Nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nie śpij.

0 komentarzy

Wiele osób nie jest świadomych jak istotną kwestią jest uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, w którym mieszkają, czy też posiadają nieruchomość.

Uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego może istotnie wpłynąć na prawa właściciela działki, spowodować wzrost jej wartości, czy też znacznie tę wartość obniżyć.

Co więcej, może radykalnie ograniczyć prawo zabudowy (kupowałeś działkę z przeznaczeniem na budowę sklepu, a po uchwaleniu nowego planu możesz tam jedynie sadzić kwiatki).

Dlatego powtarzam swoim klientom, by brali czynny udział w procedurze planistycznej. By nie lekceważyli informacji, które otrzymują drogą oficjalną lub w rozmowach z sąsiadami, iż gmina będzie uchwalała plan zagospodarowania dla obszaru x czy y.

hala krakow

Sprawdź, zainteresuj się, czy plan zagospodarowania przestrzennego nie będzie miał wpływu na Twoją własność = na Twoje pieniądze.

Zareaguj jeżeli gmina planuje na Twojej działce rozwiązania, które kolidują z Twoimi planami lub mają bezpośredni wpływ na wartość Twojej działki.

Procedura uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego przewiduje kilka instrumentów prawnych, które możesz wykorzystać w celu ochrony Twoich interesów (o tym będę jeszcze pisał).

Jednak nie możesz spóźnić się z ich wykorzystaniem.

Jeżeli prześpisz procedurę planistyczną (administracyjną) i plan wejdzie w życie, to pozostaje jeszcze procedura łagodzenia negatywnych skutków uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego (cywilna), o których pisałem tutaj i tutaj.

Pamiętaj jednak, że żadna z procedur nie daje możliwości dochodzenia swoich praw bez końca.

Terminy do podjęcia określonych działań są ściśle określone.

Nie prześpij ich !

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments