W ważnym dla osób zajmujących się prawem budowlanym wyroku z dnia 25 października 2016 roku (II OSK 2484/15) Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii podzielenia inwestycji na etapy.
PODZIAŁ INWESTYCJI NA ETAPY
Sąd podkreślił, iż nawet w przypadku etapowania inwestycji ustawodawca przywiązuje wagę do oceny zgodności z prawem całego zamierzenia budowlanego, a nie tylko poszczególnych jego etapów.
W odniesieniu do całego zamierzenia budowlanego ogranicza tę ocenę do materii, która jest przedmiotem projektu zagospodarowania działki lub terenu, a więc m.in. do określenia granic terenu, usytuowania, obrysu i układu istniejących i projektowanych obiektów budowlanych ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich.
W przypadku etapowania zamierzenia budowlanego ocena, czy zamierzenie to oddziałuje na usprawiedliwione interesy osób trzecich, dokonywana powinna być z uwzględnieniem całego zamierzenia budowlanego, a nie tylko poszczególnych jego etapów.
Zatem weryfikacja przedsięwzięcia do wydania pozwolenia na budowę musi w przypadku etapowania inwestycji uwzględnić uwarunkowania wynikające z projektu zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego.
Sam zapis planu odnoszący się do odległości, bez zbadania oddziaływania w zakresie m.in. hałasu, promieniowania nie może świadczyć o braku oddziaływania w rozumieniu art. 3 pkt 20 Prawa budowlanego.