22 listopada 2016

Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego

3 komentarze

Hasło „pozwolenie na użytkowanie” jest dla wielu mało zrozumiałe.

O co w tym chodzi ?
Kiedy należy uzyskać „pozwolenie na użytkowanie” ?
Czy bez pozwolenia na użytkowanie można przystąpić do korzystania z obiektu ?

Abyś szybko zrozumiał o co w tym chodzi, przeczytaj poniższe.

Pozwolenie na użytkowanie to nic innego jak dokument (decyzja administracyjna) wydany przez urząd nadzoru budowlanego zezwalający na użytkowanie obiektu.

I tak:

1.
są obiekty budowlane, które choć budowałeś zgodnie z decyzją o pozwoleniu na budowę, przed przystąpieniem do korzystania z nich wymagają jeszcze uzyskania pozwolenia na użytkowanie (np. sklepy, budynki produkcyjne, czy stacje paliw).

Czyli: kończysz budowę, a następnie składasz wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie wraz z odpowiednimi dokumentami.
Następnie nadzór budowlany przychodzi na kontrolę i na podstawie decyzji wydaje pozwolenie na użytkowanie lub odmawia jego wydania.
Zgoda nadzoru na przystąpienie do użytkowania otwiera drogę do korzystania z obiektu. Odmowa zgody na przystąpienie do użytkowania otwiera drogę do złożenia odwołania od takiej decyzji, która nie zawsze jest zgodna z prawem.

dubrownik-most

2.
Innym przypadkiem obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie jest sytuacja, w której pomimo braku zakończenia wszystkich robót budowlanych, chcesz przystąpić do użytkowania budynku.
Wówczas musisz wystąpić do nadzoru budowlanego o zgodę na korzystanie z obiektu, pomimo tego, że nie został jeszcze wykończony i to nawet takiego obiektu, który co do zasady nie wymaga pozwolenia na użytkowanie.

3.
No i jest jeszcze jedna specyficzna sytuacja wymagająca uzyskania pozwolenia na użytkowanie, tym razem związana z samowolą budowlaną (czyli budową obiektu bez odpowiedniego pozwolenia lub z odstępstwami od tego pozwolenia).
Postępowanie związane z legalizacją samowoli budowlanej zakończy się w momencie uzyskania pozwolenia na użytkowanie !

Aby nie zburzyć tym wpisem Twojego przekonania, że czasami i bez pozwolenia można przystąpić do użytkowania – to potwierdzę, że tak można!
Są obiekty (wskazane w prawie budowlanym), z których korzystać możesz bez pozwolenia na użytkowanie. Wystarczy, że zgłosisz nadzorowi, że przystępujesz do użytkowania takiego obiektu i jeżeli z urzędu nie odezwą się do Ciebie przez 14 dni (nie złożą sprzeciwu), to możesz przystąpić do jego użytkowania.

Są oczywiście też sytuacje, w których niektórzy inwestorzy przystępują do użytkowania obiektu budowlanego bez uzyskania jakichkolwiek zgód, narażając się jednak na problemy, o których będę jeszcze pisał.

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
5 lat temu

Dzień dobry,

Mam pytanie związane z pozwoleniem na użytkowanie. Zamierzam zakupić dom (paretr, piętro, użytkowe poddasze), którego budowa trwała w latach 1999-2002. Zapoznałem się z projektem, pozwoleniem na budowę, dziennikiem budowy, odbiorami instalacji itp. Ostatni wpis w dzienniku to zakończenie budowy parteru, oświadczenia kierownika budowy itp. Budynek został postawiony w całości – z oknami, dachem, wylewkami, rynnami, natomiast tylko parter jest wykończony i zamieszkany. Właściciele złożyli wniosek o pozwolenie na użytkowanie tegoż parteru, czyli jak rozumiem przeszli tę samą procedurę co przy zgłoszeniu zakończenia budowy – komplet dokumentów. Po kontroli uzyskali dokument „pozwolenie na użytkowanie parteru budynku”. Rok 2002. Widnieje na nim informacja „Po zakończeniu robót budowlanych należy zgłosić budynek do ostatecznego odbioru.” bez określenia żadnego terminu. Właściciele mówią, że nie zgłosili zakończenia całego budynku „bo wtedy były takie przepisy”, oraz pewnie aby płacić mniejszy podatek, skoro nie zamierzali używać wyższych poziomów.

Chcę teraz tę nieruchomość zakupić, wykończyć w całości i zamieszkać, unikając kłopotów.

1. Czy budowa formalnie jeszcze trwa? Jeśli tak, pozwolenie straciło ważność bo ostatni wpis jest z 2002 roku i to może być potencjalny problem.
2. Jak sfinalizować odbiór budynku w całości, skoro jego aktualny stan wg mnie spełnia wymogi zakończonej budowy – na piętrze i poddaszu są do położenia podłogi, malowanie, parapety, grzejniki i łazienka, czyli prac budowlanych nie wymaga.
3. Czy trzeba teraz złożyć zawiadomienie o zakońćzeniu budowy, czyli pełen komplet dokumentów ponownie? Istniejące mają 15 lat, więc pewnie trzeba je na nowo uzyskać.
4. Ciekawy i być może możliwy do zastosowania jest artykuł 59. ust. 3 oraz 4a – „zawiadomienie o zakończeniu robót budowlanych”, nie mylić z zawiadomieniem o zakończeniu budowy.

Chciałbym, aby właściciele dopełnili tych formalności przed zakupem, ale obie strony nie wiedzą jak się za to zabrać.

Adam
Adam
5 lat temu

Witam
Posiadam pozwolenie na budowę domu jednorodzinne oraz garażu wolno stojącego. Ukończyłem budowę domu, mam wszystkie odbiory oraz inwentaryzacje geodezyjna. Garaż jest w trakcie budowy, obecnie na etapie stan”0″. W pozwoleniu na budowę jest zapis o tym że muszę zawiadomić PINB o zakończeniu budowy.
Czy PINB może żądać od mnie złożenia wniosku o pozwolenie na użytkowanie w takim przypadku?