22 października 2015

Legalizacja samowoli budowlanej pomimo naruszenia warunków technicznych

14 komentarzy

Legalizacja samowoli budowlanej to trudny temat, w szczególności jeśli przy jej wznoszeniu odstąpiono od warunków techniczno – budowlanych.

Bo jak już wielokrotnie pisałem, aby zalegalizować samowolę budowlaną inwestycja musi być zgodna z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym (MPZP lub decyzją wz) i warunkami techniczno – budowlanymi.

Co się dzieje, gdy samowola powstała z naruszeniem przepisów technicznych, np. nie są zachowane odległości pomiędzy powstałym budynkiem a granicą sąsiedniej działki?

Najprostszą odpowiedzią byłoby stwierdzenie, że nie da się zalegalizować, że trzeba rozebrać samowolę !

Jednak warto poszukać / pokusić się o inne rozwiązanie.

Dzisiaj podpowiem jedno.

Zwróć uwagę, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach Prawo budowlane dopuszcza odstępstwo od przepisów techniczno – budowlanych.

las Dolina racławki

Jest to dość skomplikowana procedura, bo wniosek o odstępstwo składa się do Starosty (lub Prezydenta na prawach powiatu), a ten następnie występuje o zgodę do Ministra Infrastruktury. Starosta po uzyskaniu upoważnienia od Ministra, w drodze postanowienia udziela bądź odmawia zgody na odstępstwo.

W praktyce zrodziło się pytanie, czy tę procedurę można stosować również w procedurze legalizacji samowoli budowlanej ?

No i jak to często bywa w praktyce prawniczej – nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie.

W takich sytuacjach prawnik szuka odpowiedzi w orzecznictwie sądów, które nie zawsze jest jednoznaczne.

Ten problem bowiem sądy różnie rozstrzygają.

Naczelny Sąd Administracyjny w dwóch mi znanych orzeczeniach (z 2008 i 2006 roku) stwierdza, że nie jest możliwym uzyskanie odstępstwa od przepisów techniczno – budowlanych w sytuacji wykonania robót budowlanych w warunkach samowoli budowlanej, natomiast w orzeczeniu z 2009 roku stwierdza, że jak najbardziej w tej sytuacji winna być zastosowana procedura umożliwiająca uzyskanie zgody na odstępstwo.

Tak, to nie jest prosta sprawa, ale warto próbować, bo nie ma do końca przegranych lub wygranych spraw – dużo będzie zależało od okoliczności sprawy i argumentów !

14
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
NataliaDamian BuniakJarekPawelAgata Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
KATARZYNA
Gość
KATARZYNA

Witam,
Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego z piwnicą , w której w projekcie budowlanym przewidzieliśmy otwory okienne wypełnione luksferami .W trakcie budowy, zamiast luksferów wstawiliśmy małe okienka. Czy powyższa zmiana w projekcie jest nieistotna i czy wymaga wpisu do projektu przez projektanta ? Jakie są sankcje za wprowadzenie opisanej zmiany w projekcie np. jeżeli zmiana nie będzie opisana w dokumentacji? Nadmieniam, iż żadna ze ścian z okienkami piwnicznymi nie jest ogniowa, a wszystkie odległości od granicy działki zostały zachowane.

Adam
Gość
Adam

Witam, zamieszkuję w domu wraz z moimi rodzicami. W planach mamy przepisanie – podział majątku pomiędzy braci. W skład tego majątku wchodzi również dom rodziców, w którym ja mam zamieszkać, a braci mam spłacić. Jednak z domem jest związanych wiele nieprawidłowości formalnych, więc nie wiem co robić. Na budowę domu zostało uzyskane pozwolenie (ok. 1994 roku). Budowę domu prowadził kierownik który zmarł w trakcie budowy, a wcześniej uzgodnione zostały z nim istotne odstępstwa od budowy (m.in. zmiana wymiarów balkonów, układu ścian wewnętrznych, usytuowania i rozmiaru okien, nieznaczne zwiększenie powierzchni zabudowy- rozmiaru budynku). Zmiany /wnioski o odstępstwo nie zostały nigdzie zgłoszone,… Czytaj więcej »

Agata
Gość
Agata

Witam, 9 lat temu chcą zainwestować pieniądze, kupiłam mieszkanie (zaznaczę że w bloku którym kupiłam mieszkanie żadne z mieszkań nie miało drzwi, zdewastowane pomieszczenia itp) W mojej klatce mieszkała tylko 1 rodzina na samym dole (rodzina alkoholików). Mój obecny mąż stwierdził, że fajnie będzie je wyremontować i wynająć. Wynajął 2 robotników którzy połączyli wcv z łazienką oraz zrobili otwór na drzwi między kuchnią a pokojem ( jak się okazało później, jest to ściana nośna). W trakcie remontu nikt nie poinformował mnie że powinnam gdzieś ten fakt zgłosić. Jakby tak było oczywiście zrobiłabym to żeby było zgodne z prawe. Niestety nie… Czytaj więcej »

Pawel
Gość
Pawel

Witam, jak sie przedstawia sytuacja w ktorej posiadam orzeczenie o stanie technicznym robot przy czesciowej nadbudowie I adaptacji strychu z roku 1996 oraz projekt techniczny czesciowej nadbudowy I adaptacji Tego strychu z roku 1992, natomiast nie posiadam zezwolenia na nadbudowe oraz nie ma go takze w inspektoracie nadzoru budowlanego ktory upomina sie o ten dokument. Z gory dziekuje za odpowiedz,pozdrawiam Pawel.

Jarek
Gość
Jarek

15 lat temu kupiłem mieszkanie po byłych PGR ach gdzie były montowane trzy piece kaflowe ,a w moim mieszkaniu wcześniejszy właściciel rozebrał te piece i zamontował kominek z płaszczem wodnym , to chyba nawet lepiej jeden zamiast trzech ekologicznie . Ale dzięki donosowi życzliwych mam problem z nadzorem budowlanym , ponieważ chcą o de mnie pełnej dokumentacji na tę przebudowę lub kary 25000 zł. i przywrócenie do stanu pierwotnego , To jakaś paranoja ,proszę o pomoc .

Natalia
Gość
Natalia

Witam, zastanawiam się nad zakupem działki rekreacyjnej na której stoi dom letniskowy wybudowany w latach 90 – 40m z wysoką piwnicą i poddaszem, jest w stanie surowym zamkniętym. Właściciel nie ma żadnych dokumentów dotyczących budowy, jest to samowola budowlana, dodam że taki obiekt jest zgodny z obowiązującym mpzp. Jakie kroki należałoby podjąć żeby zalegalizować bądź rozebrać ten budynek (widnieje na planach) i z jakimi kosztami mniej więcej to by się wiązało? Działka ma dobrą lokalizację i zastanawiam się czy warto w to iść czy te wszystkie procedury nie przekroczą jej wartości… Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam