22 września 2015

Nakaz rozbiórki połączony z legalizacją

6 komentarzy

Czasami trudno nam wyjść poza utarte schematy postępowania.

Przyzwyczajenia i przekonanie, że określone postępowanie jest jedynie słusznym powoduje, że zamykamy się na rozwiązania, które mogą być mądrzejsze i bardziej praktyczne.

Tak jest (również) w praktyce prawniczej.

Prawo często daje nam duże możliwości w rozwiązywaniu konkretnych problemów. Jednak wypracowane schematy często ograniczają nas we właściwym czytaniu przepisów.

Te wypracowane schematy (często wadliwe) spotykamy również w sprawach związanych z samowolą budowlaną. W tych sprawach rutyna często przeszkadza w podejmowaniu dobrych decyzji.

Przykład ?

dubrownik domek

Za popełnienie samowoli budowlanej grozi wydanie decyzji o nakazie rozbiórki i taka też często jest wydawana.

Jednakże wchodząc głębiej w sprawę może okazać się, że jedynie część samowoli nadaje się do rozebrania, pozostałą zaś część można zalegalizować i to na bardzo korzystnych zasadach.

Co ciekawe takie rozstrzygnięcia można zamieścić w jednej decyzji administracyjnej.

Prawo w żaden sposób takiego rozwiązania nie ogranicza.

Przełamujmy zatem schematy i idźmy w stronę dobrej praktyki.

Jeżeli jest inaczej to warto kwestionować rozstrzygnięcia administracji składając odwołanie lub skargę.

Powodzenia

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Damian BuniakEdwardElżbietaJadwiga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jadwiga
Gość
Jadwiga

czy jak postawiłam dwa barakowozy w latach 1984-1986 ,a w 1995 roku przykryłam je wspólnym dachem i dostawiłam werandę to mogę z nakazu rozbiórki usunąć tylko to co zrobiłam w 1005roku a resztę zalegalizować czy mam rozebrać całość. Walczę z nakazem budowlanym od 2001 roku

Elżbieta
Gość
Elżbieta

Witam .Mam problem bardzo poważny bo PINB nakazał mi rozebrać budynek gospodarczy i doprowadzić go do stanu takiego jaki jest na pozwoleniu który był pobudowany w 1989 .Czy muszę go rozebrać ? Czy można go zalegalizować? Proszę o pomoc.Pozdrawiam.

Edward
Gość
Edward

Dzień dobry,
Szanowny Panie Mecenasie, jestem posiadaczem altany działkowej położonej na działce PZD ROD, altana przekracza dopuszczalne wymiary grozi jej rozbiórka, chciałbym się powołać na abolicje ponieważ obiekt ten zrealizowano w latach 80-tych XX wieku, tym samym nie wymagał on uzyskania decyzji pozwolenia na budowę, bowiem został zrealizowane przed 1995r., pod rządami ustawy Prawa budowlanego z 1974r.
W związku z powyższym mam pytanie, czy na gruncie ustawy Prawa budowlanego z 1974r. można zalegalizować samowolę budowlaną zlokalizowaną na terenie dzierżawionym przez PZD ROD.

Pozdrawiam, Edward