Nie zawsze zapłacisz za przystąpienie do użytkowania budynku bez zezwolenia

2 komentarze

 

Wybudowałeś zgodnie z pozwoleniem na budowę, ale z różnych powodów przystąpiłeś do użytkowania wybudowanego obiektu bez wymaganego zezwolenia?

Grozi Ci za to kara finansowa! Pisałem już o tym tutaj.

Kara za nielegalne przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego jest sankcją za to, że nie dopełniłeś ostatniego obowiązku związanego z procesem inwestycyjnym, a mianowicie nie uzyskałeś zgody na użytkowanie.

Jednak zdarza się czasami tak, że inwestor w trakcie realizacji inwestycji istotnie odstąpił od zatwierdzonego projektu budowlanego, a ponadto przystąpił do użytkowania obiektu budowlanego bez zezwolenia.

Co wtedy ?

Organy nadzoru budowlanego często (tak zdarzyło się w kilku moich sprawach) wydają postanowienie o nałożeniu kary finansowej za przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego bez zezwolenia pomimo tego, że wskazują jednocześnie w uzasadnieniu, iż doszło do istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Czy organy nadzoru budowlanego postępują prawidłowo?

Jeżeli doszło do istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego, to nie można mówić jednocześnie o przystąpieniu do użytkowania budynku bez zezwolenia i z tego tytułu karać inwestora.

Jeśli bowiem doszło do samowoli budowlanej, a jest nią istotne odstępstwo od zatwierdzonego  projektu, to organ powinien w pierwszej kolejności zobowiązać inwestora do dokonania czynności legalizacyjnych.

Moim zdaniem w takiej sytuacji nie ma podstaw do wymierzania kary finansowej za użytkowanie budynku bez zezwolenia (trzeba jednak przyznać, że w tej kwestii istnieją rozbieżności w orzecznictwie sądowym – będę o tym jeszcze pisał).

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
6 lat temu

Witam

Moja sprawa przedstawia się następująco. Wybudowałem ceramiczny komin systemowy bez pozwolenia na budowę, czyli samowola budowlana. Czy nadzór budowlany może mi wymierzyć karę za użytkowanie owego komina bez pozwolenia na użytkowanie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Marcin