Nieważność planu zagospodarowania przestrzennego! A co z decyzją?

28 komentarzy

Obiecywałem już wcześniej, że napiszę kilka słów o sprawie,  którą prowadzę jako pełnomocnik, a która dotyczy tematu związanego ze stwierdzeniem nieważności planu zagospodarowania przestrzennego przez sąd i wpływu takiej sytuacji na decyzję o pozwoleniu na budowę, wydaną na podstawie tego (nieważnego) planu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w  listopadzie 2013 roku wydał wyrok, który mnie bardzo zaskoczył. Nie jest to spowodowane rozstrzygnięciem, które uważam za jedynie słuszne i sprawiedliwe.

Zaskoczył mnie fragment uzasadnienia pisemnego wyroku. Sąd bowiem w tej sprawie musiał się również zmierzyć z kwestią relacji nieważności planu zagospodarowania przestrzennego do decyzji o pozwoleniu na budowę. Jedno ze zdań dotyczące tego wątku jest zastanawiające.

WSA w Krakowie bowiem (niekonsekwentnie z aktualną linią orzeczniczą tego sądu) nie wykluczył możliwości stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę w sytuacji, gdy nieważność planu zagospodarowania przestrzennego stanie się prawomocna. Sąd bowiem  podniósł w wyroku, iż: „Również po ewentualnym prawomocnym rozstrzygnięciu w zakresie przedmiotowego planu skarżący nie będzie pozbawiony możliwości ochrony swoich praw, mogąc wnosić ewentualnie o stwierdzenie nieważności decyzji”.

Pytanie, czy jest to jedynie ‚wypadek przy pracy’, czy też można już mówić o zmianie linii orzeczniczej – bo przecież wyrok tego samego sądu z  sierpnia 2009 roku mówił dobitnie o czymś całkowicie innym. Warto przytoczyć fragment uzasadnienia tego wyroku: „Nie można stosować sankcji nieważności do decyzji wydanej na podstawie aktu prawa miejscowego, którego nieważność stwierdził sąd lub organ nadzoru w późniejszej dacie, albowiem brak podstawy prawnej odnosić można tylko do naruszenia prawa obowiązującego w dniu wydania przez organ decyzji.

Pozostaje czekać na orzeczenie NSA w tej sprawie, który może bardziej obszernie odniesie się do tak istotnej kwestii dla wielu inwestorów.

28
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
20 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Damian BuniakkaroDamian BuniakZOFIADamian Buniak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Iwo Fisz | Blog o zagospodarowaniu przestrzennym
Gość

Niezależnie od tego, jak orzeknie NSA, zawsze z zainteresowaniem czytam orzecznictwo WSA w Krakowie. Osobiście, zawsze opowiadałem się za tym, że po stwierdzeniu nieważności m.p.z.p. należy stwierdzić nieważność decyzji opartych na tym planie.

Pawel
Gość

Dzięki, bardzo mi się przydał ten wpis. Właśnie jestem na etapie poszukiwania informacji, bo może mi też się taka sprawa szykuje…

ZOFIA
Gość
ZOFIA

Czy wyeliminowanie decyzji o pozwoleniu na budowę skutkuje stwierdzeniem nieważności decyzji na użytkowanie.W czasie wydania decyzji pozwolenia na użytkowanie,decyzja była ważna o pozwoleniu na budowę.

Damian Buniak
Gość
Damian Buniak

Dzień dobry Pani Zofio – może skutkować. Jednakże nie będzie to dla Pani skutkowało negatywnymi konsekwencjami (w momencie wykonywania robót budowlanych decyzja o pozwoleniu na budowę była ważna a w momencie przystąpienia do użytkowania decyzja o pozwoleniu na użytkowanie funkcjonowała w obrocie prawnym). Niech Pani jeszcze spojrzy na wpis: https://prawobudowlane-blog-buniak.pl/spij-spokojnie/
Pozdrawiam.

ZOFIA
Gość
ZOFIA

Na razie WINB wstrzymał wykonanie decyzji na podstawie art.159 o użytkowaniu,złożylam zażalenie do GINB ale mam chyba małe szanse, boWINB mówi, że ma takie prawo bo bedzie stwierdzał nieważność decyzji na użytkowanie na podstawie art.156 paragraf 1

ZOFIA
Gość
ZOFIA

w postanowieniu napisali: WINB postanawia wstrzymać wykonanie decyzji PINB a dn. 21.12.2006 zgodnie z paragraem 159 paragram 1 punkt 2 decyzja wydana bez podstawy prawnej lub wydanej z rażącym naruszeniem prawa

ZOFIA
Gość
ZOFIA

Dziekuje za odpowiedz,mam rozumieć że mogą stwierdzić nieważność decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, a czy mogą nakazać mi rozbiorkę tego obiektu.

ZOFIA
Gość
ZOFIA

Nie mogę znależć tego wyroku z dn. 26 kwietnia 2012r

ZOFIA
Gość
ZOFIA

U mnie tak było obietk został wybudowany na podstawie pozwolenia na budowę a następnie uzyskałam pozwolenie na użytkowanie bez żadnych zastrzeżeń, użytkowałam ten obiekt ,po trzech latach starostwo dopatrzylo sie błedu w pozwoleniu na budowę i wyemilinowało pozwolenie na budowę,a PINB pozwolenia na użytkowanie,na podstawie art.156 bez podstawy prawne i z rażącym naruszeniem ,NSA w czerwcu tego roku unieważnił decyzję PINB unieważniajżcą o pozwoleniu na użytkowanie na podtawie zrt.145 że nie można stwierdzić nieważności decyzji, ale można przeprowadzić postępowanie stwierdzające nieważność decyzji zgodnie z uchwałą NSA z dn. 13.11.2012 I OPS 2/12 i na tej podstawie WINB stwierdził nieważność decyzji… Czytaj więcej »

karo
Gość
karo

Czy pojawiło się jakieś nowe orzecznictwo w temacie unieważniania decyzji, w sytuacji gdy po wydaniu decyzji plan miejscowy-stanowiący podstawę decyzji – został uchylony?