1 czerwca 2017

Nie każda samowola budowlana może być objęta nakazem rozbiórki

10 komentarzy

Tytuł tego wpisu może robić wrażenie jedynie prowokacyjnego.

No bo jak to: samowola budowlana w majestacie prawa może nie być rozbieralna ?

Czasami i tak bywa !

W mojej praktyce bowiem spotykam się z sytuacjami, w których nakaz rozbiórki jest wydawany w stosunku do części obiektu, który co prawda został wykonany w warunkach samowoli budowlanej, ale jest tak połączony z pozostałą częścią obiektu wykonanego legalnie, że wykonanie nakazu rozbiórki nie jest możliwe bez istotnej ingerencji w część legalną (lub objętą odrębnym postępowaniem naprawczym).

Dlatego nie każda samowola budowlana – nawet stwierdzona przez nadzór budowlany – może być rozebrana.

złamane drzewo

Wynika to z tego, iż każda decyzja o rozbiórce obiektu budowlanego lub jego części powinna być wykonalna nie tylko prawnie, ale również technicznie.

Dlatego nakaz rozbiórki części obiektu powinien być dopuszczalny jedynie wtedy, gdy jest to część obiektu na tyle samodzielna, że może być rozebrana bez istotnej ingerencji w pozostałą część obiektu budowlanego.

Z tego powodu organy nadzoru budowlanego wydając decyzję o nakazie rozbiórki powinny brać pod uwagę wykonalność decyzji również w kontekście warunków technicznych.

Inaczej mówiąc – powiatowy inspektor nadzoru budowlanego musi w pierwszej kolejności ocenić, czy istnieje możliwość rozebrania części budynku (wykonanego bez odpowiednich zgód) bez zagrożenia dla pozostałej części obiektu, która została wykonana zgodnie z prawem.

Jeżeli istnieje takie zagrożenie, to powstaje spory problem z wykonalnością takiej decyzji, o czym będę jeszcze pisał.

10
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Damian BuniakLeszekAgataWioletaDorotka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kamil
Gość
Kamil

Czyli moja sprawa nie jest jeszcze przesądzona.. Świetny post, dziękuję!

Basia
Gość
Basia

Obecny plan nie zawiera żadnych ustaleń o możliwości rozbudowy w granicy działki sąsiedniej , tą możliwość dawała ostateczna dec wzizt w dacie rozbudowy (2002) mozliwość te dopuszczał tez plan poprzedni. Prezydent m tj Naczelnik Arch wydający zaświadczenie do legalizacji stwierdziła , że jezeli plan nie zawiera ustaleń to jest to rozbudowa w granicy jest niezgodna . SKO nakazało podać konkretny przepis z planu bo nie mozna mowic o niezgodnosci dzialania z planem jezeli ten nie zawiera zadnych ustaleń. Podała wkońcu nie zapis planu tylko par 12 ust 2 rozporzadzenia w spr warunków tech jakim powinny odpow budynki . SKO zwróciło… Czytaj więcej »

Dorotka
Gość
Dorotka

Witam. Mam pewien problem, a mianowicie okolo 2 lata temu otrzymalam pd mamy dom z dzialka, jednak chcielismy z mezem go rozbudowac i z planu wychodzi ze jest to budynek gospodarczy, nie dom. Mama mieszka w nim od lat 60/70 , mamy numer domu oplacamy ubezpieczenie za budynek mieszkalno gospodarczy, na dodatek zostaly dostawione 2 nielegalne dobudowki. Wiem ze tego juz nie rozbuduje, wole za kilka lat postawic nowy dom, ale chcialam postawic teraz oczyszczalnie przydomowa. Oznaczylam wszystko na mapce (mapka oczywiscie przedstawia ten budynek bez przybudowek), i chcialabym wiedziec czy starosta moze dopatrzyc sie teraz ze sa te przybudowki,… Czytaj więcej »

Wioleta
Gość

Witam. Panie Damianie a jeśli jest wyrok NSA o nakazie rozbiórki to już z koniec. Nic nie da się zrobić? a jeśli rozebranie spowoduje naruszenie całej konstrukcji domu co wtedy. W moim przypadku jestem posądzona o „rzekomą nadbudowę” której naprawdę nie było. Urzędnik dał wiarę anonimowemu donosowi a moje dokumenty były bez znaczenia. Mam pozwolenie na budowę, zgodę z gminy -plan zagospodarowania przestrzennego. Ale to wszystko nic. Wszystko na nie. Co ja mam zrobić, czy jest jeszcze szansa by ocalić dom w którym zamieszkuję z rodziną.

Agata
Gość
Agata

Witam nasz dom ma ponad 30 lat. Mamy pozwolenie na budowę , plany brak tylko pozwolenia na użytkowanie. Sąsiad naslał na nas nadzór budowlany ponieważ okazało się ze ganek domu jest przesunięty o 1 M w kierunku drogi która prowadzi do domu sąsiada po 30 latach jak mieszkamy.Czy nadzór nakaze rozbiórkę ganku który w całości z fundamentem przylega do domu??? Zaznaczam że nie utrudnia przejazdu itd, proszę o odpowiedź

Leszek
Gość
Leszek

Witam.Mam problem.Postawiłem ,dobudowałem komin zewnętrzny dymowy do ganku który w części zasłania okno. Dowiedziałem się że jest to samowola budowlana,dzięki sąsiadowi który doniósł o tym ten fakcie do powiatowego inspektora budowlanego.Jakie grożą mi konsekwencje?