoszę wrażenie że inspektor próbuje zamieść sprawę pod… Czytaj więcej »

dorota
Gość
dorota

Dzień dobry. Moje pierwsze pytanie jest odnosnie kontroli nadzoru budowlanego. Wiosną sasiad rozpoczął budowe domu. Obecnie znacznie wywyzszyl dzialke co zglosilam do gminy gdyz wykonal skarpe w strone mojej dzialki .Gmina po kontroli nakazala zliikwidowanie skarpy i wyrownanie poziomu obu dzialek do jednej wysokości.Po tym jak sąsiad tego nie wykonal oddali sprawe do nadzoru budowlanego .W czasie kontroli na ktora gmina nie przyjechala zaslaniajac sie brakiem czasu pan ispektor powiedzial ze zeczywiscie jest to zgodne z projektem ale błąd jest na poziomie projektu i trzeba zastosowac inne rozwiazanie dobre dla obu stron bo tak zostac nie moze .Po dwoch tygodniach… Czytaj więcej »

Ola
Gość
Ola

Witam Mieszkam w 3 rodzinnej kamienicy ( kazda rodzina osobne piętro) posiadam 33,3% części wspólnych budynku ale nie mogę z nich korzystać, ponieważ sąsiadka z ostatniego piętra zabudowala klatkę schodową na cele mieszkalne tym samym blokując pozostałym lokatorom dostęp do strychu który jest częścią wspolna. Jest to poniemiecka willa i za Niemca na ostatnim piętrze znajdowały się pokoje służby. Tj. na lewo korytarza dwa pokoje, na prawo korytarza dwa pokoje. Na wprost znajdowało się wejście na strych. Sąsiadka z góry zabudowala korytarz łącząc stronę lewa z prawa ale blokując nam strych. Mieszkam tu od roku a całe zajście miało miejsce… Czytaj więcej »

Rafał
Gość
Rafał

Witam Dom jednorodzinny postawiony w roku 2006 geodeta naniósł projekt domu na mapy gdzie od strony bez okien jest 1,5m (granica ustalona przez sąd i wbite betonowe słupki) a od strony frontu 4,20 (granica bezsporna miedza). Obecnie właścicielka działki od strony frontu kwestionowała tą granicę i sprawa trafiła do sądu i skończyła się na moją nie korzyść a mianowicie granica zostaje przesunięta w głąb mojej działki więc wychodzi 3,7 o od strony frontu a ściana tam gdzie są słupy sądowe przesuwa się o 2metry czyli wychodzi od ściany 3,5m wiem że to jest niewiarygodne ale prawdziwe więc moje pytanie jakie… Czytaj więcej »

Ireneusz
Gość
Ireneusz

Witam Cztery lata temu postanowiłem przy ścianie domu, w której znajduje się tzw. francuskie okno, wybudować pergolę i utwardzić pod nią nawierzchnię oraz położyć kostkę na podjeździe do domu. Zgłosiłem się do PINB z zamiarem zgłoszenia robót, tam ponieważ budowa pergoli nie wymagała zgłoszenia, zgłosiłem tylko utwardzenie terenu. Dom położony jest na działce rolnej, teren siedliska charakteryzuje się dość dużym spadkiem, t.j. około 70 cm na długości. Sąsiad zgłosił do PINP, że buduję taras już w chwili, kiedy dostawca przywiózł żwir i kamienie z piaskowca. Wybudowałem pergolę, wypoziomowałem żwirem, ułożyłem wokół barierkę z kamieni i nawierzchnię wyłożyłem nieregularnymi kawałkami płyt… Czytaj więcej »

Tomasz A.
Gość
Tomasz A.

Panie Mecenasie mam pytanie. Kilka dni temu do domu moich rodziców zapukala pani z urzędu miasta i oznajmiła, ze ich kamienica (3 mieszkania rodzice sa wlascicielami jednego) jest „brzydka” i moi rodzice mają dostarczyć ekspertyzę od kominiarza, gazownika i elektryka… nie zostawila żadnego pisma nic… Dodam, ze kamienica faktycznie odstaje od tych ktore sa obok , ale elewacja bedzie w tym roku remontowana. Czy tak mozna? Bez żadnego pisma a jedyny jej powod bo kamienica brzydka…

ququ
Gość
ququ

Mam problem. Została przeprowadzona kontrola. Dostałam wezwanie o przeprowadzeniu czynności kontrolnych. Na podstawie. Art. 81 ust. 4 ustawy prawo budowlane. W pouczenie atrakcje 81c ust.1 pkt ustawy prawo budowlane oraz z art 32 i 33 kpa. Dodatkowo informacja art 41 kpa. Po podpisaniu protokołu inspektor mówi, że decyzja nie przajdzie bo nie było postępowania. Na moje pytanie co to było stwierdził, z e dopiero czynności dowodowe i dopiero gdyby wykrył jakieś nieprawidłowości to wszczął postępowanie. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem???

Alina
Gość
Alina

Dzień dobry. Mam pytanie. Czy postawienie wiaty bez zgłoszenia w 2004 roku należy legalizowac czy też można oprzeć się na obecnych przepisach i jest ona legalna? Dodam, za na mapach w urzędzie widnieje ona jako zarys budynku. Prawdopodobnie została naniesiona przy okazji pomiarów geodezyjnych przy budowie sąsiada. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Kasia
Gość
Kasia

Witam
Mam pytanie zgłosiłam do PINB wniosek o kontrolę zbiornika wodnego znajdującego się na działce sąsiadów wybudowanego około 20 lat temu.
Sąsiad ową działkę zakupił 27 lat temu teraz przed organami kontrolującymi twierdzi, że zakupił działkę na której był ten zbiornik. Ani w akcie notarialnym zakupu ani na żadnej mapie nie ma wspominku o tej budowli.
Rozmawiałam z poprzednim właścicielem tej działki i zarzeka się, że sprzedał działkę bez stawu.
Co może być pomocne do udowodnienia daty powstania tego zbiornika?

Silva
Gość
Silva

Witam, wszczęto wobec mnie sprawę za nielegalny zbiornik wód gruntowych i deszczowych na działce . Zbiornik jest głębokości 2 m. Czy grozi mi jakaś kara. ?

joanna
Gość
joanna

Dzien dobry,
moj problem to – w 2000 roku otrzymałem pozwolenie na budowę budynku garazowego o wym.3,9 na 5,30.
w 2006 roku nadzor budowlany przeprowadził kontrole ,wykaz niezgodnosci z projektem,wydał nakaz rozbiorki w pazdzierniku 2006r.Nie zachowałem terminów odwoławczych, została naliczona grzywna celem przymuszenia w kwocie 11500zł.Zapłaciłem i od tamtej pory nadzor nie interweniowal.Myslalem,że była to opłata legalizacyjna. W sierpniu tego roku zostałem wezawany do rozbioru.Poinformowałem nadzor o rozpoczeciu rozbiorki, ale teraz mam wezwanie na policje za popelnienie przestepstwa zagrozonego grzywna do 5000zl .Czy cos w tej sytuacji sie przedawnia.Czy inspektorzy moga wchodzic na moja posesje kiedy chca bez mojej wiedzy.

Sławek
Gość
Sławek

Witam,
Czy zdjęcie samowoli budowlanej np. fundamentów jest dowodem w postępowaniu administracyjnym np. dla nadzoru budowlanego bądź postępowaniu sądowym.
dziękuje i pozdrawiam

Sławek
Gość
Sławek

Witam,
Czy zdjęcie samowonlych fundamentów jest dowodem w postępowaniu administracyjnym np. dla nadzoru budowlanego bądź postępowaniu sądowym.
dziękuje i pozdrawiam

Paulina
Gość
Paulina

Witam Pana
Mam pytanie wynajmuje mieszjanie w kamienicy prywatnej dostalam pismo z PINB ze odbędzie sie kontrola stanu budynku sprawdzenie faktycznych i prawnych aspektow sprawy czy w danej sytuacji moga zamknac nam kamienice i wyrzucic nas z dnia na dzien. Czy bedac na liscie do prawa uzyskania mieszkania z zasobow miasta , miasto przydzieli mi taki lokal gdzie dokumenty moje i moich dzieci o chorobach sa zlozone? Boje się ze nie bede miala gdzie sie podziac z dziecmi

Wacław
Gość
Wacław

Dzień dobry,
Panie mecenasie, w 2008 r. kupiłem działkę ze starymi zabudowaniami. Na działce sąsiedniej stał mały domek mieszkalny z drewna w odległości 3,5m od granicy, mnie to nie przeszkadzało więc się tym nie interesowałem.
Teraz jestem w trakcie realizacji inwestycji i sąsiad systematycznie nasyła mi kontrole PINB i stara się blokować wszelkie postępowania administracyjne (np. projekt zamienny dróg wewnętrznych) co oczywiście opóźnia jej zakończenie.
Czy jest możliwe żeby sąsiad dostał zgodę na usytuowanie drewnianego domku tak blisko granicy?
Chciałem zaznaczyć że szerokość działki sąsiada wynosi 30m.
Pozdrawiam
Wacław

Robert
Gość
Robert

Dzień dobry.
Osiem miesięcy temu miałem kontrolę gdyż uprzejmy sąsiad zgłosił mnie do pinb. Ogólnie wszystko było zgodne z prawem tylko sąsiad zrobił donos złośliwie. Od tamtej pory nie dostałem żadnej informacji. Czy przez to mam rozumieć, że pinb uznał, że nie zostały złamane przepisy? Czy mam rozumieć, że sprawa jest zamknięta?

Maria
Gość
Maria

Chciałam zapytać ile kontroli nadzoru budowlanego można przeprowadzić w związku z jednym donosem? Zdaję takie pytanie, ponieważ w związku z prowadzoną przeze mnie inwestycją polegającą na budowie budynków gospodarczych wzniesiono donos prawdopodobnie przez sąsiada. Inwestycja została zgłoszona w lutym 2017r. po upływie 30 dni rozpoczęłam pracę budowlane, na podstawie tzw.milczącej zgody organu, w międzyczasie doszło do niewielkich zmian przepisów Prawa budowlanego. W lipcu 2017r. Została przeprowadzona kontrola budowy ów obieków, o której zostałam wcześniej poinformowana. Kontrolujący inspektorzy nie udostępnili mi jednak kopii protokołu kontroli. W związku z czym złożyłam wniosek o umożliwienie mi wglądu do akt sprawy, niestety odpowiedzi na… Czytaj więcej »

Marzena
Gość
Marzena

Witam 3 m-ce temu miałam przeprowadzoną kontrolę, oczywiście spisany protokół itd. Do dnia dzisiejszego nie dostałam decyzji. Czy jest określony czas na wydanie decyzji? Nie chce dzwonić do PINB bo może zapomnieli 😉

Ewa
Gość
Ewa

Panie Mecenasie,czy można wynajmować lokale w kamienicy bez opinii Nadzoru Budowlanego ? Jakie przepisy to określają ?

Kasia
Gość
Kasia

Witam sąsiad zgłosił mnie do Nadzoru budowlanego o zmianę dachu z eternitu przed pozwoleniem na budowę co mi grozi. Zrobiłem to ponieważ burza zerwała mi część eternitu i zalała mi strych. Dodam że chciałam zrobić wszystko z przepisami ale zerwany dach musiałam zrobić bo gdzie z dziećmi iść.