28 listopada 2014

Moi prawnicy

0 komentarzy

Do dzisiejszego wpisu zainspirowała mnie Gazeta Prawna przedstawiając sylwetki prawników, którzy swoją osobowością, wiedzą, czy walką wpływali na losy krajów, w których żyli. Tutaj jest link do tego artykułu.

Po lekturze tego tekstu, pomyślałem jacy polscy prawnicy mieli dla mnie znaczenie – kto mnie inspirował, kto miał wpływ na moje decyzje, kto przekazał dużo świetnej wiedzy.

Jadąc samochodem i myśląc o tym wyszło mi, że jest ich kilku:

Prof. Jan Zimmermann – człowiek, który spowodował, że procedura administracyjna i w ogóle prawo administracyjne stało się dla mnie bardzo bliską dziedziną prawa.

Dr Halina Nieć – osoba, która jeszcze w czasie studiów, pokazała mi, że prawo międzynarodowe, prawa człowieka nie są jakąś mrzonką, ale dziedziną prawa, która naprawdę działa.

Prof. Ewa Łętowska – niezwykle mądra i odważna kobieta o niezwykle szerokich horyzontach – tworzyła od podstaw instytucję Rzecznika Praw Obywatelskiego (warto poczytać jej zapiski z tego okresu), orzekała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, była sędzią z dużym autorytetem w Trybunale Konstytucyjnym (Warto Panią Profesor posłuchać: tutaj  lub tutaj).

Dziękuję im.

prof. Łętowska i dr Nieć

Prof. Ewa Łętowska i dr Halina Nieć – zdjęcie wykonane kilkanaście lat temu (gdy byłem jeszcze studentem) w Ośrodku Praw Człowieka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments