24 października 2017

Nie każdy odpowiada za zajęcie pasa drogowego

5 komentarzy

W trakcie budowy, przebudowy, nadbudowy, czy też postawienia reklamy doszło do nielegalnego zajęcia pasa drogowego !

Nielegalnego ?
Bez odpowiedniej zgody na takie zajęcie.

Pasa drogowego ?
To wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne.

Co wtedy, gdy nielegalnie zajęto pas drogowy ?
Jak wiadomo – zarządca drogi powinien zareagować i obciążyć podmiot, który zajął pas drogowy karą finansową.

No właśnie – który podmiot ?
Sprawcę, który dokonał faktycznego zajęcia pasa drogowego na cele niezwiązane z ruchem drogowym, bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia.

Bierutów - pas drogowy

Z mojego doświadczenia wynika, iż wielokrotnie obciążano karą za zajęcie pasa drogowego podmiot, który jedynie wg organu powinien odpowiadać za zajęcie pasa drogowego, nie ustalając przy tym, kto faktycznie zajął pas drogowy.

A taka praktyka jest praktyką wadliwą.

Nie ma bowiem podstaw prawnych do obciążania podmiotu, który faktycznie nie zajął pasa drogowego.

Organ (zarządca drogi) prowadzący postępowanie w tym zakresie ma obowiązek ustalić na podstawie zebranego materiału dowodowego, kto jest sprawcą zajęcia pasa drogowego.

Następnie ustalić, czy ten sprawca posiada odpowiednie zgody na jego zajęcie lub zaistniały wyłączenia do ich uzyskania.

Dopiero na podstawie tych ustaleń (niebudzących wątpliwości) zarządca drogi może wydać decyzję o nałożeniu kary za zajęcie pasa drogowego.

Wadliwą praktykę, która będzie miała odzwierciedlenie w decyzji o nałożeniu kary za zajęcie pasa drogowego można, a nawet trzeba, zaskarżyć do organu wyższej instancji.

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
klaudiaDamian BuniakEdek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Edek
Gość
Edek

Witam, śledzę Pana blog od dłuższego czasu. Poszukuję podpowiedzi na temat istotnych zmian do zatwierdzonego projektu budowlanego. Sytuacja wygląda tak,że w 2006 r. został dobudowany do domu garaż . Niestety z powodu małej wiedzy co do konsekwencji, zostały wprowadzone istotne zmiany(kubatura, długość, szerokość) wszystko odbyło się to bez kierownika budowy oczywiście. Budynek jest użytkowany od ok. 10 lat lecz nie został zgłoszony proces zakończenia budowy. Moje pytanie jest następujące,bo z informacji ogólnodostępnych wiadomo mi,że można przeprowadzić postępowanie naprawcze gdzie opłata legalizacyjna nie będzie naliczona bo pozwolenie na budowę było, lecz martwi mnie kara za istotne zmiany od zatw.projektu budowy. Czy… Czytaj więcej »

klaudia
Gość

Panie Damianie
Mam taki problem ,w 2010 r uzyskałam pozwolenie na budowę obiekt usługowy wolno stojący na terenie w m.p.z.p. przeznaczenie podstawowe -zabudowa jednorodzinna; przeznaczenie dopuszczalne -usługi (obiekty wolnostojące).Obiekt wybudowany oddany do użytkowania i ..użytkowany, sąsiad mi powiedział że nie minęło 10 lat i wniesie wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę ,ponieważ nie wypełniłam do tej pory przeznaczenia podstawowego (brak domu) .Panie Damianie czy sąsiad ma rację?