9 czerwca 2014

Kto odpowiada za samowolę budowlaną

12 komentarzy

Z samowolą budowlaną jest tak, że jak już zostanie ona ujawniona, to ktoś za nią musi odpowiadać.

Zapytasz, kto za nią odpowiada ?

Ty.

Dlaczego ja ? Ja nabyłem budynek od Pana X i nic mi o samowoli nie wiadomo.

Wyda się to dla wielu niesprawiedliwe, ale niekoniecznie sprawca samowoli budowlanej będzie za nią odpowiedzialny.

Przepisy prawa budowlanego przewidują trzech odpowiedzialnych za nielegalne wykonywanie robót budowlanych:

 

szkieletor

inwestora,  właściciela  lub  zarządcę obiektu budowlanego.

W praktyce często jest tak, że inwestor i właściciel, to ta sam osoba – wówczas problemu z odpowiedzialnością za samowolę nie ma.

Jednak zdarza się i tak, że kim innym był inwestor, a kim innym jest właściciel budynku wzniesionego bez pozwolenia.

Bywa i tak, że nie jest znany ani inwestor, ani właściciel budynku, znany jest natomiast zarządca budynku.

Nadzór budowlany może obciążyć skutkami samowoli każdą z w/w osób.

Dotychczasowa praktyka ukształtowała się w ten sposób, że konsekwencjami samowoli budowlanej obciąża się w pierwszej kolejności  inwestora lub właściciela obiektu nielegalnie wzniesionego.

12
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Damian BuniakkazimierzKatarzynaŁukaszAdam Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Arek
Gość

Z tego co mi wiadomo nadzór budowlany „kurczowo” trzyma stanowisko : „kto widnieje w pozwoleniu na budowę ten jest Inwestorem”. Konsekwentnie do takiego stanowiska zawsze winien samowoli będzie Inwestor.

Ostatnio pojawiło się kilka wyroków sądowych, które wyraźnie wskazały, że Inwestor to pojęcie materialnego zaangażowania, nie tylko nazwa w dokumencie, bo w przepisach prawa brak definicji słowa „inwestor”.

A może znasz odpowiedź co robić w sytuacji zniknięcia Inwestora, np likwidacja przedsiębiorstwa Inwestora ? Na polu budowy pozostanie właściciel i zarządca, Co dalej ? Co zrobi nadzór budowlany ?

Anna
Gość
Anna

Witam Mam ogromny problem z nieruchomością nabytą od Urzędu Gminy w 2002 roku. Budynek wielorodzinny był w opłakanym stanie. Żadnych warunków sanitarnych, wc, wody bieżącej i kanalizacji. Gmina nie chciała remontować, bo po co wydawać pieniądze, więc aby jakoś żyć dobudowaliśmy do gminnej nieruchomości łazienkę bez pozwolenia na budowę, niestety nie mam dowodów, że przed 1995 rokiem. Gmina sprzedając swoją nieruchomość doliczyła do powierzchni również dobudowaną przez nas łazienkę. Zapłaciliśmy łącznie i nikt nas nie pytał o pozwolenie na budowę. Niestety dzięki „życzliwości” sąsiada,, mamy kontrolę z Nadzoru Budowlanego. Grozi nam 50 tys. kary bądź rozbiórka. Czy Gmina będąc właścicielem… Czytaj więcej »

Adam
Gość
Adam

Mam problem z następującą sytuacją budowlaną:
5 lat lemu kupilismy z żoną dom jednorodzinny 1 piętrowy, po kilku latach użytkowania chcieliśmy uzupelnić braki w dokumentacji domu, niestety okazało się, że dom ma nielegalnie nadbudowane pierwsze pietro w 2004, bez zezwolenia, bez odbioru rozbudowy. Oczywiście nie byliśmy świadomi tego nabywając dom, a sprzedający w akcie not. zabezpieczył się zapisem, że „stan prawny jest kupującemu znany” a przecież nie byłem w stanie tego sprawdzić. Jak postępowac w tej sprawie, nie chciałbym płacic 50 tys. za legalizację. Nadbudowę dokonał pierwszy właściel, spadkobierca pod drugim właścicielu odsprzedał nam dom z wadą prawną.
Proszę o radę.
Pozdrawiam

Łukasz
Gość
Łukasz

Witam.Mam problem z sąsiadem.który nabył sąsiednią działkę.Wcześniej na granicy działki stała komórka,która nie przeszkadzała mi jednak teraz nowy sąsiad rozbudowuje ją nie reagując na moje protesty.Budowla ta od początku jest samowolą budowlaną,ale on twierdzi,że nie on ją wybudował,więc nie będzie odpowiadał.Na jaki punk prawa budowlanego mogę się powołać aby uświadomić jego obowiązki?

Katarzyna
Gość
Katarzyna

Witam. W 1987 roku rodzice przepisali na mnie budynek mieszkalno usługowy, wraz z działka. W budynku prowadzili działalność gospodarczą i w z wiązki z ta działalnością w 1988r tata wystąpił o pozwolenie na rozbudowę lokalu. Ja byłam w tedy niepelnoletnia wiec pozwolenie zostało wydane na tatę. Pozwolenie było na do budowanie parterowego pomieszczenia około 40 m kwadratowych. Ale tata podbudowal nie parterowe pomieszczenia ale piętrowe. Budowa została zakończona w 90 roku. Potem rodzice się rozeszli i kontaktu z ojcem nigdy więcej nie miałam. A budynek od conajmij 10 lat stoi pusty. W tym roku postanowiłam go sprzedać i za czekam… Czytaj więcej »

kazimierz
Gość
kazimierz

W latach 80 w granicy działki bez zgody moich rodziców sąsiad wybudował garaż 4x6m i inny budynek. Niestety rodzice nie wiedzieli jak tą samowolę ukrócić. Obecnie sąsiad sprzedał nieruchomość, moi rodzice umarli. Czy i jak mogę tą samowolę budowlaną zlikwidować ponieważ ogranicza ona możliwości zagospodarowania mojej działki?