22 listopada 2016

Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego

3 komentarze

Hasło „pozwolenie na użytkowanie” jest dla wielu mało zrozumiałe.

O co w tym chodzi ?
Kiedy należy uzyskać „pozwolenie na użytkowanie” ?
Czy bez pozwolenia na użytkowanie można przystąpić do korzystania z obiektu ?

Abyś szybko zrozumiał o co w tym chodzi, przeczytaj poniższe.

Pozwolenie na użytkowanie to nic innego jak dokument (decyzja administracyjna) wydany przez urząd nadzoru budowlanego zezwalający na użytkowanie obiektu.

I tak:

1.
są obiekty budowlane, które choć budowałeś zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę, przed przystąpieniem do korzystania z nich wymagają jeszcze uzyskania pozwolenia na użytkowanie (np. sklepy, budynki produkcyjne, czy stacje paliw).

Czyli: kończysz budowę, a następnie składasz wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie wraz z odpowiednimi dokumentami.
Następnie nadzór budowlany przychodzi na kontrolę i na podstawie decyzji wydaje pozwolenie na użytkowanie lub odmawia jego wydania.
Zgoda nadzoru na przystąpienie do użytkowania otwiera drogę do korzystania z obiektu. Odmowa zgody na przystąpienie do użytkowania otwiera drogę do złożenia odwołania od takiej decyzji, która nie zawsze jest zgodna z prawem.

dubrownik-most

2.
Innym przypadkiem obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie jest sytuacja, w której pomimo braku zakończenia wszystkich robót budowlanych, chcesz przystąpić do użytkowania budynku.
Wówczas musisz wystąpić do nadzoru budowlanego o zgodę na korzystanie z obiektu, pomimo tego, że nie został jeszcze wykończony i to nawet takiego obiektu, który co do zasady nie wymaga pozwolenia na użytkowanie.

3.
No i jest jeszcze jedna specyficzna sytuacja wymagająca uzyskania pozwolenia na użytkowanie, tym razem związana z samowolą budowlaną (czyli budową obiektu bez odpowiedniego pozwolenia lub z odstępstwami od tego pozwolenia).
Postępowanie związane z legalizacją samowoli budowlanej zakończy się w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie !

Aby nie zburzyć tym wpisem Twojego przekonania, że czasami i bez pozwolenia można przystąpić do użytkowania – to potwierdzę, że tak można!
Są obiekty (wskazane w prawie budowlanym), z których korzystać możesz bez pozwolenia na użytkowanie. Wystarczy, że zgłosisz nadzorowi, że przystępujesz do użytkowania takiego obiektu i jeżeli z urzędu nie odezwą się do Ciebie przez 14 dni (nie złożą sprzeciwu), to możesz przystąpić do jego użytkowania.

Są oczywiście też sytuacje, w których niektórzy inwestorzy przystępują do użytkowania obiektu budowlanego bez uzyskania jakichkolwiek zgód, narażając się jednak na problemy, o których będę jeszcze pisał.

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AdamDamian BuniakTomasz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomasz
Gość
Tomasz

Dzień dobry, Mam pytanie związane z pozwoleniem na użytkowanie. Zamierzam zakupić dom (paretr, piętro, użytkowe poddasze), którego budowa trwała w latach 1999-2002. Zapoznałem się z projektem, pozwoleniem na budowę, dziennikiem budowy, odbiorami instalacji itp. Ostatni wpis w dzienniku to zakończenie budowy parteru, oświadczenia kierownika budowy itp. Budynek został postawiony w całości – z oknami, dachem, wylewkami, rynnami, natomiast tylko parter jest wykończony i zamieszkany. Właściciele złożyli wniosek o pozwolenie na użytkowanie tegoż parteru, czyli jak rozumiem przeszli tę samą procedurę co przy zgłoszeniu zakończenia budowy – komplet dokumentów. Po kontroli uzyskali dokument „pozwolenie na użytkowanie parteru budynku”. Rok 2002. Widnieje… Czytaj więcej »

Adam
Gość
Adam

Witam
Posiadam pozwolenie na budowę domu jednorodzinne oraz garażu wolno stojącego. Ukończyłem budowę domu, mam wszystkie odbiory oraz inwentaryzacje geodezyjna. Garaż jest w trakcie budowy, obecnie na etapie stan”0″. W pozwoleniu na budowę jest zapis o tym że muszę zawiadomić PINB o zakończeniu budowy.
Czy PINB może żądać od mnie złożenia wniosku o pozwolenie na użytkowanie w takim przypadku?